Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Europa Środkowa, paskudny, bezużyteczny bękart
     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 11/01/2015, 13:22 Quote Post

QUOTE(PotężnaSłowiańszczyzna @ 11/01/2015, 10:02)
... architektura słynne polskie dworki szlacheckie,

Na Śląsku Cieszyńskim dworków szlacheckich nie znajdziesz.

QUOTE
... chałupy chłopów tu też mamy swoje tradycje.

Tak. Chałupy jak najbardziej, i wykształcenie.
Pod koniec XIX w. Śląsk Cieszyński miał najniższy stopień analfabetyzmu w całej c.k. monarchii. Porównanie z sąsiednią Galicją wychodzi dla Galicji dosyć blado. To teraz chciałbyś, żebyśmy nawiązywali do tych wschodnich tradycji? Trudno byłoby kogoś do tego przekonać.
 
Post #31

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 11/01/2015, 13:29 Quote Post

Jest jeszcze mniej znany fakt. Otóż pierwszą dzielnicą, która wprowadziła powszechną edukację po polsku był Śląsk około 1850 roku. Stało się za przyczyną władz KK, które postanowiły edukować dzieci w mowie ojczystej, co by te się lepiej przykładały do nauki religii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 11/01/2015, 13:41 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 11/01/2015, 13:29)
Jest jeszcze mniej znany fakt. Otóż pierwszą dzielnicą, która wprowadziła powszechną edukację po polsku był Śląsk około 1850 roku. Stało się za przyczyną władz KK, które postanowiły edukować dzieci w mowie ojczystej, co by te się lepiej przykładały do nauki religii.
*


Masz na myśli Śląsk pruski?
 
Post #33

     
PotężnaSłowiańszczyzna
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 347
Nr użytkownika: 86.395

Piotr
Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/01/2015, 13:41 Quote Post

Ja piszę że są wpływy wschodu i zachodu i tak właśnie się ukształtowała nasza tradycja, kultura itd. a nie że Polska jest czysto wschodnią dziedzina choć uważam że pod pewnymi względami bliżej nam do wschodu europy niż do zachodu, chodzi mi o to że musimy dbać o naszą kulturę, być dumni ze swojej polskości, ze swoich korzeni Słowiańskich bo co nasze to jest dobre, a nie mieć kompleksu niższości, bo to ślepa uliczka. Pod wieloma względami jesteśmy lepsi od zachodu !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.217
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 11/01/2015, 13:50 Quote Post

QUOTE(PotężnaSłowiańszczyzna @ 11/01/2015, 14:11)
Nie zawsze tak jest, w przypadku RON mieliśmy przenikanie się kultur wyżsi brali od niższych i odwrotnie, tyle na ile moja wiedza mi pozwala to tak własnie było, Polska była zahaczona o wschód Turcja Rosja itd. to wszystko nie było bez znaczenia.
*


...a popularnym językiem i źródłem makaronizmów była łacina, niechęć do "niemieckich zniewieściałych fircyków" była połączona z wyjazdami edukacyjnymi na Zachód, stroje "zachodnie" były w Polsce popularne wśród mieszczan i magnaterii itp. Rzeczywiście, RON to Wschód pełną gębą...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 11/01/2015, 14:13 Quote Post

QUOTE
Na płaszczyźnie geograficznej był na 100% wschodni

Toteż o geografii nie pisałem. wink.gif
Ale w tym miejscu muszę zapytać, pozornie w oderwaniu w tematu - Brandenburgia to było państwo zachodnio czy wschodnioeuropejskie?

QUOTE
Na płaszczyźnie kulturowej raczej też, choć nie jestem specem od etnografii to np. stroje polskiej szlachty miały konotacje wschodnią, w RON żyło wiele narodowości wschodnich począwszy do Ormian i Żydów aszkenazyjskich kończąc na przodkach Białorusinów i Ukraińców i wszyscy oni z pewnością oddziaływali na Polaków.

Bo oczywiście Niemcy, Żydzi ze Wschodu, Włosi czy Szkoci byli nieobecni. rolleyes.gif
Zresztą, ja nawet nie o tym - czy tę mieszankę, kiedy już okrzepła będąc jako-tako całością w pewnej grupie, można zaklasyfikować jednoznacznie do Wschodu lub Zachodu? wink.gif

QUOTE
Węgrzy jasne że są narodem 100% Europejskim i zawsze takim byli, ale ich mentalność nie jest zachodnio-europejska, zgodzisz się z tym twierdzeniem ?

Powiedzmy, że słabo się znam na tym konkrecie i wierzę na słowo.

Tfu, mieli być "Żydzi z Zachodu". wink.gif

Ten post był edytowany przez Lehrabia: 11/01/2015, 18:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 11/01/2015, 14:40 Quote Post

Brandenburgia to państwo Środkowo-Wschodniej Europy.Natomiast Węgrzy należą kulturowo do Europy Zachodniej dawniej zwanej łacińską,a mentalność mają swoją madziarską,naród sympatie prounijne natomiast rząd prorosyjskie.Najważniejsze że lubią Polaków (jeszcze) smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.354
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 11/01/2015, 15:40 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski2 @ 11/01/2015, 11:59)
Ich udział jednak ewidentnie jest wyższy na Wschodzie, gdzie niestety nikt nie inwestuje w przemysł.
*



Tylko cały wschód Polski mieszka na zachodzie. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 11/01/2015, 16:08 Quote Post

Kiedys moj ś.p. ojciec wytłumaczyl mi, czym się rózni wschód od zachodu. Otz, jak odpadnie tynk, to na wschodzie czekają, aż administracja to stwierdzi, przekaże wyżej i wszyscy czekają na decyzję góry. Na zachodzie mieszkańcy na nic nie czekają i nikogo nie pytają, sami załatają wyrwę w ścianie, bądź skladają się na murarza, na nic asni na nikogo nie czekając. Wiedzą, że ich życie zależy od nich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 11/01/2015, 16:52 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 11/01/2015, 16:08)
Kiedys moj ś.p. ojciec wytłumaczyl mi, czym się rózni wschód od zachodu. Otz, jak odpadnie tynk, to na wschodzie czekają, aż administracja to stwierdzi, przekaże wyżej i wszyscy czekają na decyzję góry. Na zachodzie mieszkańcy na nic nie czekają i nikogo nie pytają, sami załatają wyrwę w ścianie, bądź skladają się na murarza, na nic asni na nikogo nie czekając. Wiedzą, że ich życie zależy od nich.
*


Ot przykład , kompletnych bzdur smile.gif , wiec historyjka rodzinna , za rodzinne opowiadanie , moja Mama miała ( i chyba po dziś dzień ma ) prostą wizje Polski ( geograficzną i narodową ) , do Wisły Polska , a dalej to smród , wschód , i inna Ukraina smile.gif
Długo nie mogla mi wybaczyć , ze matka jej wnuczka jest z lubelskiego , gdy odwiedziliśmy miasto Parczew gdzie ówcześnie mieszkali moi Teściowie , pokazywała rozklekotane drewniane chaty w centrum tego małego miasteczka , i syczała z satysfakcja a nie mówiłam sad.gif
Tyle ze na wschodzie naszego kraju mieszkają wspaniali ludzie , a cywilizacyjnie ( widziałem jak się miasteczko Parczew zmieniało w ciągu dwu dekad ) dokonują olbrzymiego skoku cywilizacyjnego .
Tak wiec powtarzanie po naszych Rodzicach , ich niezbyt mądrych uprzędzeń , jest niczym innym jak powtarzaniem bzdur , to nie nasza zasługa , ze u nas był cywilizowany zaborca ( pod względem kultury materialnej ) , a u nich tępy wschodni despota , żaden z nas sobie zaboru nie wybierał dry.gif

Ten post był edytowany przez lancaster: 11/01/2015, 16:53
 
Post #40

     
ku 030321
 

Unregistered

 
 
post 11/01/2015, 16:52 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 11/01/2015, 16:08)
... jak odpadnie tynk, to na wschodzie czekają, aż administracja to stwierdzi, przekaże wyżej i wszyscy czekają na decyzję góry.

Czekają, bo przez pokolenia władza ich uczyła, że wyrywanie się z wszelką inicjatywą oddolną źle się dla nich skończy.
 
Post #41

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.106
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 11/01/2015, 17:01 Quote Post

Myślę, że piszecie o dwóch różnych sprawach. Podobieństwa do wschodu i zachodu występują na różnych płaszczyznach. "Wschodniość" Polaków to sfera indywidualna - pojedynczy Polak będzie się zachowywał podobnie do pojedynczego Rosjanina, opowiadał podobne dowcipy, podobnie wódkę chlał zagryzając etc. (w uproszczeniu smile.gif ). "Zachodniość" (a właściwie północno-zachodniość) to płaszczyzna kolektywna, milion Polaków zbuduje społeczeństwo bardziej przypominające milion Holendrów niż milion Rosjan. A że w kategoriach geopolitycznych liczy się wyłącznie ta sfera kolektywna..
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 11/01/2015, 17:05 Quote Post

QUOTE
pojedynczy Polak będzie się zachowywał podobnie do pojedynczego Rosjanina, opowiadał podobne dowcipy, podobnie wódkę chlał zagryzając etc.

Zależy jaki Polak , ja nie pije wódki , wole czerwone wino lub piwo , a mocniejszych trunków Weinbrand . Co to jest pojedynczy Polak , chyba każdy ma cechy indywidualne ?

Ten post był edytowany przez lancaster: 11/01/2015, 17:06
 
Post #43

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 11/01/2015, 17:17 Quote Post

QUOTE
[=Lancaster]
Ot przykład , kompletnych bzdur  smile.gif , wiec historyjka rodzinna , za rodzinne opowiadanie , moja Mama miała ( i chyba po dziś dzień ma ) prostą wizje Polski ( geograficzną i narodową ) , do Wisły Polska , a dalej to smród , wschód , i inna Ukraina  smile.gif
/


Przeczytaj jeszcze raz dokladnie. Wschód nie jest na wschodzie tylko w GŁOWIE. Rzeszów jest o wiele bardziej zachodnim miastem, niz taki Wałbrzych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 11/01/2015, 17:24 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 11/01/2015, 17:17)
QUOTE
[=Lancaster]
Ot przykład , kompletnych bzdur  smile.gif , wiec historyjka rodzinna , za rodzinne opowiadanie , moja Mama miała ( i chyba po dziś dzień ma ) prostą wizje Polski ( geograficzną i narodową ) , do Wisły Polska , a dalej to smród , wschód , i inna Ukraina  smile.gif
/


Przeczytaj jeszcze raz dokladnie. Wschód nie jest na wschodzie tylko w GŁOWIE. Rzeszów jest o wiele bardziej zachodnim miastem, niz taki Wałbrzych.
*


&
QUOTE
Kiedys moj ś.p. ojciec wytłumaczyl mi, czym się rózni wschód od zachodu. Otz, jak odpadnie tynk, to na wschodzie czekają, aż administracja to stwierdzi, przekaże wyżej i wszyscy czekają na decyzję góry. Na zachodzie mieszkańcy na nic nie czekają i nikogo nie pytają, sami załatają wyrwę w ścianie, bądź skladają się na murarza, na nic asni na nikogo nie czekając. Wiedzą, że ich życie zależy od nich.

Wierny cytat , słowo w słowo ? To nie widzę w nim nic o "wschodzie w głowie " , tylko o kierunkach geograficznych , i postawach mieszkancow konkretne zakątki zamieszkujacych , vide :
QUOTE
czym się rózni wschód od zachodu. Otz, jak odpadnie tynk, to na wschodzie czekają

&
QUOTE
Na zachodzie mieszkańcy na nic nie czekają i nikogo nie pytają, sami załatają wyrwę w ścianie,

I tyle .
 
Post #45

10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej