Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polskie wybory po Powstaniu Listopadowym, Hotel Lambert vs. TDP
 
Kogo popierasz?
TDP [ 22 ]  [26.83%]
Hotel Lambert [ 48 ]  [58.54%]
Gromady Ludu Polskiego :) [ 6 ]  [7.32%]
Inne [ 2 ]  [2.44%]
Nikogo! [ 4 ]  [4.88%]
Suma głosów: 82
Goście nie mogą głosować 
     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 29/07/2005, 19:08 Quote Post

Ja zagłosowałem na TDP, z uwagi na to że nie podobało mi się w Hotelu Lambert hasło: " Odzyskać niepodległość można tylko w wyniku wojny mocarstw, a nie dzięki powstaniu ludowemu". Co to za hasło! W jaki sposób Polska ma zyskać niepodległość. Wykorzystując wojnę mocarstw rozumiem, ale chyba trzeba wykonać jakieś kroki w tą stronę bo sama niepodległość do nas chyba nie przyjdzie, prawda?
A w TDP budującym hasłem było: " Wszystko dla ludu i wszystko przez lud". Ja to postrzegam tak: jeśli coś się bardzo chce i podejmie się ku temu stosowne działania i będąc w coś bardzo zaangażowanym to wszystko można!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Fish
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 13.165

 
 
post 17/01/2006, 20:21 Quote Post

Witam ! Musze przygotować na jutro referat o temacie takim jak wyżej i prosiłbym o pomoc, jakieś podpowiedzi na co zwrócić szczególnie uwagę. Prosiłbym także o taki szkieletowy zarys tego tematu, bym był ogromnie wdzięczny za wszelką pomoc smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 17/01/2006, 20:42 Quote Post

Napisz na podstawie poniższego schematu.
1. konstytucja Królestwa Polskiego i przykłady jej łamania przez Aleksandra I
2. działalnośc opozycji legalnej np. kaliszanie i nielegalnej (tajne związki)
3. spisek w Szkole Podchorążych w Warszawie i plany powstania narodowego
4. obawa przed wykryciem spisku, obawa Polaków, że wojska rosyjskie wkroczą do Królestwa, a armia polska zostanie użyta do tłumienia powstania w Belgii, obawa o utracie autonomii przez Polaków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Ewelisia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 13.401

Ewelina
Zawód: student
 
 
post 23/01/2006, 22:27 Quote Post

Witam! Mam malutki problem dry.gif
Dokladniej musze napisac referat na temat podany w tytule postu, a nie wiem od czego zaczac confused1.gif
Bede wdziedzna za jakies propozycje smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
akaptur
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 9.213

Agata Kapturkiewicz
Zawód: uczen
 
 
post 29/01/2006, 22:12 Quote Post

proponuje na "dzien dobry" przeczytac "od konspiracji do kapitulacji" j. skowronka (bardzo krotkie, to z serii dzieje narodu i panstwa polskiego)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Krist,.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 13.717

Krzysiek
Zawód: student
 
 
post 4/02/2006, 11:34 Quote Post

QUOTE(Ciunek @ 29/07/2005, 20:08)
Ja zagłosowałem na TDP, z uwagi na to że nie podobało mi się w Hotelu Lambert hasło: " Odzyskać niepodległość można tylko w wyniku wojny mocarstw, a nie dzięki powstaniu ludowemu". Co to za hasło! W jaki sposób Polska ma zyskać niepodległość. Wykorzystując wojnę mocarstw rozumiem, ale chyba trzeba wykonać jakieś kroki w tą stronę bo sama niepodległość do nas chyba nie przyjdzie, prawda?
A w TDP budującym hasłem było: " Wszystko dla ludu i wszystko przez lud". Ja to postrzegam tak: jeśli coś się bardzo chce i podejmie się ku temu stosowne działania i będąc w coś bardzo zaangażowanym to wszystko można!
*


Ale popatrz że właśnie w taki sposób Polska odzyskała Niepodległość jak mwił Hotel Lambert , pozatym nie lubie NA DARMO przelewać krwi , a powstania bez szans to robią
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 31/03/2006, 18:44 Quote Post

QUOTE(Krist @ .,4/02/2006, 11:34)
Ale popatrz że właśnie w taki sposób Polska odzyskała Niepodległość jak mwił Hotel Lambert , pozatym nie lubie NA DARMO przelewać krwi , a powstania bez szans to robią
*



Trywializujesz trochę sytuację. W tej sferze nie ma czerni i bieli. Żadne powstanie nie jest bez szans. Są czasem jedynie mniej lub bardziej udane decyzje przywódców i okoliczności, które wpływają na kształtowanie sytuacji politycznej. Historia zna masę wydarzeń, które wykazały, że bez znaczych sił da się doprowadzić do udanych puczy/powstań/rewolucji. Jeśli nie do odzyskania niepodległości - to chociaż do ustępstw ze strony władzy. To było możliwe. Co do sprzyjających możliwości - takie miały miejsce jeszcze w wieku XIX (wiosna ludów dobrze wykorzystana mogła zmusić rządy zaborcze do ustępstw).
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Maciekor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 186
Nr użytkownika: 7.558

Maciej
Zawód: absolwent liceum
 
 
post 28/04/2006, 14:54 Quote Post

TDP- w omawianym przez nas okresie ich program miał najwięcej słuszności. Hotel Lambert, hmm to była placówka konserwatystów polskich i Czartoryskiego, którzy społeczeństwo obywatelskie dostrzegali przeważnie w szlachcie. Jak na XIX wiek było to raczej za mało ażeby móc wspólnymi siłami odbudowywać Polske. Chłop polski był wprawdzie w tym okresie głupi i nie znał swego właściwego miejsca w narodzie ale tylko dzięki jego pomocy można było myśleć o realnych sznasach na zwycięstwo powstań narodowych. Gdyby Lambertyni byli rzeczywistymi realistami zrozumieliby sens liberalnych przemian które przechodziła wciąż ówczsna Europa i poszliby tym samym torem co TDP.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
TomekGeralt
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 25.379

Geralt z Rivii
Zawód: uczen
 
 
post 15/12/2006, 17:23 Quote Post

temat rozmowy bardzo fajny...
Ja jestem za Hotelem Lambert. W końcu Czartoryski nie lubił Napoleona i nie chciał, aby Polacy się z nim sprzymierzyli. Miał rację. Na Napoleonie tylko straciliśmy.
Wracając do Czartoryskiego, był wielkim patriotą i świetnie zorganizował Hotel Lambert. Co innego TDP. Choc według mnie TDP miało lepsze poglądy, jednak niemożliwe do zrealizowania. Gdyby TDP było tak sprawnie kierowane, jak HL osiągnełoby wiele. No i co, że dostrzegali tylko szlachtę? Polski chop był w tym czasie taki głupi, że za byle co od Austriaków bił powstańców krakowskich. A Szelę i tak później internowano...
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
alice
 

Secrètement l'épouse de Louis XIV.
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 530
Nr użytkownika: 22.057

Franciszka d'Augbiné
Zawód: reine
 
 
post 11/01/2007, 10:15 Quote Post

Opowiadam się za TDP...po upadku powstania listopadowego kiedy sytuacja ludzi w Królestwien Polskim była i tak marniutka moglismy tylko organizować powstanie...co nam z popracia obcych rządów?-najlepszy przykład na to, że nawet jeśli już ktoś się za nami opowiadał to czynił to w wręcz żałosny sosób jest powstanie styczniowe-Francuzi, Austriacy, czy Anglicy poza jakimiś marnymi i często ogólnikowymi odezwami do Rusich-nic nie zrobili...ehh...:/

QUOTE
Miał rację. Na Napoleonie tylko straciliśmy.

Wiem Tomek, ze nie lubisz Napoleona ale nie wydaje Ci się, że jednak coś tam zyskialiśmy na "zaprzyjaźnieniu" z nim i stworzeniu Księstwa Warszawskiego??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
TomekGeralt
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 25.379

Geralt z Rivii
Zawód: uczen
 
 
post 11/01/2007, 14:08 Quote Post

QUOTE(alice @ 11/01/2007, 10:15)
Wiem Tomek, ze nie lubisz Napoleona ale nie wydaje Ci się, że jednak coś tam zyskialiśmy na "zaprzyjaźnieniu" z nim i stworzeniu Księstwa Warszawskiego??
*



Jak dla mnie Księstwo Warszawskie to jedna, wielka baza dla żołnierzy Napoleona. Oprócz tego tysiące Polaków zginęło pod Napoleonem. A tylko łatwowierni (J.Poniatowski) mu uwierzyli i oddali za niego życie. Tyle, że nie wszyscy mu uwierzyli - Napoleon chciał na swoja stronę wziąc Kościuszke. A ten mu dał warunki, żeby zobowiązał się odrodzic Polskę z przedrozbiorowymi granicami. Oczywiście, Napek nie był aż tak głupi, żeby sie na to zgodzic.
W dodatku w Księstwie Warszawskim wybitni ludzie (Kołłątaj) zostali odsunięci od wyższych urzędów. Nic nie zyskaliśmy, jeszcze Napoleon przykrywał sie Polakami, że niby za ich wolnośc walczy. Zgubiły go jego chore ambicje. dry.gif No i dobrze... wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Andrzej80
 

powstaniec
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.321
Nr użytkownika: 16.934

Andrzej
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 11/01/2007, 19:30 Quote Post

Ja bym powiedział,że zyskalismy dużo.M.in autonomię czy własny parlament czy wojsko. Może nie było to co kiedyś ale była to pierwsza namiastka Polski po III rozbiorze.A mówiąć, że J.Poniatowski był naiwniakiem to lekka przesadza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
TomekGeralt
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 25.379

Geralt z Rivii
Zawód: uczen
 
 
post 12/01/2007, 12:31 Quote Post

może i tak.
Chyba tylko jedno dobre wzieliśmy od Napoleona. A w zasadzie to my mu pomogliśmy -
Legiony Dąbrowskiego, które dobrze wyszkoliły walecznych żołnierzy, oficerów. Jednak potem, gdy zobaczyli porażke Napoleona z Rosją, to później bali sie z carem walczyc (np. Przeciwny powstaniu listopadowym był stary oficer legionowy - J.Chłopicki).
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Krzysztof Grodzicki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 601
Nr użytkownika: 16.298

S.K
Zawód: uczen
 
 
post 3/05/2007, 15:27 Quote Post

Hotel Lambert.
Z dzisiejszej perspektywy widzimy słuszność postulatów TDP. Ale kiedyś , gdy polski chłop był głupi, ciemny itp. robić go wyzwolicielem i wierzyć w cudowną moc kosy. Kosa ta nie pokonała zaborców. Przeciwnie - powstańców ,i żeby było śmieszniej z TDP.
Słyszę głosy , że H.L. to paczka bogatych arystokratów myślących tylko o sobie. Chyba niezupełnie tak jest. Obok takich arystokratów jak Zamoyski znaleźli się też tam kaliszanie jak Morawski. A w czasie Wiosny Ludów stary ksiażę Adam ucieszył się, uwierzył, że Polska powstaje. Przyjechal do Prus.
Owszem duża część Hotelu to arystokraci, ale tym bardziej proponowane przez nich działania w sprawie chłopskiej świadczyły o ich dyżym samowyrzeczeniu. Łatwo było obiecywać chłopom wolność ubogim mopankom z TDP , którzy na tym nic / prawie nic nie tracili niż arystokratom z Hotelu Lambert czynsz. Przecież ich bogactwo opieralo się na chłopach.

pozdrawiam K.G.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
vorio
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 44.713

 
 
post 23/04/2008, 7:59 Quote Post

witam, moglby mi ktos pomoc i wskazac jakies materialy nt. wielkiej emigracji i jej tla politycznego, w internecie? Bylbym bardzo wdzieczny.

pozdrawiam
Wiktor Wilczak
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej