Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Endecy w latach 1980-89
 
Który nurt najblizszy idei Dmowskiego?
*PWN-grupa Tejkowskiego [ 3 ]  [11.11%]
*FEST-MOST [ 1 ]  [3.70%]
*Grupa Giertycha tzw. warszawska/przy PRON/ [ 12 ]  [44.44%]
*NOP [ 5 ]  [18.52%]
*Grupa krakowska PAX [ 1 ]  [3.70%]
*Grupa lubelska ZP"Grunwald" [ 1 ]  [3.70%]
*Polska Liga Narodowa [ 3 ]  [11.11%]
Zadna z powyzszych [ 1 ]  [3.70%]
Suma głosów: 27
Goście nie mogą głosować 
     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 24/01/2007, 15:05 Quote Post

wydaje mi się ze grupa giertychowców była najbardziej endecka
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Nerwa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 247
Nr użytkownika: 25.708

Przemyslaw
Stopień akademicki: magister
Zawód: prawnik
 
 
post 19/02/2007, 9:45 Quote Post

QUOTE(magister @ 24/01/2007, 15:05)
wydaje mi się ze grupa giertychowców była najbardziej endecka
*


Też obstawiam na tą frakcję, ze względu na osoby Jędrzeja i Macieja Giertychów.
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 2/03/2007, 9:04 Quote Post

A nie zapomniałeś o Ruchu Młodej Polski?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 2/03/2007, 14:18 Quote Post

ankieta chyba dla wąskich specjalistów. A wystarczyło w pierwszym poście trochę przybliżyć podane ugrupowania wraz z osobami które je reprezentują i pewnie szerzej byłyby kojarzone.

Ja np. nie rozumiem tzw. "grupy krakowskiej PAX". Czemu nie cały PAX?

A co z Polskimi Klubami Inteligencji Katolickiej (np. Bender w Lublinie) czy to się mieści już w któreś z wymienionych?

A zo z Gwiazdami. Na własne uszy słyszałem w wywiadzie z nimi, że w tym okresie określali sie jako narodowcy.

Gdzie był Wiesław Chrzanowski? (bo nie wiem)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
tomasz31
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 30.635

Stopień akademicki: mgr
Zawód: urzednik
 
 
post 5/04/2007, 10:39 Quote Post

ciekawy wątek, a może ktoś ma większą wiedzę na temat FEST-MOST, trochę szukałem wiadomości o tej organizacji lecz niewiele mogłem znaleźć, poza rozszyfrowaniem skrótu i zaliczeniem jej do subkultur młodzieżowych lat osiemdziesiątych
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 5/04/2007, 13:05 Quote Post

ale nie chodzi o założone w 1984 drugoobiegowe Wolne Pismo MOST, a potem także Wydawnictwo MOST ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
tomasz31
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 30.635

Stopień akademicki: mgr
Zawód: urzednik
 
 
post 5/04/2007, 22:29 Quote Post

Możliwe,ja z kolei myślałem o organizacji, której pełna nazwa brzmi Faszystowskie Elity Szerzenia Terroryzmu(lub Młodzieżowe). Czytałem gdzieś o niej dawno temu,chyba jeszcze za komuny,lecz nie napotkałem już żadnej informacji o niej a szkoda. Być może miała profil zbliżony do Federacji Młodzieży Walczącej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Narodowiec1906
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 55.714

Michal
Zawód: uczen
 
 
post 26/07/2009, 23:48 Quote Post

Ja zaznaczam NOP. To w tamtym czasie jedyna na prawdę narodowa organizacja prawdziwie patriotyczna. Grupa giertychowców nie ma prawa mienić się polskimi narodowcami. Jeśli ktoś idzie na współpracę z komuchami i zdradza własny kraj nie jest patriotą ani narodowcem. Jędrzej Giertych popierając ZSRR i stan wojenny oraz zwalczając antykomunistyczną opozycję zdradził wszystkie ideały Endecji. Co prawda NOP bardziej odwołuje się do narodowego radykalizmu a ja jestem narodowym demokrata ale to jedyna narodowa organizacja w tym okresie. PAX nie był narodowy mimo, ze jego twórcą był Piasecki, kolejny narodowiec który przeszedł na stronę okupanta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
marcin71
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 58.055

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/09/2009, 15:49 Quote Post

NOP w tym czasie to grupa neoendecka+narodowi radykałowie+narodowi konserwatyści po 1981 część neoendecka trafiła do PRON,PAX,po 1989 do narodowakonserwa do ZCHN i NOP pozostała jako grupa NR

ps. ta na marginesie to więcej neoendeków było w PRON czy Grunwaldzie czy opozycji,co ciekawe poza NOP większość grup to efemerydy albo amorficzne twory np. mityczna wink.gif LND która powstała prawdopodobnie w umysłach neoendeków ex członków Grunwaldu i PRON po 1989,a PWN i jej kontakty z SB,szkolenia na terenie koszar ZOMO.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Janek Krasicki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 119
Nr użytkownika: 59.602

 
 
post 6/11/2009, 15:41 Quote Post

najbliżej to ta grupa Giertycha ci co współpracowali z PZPR i PRON,ta grupa tejkowskiego też miała kontakty z SB i te szkolenia na poligonach ZOMO.Jestem jak najdalej od tej ideologii oszołomskiego szowinizmu,klerykalizmu i zaściankowości,tych neopogromowców.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 6/11/2009, 16:01 Quote Post

QUOTE(Janek Krasicki @ 6/11/2009, 15:41)
najbliżej to ta grupa Giertycha ci co współpracowali z PZPR i PRON,ta grupa tejkowskiego też miała kontakty z SB i te szkolenia na poligonach ZOMO.Jestem jak najdalej od tej ideologii oszołomskiego szowinizmu,klerykalizmu i zaściankowości,tych neopogromowców.
*



Żeby być ścisłym to trudno Tejkowskiego zaliczyć do klerykałów jak sam się deklarował jako neopoganin. W ogóle nie wiem czy jest jakikolwiek sens dyskutować nad grupami będącymi emanacjami służb bezpieczeństwa. Oczywiście agenturalność występuje wszędzie, ale jeśli geneza i cała działalność jest realizację pewnego programu to mamy tu do czynienia po prostu z działalnością państwa, nawet jak przez przypadek zaangażuje się parę naiwnych niczego nie podejrzewających oszołomów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 6/11/2009, 17:18 Quote Post

Po II wojnie światowej i pogromie narodowców zgotowanym przez nazistów i komunistów w zasadzie nie widzę żadnej organizacji w kraju, która mogłaby być postrzegana jako spadkobierca idei Dmowskiego.
O ile w ogóle o jakimś spadkobiercy Dmowskiego można było mówić przed wojną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Narodowiec1906
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 55.714

Michal
Zawód: uczen
 
 
post 2/05/2010, 11:37 Quote Post

Jest napisane wyraźnie najbliższa idei Dmowskiego, a nie spadkobierca. Nie ma w Polsce organizacji która byłaby w pełni spadkobiercą Dmowskiego. Po pierwsze ze względu na wypaczenia części grup, kolaborację z komuchami innych oraz na wymordowanie elity ruchu narodowego. Należy też wziąć pod uwagę, że zmieniają się warunki funkcjonowania Polski i ruchu narodowego. A sam Dmowski mówił, że nie ma nic gorszego od politycznego talmudyzmu i przestrzegał by nie trzymać się kurczowo jego poglądów jeśli stracą one aktualność.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 19/02/2016, 22:56 Quote Post

Odświeżę stary temat.

QUOTE
Grupa giertychowców nie ma prawa mienić się polskimi narodowcami. Jeśli ktoś idzie na współpracę z komuchami i zdradza własny kraj nie jest patriotą ani narodowcem. Jędrzej Giertych popierając ZSRR i stan wojenny oraz zwalczając antykomunistyczną opozycję zdradził wszystkie ideały Endecji.


QUOTE
PAX nie był narodowy mimo, ze jego twórcą był Piasecki, kolejny narodowiec który przeszedł na stronę okupanta.


Jakby patrzeć w taki sposób to i Dmowskiego by nie można uznać za narodowca. W końcu współpracował z caratem, przed I wojną światową był przeciwny działalności organizacji niepodległościowych. Nonsens. Zresztą nawet w opozycji w PRL znajdowały się rusofilskie organizacje endeckie np. Komitet Samoobrony Polskiej.

Ciekawe natomiast wydaje się środowisko duszpasterstwa przy Zagórnej w Warszawie. W latach 1984-1988 spotykało się większość stołecznych środowisk opozycyjnych nurtu narodowego. Można o nim przeczytać w książce Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy.. Może wiecie gdzie jeszcze można znaleźć o nim informacje?

Inną interesującą inicjatywą było też wydawnictwo samizdatowe Unia Nowoczesnego Humanizmu.

Ten post był edytowany przez farkas93: 19/02/2016, 22:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej