Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie Kolumba, Genueńczyk czy Katalończyk?
     
Dawid91
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 37.081

Dawid M.
Zawód: uczen
 
 
post 6/09/2008, 13:07 Quote Post

Do tej pory twierdzono, że Kolumb pochodził z Genui. Niektórzy jednak sądzą, że był Katalończykiem. Czy są na to jakieś dowody, albo chociaż poszlaki?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Bagiel
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 148
Nr użytkownika: 39.660

Micha³ Gawlowski
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: historyk, prawnik
 
 
post 6/09/2008, 23:01 Quote Post

QUOTE
Do tej pory twierdzono, że Kolumb pochodził z Genui. Niektórzy jednak sądzą, że był Katalończykiem. Czy są na to jakieś dowody, albo chociaż poszlaki?


To tak trochę jak z Homerem smile.gif .
A mówiąc serio, był kiedyś na kanale Discovery program na ten temat (Chodziło m.in. o badanie szczątków Kolumba i porównanie wyników badań z DNA jego obecnie żyjących potomków - czy coś takiego confused1.gif). Nie jestem biologiem wink.gif , zresztą oglądałem go 2-3 lata temu i już dokładnie nie pamiętam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 27/09/2008, 20:54 Quote Post

Tylko problem ,ktorych szczatkow.
Mamy dwa groby Kolumba.Jeden w Hiszpani, a drugi na Dominikanie.Dominikanskie mauzoleum bylo nawet poswiecone przez JP II.Kiedys w dziale"Pokaz swoja twarz" wsadzic swoje zdjecie na tle tego mauzoleum.Jednym z gubernatorow Santo Domingo byl syn Kolumba.Wiadomo,ktory jest jego szkielet.Dominikanczycy twierdza ze zarowno DNA z Mauzoleum jak jest tak zniszczone przez 500 lat ze wszelkie badania sa "inconclusive".
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 27/09/2008, 21:57 Quote Post

Kilka tygodni temu, będąc w Genui, miałem okazję odwiedzić dom w którym Kolumb się urodził (przepłacając zresztą słono). Wyglądał fajnie, całkiem ciekawa maluteńka ekspozycja.
Później dowiedziałem sie, że zbudowano go jakieś 150 lat po śmierci Kolumba.
Obawiam się, że z Kolumbem to tak jak z Marco Polo. Wędrując po Chorwacji widziałem trzy domy w których ów podróżnik się urodził.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Alden
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 48.659

Zawód: uczen
 
 
post 13/10/2008, 20:12 Quote Post

W przypadku Kolumba jest ciężko stwierdzić jego pochodzenie (Katalończyk vs Genuiczyk). Urodził się w Genui, ale wg różnych rozmaitych badań (kiedyś coś pani od historii mówiła o tym) jest Katalończykiem. Problem jest podobny w przypadku Adama Mickiewicza: urodził się na Litwie, ale tworzył i pisał po polsku (jeden z jego wierszy, nie pamiętam który zaczyna się od słów "Litwo ojczyzno moja"). I raczej wątpię abyśmy się dowiedzieli tego tak prędko ze względu na to, że historycy i archeolodzy to tylko ludzie, którzy też mają sprzeczne poglądy. Tak jak chociażby na Litwie, gdzie na Mickiewicza mówią Adamus Mickiewiczusz, Litwini uważają Mickiewicza za Litwina my za Polaka. Mimo wszystko od Kolumba zaczęło się poznawanie świata i gdyby nie on nie znalibyśmy dzisiejszej Ameryki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 14/10/2008, 17:38 Quote Post

QUOTE
jeden z jego wierszy, nie pamiętam który zaczyna się od słów "Litwo ojczyzno moja"

Lepiej się nie chwal publicznie takim poziomem "wiedzy"...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Wiktoria.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 49.450

Wiktoria B
Zawód: uczennica
 
 
post 19/10/2008, 18:18 Quote Post

Ja również, będąc w Chorwacji odwiedziłam jeden z "jego domów". Trudno powiedzieć. Podręcznik szkolny mówi o Genui, inne źródła podają jeszcze inne informacje. Ale chyba każda jest wiarygodniejsza od tej, którą parę lat temu podała owa historyczka: "Krzysztof Kolumb był Polakiem", prawda? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
jarek4424
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 113
Nr użytkownika: 49.908

Jarek Kosinski
Zawód: uczen
 
 
post 31/10/2008, 20:47 Quote Post

Wiecie dużo mówi się o Kolumbie smile.gif Z tego co ja wiem to urodził się on w Genui i ma korzenie Genueńsko - Żydowskie. Na półwyspie iberyjskim znalazł się właściwie przypadkiem, po prostu był marynarzem i jego stastek rozbił się u wybrzeży Portugalii, miał tyle szczęścia że go wyłowili i tak znalazł się w Lizbonie smile.gif Potem przez jakis czas próbował zrobić karierę na tamteiszym dworze i pozyskać środki na wyprawę do Indii. Portugalskie elity odrzuciły jednak jego pomysł i tak poprostu znalazł się on w Hiszpanii. Tyle wiem o Kolumbie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
zahara
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 53.466

Zawód: redaktor
 
 
post 8/03/2009, 20:41 Quote Post

Również i korsykańskie Calvi ubiega się o zaszczyt bycia ojcem/matką sukcesu, co było trochę uprawdopodobnione przez ówczesną przynależność Calvi do Królestwa Genui.

Jednakże sam Kolumb w swoim testamencie stwierdza co następuje:

Jako urodzony w Genui (siendo yo nacido en Génova), przybyłem Im [Królewskim
Mościom] służyć tutaj w Kastylii. (…) Zobowiązuję mego syna
Don Diega albo osobę, która odziedziczy po nim ten majorat, aby wieczyście utrzymywał w Genui członka naszej rodziny, który by tam posiadał żonę i dom.
Wyznaczy mu rentę, z której ten będzie mógł żyć uczciwie
jako osoba, która tak blisko naszego rodu stoi, aby pozostawał i rozplenił się w owym mieście, jako z niego pochodzący, bowiem będzie mógł znaleźć w tym mieście pomoc i poparcie w sprawach, w których zaszłaby potrzeba, skoro ja sam pochodzę stamtąd i tam się urodziłem (pues que de ella salí, en ella nací).

Krzysztof Kolumb Pisma, przeł. A.L. Czerny, Warszawa 1970
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
juzef
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.195
Nr użytkownika: 5.495

Zawód: BANITA
 
 
post 8/03/2009, 21:14 Quote Post

[quote=Wiktoria.,19/10/2008, 18:18]
Ja również, będąc w Chorwacji odwiedziłam jeden z "jego domów". Trudno powiedzieć. Podręcznik szkolny mówi o Genui, inne źródła podają jeszcze inne informacje. Ale chyba każda jest wiarygodniejsza od tej, którą parę lat temu podała owa historyczka: "Krzysztof Kolumb był Polakiem", prawda?

To nie była historyczka, ale nauczycielka nauczania początkowego. Pani owa zresztą tłumaczyła też dzieciom, że wieloryb to ryba. A gdy zainteresowało się nią kuratorium, przyznała się do błędu z Kolumbem, bo - jak "zeznała" - nie był Polakiem, ale... Amerykaninem lub Anglikiem
Ciekawostka - gdy panią wywalono z pracy protestowali... rodzice!
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
zahara
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 53.466

Zawód: redaktor
 
 
post 11/03/2009, 9:35 Quote Post

QUOTE(juzef @ 8/03/2009, 21:14)

To nie była historyczka, ale nauczycielka nauczania początkowego. Pani owa zresztą tłumaczyła też dzieciom, że wieloryb to ryba. A gdy zainteresowało się nią kuratorium, przyznała się do błędu z  Kolumbem, bo - jak "zeznała" - nie był  Polakiem, ale... Amerykaninem lub Anglikiem ...

*



No, wszystko się zgadza - pierwszym Amerykaninem. Tylko o tym nie wiedział i myślał, że jest Indianinem smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 11/03/2009, 12:24 Quote Post

No i mamy nową teorię: Kolumb był z pochodzenia Szkotem, choć urodzonym w Genui. A w ogóle to się nazywał Piotr (Krzysztof, to imię, które miał przyjąć wraz z niższymi święceniami kapłańskimi). No i Kolumb to wcale nie jest jego rodowe nazwisko - naprawdę wywodził się z osiadłej w Genui rodziny Scotto Colonne, gdzie Scotto ma wskazywać na etniczne pochodzenie.
Do takich wniosków doszedł pewien hiszpański uczony, niejaki Alfonso Enseñat de Villalonga. Więcej można znaleźć tu:
http://deser.pl/deser/1,83453,6363501,Krzy...__Szkotem_.html
Dla osób czytających po hiszpańsku pełna, oryginalna wersja wywiadu:
http://www.abc.es/20090308/cultura-cultura...o-20090308.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
freshfleshy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 52.940

Zawód: student
 
 
post 11/03/2009, 17:51 Quote Post

Znalazłam też że Ensenat de Villalonga opiera się na dokumentach
dotyczących genueńskiej linii rodziny Colonne, w których znajdujemy informację, że syn Domenico Scotto, którego rodzina była na służbie domu Colonne, otrzymał imię Pedro. Ponadto kronikarz Królów Katolickich, Lucio Marineo Sículo, pisze o Kolumbie używając nazwiska "Pedro Colón". Warto też wspomnieć, że XVI-wieczy portugalski historyk, Gaspar Frutuoso, uważany za wiarygodnego, wspomina, iż na Maderze słynny podróżnik był znany jako "Pedro Colón".

Ensenat de Villalonga przeczesał archiwa państwowe Genui, Archivo Historico National, zbiory Real Academia de la Historia oraz Biblioteca Nacional i stwierdził, że Genueńczycy, chcąc przypisać sobie zasługi Kolumba, stwierdzili, że był on synem Domenico Colombo de Quinto, któremu rzeczywiście urodził się pierworodny o imieniu Cristoforo. Jednak dane, które znalazł na temat losów dzieci handlarza wełną nie zgadzają się z informacjami o życiu braci odkrywcy Ameryki.

właściwie ciekawe odkrycie... tym bardziej, że w jakiś sposób oparte na źródłach.
Szkoda jednak ,ze to wszystko tylko domysły. Prawie jak z Janem z Kolna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
jarek4424
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 113
Nr użytkownika: 49.908

Jarek Kosinski
Zawód: uczen
 
 
post 11/03/2009, 21:00 Quote Post

Kolumb miał raczej Żydowskie korzenie niż szkockie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
freshfleshy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 52.940

Zawód: student
 
 
post 11/03/2009, 21:56 Quote Post


"Kolumb miał raczej Żydowskie korzenie niż szkockie."


A to przypuszczenie skąd?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej