Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bogusław Radziwiłł
     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 21/05/2011, 15:11 Quote Post

Czołem!

Tej postaci chyba nie trzeba przedstawiać. Co sądzicie o Bogusławie? Zdrajca czy po prostu magnat, który dbał o swój interes?

Zapraszam do dyskusji!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.350
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/05/2011, 15:25 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 21/05/2011, 15:11)
Czołem!

Tej postaci chyba nie trzeba przedstawiać. Co sądzicie o Bogusławie? Zdrajca czy po prostu magnat, który dbał o swój interes?

Zapraszam do dyskusji!
*



Czy zdrada i dbanie o własne interesy wykluczają się wzajemnie?
Chyba można być i jednym i drugim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 21/05/2011, 15:30 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 21/05/2011, 16:25)
QUOTE(Skrzetuski @ 21/05/2011, 15:11)
Czołem!

Tej postaci chyba nie trzeba przedstawiać. Co sądzicie o Bogusławie? Zdrajca czy po prostu magnat, który dbał o swój interes?

Zapraszam do dyskusji!
*



Czy zdrada i dbanie o własne interesy wykluczają się wzajemnie?
Chyba można być i jednym i drugim.
*



Nie, nie wykluczają. Tylko że czasami trudno ocenić kogoś jednoznacznie, a o to mi chodzi. Taki Sobieski w czasach Michała Korybuta - niby spiskuje, usiłuje zdetronizować króla, a jednocześnie broni Rzeczypospolitej przed wrogami. I trudno go ocenić - czy zdrajca czy po prostu magnat.
Stąd pytanie: czy Bogusława można ocenić jednoznacznie, tj. nazwać go zdrajcą? Przecież zanim trzymał ze Szwedem, to walczył obok Jana Kazimierza na przykład pod Beresteczkiem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Czarkos
 

Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 765
Nr użytkownika: 49.291

Stopień akademicki: student
 
 
post 21/05/2011, 15:36 Quote Post

Myślę, że trudno jest go jakoś jednoznacznie sklasyfikować. Moim zdaniem jednak za bardzo kierował się dobrem własnym, zamiast dobrem RON.
H.Sienkiewicz w "Potopie" przedstawił zarówno Bogusława jak i Janusza jako zdrajców Rzeczpospolitej. Porównując tych dwóch Radziwiłłów moim zdaniem negatywniej wychodzi Bogusław (np. ze względu na Radnot).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 21/05/2011, 17:51 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Czarkos @ 21/05/2011, 16:36)
Myślę, że trudno jest go jakoś jednoznacznie sklasyfikować. Moim zdaniem jednak za bardzo kierował się dobrem własnym, zamiast dobrem RON.
H.Sienkiewicz w "Potopie" przedstawił zarówno Bogusława jak i Janusza jako zdrajców Rzeczpospolitej. Porównując tych dwóch Radziwiłłów moim zdaniem negatywniej wychodzi Bogusław (np. ze względu na Radnot).
*



Mam podobne zdanie. Bogusław to krętacz, a długa służba u Karola X Gustawa i Radnot dyskwalifikują go w moich oczach całkowicie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
macijasi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 66.499

Maciej Jasinski
Zawód: Student
 
 
post 17/08/2011, 19:05 Quote Post

Jak dla mnie książe Bogusław dbał o własny interes, bardziej niż o kraj dlatego uważam go za zdrajce !
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 17/08/2011, 19:35 Quote Post

QUOTE
Tej postaci chyba nie trzeba przedstawiać. Co sądzicie o Bogusławie? Zdrajca czy po prostu magnat, który dbał o swój interes?


Moim zdaniem ta postać ma cechy zarówno zdrajcy, jak i oligarchy dążącego do zdobycia silnej pozycji politycznej dla swojego rodu. Uznał protekcję Karola X Gustawa (zresztą jak wielu innych magnatów), walczył po stronie szwedzkiej, blisko współpracował z elektorem (swoim kuzynem) i, to co go najbardziej wyróżnia jako zdrajcę, był jednym z inicjatorów traktatu w Radnot. Potem jako gubernator Prus Książęcych i dowódca stacjonującej tam armii elektora zwalczał stronnictwo propolskie. Szkoda, że na mocy traktatów welawsko-bydgoskich uzyskał amnestię i zwrot dóbr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
kornels
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 40.388

Kornel Smolinski
Stopień akademicki: student :)
 
 
post 17/08/2011, 19:55 Quote Post

Ciężko cokolwiek dobrego o tym człowieku powiedzieć, bo był wyjątkowym przykładem polskiego magnata. Przebiegły, dbający tylko i wyłącznie o prywatę, cyniczny, gotów nawet najbliższych sprzedać za korzyści. Najbardziej wg mnie obłudne było staranie się o koronę Polski po abdykacji Jana Kazimierza. Ten zdrajca i sprzedawczyk miał być władcą ROP-u. Na szczęście szlachta pamiętała i nim nie został.
Był chyba najgorszym przedstawicielem magnatów w tamtych czasach. Dużo złego się mówi o Januszu Radziwille, jednak nawet on starał się dbać o dobro Litwy, czy w unii z Polską, czy nie, to jednak miał większe pobudki niż Boguś.

Dlatego Bogusław Radziwiłł jest postacią całkowicie negatywną( czego nawet walki z kozakami nie przekreślą).
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 18/08/2011, 9:09 Quote Post

Czołem!

QUOTE(kornels @ 17/08/2011, 20:55)
Ciężko cokolwiek dobrego o tym człowieku powiedzieć, bo był wyjątkowym przykładem polskiego magnata. Przebiegły, dbający tylko i wyłącznie o prywatę, cyniczny, gotów nawet najbliższych sprzedać za korzyści. Najbardziej wg mnie obłudne było staranie się o koronę Polski po abdykacji Jana Kazimierza. Ten zdrajca i sprzedawczyk miał być władcą ROP-u. Na szczęście szlachta pamiętała i nim nie został.
Był chyba najgorszym przedstawicielem magnatów w tamtych czasach. Dużo złego się mówi o Januszu Radziwille, jednak nawet on starał się dbać o dobro Litwy, czy w unii z Polską, czy nie, to jednak miał większe pobudki niż Boguś.

Dlatego Bogusław Radziwiłł jest postacią całkowicie negatywną( czego nawet walki z kozakami nie przekreślą).
*



Czego?! Kolego, RON, ewentualnie RON-u, ale nigdy ROP-u! smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
kornels
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 40.388

Kornel Smolinski
Stopień akademicki: student :)
 
 
post 18/08/2011, 16:23 Quote Post

Oj, literówka. Przepraszam wszystkich wink.gif
Miałem na myśli RON wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Kapalin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 70.080

Michal
Zawód: zawodowy rajtar
 
 
post 22/08/2011, 16:46 Quote Post

Myślę że można go uznać za zdrajcę- dbał głównie o własne interesy(mam na myśli współpracę z królem szwedzkim i Radnot) a nie o dobro Rzeczypospolitej. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 27/08/2011, 7:44 Quote Post

Bogusław Radziwiłł wcale nie był wyjątkiem w swojej epoce. Jako przykłady podobnych oligarchów można podać jego kuzyna Janusza Radziwiłła czy nawet Jerzego Lubomirskiego. Z jedną różnicą- ci dwaj ostatni byli chociaż doskonałym dowódcami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 27/08/2011, 8:39 Quote Post

Czołem!

QUOTE(ziuk76 @ 27/08/2011, 8:44)
Bogusław Radziwiłł wcale nie był wyjątkiem w swojej epoce. Jako przykłady podobnych oligarchów można podać jego kuzyna Janusza Radziwiłła czy nawet Jerzego Lubomirskiego. Z jedną różnicą- ci dwaj ostatni byli chociaż doskonałym dowódcami.
*



Choć za Lubomirskim szczerze nie przepadam, to trzeba przyznać jedno - on traktatami rozbiorowymi się nie zajmował. A Bogusław tak. I to ich chyba trochę różni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 28/08/2011, 9:29 Quote Post

QUOTE
Choć za Lubomirskim szczerze nie przepadam, to trzeba przyznać jedno - on traktatami rozbiorowymi się nie zajmował. A Bogusław tak. I to ich chyba trochę różni.


W tm aspekcie (projektów rozbiorów RON)- masz rację. Mnie bardziej chodziło o podobieństwo pod względem wygórowanych ambicji politycznych i egoistycznego przedkładania interesów własnego rodu nad dobro RON.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Dołęga
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 74.145

Stopień akademicki: podpulkownik
Zawód: niedowiarek
 
 
post 28/08/2011, 10:10 Quote Post

Moim zdaniem Bogusław Radziwiłł był typowym przedstawicielem magnaterii polskiej czy tez jak kto woli polsko - litewskiej ... no może trochę wczesniej wyrwał się z peletonu , ale przecież już w następnym stulaciu wśród tej warstwy społecznej można wymieniać zdrajców ojczyzny dziesiątkami
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej