Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najstarsze Języki
 
Najstarszy język świata to:
hebrajski [ 2 ]  [4.76%]
koptyjski [ 3 ]  [7.14%]
indoeuropejski [ 16 ]  [38.10%]
aramejski [ 4 ]  [9.52%]
egipski [ 11 ]  [26.19%]
semicki [ 3 ]  [7.14%]
chiński [ 3 ]  [7.14%]
grecki [ 0 ]  [0.00%]
łacina [ 0 ]  [0.00%]
Suma głosów: 42
Goście nie mogą głosować 
     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 28/05/2004, 21:16 Quote Post

W żadnym z moich postów nie pisałem, że rzeczywiście język frygijski lub egipski są najstarsze na świecie, bo potwierdzone eksperymentem. Chciałem napisac, że podobno takowe eksperymenty były w przeszłości czynione.

O eksperymencie mozna przeczytac ...hmmm nie pamiętam dokładnie, bodajże było to w książce o czasach Jakuba I jakiegoś angielskiego autora, w której bylo też o tym jak król wysłał paru kolesi do Stonehenge, żeby ocenili czym ten kamienny krąg jest. Ale to już chyba inna historia. Teraz mam cięzki okres w skzole, bo z niektórych przedmiotów trezba ładnie powyciągać, ale wybieram się w sobote nastepną do biblioteki głównej w Tychach i sprawdze tytuł. Tak samo jak z ta książką w której było o znaleziskach archeologicznych w Ameryce Południowej.

Co do pojęcia ortodoksyjny ścisłowiec to w slangu młodzieżowym albo raczej w powszechnej opinii oprócz zainteresowania matematyką, chemią, fizyką i komputerami to jest to racezj pejoratywne okreslenie i zapewniam, że szacunek do humanistyki to niekoniecznie pasja...(Więc nie istnieją ortodoksyjny ścisłowcy, żywiący szacunek dla humanistyki, powiadasz... Więc jestem bytem witrualnym)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 31/05/2004, 10:35 Quote Post

że szacunek do humanistyki to niekoniecznie pasja...(Krzystofer)

A Forum nazywa się Historia - polskie centrum historyczne - historia to nasza pasja
smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 31/05/2004, 20:22 Quote Post

Może i masz racje Coobeck, ale czy oprócz historii interesuje Cię cokolwiek humanistycznego ???

Bo ja się uważam za umiarkowanego ścisłowca, którego historia złapała w swoje sidła. Napisałem umiarkowanego, bo nie moge znieść elektroniki i paru kierunków technicznych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 1/06/2004, 10:04 Quote Post

czy oprócz historii interesuje Cię cokolwiek humanistycznego (Krzystofer)

Przyznam, że nie bardzo, ale widzę że radośnie grzęźniemy w dygresjach i odchodzimy od tematu smile.gif
Ad rem - wydaje mi się, że w zestawie wymienionym na samej górze mamy chyba do czynienia z wielkim galimatiasem. Hebrajski i aramejski należą do grupy języków semickich (wymienionych jako osobny punkt), egipski (rozumiem że ten starożytny, faraonów) i koptyjjski (któren chyba od egipskiego pochodzi więc juzz tej racji nie może być rozpatrywany wśród najstarszych bo miał przodka) do języków chamickich, łączonych z poprzednimi w jednągrupę semito-chamicką. Greka i łacina to języki z grupy indoeuropejskiej (takoż wymienionej jako osobny punkt). Chiński z kolei to o ile wiem nie jest jeden język tylko też cała grupa dialektw, ponoć bardziej się między sobą różniących niż polski od niemieckiego. Wydaje mi się, że
wszystkie główne grupy językowe (indoeuropejska, cemito-chamicka, uralsko-ałtajska, chińsko-tybetańska itd) powstały mniej więcej w jedym okresie czasu. Bardziej ciekawą wydaje mi się kwestia od kiedy można mówić o języku artykuowanym i czy istniał jakiś jeden prajęzyk czy też mowa rodziłą się niezależnie w różnych rejonach świata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
POSTMORTEM
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 1.145

 
 
post 4/06/2004, 12:40 Quote Post

Mi się wydaje,że najstarszym językiem jest język indoeuropejski huh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 18/08/2005, 4:57 Quote Post

A moze jezyk Ajnow w Japonii, oczywiscie jesli jeszcze ktos go uzywa.
Ostatni bezposredni spadkobiercy kromanczyka-paleoazjaty chyba mowia najstarszym jezykiem.
Nigdy nie slyszalam Afrykanczykow mlaskajacych jezykiem.
Zdaje sie, ze najmniejsza ilosc samoglosek ma kurdyjski. Ilosc samoglosek w dalekowschodnich jezykach swiadczylaby o ich nowoczesnosci. Troche cienka teoria.
jezyk indoeuropejski to jaki? Przeciez nie istnieje dzisiaj w formie historycznej. Nalezaloby wziazc sanskryt pod uwage lub jakis dzisiejszy indyjski dialekt zblizony do sanskrytu. Sa jakie dowody na hebrajski czy arabski 5000 lat temu?
W pytaniu chodzi chyba o pismo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Eumenes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 4.431

Zawód: student
 
 
post 18/08/2005, 10:31 Quote Post

We współczesnych znaleziskach "dzikich dzieci" zawsze miano styczność wyłącznie z pojedyńczymi osobnikami izolowanymi. A przecież jak człowiek jest sam, to po co mu język? Nie mamy żadnych wieści o całych grupach żyjących w izolacji od języka. Czytałem, że w jakimś domu dziecka dla dzieci głuchniemych w Ameryce Środkowej dzieci wykształciły własny język migowy mimo, że nie miały z nim żadnych styczności. Okazało się, że gramatycznie zbudowany jest jak inne języki migowe. Większość gestów dla pojęć podstawowych była podobna, jak w językach migowych powszechnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 18/08/2005, 10:48 Quote Post

Znalezione 'dzikie dzieci' np. w Indiach były to dziewczynki wychowywane przez stado wilków. Młodsza miała chyba ok. 5 lat starsza ok 9lat. Okazało się, że żadna z nich nie potrafiła posługiwać się językiem. W niedługim czasie czasie młodsza z nich zmarła. Starsza żyła dłużej. Próbowano nauczyć ją mowy ludzkiej. Niestety z mizernym skutkiem. Potrafiła składać tylko najprostsze zdania. Można się spierać czy takie posługiwanie się mową jest to znajimość języka?
Dlatego też uważam informację typu, że dzieci same nauczyły się jakiegokolwiek języka za, delikatnie mówiąc, naciągane.
Znajdowane 'dzikie dzieci' pokazują, że mowy uczymy się w społeczności i to w dziecięcym wieku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
swinks_UK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 19.722

Tomasz Wilf
Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent naukowy
 
 
post 25/08/2006, 12:49 Quote Post

A może by tak zmodernizować ankietę bo zawiera ona błędy metodologiczne?
Semicka to jest grupa językowa, do której należą m.in. wymienione aramejski, egipski, hebrajski, fenicki. Też ze starych języków dodałbym akadzki jako istotny dla dziejów świata. Poza tym mnóstwo innych drobniejszych.
Tak samo do grupy indoeuropejskiej zaliczają się grecki, perski, staroindyjski (aryjski), frygijski, cylicki, hetycki, i wiele innych.
Mamy raczej wybór między dwoma pniami językowymi: semickim i indoeuropejskim, jednak nie sposób znierzyć który był starszy. No i jak uplasować w tym inne języki jak np. sumeryjski, baskijski, gruziński, etruski, wenecki ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej