Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stanisław Czerep, II Brygada Legionów Polskich
     
Doktor Zło
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 502
Nr użytkownika: 62.471

 
 
post 2/10/2016, 12:59 Quote Post

Stanisław Czerep, II Brygada Legionów Polskich, Warszawa 2007, ss. 343.


Przyznam szczerze, że "zabrałem się" za tę książkę w jednym, konkretnym celu - uzupełnieniu braków w wiedzy o polskich formacjach Wielkiej Wojny. Mimo mojej fascynacji, nierzadko wręcz "małej obsesji" wydarzeniami lat 1914-1918, polski aspekt tej wojny omijałem - po części z poczucia "przesycenia" wiadomościami na ten temat wyniesionymi ze szkoły, po części z obawy o znalezienie obiektywnych opracowań tematu. W końcu jednak nastał czas na uzupełnienie braków - na pierwszy ogień zaś "poszedł" temat II Brygady. Autor już wcześniej wywarł na mnie pozytywne wrażenie swoimi pracami na temat frontu wschodniego Wielkiej Wojny, dlatego też logicznym wydawało się sięgnięcie po kolejną. Jak wygląda praca S. Czerepa o "Żelaznej Brygadzie"?

Praca została podzielona na cztery główne rozdziały, odpowiadające czterem najwyraźniejszym cezurom "życia" II Brygady - kolejno jest to więc jej geneza, szczytowy okres rozwoju, kryzys roku 1917 i włączenie legionistów w skład Polskiego Korpusu Posiłkowego, a wreszcie - "zmierzch" Brygady, zakończony jej brawurowym przejściem na stronę rosyjską. Uzupełnieniem są liczne kolorowe mapy i spora liczba aneksów, dotyczących głównie (chociaż nie tylko) organizacji Brygady i jej najważniejszych "osobistości".

Tym, co najbardziej uderzyło mnie po lekturze pierwszych dwóch rozdziałów książki, jest bardzo "krzywdzące" przedstawianie jej genezy w podręcznikach szkolnych i różnego rodzaju literaturze "ku pokrzepieniu serc". Przedstawiony w nich obraz Brygady jako "kolejnej części wojsk Piłsudskiego" nie pokrywa się z celami i dążeniami, jakie przyświecały organizatorom II Brygady, jak również całkiem pomija problem, jakim było chociażby pobieżne "zintegrowanie" żołnierzy poszczególnych Brygad. Wydaje się, że aż do 1915 II Brygada działała "obok", a politycznie często w opozycji do Brygadiera. Nie mam również zastrzeżeń do obiektywizmu autora i sposobu, w jaki przedstawia on problemy związane z organizacją Brygady, jak również jej szlak bojowy. Pod tym względem autor stanął na wysokości zadania. Lektura jest wciągająca.

Teraz zaś rzeczy, które mi się nie podobały. Po pierwsze, czuję pewien niedosyt w kwestii przedstawienia losów byłych żołnierzy II Brygady, którzy znaleźli się w Rosji. Autor większy nacisk położył na przedstawienie losów tych, którzy albo zostali zatrzymani jeszcze w trakcie akcji pod Rarańczą, albo później, już po internowaniu II KP. Tymczasem walka żołnierzy II Brygady nie zakończyła się, wielu uczestniczyło w wojnie domowej w Rosji, wchodząc w skład tworzących się tam formacji polskich. Po drugie, książka jest wydaniem II pracy wydanej pierwotnie w 1991 roku, w pracę wkradło się więc kilka dosyć "przestarzałych" sformułowań.

Mimo to jednak uważam książkę za udaną i godną przeczytania. Na pytanie "czy mogę ją polecić znajomemu?" - odpowiadam: tak, jak najbardziej! Praca jest cennym uzupełnieniem wiedzy na temat losów Polaków, rzuconych w wir "wojny, która miała położyć kres wszystkim wojnom"...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej