Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Heros von Borcke - oficer jazdy Południa, Polski grób bohatera wojny secesyjnej
     
meickel
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 20.737

 
 
post 11/09/2006, 12:46 Quote Post

A jednak nie w kaplicy.
http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=116303882&size=o

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 23/02/2008, 18:46
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/09/2006, 13:54 Quote Post

Szanowni Przedmówcy!
Cieszę się bardzo, iż zaproponowane przeze mnie poszukiwania miejsca spoczynku doczesnych szczątków ppłka Herosa von Borckego odnalazły pośród Was należny odzew. Mam jednak do Ciebie Meickelu pewne pytanie. Napisałeś, że Borckego nie pochowano jednak w kaplicy i zamieściłeś fotografię, jak sądzę, potrzaskanego nagrobka bohatera naszego tematu. Skąd to zdjęcie? Jakie są Twoje pełne ustalenia? Proszę o odpowiedź.
Ze swej strony pragnę jeszcze dodać, iż na interesujący nas temat pisał także Stefan Slivka, mieszkaniec Niemiec, w artykule "On the Back Roads - Heros von Borcke's Home and Grave in Poland", który ukazał się w jesiennym numerze "Blue and Gray" z roku 2005. Ja sam do rzeczonego artykułu jednak nie dotarłem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
meickel
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 20.737

 
 
post 11/09/2006, 15:27 Quote Post

Nie jest to moje zdjęcie, znalezione w sieci. Wygląda na fragment przywołanego artykułu Stefana Slivki (podpis po lewej). Jest to nagrobek, nie fragment epitafium. Ergo nie leży w kaplicy i słusznie rozpoznałem ją jako friedhofskapelle a nie erbbegrabnisstaette. Jestem zadowolony.
sleep.gif

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 23/02/2008, 18:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
cabbie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 20.796

 
 
post 11/09/2006, 19:56 Quote Post

Eric A. Kaminski wierzy, że von Borcke się odnajdzie a flaga Konfederacji będzie mogła przykryć mogiłę. Aby stało się to możliwe należy ustalić bliżej jej położenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
meickel
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 20.737

 
 
post 12/09/2006, 4:54 Quote Post

sleep.gif
Próbuję nawiązać kontakt z osobą która zamieściła to zdjęcie nagrobka na flickerze. Jest szansa że dysponuje rzeczonym artykułem i zgodzi się udostępnić stosowny fragment. Poza tym wybiorę się do Giesenbruegge na jesieni i przejrzę zarośla na cmentarzu skoro już wiem czego szukać.

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 23/02/2008, 18:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 13/10/2006, 1:16 Quote Post

Oto wspomnienia tego Pana smile.gif.

http://perseus.uchicago.edu/hopper/text.js....0008:chapter=1
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 13/10/2006, 7:45 Quote Post

Nico!
Wielkie dzięki za link.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/12/2006, 10:42 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
W dniu dzisiejszym, tj. w Wigilię, pragnę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, pogody ducha, dalszego owocnego korzystania z Forum oraz wszelkiego dobra dla Was i waszych rodzin.
Jednocześnie apeluję o dalszą pomoc w odkrywaniu zagadki pochówku płka Herosa von Borckego. Od Meickela wiem, iż nie udało mu się dotąd nawiązać kontaktu z osobą, która zamieściła w Internecie zdjęcia rozbitej płyty nagrobnej konfederata (pomimo usilnych prób z jego strony). Meickel poinformował mnie także, iż planowana jesienna eksploracja w domniemanym miejscu pochówku oficera sił zbrojnych Południa nie doszła do skutku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
meickel
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 20.737

 
 
post 5/03/2007, 9:08 Quote Post

Otrzymałem dzisiaj odpowiedź od osoby, która opublikowała na flickr.com zdjęcie nagrobka J.H. Herosa v. Borckego. Zdjęcie zostało nadesłane z Polski; pochodzenie i miejsce wykonania zdjęcia nie są na razie znane, mam jednak nadzieję na dalsze szczegóły później.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
meickel
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 20.737

 
 
post 24/07/2007, 9:40 Quote Post

Z opóźnieniem spowodowanym zmianą serwera. Otrzymałem kilkanaście dni temu do wglądu skany artykułu Stefana Slivki (Slivka) "Heros von Borcke's Home and Grave in Poland". Na stanowiących część artykułu zdjęciach widać kaplicę na dawnym cmentarzu ewangelickim w Giżynie, co rozwiewa przynajmniej wątpliwości odnośnie miejsca. Sam von Borcke ma leżeć z rodzicami w małej kwaterze rodzinnej na tymże cmentarzu. Około listopada podejmę próbę odnalezienia grobów, prawdopodobnie także dodatkowego oznaczenia miejsca spoczynku na prośbę amerykańskich zwolenników Konfederacji smile.gif dzięki którym te informacje otrzymałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/07/2007, 10:27 Quote Post

Panie Michale!
Wielkie dzięki za to, co pan robi dla odszukania miejsca spoczynku doczesnych szczątków Herosa von Borckego. Mam nadzieję, że zdrowie będzie Panu służyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
cabbie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 20.796

 
 
post 25/07/2007, 0:32 Quote Post

W dokumencie pdf na str. 2 jest widok dawnej szkoly - zburzonego palacu Herosa von Borcke.
Budynek byl zorientowany wzdluz podobnie jak obecny obok kosciol katolicki.

http://www.borcke.com/upload/content/gesch...os_v_Borcke.pdf

Opis w jezyku niemieckim potwierdza to co wiemy:

im Kreis Soldin (Neumark) gelegenen Ritterguter Giesenbrügge und
Neuenburg, zusammen einen Besitz von 7000 Morgen

Dodatkowo ciekawe informacje na temat miejsca urodzenia:

Heros v.Borcke wurde am 23.Juli 1835 in der Festung Ehrenbreitstein bei Koblenz geboren.
Sein Vater Otto T h e o d o r Heros (1805-1878) stand hier als Sekonde-Lieutenant bei dem
preußischen 19. Linien- Infanterie-Regiment. Das gemeinsam mit seiner Frau Therese, einer
Tochter des Geheimrats Adloff aus Luxemburg, geführte bescheidene Offiziersleben...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
cabbie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 20.796

 
 
post 11/02/2008, 16:07 Quote Post

...okazało się, że w oddalonym o kilkanaście kilometrów Giżynie znajduje się zdewastowane mauzoleum. Niestety, zwłok złożonych w zrujnowanych kryptach nie udało się przenieść. Do Parzeńska trafiły za to porozbijane tablice upamiętniające członków rodziny von Borcke...

http://www.puls.ctinet.pl/index.php?bmF2PT...GJpX2lkPTMwNA==
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/02/2008, 17:59 Quote Post

Cabbie!
Wielkie dzięki za kolejną porcję informacji. Myślę, że warto zastanowić się nad uczynieniem Giżyna czymś w rodzaju miejsca zlotów osób zainteresowanych wojną secesyjną. To miejsce niesamowite, unikalne w skali Europy. Niewiele mamy pochówków konfederatów na naszym kontynencie (pełna lista poniżej) i warto się zastanowić nad renowacją spuścizny rodu Borcke. Myślę, że Giżyn miałby szansę zyskać kolejną atrakcję turystyczną, którą chętnie odwiedzaliby goście z Polski, Niemiec, USA i skądkolwiek tylko pochodzą miłośnicy dawnych dziejów Ameryki. Warto, aby takim pomysłem zarazić władze lokalne, polskie i niemieckie instytucje kulturalne oraz organizacje amerykańskie. Uważam, że rodzący się nasz krajowy ruch rekonstrukcji historycznych związanych z wojną secesyjną miałby tu piękną rolę do spełnienia (czyż można tak nawiasem mówiąc wyobrazić sobie bardziej „kultowe” miejsce dla naszych rekonstruktorów od Giżyna?). Apeluję zatem, aby każdy z Nas, tj. osób czytających niniejszy temat, włączył się w to dzieło. Niech wszyscy na swój sposób podejmą kroki, aby przywrócić blask spuściźnie po rodzie, który wydał pułkownika Konfederacji. Ja ze swej strony spróbuję w znanych mi kręgach miłośników tematyki secesyjnej spopularyzować ideę przywrócenia pamięci o Giżynie. Tak, jak już jednak napisałem, sami miłośnicy nie wystarczą – potrzeba wsparcia władz i zagranicznych organizacji. Pomyślcie tylko – Giżyn miejscem spotkań młodych Polaków i Niemców, zafascynowanych historią! Giżyn jako europejskie centrum kultywowania tradycji dawnego Południa i Stanów Skonfederowanych Ameryki (za życia Herosa nad jego pałacem powiewała flaga CSA)! To jest zadanie na przyszłość – zadanie, które można zrealizować. Myślę, że nie tylko tzw. prokonfederaci cieszyliby się z tego, ale również nasz kolega The General, bo warto, aby w zachodniopomorskiem spotykali się zwolennicy wszystkich opcji.
Poniżej każdy z Forumowiczów może odnaleźć listę europejskich pochówków żołnierzy i dyplomatów Konfederacji (czas pomyśleć nad poprawieniem na owej stronie nazwy polskiej miejscowości):
http://www.dixie.be/web/plugins/content/co....php?content.27
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
meickel
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 20.737

 
 
post 11/02/2008, 18:37 Quote Post

Ten artykuł z Pulsu wyjaśnia przynajmniej zaginięcie tablic nagrobnych z cmentarza w Giżynie. Nawiasem, chociaż przykro mi to mówić, uważam, że stworzenie lapidarium nie było niczym innym jak ostateczną dewastacją cmentarza. Jeżeli ktoś chce zachować informacje o tablicach i pochówkach, niech wykonuje zdjęcia i opisy dokumentalne, ale przeniesione dowolnie poza miejsce spoczynku zwłok kamienie nagrobne nie posiadają już żadnej wartości historycznej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej