Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rzeka Lech w Niemczech i w Austrii/ Doplyw Dunaju, Czech/Lech/Rus w kronikach czeskich
     
Isabella Kwiatkowska
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 67.094

Isabella Kwiatkowska
Zawód: ekonomista
 
 
post 2/09/2010, 16:29 Quote Post

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lech_(rzeka)
Lech (łac. Licus, Licca) - rzeka w Austrii i Niemczech, prawy dopływ Dunaju. Długość - 264 km, powierzchnia zlewni - 4.126 km².

Swoje źródło ma w pobliżu góry Rote Wand w Alpach Lechtalskich w austriackim kraju związkowym Vorarlberg. W górnym swym biegu płynie w głębokiej i wąskiej dolinie między Alpami Algawskimi i Alpach Lechtalskimi. Za granicą austriacko-niemiecką tworzy wodospad Lechfall o wyskości 12 m i wpływa do Jeziora Forggensee koło Füssen. Rzeka płynąc dalej na północ przepływa region zwany Lechrain. Uchodzi do Dunaju koło miejscowości Marxheim w Bawarii na wysokości 405 m n.p.m.

Nad Lechem leżą m.in.:

* w Austrii:
o Lech
o Steeg
o Stanzach

* w Niemczech:
o Füssen
o Schongau
o Landsberg am Lech
o Augsburg

http://books.google.de/books?id=uZoAAAAAcA...epage&q&f=false
Kronika Wegierska na poczatku wieku XII
Kronika Czeska na poczatku wieku XI
z jezyka lacinskiego tlumaczona na jezyk polski
Ziemnopismo z VIII wieku
List Popa Jana z XIII wieku
Warszawa 1823 rok
drukowano nakladem ksiecia Jo Czartoryskiego Senatora Wojewody Krolestwa Polskiego
kronika czeska od strony 92
Bohem - Czech
Polaka Lecha
Rutena - Rusa
Polska pochodzi od slowa Planities - Pola lub od slowa Polo Arctico - Gwiazdy polarnej
lechitowie Polacy przybyli do wielkopolski i na Slask, zapelniki Pomorze,
strona 103
ziemia Lechfeld w Szwabii u zrodel rzeki lech od ksiecia Polskiego Lecha utworzona. W kronice Auszpurgskiey / Augsburgskiej miasto Augsburg - Bawaria7 stoi ze rzeka lech po lacinie Vindelicum , ... Polakow zwaja Lechami lub Lechitami, inaczej Vindelami czyli podlug starego znaczaju Sarmatami "
Rus z Lechem rozlaczyli sie w Lagonii, Lachoszczynie, Leczycy"......
" Kiedys mial nad nimi zwierzchnosc pewien maz znakomity i rycerski KRAK CROC, ktory splodzil 3 corki.
Pierwsza imieniem Razy , wiele rzeczy przepowiadala duchem wieszczarskim,mogila jej widac nad rzeka Nissa idac przez gore Ossete do Betynowi,.
Druga imieniem Tetta zbudowala zamek od swego imienia Tettyn nazwany,nad rzeka Nissa, ta nakazala Bohenom zabobonna czesc Orkadow, Daryadow,Amadryadow.
Trzecia najmlodsza i najmadrzejsza Lubussa zbudowala miasto, najmocniejsze w owym czasie pod lasem rozciagajace sie do PAGU i TEBETTYNY , ktore od imienia swego lubusyn nazwala.
roztropna, obyczajna, urodziwa, meskie sprawy madrze zalatwiala i wiele wieszczym duchem wrozyla." Ludzie nasmiewali sie z niej i wybrali jej meza, bo jako niewiascie podlegac nie chcieli.Maz jej pochodzil z miasta Stadyn ( Hradyn) imie jego Przemyslaw. Zalozyla miasto Prog pozniej zwane Praha- Praga - dane z kroniki Piusa II.
strona 117
w 977 zmarla Dabrowka













 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 2/09/2010, 19:16 Quote Post

No fajnie, tylko jest tu jakieś pytanie, myśl przewodnia, problem?
 
User is online!  PMMini Profile Post #2

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 2/09/2010, 20:16 Quote Post

QUOTE(kmat @ 2/09/2010, 20:16)
No fajnie, tylko jest tu jakieś pytanie, myśl przewodnia, problem?
*


Cieszę się że ktoś zapytał - "A o co chodzi?". Zwiększona ilość topnimów z rdzeniem 'lech" w tym rejonie rzeczywiście występuje i ja ją także dawniej widziałem i ciekawy jestem wszelkich wniosków stąd wypływajacych bądź dobrze uzasadnionych teorii a tu nic. No i jeszcze nie wiadomo o co chodzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 2/09/2010, 20:21 Quote Post

QUOTE(Dagome @ 2/09/2010, 20:16)
QUOTE(kmat @ 2/09/2010, 20:16)
No fajnie, tylko jest tu jakieś pytanie, myśl przewodnia, problem?
*


Cieszę się że ktoś zapytał - "A o co chodzi?". Zwiększona ilość topnimów z rdzeniem 'lech" w tym rejonie rzeczywiście występuje i ja ją także dawniej widziałem i ciekawy jestem wszelkich wniosków stąd wypływajacych bądź dobrze uzasadnionych teorii a tu nic. No i jeszcze nie wiadomo o co chodzi.
*


Ja sie domyślam , pewnie te toponimy z rdzeniem 'lech" wskazują ze to ziemie rdzenie lechickie , zawsze przypuszczalem ze naturalne granice Polski to przynajmniej po Ren laugh.gif biggrin.gif tongue.gif
Poważnie to tez nie wiem , o co chodzi autorowi tematu ?
 
Post #4

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 2/09/2010, 20:46 Quote Post

Zbieżność obu słów raczej jest przypadkowa, przejście pierwotnej formy o którą oparty jest ten łaciński Licus w dzisiejsze Lech, jest łatwo wytłumaczalne w wysokoniemieckim. Tam k po samogłosce przechodziło w ch, np. maken-machen, ik-ich, drake-Drache itp. Zbieżmość obu słow jest czysto przypadkowa.
 
User is online!  PMMini Profile Post #5

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 3/09/2010, 10:47 Quote Post

temat w san raz pasuje do wątku sąsiedniego - robiłby sporą konkurencję słowiańskiemu Kagankowi Oświaty Bujanowi - temu co zakrzyknął A WARA a posłowie bizantyjscy uznali za etonim i wykreowali nowy lud. Curta miałby tu cuś do powiedzenia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
McCornick
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 25.450

Robert
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 3/09/2010, 14:56 Quote Post

lancaster <<Ja sie domyślam , pewnie te toponimy z rdzeniem 'lech" wskazują ze to ziemie rdzenie lechickie , zawsze przypuszczalem ze naturalne granice Polski to przynajmniej po Ren>>

Trafiłeś w sedno - poczytaj inne posty tego autora.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej