Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
23 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak Słowianie rozchodzili się po Polsce
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 8/12/2014, 13:47 Quote Post

O jakiego "archeologa" i "profesora" chodzi? Którą pracę i gdzie publikowaną i kiedy? K. Stojałowski, czy Ty naprawdę wiesz, o czym piszesz? Badania osadnictwa ww Karpatach opierały się jak najbardziej o studia typowo na materiałach archeologicznych - zob. np. prace M. Parczewskiego wokół problematyki granicy/rubieży etnicznej polsko-rusko-słowackiej/węgierskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Karol Stojanowski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 113
Nr użytkownika: 82.840

 
 
post 8/12/2014, 14:00 Quote Post

Link do wypowiedzi archeologa był tu QUOTE(lukaszrzepinski @ 6/12/2014, 17:43)
Rozumiem, że PAP jest niewiarygodny, nie wie o czym pisze?..
Najstarsi Słowianie na teren polskich Karpat przybyli na przełomie V i VI w. PAP - Nauka w Polsce, Alfred Kyc
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 8/12/2014, 14:18 Quote Post

Super, przynajmniej teraz wiadomo, o co chodzi. Liczba ponad tysiąca dotyczy ni mniej, ni więcej badanych stanowisk archeologicznych to nie oznacza "1000 osad", ani też jakiegoś nie wiem, demograficznego stałego wielkiego zgromadzenia ludności na ziemiach polskich, co sobie usiłujesz - jak dla mnie - sugerować. Wypowiedź jest M. Parczewskiego a propos.
PAP nie stanowi opracowania naukowego, poza tym smile.gif

Ten post był edytowany przez szapur II: 8/12/2014, 14:27
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
lukaszrzepinski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 682
Nr użytkownika: 75.791

Lukasz Rzepinski
Stopień akademicki: historyk amator
Zawód: In¿ynier, biznesmen
 
 
post 8/12/2014, 14:57 Quote Post

a coś on topic? Z tego co widzę to ogólnie bardzo słabo z archeologią słowiańską w Polsce, jak piszą brak ogólnie znalezisk sprzed VIII wieku poza tymi w Karpatach i jakimś VI-VII wiekiem w Nowej Hucie..
Znaleziska w czeskiej Pradze to takze VI wiek.
Rozrzut w datowaniach to takze około 100 lat
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Karol Stojanowski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 113
Nr użytkownika: 82.840

 
 
post 8/12/2014, 15:20 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 8/12/2014, 14:18)
Super, przynajmniej teraz wiadomo, o co chodzi. Liczba ponad tysiąca dotyczy ni mniej, ni więcej badanych stanowisk archeologicznych to nie oznacza "1000 osad", ani też jakiegoś nie wiem, demograficznego stałego wielkiego zgromadzenia ludności na ziemiach polskich, co sobie usiłujesz - jak dla mnie - sugerować. Wypowiedź jest M. Parczewskiego a propos.
PAP nie stanowi opracowania naukowego, poza tym smile.gif
*


Od początku było wiadomo do wypowiedzi kogo, był komentarz bo był link do tego. Z kontekstu wynika, że to osady chyba, że archeolog lub autor notki PAP wypowiada się bardzo mało precyzyjnie i swoimi wypowiedziami wprowadza w błąd.
"Wczesnośredniowieczne osady położone były głównie w dorzeczu lub dolinie Sanu. "Takich miejsc w Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz na pogórzach Dynowskim i Przemyskim jest około tysiąca, a co roku odkrywamy kolejne osady" - zwraca uwagę archeolog.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
lukaszrzepinski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 682
Nr użytkownika: 75.791

Lukasz Rzepinski
Stopień akademicki: historyk amator
Zawód: In¿ynier, biznesmen
 
 
post 8/12/2014, 15:31 Quote Post

Oto obiecany obrazek ekspansji słowiańskiej "Made in Germany" smile.gif

user posted image

trochę niewyraźnie
Kolor morski - autorzy optymistycznie załozyli ze to teren zamieszkania Słowian w V wieku; na Ukrainie i nad Dunajem zgoda, ale jak widac postow powyzej Polska to dopiero V-VI wiek
Wykropkowane zaznaczone państwo Samona w 631

Ta mapka pokazuje tez jedno - czemu Słowianie pojawili się w pd-wsch Polsce najpierw, naturalny wydaje się marsz wzdluz prawego brzegu Karpat, szczególnie jesli siedzieli tam na lewo Gepidzi

Mimo pewnej nieznacznej niezgody co do datowania widoczna jest tutaj wędrówka wzdłuz Wisły ku Pomorzu

Na zachodzie widoczne wlanie Serbów do Turyngii, nieznanych Słowian do Górnej Frankonii, Karentyjczyków do Bawarii no i oczywiście Wieletów i Obodrytów, przy czym chwilowo Obodryci opanowali w maksymalnym zasięgu całe podbrzusze Danii az do Morza Północnego, później zepchnięci do Lubeki
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
lukaszrzepinski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 682
Nr użytkownika: 75.791

Lukasz Rzepinski
Stopień akademicki: historyk amator
Zawód: In¿ynier, biznesmen
 
 
post 9/12/2014, 14:09 Quote Post

To teraz tak: wejście osadnictwa słowiańskiego od południowego-wschodu do Wielkopolski i napotkanie tam resztek "przeworczyków" czyli tego co pozostało z Wandalów poskutkowało powstaniem kultury Sukow-Dziedzice.
Ktoś się orientuje jak wygląda dokładne datowanie tej kultury?
Popularne publikacje mówią ze od VI wieku, wskazywałoby to na bardzo szybki marsz Słowian od Bugu do Odry, który zajął im ledwie kilkadziesiąt lat....

user posted image

Mapa niedokładna, gdyz ta kultura sięgnęła az Meklemburgii, mozna ją zatem utozsamiać z Polanami, Wieletami, Obodrytami

Ten post był edytowany przez lukaszrzepinski: 9/12/2014, 14:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
stefan zapoja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 95.367

krist gruchel
Zawód: techniczny
 
 
post 9/12/2014, 21:12 Quote Post

Szanowni Państwo!

Wiem z doświadczenia, kiedy któryś z Panów Moderatorów pojawi się na horyzoncie, to trzeba odmeldować się do Przyszłości w Przeszłości, bo albo jestem już zbanowany, lub to nastąpi niebawem. Dlatego szybko udzielę odpowiedzi (jeśli zdążę).
Panu Vapnatankowi: Tak te ludy (nie plemiona) wymienione przez Pliniusza i innych w większości uważam za słowiańskie: Wandalów (Wenecjan-Wenetów-Wenedów) i przekręcone przez kopistów: Goci=Galowie, Swewowie=Serbowie, Cheruskowie > Etruskowie=Ilruskowie-Ilirowie. Reszta tych ludów (oprócz Teutonów) została zbyt mocno wykoślawiona (lub dopisana) przez kopistów tego dzieła i dlatego ich pomijam. Z poważaniem: Zapoja.
Panu Łukaszowi: Kolebką Wandali, czyli Wenecjan jest dzisiejszy włoski region Wenecja Euganejska - część dawnej Galii Cis-alpejskiej, zaś nie było Gotów, lecz byli to Galowie (ale nie celtyccy) mieszkający w starej erze blisko tych Wandalów w "północnych Włoszech". Tak więc tzw. okres wpływów rzymskich w "południowej Polsce", gdyż ten teren opanowali ci słowiańscy Wandalowie wraz z tymi Galami i ci Galowie przesuwając się na wschód dali początek Słowianom wschodnim. z poważaniem: Zapoja.
Panu Szapurkowi II, morderatorowi: Jeśli Pana uraziłem pisownią historyków, to przepraszam i pozwolę sobie nieśmiało wtrącić, że Postscriptum pisze się w skrócie P.S. (Stefczyk). Andaluzja, wcześniejsza Wandaluzja, wywodzi nazwę od Wandali. Zniknął gdzieś ten mój drugi post (coś źle zrobiłem technicznie?), którego fragmencik Pan zacytował i jakby była możliwość go odtworzyć na tym forum, to uznam Pana za Anioła.....Stróża. Z poważaniem: zapoja.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
stefan zapoja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 95.367

krist gruchel
Zawód: techniczny
 
 
post 9/12/2014, 21:18 Quote Post

Poprawka gramatyczna mojego poprzedniego post: powinno być ....... Tak więc tzw. okres wpływów rzymskich zaistniał w "południowej Polsce ....


 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
kolodziej
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.436
Nr użytkownika: 95.608

Tomasz Kolodziejczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 9/12/2014, 21:56 Quote Post

Coś ci Słowianie bardzo późno wchodzą do Polski. I coś bardzo szybko tworzą organizmy państwowe.
A już państwo Polan to powstaje jak mityczny feniks z popiołów. Czasami wydaje mi się, że daty to zostały dopasowane do jakiejś teorii i trzyma się to tak na "słowo honoru".
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 9/12/2014, 22:40 Quote Post

QUOTE(kolodziej @ 9/12/2014, 21:56)
Coś ci Słowianie bardzo późno wchodzą do Polski. I coś bardzo szybko tworzą organizmy państwowe.
A już państwo Polan to powstaje jak mityczny feniks z popiołów. Czasami wydaje mi się, że daty to zostały dopasowane do jakiejś teorii i trzyma się to tak na "słowo honoru".
*


A to tak nie można?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
lukaszrzepinski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 682
Nr użytkownika: 75.791

Lukasz Rzepinski
Stopień akademicki: historyk amator
Zawód: In¿ynier, biznesmen
 
 
post 9/12/2014, 22:41 Quote Post

QUOTE(kolodziej @ 9/12/2014, 21:56)
Coś ci Słowianie bardzo późno wchodzą do Polski. I coś bardzo szybko tworzą organizmy państwowe.
A już państwo Polan to powstaje jak mityczny feniks z popiołów. Czasami wydaje mi się, że daty to zostały dopasowane do jakiejś teorii i trzyma się to tak na "słowo honoru".
*



niby jak szybko? od 500 do 900coś mamy szmaaaaaat czasu, 300-400 lat zabrało utworzenie pierwszego państwa w Polsce, aczkolwiek... państwa Samona czy coś w rodzaju państwa Serbów miały miejsce już nieznacznie przed 700. Zatem albo u nas nic się nie działo, albo nic o tym nie wiadomo, albo... tam na zachodzie państwa mogły powstać na skutek potrzeb i kontaktu z Frankami
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
lukaszrzepinski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 682
Nr użytkownika: 75.791

Lukasz Rzepinski
Stopień akademicki: historyk amator
Zawód: In¿ynier, biznesmen
 
 
post 9/12/2014, 22:43 Quote Post

QUOTE(stefan zapoja @ 9/12/2014, 21:12)
Szanowni Państwo!

Wiem z doświadczenia, kiedy któryś z Panów Moderatorów pojawi się na horyzoncie, to trzeba odmeldować się do Przyszłości w Przeszłości, bo albo jestem już zbanowany, lub to nastąpi niebawem. Dlatego szybko udzielę odpowiedzi (jeśli zdążę).
Panu Vapnatankowi: Tak te ludy (nie plemiona) wymienione przez Pliniusza i innych w większości uważam za słowiańskie: Wandalów (Wenecjan-Wenetów-Wenedów) i przekręcone przez kopistów: Goci=Galowie, Swewowie=Serbowie, Cheruskowie > Etruskowie=Ilruskowie-Ilirowie. Reszta tych ludów (oprócz Teutonów) została zbyt mocno wykoślawiona (lub dopisana) przez kopistów tego dzieła i dlatego ich pomijam. Z poważaniem: Zapoja.
Panu Łukaszowi: Kolebką Wandali, czyli Wenecjan jest dzisiejszy włoski region Wenecja Euganejska - część dawnej Galii Cis-alpejskiej, zaś nie było Gotów, lecz byli to Galowie (ale nie celtyccy) mieszkający w starej erze blisko tych Wandalów w "północnych Włoszech". Tak więc tzw. okres wpływów rzymskich w "południowej Polsce", gdyż ten teren opanowali ci słowiańscy Wandalowie wraz z tymi Galami i ci Galowie przesuwając się na wschód dali początek Słowianom wschodnim. z poważaniem: Zapoja.
Panu Szapurkowi II, morderatorowi: Jeśli Pana uraziłem pisownią historyków, to przepraszam i pozwolę sobie nieśmiało wtrącić, że Postscriptum pisze się w skrócie P.S. (Stefczyk). Andaluzja, wcześniejsza Wandaluzja, wywodzi nazwę od Wandali. Zniknął gdzieś ten mój drugi post (coś źle zrobiłem technicznie?), którego fragmencik  Pan zacytował i jakby była możliwość go odtworzyć na tym forum, to uznam Pana za Anioła.....Stróża. Z poważaniem: zapoja.
*



Ponownie apeluję do zaznajomienia się z badaniami dotyczącymi języka wandalskiego.
Przytoczę panu zdanie które brzmi straaaasznie słowiańsko:

eils [...] scapia matzia ia drincan!

tak... drincan to picie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 9/12/2014, 23:58 Quote Post

lukaszrzepinski:
"...niby jak szybko? od 500 do 900coś mamy szmaaaaaat czasu"

Kolego, sam kiedyś sądziłem, iż objęcie w osiadanie ziem Odrowiśla przez Słowian dokonało się - z grubsza - w ciągu VI stulecia. Dziś, wobec nowych informacji śmiem twierdzić, że się pomyliłem. Nie wziąłem bowiem pod uwagę nowych ustaleń archeologów, którzy w znacznej przewadze twierdzą, iż namacalne ślady obecności naszych językowych przodków na ziemiach na zachód od Wisły pochodzą najwcześniej z VII w. Prawdę mówiąc mam przeczucie, że jest to dość późne datowanie. Z drugiej strony poważne informacje dochodzące do nas zza Odry pozwalają przyjmować następujący rozwój wypadków:
1. Na południowym Połabiu "prawdziwi" Słowianie pojawili się gdzieś około lat trzydziestych VII w.
2. Pierwsze ślady obecności Słowian na środkowym Połabiu (Brandenburgia) należy wiązać z przełomem VII i VIII w.
3. Ceramika utożsamiana z działalnością plemion obodryckich to koniec VII i początek VIII w.
4. Jeszcze pod koniec VIII stulecia Karol Wielki podejmował wyprawy przeciwko najbardziej agresywnym reprezentantom etnosu słowiańskiego (Wieletom).
Te wskazówki - w moim rozumieniu - należy interpretować w ten sposób, iż ludy (zachodnio)słowiańskie jeszcze krótko przed rokiem 789 pozostawały w okresie ekspansji. Skoro tak, to zajęcie ziem Odrowiśla nastąpiło niedługo przedtem. Jak "niedługo"? Dziesięć lat, pięćdziesiąt, sto ...? Na tę chwilę nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć. Gdyby jednak przypuszczenia o bardzo późnym zajęciu ziem nad Wisłą przez Słowian okazało się prawdziwym, to wiele innych wczesnośredniowiecznych zagadek musielibyśmy rozwiązywać w innym świetle.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
kolodziej
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.436
Nr użytkownika: 95.608

Tomasz Kolodziejczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 10/12/2014, 9:22 Quote Post

QUOTE
Przytoczę panu zdanie które brzmi straaaasznie słowiańsko:
eils [...] scapia matzia ia drincan!


Hmm... oczywiście nie zaprzeczam germańskości Wandalom, ale to brzmi... jakoś po włosku blink.gif


QUOTE
Gdyby jednak przypuszczenia o bardzo późnym zajęciu ziem nad Wisłą przez Słowian okazało się prawdziwym, to wiele innych wczesnośredniowiecznych zagadek musielibyśmy rozwiązywać w innym świetle.


Też o tym myślałem i sam jestem skłonny do zaakceptowania pomysłu, że Słowianie przychodzą późno ale:
1. dlaczego tak szybko tworzą ludne krainy? Wobec słynnej pustki osadniczej ich zdolności rozrodcze są nienormalne! (nawet powiedziałbym niemoralne).
2. jak na zwykłych kmiotków nie znających koła garncarskiego tworzą grody, administrację, drużyny itp.
3. jakie zagadki (na przykład) Bazyli masz na myśli?
4. czy należy zaprzeczyć pustce osadniczej i przyjąć, że Słowianie podbijają zorganizowane państwa, czy też uznać, że Słowianie wschodzą na tereny Odrowiśla jako zorganizowana siła?
5. (to się najmniej spodoba co niektórym)czy Słowianie są autochtonami ale tzw. szarą masą, która obala Wenedów warstwę panującą?
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

23 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej