Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lviv, ...czyli po polsku Lwów ;)
     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 23/08/2010, 12:02 Quote Post

Tytuł nieprzypadkowy; uważam że pisząc oficjalne wątki lepiej używać języka i nazw oficjalnych...bo jakbyście się poczuli mieszkańcy Wrocławia gdybym mówił ciągle Breslau .
No ale między sobą możemy chyba mówić Lwów.
Nie będe opisywał miasta....bo monografii Lwowa wszędzie jest kuupa; pozwole sobie na garść uwag praktycznych.
Zaczynając zwiedzanie radzę wstąpić do pkt.IT w ratuszu; rozumieją tam polski -nie jest to powszechne!podpowiedzą;jak zapytasz o plan miasta - dostaniesz mape centrum z zaznaczonymi najważniejszymi pkt-ami.
Widok z wieży ratusza - nieziemski; tylko trzeba mieć kondycje bo na wieże najpierw idzie się 4 piętra szeroką klatką schodową....a potem jeszcze ponad 300stopni po schodach drewnianych które pod sam koniec przechodzą w wąskiego ślimaczka.
A jak wejdziesz....szczenke masz 65m. niżej -taki widok wink.gif
wejście na wieże -5 hrywien (2-2,5zł).
Apropos "5" ....cyfra którą często wspominając Ukraine będziecie wspominać wink.gif bazowa łapówka - 5hrywien; bilet do muzeum -średnio 10 (około 5zł. polskich).Wstęp do większości świątyń - patrz cena muzeów .
Jeżeli nie masz ochoty na spacer z rynku na cmentarz łyczakowski -możesz dojechać tam tramwajem "7" - bilet kupujesz u motorniczego/ej za 1 hrywne /DOBRZE MIEĆ DROBNE/, a potem lepiej go skasować!!!!
Co do jedzenia - są knajpy "turystyczne"-menu po ukraińsku i w zapisie łacińskim - drogie;knajpy "polskie"-najlepszy przykład koło cmentarza; menu po polsku; robione częściowo pod Polaków ale...ceny kosmiczne.
Można stołować się też w knajpach dla "miejscowych" - tylko menu jest cyrylicą ukraińską pisane; niekiedy w karcie jest fotka jedzenia + opis - to ułatwienie dla "nieczytatych".
Osobiście jadłem w knajpce "Czerwona Chata" -łyczakowska 19; z wyglądu Mcdonaldsowata ale menu ma fajne; typowo ukraińskie.
Miska zupy;dania jednogarkowego które zapcha większość żoładków 15-20 hrywien; frytki+surówka /wariant wegetariański/ około 10 hrywien.

A teraz kwestia motoryzacji:
-ichsza "drogówka" nazywa się DAI - więc patrz na samochód i wykonaj instrukcje wink.gif
-zasady ruchu drogowego:czołg, facet z kaczką i mafia jadą pierwsze ;)tyle
Jedno zdanie na +; u nich ograniczenia szybkości mają realny sens;możesz nie widzieć a za "50" pojawia się nagle seria "Z"-zakrętów....choć 1 łuk wygląda tak niewinnie.
Stan nawierzch drogowej.....po przekroczeniu granicy w Krościenku wykonałem gest papieski i ucałowałem naszą koleine wink.gif na zdziwienie strażnika granicznego powiedziałem "ze Lwowa jade"...i on o nic więcej nie pytał...a spojrzenie jego stało się życzliwe i widywać było że rozumie moją reakcje wink.gif
-jazda po SAMYM Lwowie - dużo uliczek jednokierunkowych i wg. relacji miejscowych - częsta zmiana oznakowania; radzę więc gdzieś zaparkować i łazić ....w sumie wszędzie blisko.
-jechałem trasą Krościenko - Chyrów -Stary Sambor-Lwów-Sambor-Chyrów-Krościenko.
STANOWCZO PRZESTRZEGAM PRZED "DROGĄ" CHYRÓW-SAMBOR....JAK NA NASZ POLSKIE WIDZENIE TO JEDZIESZ TAM WERTEPEM I WYBOJEM A NIE DROGĄ!!!!
Droga przez Stary Sambor - ciut dłuższa ale da się przejechać.
Ogólnie ostrzegam przed drogami....jechałem drogą Lwów-Użgorod;jedna z ich głównych dróg /w atlasie na czerwono/.... i nieraz jechałem "po angielsku" żeby koła nie zgubić...takie "atrakcje" to tam norma wink.gif
OGÓLNIE - Lwów jako miasto niezłe; ciekawe; ludzie jak to ludzie...bardzo mili i skraini kretyni wink.gif dobrze jest znać cyrylice;dobrze też wybrać się z jakąś wycieczką gdzie pilot zajmie się GRANICĄ a droga będzie problemem kierowcy....podczas gdy my będziemy sączyć piwko z tyłu wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 23/08/2010, 13:13 Quote Post

To ciekawi mnie jakie drogi muszą być dopiero na Białorusi! A z tym ucałowaniem ojczystej koleiny to dobre. laugh.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
der_reisende
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 236
Nr użytkownika: 49.855

Zawód: BANITA
 
 
post 23/08/2010, 13:59 Quote Post

Racja, należy używać nazw oficjalnych (jak to określiłeś). Dlatego też w Polsce jest Lwów, a w RFN - Breslau.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
der_reisende
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 236
Nr użytkownika: 49.855

Zawód: BANITA
 
 
post 23/08/2010, 14:02 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 23/08/2010, 13:13)
To ciekawi mnie jakie drogi muszą być dopiero na Białorusi!
*




Hm, a skąd u ciebie to "dopiero"???

Z tego co wiem, drogi na Białorusi są w dobrym stanie, w każdym razie lepszym niż na Ukrainie.

Ten post był edytowany przez der_reisende: 23/08/2010, 14:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
sikora.tomasz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 568
Nr użytkownika: 67.266

Tomasz Sikora
Stopień akademicki: juz dr.:)
Zawód: szperacz :)
 
 
post 23/08/2010, 14:06 Quote Post

a jak Lwów był zapisywany "pierwotnie" ? swoją drogą ten "Kazik Wielki" to spryciarz był. Wiadomo przecież że drewniany gródek "Lwa" dawno był spalony a obecny "Lwów" zamek i miasto lokowane było przez "Kazika" w zupełnie innym miejscu ale nazwę polecił (podobno) "na cześć krewniaka" zachować
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 23/08/2010, 14:55 Quote Post

QUOTE(der_reisende @ 23/08/2010, 15:02)
QUOTE(Gronostaj @ 23/08/2010, 13:13)
To ciekawi mnie jakie drogi muszą być dopiero na Białorusi!
*




Hm, a skąd u ciebie to "dopiero"???

Z tego co wiem, drogi na Białorusi są w dobrym stanie, w każdym razie lepszym niż na Ukrainie.
*


A wieść niesie, że w Białej Rusi trakty w o niebo lepszym stanie niż w Polszcze.
Białoruś to jednak bardziej zadbany kraj od Ukrainy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 23/08/2010, 15:56 Quote Post

QUOTE(der_reisende @ 23/08/2010, 15:02)
QUOTE(Gronostaj @ 23/08/2010, 13:13)
To ciekawi mnie jakie drogi muszą być dopiero na Białorusi!
*




Hm, a skąd u ciebie to "dopiero"???

Z tego co wiem, drogi na Białorusi są w dobrym stanie, w każdym razie lepszym niż na Ukrainie.
*


Naprawdę? Biała Ruś słabsza i biedniejsza przecież. W sumie takie coś mnie cieszy, bo tysiąc razy lepszy Łukaszenko i jego naród niż rezuny.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
der_reisende
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 236
Nr użytkownika: 49.855

Zawód: BANITA
 
 
post 23/08/2010, 17:45 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 23/08/2010, 15:56)
(...) tysiąc razy lepszy Łukaszenko i jego naród niż rezuny.
*



Ano.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 24/08/2010, 9:17 Quote Post

QUOTE(Celt @ 23/08/2010, 12:02)
Tytuł nieprzypadkowy; uważam że pisząc oficjalne wątki lepiej używać języka i nazw oficjalnych...bo jakbyście się poczuli mieszkańcy Wrocławia gdybym mówił ciągle Breslau .


Eee...ja tam sie za Danzig zle nie czuje.Co wiecej w rozmowach z cudzoziemcami sam uzywam,przynajmniej szybciej lapia o jaki gorod chodzi.
No i wreszcie nie mowimy Paris,London czy New York,ale Paryz,Londyn i Nowy Jork.I czy komus by przyszlo do glowy obrazic sie za Poland,Polonie,Vistule,Cracovie czy Varsovie smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
sikora.tomasz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 568
Nr użytkownika: 67.266

Tomasz Sikora
Stopień akademicki: juz dr.:)
Zawód: szperacz :)
 
 
post 24/08/2010, 9:50 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 23/08/2010, 14:55)
QUOTE(der_reisende @ 23/08/2010, 15:02)
QUOTE(Gronostaj @ 23/08/2010, 13:13)
To ciekawi mnie jakie drogi muszą być dopiero na Białorusi!
*




Hm, a skąd u ciebie to "dopiero"???

Z tego co wiem, drogi na Białorusi są w dobrym stanie, w każdym razie lepszym niż na Ukrainie.
*


A wieść niesie, że w Białej Rusi trakty w o niebo lepszym stanie niż w Polszcze.
Białoruś to jednak bardziej zadbany kraj od Ukrainy.
*




tak tyle ze do pierwszej połowy XX wieku było dokładnie odwrotnie. To tereny obecnej Ukrainy były lepiej zadbane i rozwinięte niż tereny obecnej Białorusi.Może coś jest w tym co mówią starzy "Wiliniucy" że "Chachoły to tylko wodeczka i szabelka" wink.gif .




 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 24/08/2010, 9:59 Quote Post

Białoruś w wieli punktach nie odbiega specjalnie od reszty Europy. Powodem tego jest Łukaszenko, który postanawia i ma być to zrobione. Dlatego nikt tam nie cacka się z przetargami oraz z właścicielami działek leżących w miejscu planowanej drogi. Podobnie jest ze sportem. Nie bez powodu polskie władze występowały kiedyś, aby zaszachować Łukaszenkę zakazem występowania białoruskich sportowców na arenach światowych. Białoruś inwestuje dość znaczne fundusze w sport i kilka razy uszczknęła jakieś medale największym potęgom.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
sikora.tomasz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 568
Nr użytkownika: 67.266

Tomasz Sikora
Stopień akademicki: juz dr.:)
Zawód: szperacz :)
 
 
post 24/08/2010, 11:03 Quote Post



@mobydick1z

jako liberał (nie mylić z PO) od kilku lat z zazdrością spoglądam na rządy Łukaszenki na Białorusi. Lewica zawsze socjalistyczna sie smieje ale nawet dziecko wie że Kulczyk pare km. od granicy polskiej buduje elektrownie węglową gdzie może mieć w nosie podatek od "globalnego og.łupienia" i będzie sprzedawał "czystą energie" do socjalistycznej UE. Drugi przykład budowa centrum hazardowego przez Chinczyków na preferencyjnych warunkach i w nosie moża mieć ustawy o zapobieganiu hazarowi czy inne tam bzdury stawiające człowieka w roli bez.mózgowej istoty nie umiejącej brać odpowiedzialności za własne decyzje. Jak widać "tradycyjna Polska gospodarność i przedsiębiorczość" najlepiej ma się dziś na Białorusi rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 24/08/2010, 11:10 Quote Post

DOŚĆ OFF-TOPU!!!!!!!!!!!!!!!CO MA ŁUKASZENKA DO UKRAINY???? LUDZIE....NIE DZIWCIE SIĘ ŻE WARNY LECĄ... U NAS W SZKOLE MÓWILI - "NIE NA TEMAT-PAŁA" A TU JEST WARN....PROSTE I LOGICZNE
PUBLICZNIE NAWOŁUJE DO OPAMIĘTANIA !!!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
sikora.tomasz
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 568
Nr użytkownika: 67.266

Tomasz Sikora
Stopień akademicki: juz dr.:)
Zawód: szperacz :)
 
 
post 24/08/2010, 11:15 Quote Post

racja sorrki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 24/08/2010, 11:51 Quote Post

Przyłączam się do tych ostatnich postów. Nie rozwijajcie już więcej w tym temacie spraw Białorusi, bo zacznę kasować.
Krakowiak

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej