Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Noc sw. Bartłomieja: pogrom hugenotów,
     
Skowron
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 70.092

Wojciech
Stopień akademicki: doktor
Zawód: Myśliciel
 
 
post 2/04/2011, 22:24 Quote Post

Witam, jakiś czas temu byłem świadkiem rozmowy zatwardziałego ateisty i katolika. Chodziło tam mniej więcej o to, że ateista zarzucał katolikowi, że widząc osobę duchowną ten mówił "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Nie zdziwiło mnie to za bardzo bo sam jestem katolikiem i to a tak się po prostu mówi, gdy się widzi np. księdza. Ale ateista twierdził, że to powiedzenie zostało wymyślone nie po to aby było ono chrześcijańskim pozdrowieniem, tylko po to, żeby rozpoznawać kto jest kim podczas pogromu hugenotów. Tłumaczył to tak, że podczas nocy św. Bartłomieja podchodzono do takiego delikwenta i mówiono: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" jak odpowiedział "Na wieki wieków amen" to znaczy że był katolikiem i uszedł z życiem, a jak nie to go zabijano. Nie znalazłem w internecie żadnych informacji na ten temat, więc postanowiłem zapytać tutaj. Słyszał ktoś coś o tym może i czy to prawda ???
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 2/04/2011, 22:40 Quote Post

Ja o czymś takim nie słyszałem. W Królowej Margot po prostu padało pytanie o wyznanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/04/2011, 22:47 Quote Post

Hugenoci czyli przede wszystkim Kalwini słynęli z kultu Biblii, a zwłaszcza Ewangelii. Dlaczego więc mieliby mieć problemy z chwaleniem Chrystusa? To nie byli antytrynitaryści.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 3/04/2011, 6:26 Quote Post

Czyżby w najbardziej zapadłych polskich wsiach, dalej działali i zagrażali agenci Walezjuszy, mimo że Zygmunt August mówiąc "nie jestem królem waszych sumień" bezkrwawo nawrócił odstepców i zaprzańców?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Dario_Costa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 69.073

Darek
 
 
post 3/04/2011, 18:13 Quote Post

Noc świętego Bartłomieja... Dlaczego ten wątek znajduje się w Średniowieczu confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Skowron
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 70.092

Wojciech
Stopień akademicki: doktor
Zawód: Myśliciel
 
 
post 12/04/2011, 19:23 Quote Post

Mniejsza z tym gdzie sie ten wątek znajduje, pytanie dalej bez odpowiedzi. http://telmac.republika.pl/wirr.html tu znalazłem informacje potwierdzające. Co o tym sądzicie."Tak doszło do tragicznej „Nocy św. Bartłomieja” 24 lipca 1572 roku w Paryżu podczas uroczystości weselnych. Hasłem rozpoznawczym było do dziś znane, a tu wzięło swój początek: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, a odzewem „Na wieki wieków amen”. Domy kalwinów oznaczono krzyżami, kto nie znał hasła lub odzewu zdecydowanie ginął. Zabito wtedy około 30 tysięcy kalwinów. Potem rzeź przeniosła się do innych miast Francji, gdzie ginęły dalsze tysiące. Książę Burgo z Nawarry ratował się przed przejściem na katolicyzm, lecz szał morderstwa szerzył się przez 2 miesiące w całej Francji, a końcowym jego rezultatem była rzeź w październiku 1572 roku. Natomiast papież Grzegorz XIII przyjął tę wiadomość z dziękczynieniem i uroczystym tedeum (wychwalaniem) za tak potworną zbrodnię – wyraził za to wielką aprobatę."
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 12/04/2011, 19:43 Quote Post

QUOTE(Skowron @ 12/04/2011, 19:23)
Mniejsza z tym gdzie sie ten wątek znajduje, pytanie dalej bez odpowiedzi. http://telmac.republika.pl/wirr.html tu znalazłem informacje potwierdzające. Co o tym sądzicie.

Ja sądzę, że to się kupy nie trzyma. Niby dlaczego na zagadnięcie: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, jako Kalwin, nie miałbym odpowiedzieć Na wieki wieków. Nie znając hasła, oczywiście.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Skowron
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 70.092

Wojciech
Stopień akademicki: doktor
Zawód: Myśliciel
 
 
post 14/04/2011, 20:19 Quote Post

No ja nie wiem; prawda czy nieprawda o to jest pytanie ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Czarkos
 

Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 765
Nr użytkownika: 49.291

Stopień akademicki: student
 
 
post 14/04/2011, 20:25 Quote Post

QUOTE
Ja sądzę, że to się kupy nie trzyma. Niby dlaczego na zagadnięcie: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, jako Kalwin, nie miałbym odpowiedzieć Na wieki wieków. Nie znając hasła, oczywiście.

Jeśli to "hasło" nie było znane wcześniej, to Kalwini mogli odpowiadać by co innego, a także mogliby się po prostu zdziwić na taką "zaczepkę".
Ale muszę przyznać, że nie wiem, jak byli rozpoznawani Hugenoci. Wiem, że zaznaczano domy, w których zatrzymali się Kalwini. Co jednak z tymi spotykanymi na ulicy??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 15/04/2011, 8:19 Quote Post

QUOTE(Czarkos @ 14/04/2011, 21:25)
QUOTE
Ja sądzę, że to się kupy nie trzyma. Niby dlaczego na zagadnięcie: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, jako Kalwin, nie miałbym odpowiedzieć Na wieki wieków. Nie znając hasła, oczywiście.

Jeśli to "hasło" nie było znane wcześniej, to Kalwini mogli odpowiadać by co innego, a także mogliby się po prostu zdziwić na taką "zaczepkę". (...)
*


Jeżeli, a tak było jeszcze niedawno u nas, było to jak "dzień dobry" - powitanie to nie ma tu miejsca na "zaczepkę".
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/04/2011, 8:45 Quote Post

QUOTE(Czarkos @ 14/04/2011, 20:25)

Jeśli to "hasło" nie było znane wcześniej, to Kalwini mogli odpowiadać by co innego, a także mogliby się po prostu zdziwić na taką "zaczepkę".


Chłopie, przecież to nie mogło być hasło jak z Klossa. Niby jak mieli to uzgodnić z wszystkimi katolikami?
Chodziło o to, że ktoś nie odpowie jak należy ze względów doktrynalnych. tylko ja nie widzę przyczyny, dlaczego Hugenota nie mógłby odpowiedzieć prawidłowo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 15/04/2011, 16:56 Quote Post

QUOTE
http://telmac.republika.pl/wirr.html

Aha to wystarczyło sprawdzić kto jest autorem strony i już wszystko wiadomo. Swoją drogą nie wiem co się jehowi tak uparli na zamienienie „niech będzie pochwalony” na „dzień dobry”.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 16/04/2011, 18:25 Quote Post

QUOTE(Piast anonim @ 15/04/2011, 17:56)
QUOTE
http://telmac.republika.pl/wirr.html

Aha to wystarczyło sprawdzić kto jest autorem strony i już wszystko wiadomo. Swoją drogą nie wiem co się jehowi tak uparli na zamienienie „niech będzie pochwalony” na „dzień dobry”.
*



Fakt. Osobiście uważam ze dzień dobry jest idiotyczne. Lud Boży odreagowuje to mówiąc filozoficznie "dla kogo dobry dla tego dobry" albo "nie chwol dnia przed zachodem słońca" albo odpowiadajac po prostu "to sie coś wedle wiecora okaze". Natomiast "pochwalony" niesie wyższe przesłanie i oby powszechnie powróciło, tyle że w całej europce chwalą w różnych językach dzień przed zachodem i tylko w jednej Hiszpanii chociaż na dowidzenia mowią ciagle i oby zawsze "a Dios".
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Saeros
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 70.476

Saeros
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/08/2011, 22:18 Quote Post

Kiedy jest mowa o prześladowaniu i mordowaniu wyznawców jednej religii przez wyznawców drugiej trzeba uwzględnić co doprowadziło do takich wydarzeń.

Większość takich niechlubnych czynów dokonano jak mówi większość ludzi z powodu fanatyzmu, głupoty oraz ciemnoty. Ja powiem nie. Jako pierwsi odpowiedzialność powinni ponosić osoby nie związane z Kościołem.
Mówię tu o Karolu IX. Wiedział jak pokierować katolikami i jak ich wykorzystać. Sam nim mógł być i przez złe rozumienie świata, albo jednej z rzeczy świata tego używał swych braci w wierzę jako narzędzia.

Podobną nocy świętego Bartłomieja mogła być noc po koronacji króla Henryka Walezego, kiedy Samuel Zborowski(protestant), zabił czekanem Andrzeja Wapowskiego(katolik). Świeżo koronowany król(brat Karola IX!)
rozstrzygną tą sprawę iście po mistrzowsku. Pisze o tym by pokazać, że do rzezi protestantów przyczynić mógł się król, nie papież.

Podobnie było podczas powstania Bogdana Chmielnickiego. Wykorzystał popów, aby stworzyć jak największą armię. Nawet byli tacy dygnitarze co się pod popów podszywali.

Ten post był edytowany przez Saeros: 29/08/2011, 22:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 29/08/2011, 22:29 Quote Post

QUOTE
Podobną nocy świętego Bartłomieja mogła być noc po koronacji króla Henryka Walezego, kiedy Samuel Zborowski(protestant), zabił czekanem Andrzeja Wapowskiego(katolik).
Może mogła ale nie była, u nas standardy były inne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej