Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dziedzictwo materialne Imperium Brytyjskiego,
     
Mikołaj II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 32.432

Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/07/2017, 17:58 Quote Post

Cześć! Ostatnio wpadła mi w oko mapa dot. rezerw złota w Europie. (https://jakubmarian.com/gold-reserves-of-national-central-banks-per-capita-in-europe/)

Słyszałem o sprzedawaniu złota UK (https://en.wikipedia.org/wiki/Sale_of_UK_gold_reserves,_1999–2002), jednak zastanawiam się, czy można to sensu largo rozumieć jako przejadanie dorobku minionej epoki. Czy wojny światowe całkiem to bogactwo pogrążyły? A może UK się stale bogaci i nic takiego nie ma miejsca?

Jakie są materialne ślady i bogactwo kolonialnej przeszłości UK i jakie to ma przełożenie na dzisiejszy stan materialny Brytyjczyków?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 8/07/2017, 18:14 Quote Post

QUOTE(Mikołaj II @ 8/07/2017, 17:58)
Cześć! Ostatnio wpadła mi w oko mapa dot. rezerw złota w Europie. (https://jakubmarian.com/gold-reserves-of-national-central-banks-per-capita-in-europe/)

Słyszałem o sprzedawaniu złota UK (https://en.wikipedia.org/wiki/Sale_of_UK_gold_reserves,_1999–2002), jednak zastanawiam się, czy można to sensu largo rozumieć jako przejadanie dorobku minionej epoki. Czy wojny światowe całkiem to bogactwo pogrążyły? A może UK się stale bogaci i nic takiego nie ma miejsca?

Jakie są materialne ślady i bogactwo kolonialnej przeszłości UK i jakie to ma przełożenie na dzisiejszy stan materialny Brytyjczyków?
*



Przecież UK zakończyło II Wojnę Światową jako bankrut. Miało długi m.in. w Indiach i te długi redukowała przez dewaluację funta. Racjonowanie żywności zakończyło się wiele lat po zakończeniu w PRL. W roku 1954.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rationing_in_..._United_Kingdom
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Mikołaj II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 32.432

Stopień akademicki: magister
 
 
post 10/07/2017, 10:39 Quote Post

Czy to oznacza, że de facto nie odziedziczyło żadnych zasobów, a wyłącznie dług? Bilans kolonialnego imperium wyszedł negatywny?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 10/07/2017, 10:48 Quote Post

Właśnie. Czytałem niedawno książkę:
http://napoleonv.pl/opis/9125934/historia-...m-i-geneza.html

W rozdziale poświęconym Wielkiej Brytanii było napisane że Londyn chciał utrzymać kolonie, ale nie było go na to już dłużej stać, co wprawiło mnie w konsternacje, bo wynika z tego że imperium było dla Brytyjczyków nie zyskiem a kosztem co wydaje się bezsensu i do dziś tego nie rozumiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 10/07/2017, 10:55 Quote Post

QUOTE(Mikołaj II @ 10/07/2017, 10:39)
Czy to oznacza, że de facto nie odziedziczyło żadnych zasobów, a wyłącznie dług? Bilans kolonialnego imperium wyszedł negatywny?
*



Bilans posiadania kolonii wyszedł negatywnie dla Włoch i Niemiec, które inwestowały duże sumy w kolonie o kiepskiej ekonomii. Francja również wtopiła na wielu koloniach.
Holandia wycisnęła dużo z kolonii. Wielka Brytania miała szereg bardzo opłacalnych kolonii i umiała unikać przeinwestowania oraz nadmiernych wydatków na administrację.
Wielka Brytania powołała też szereg dominiów, krajów na które do dzisiaj może liczyć jak Australia Nowa Zelandia Kanada oraz do czasu Południowa Afryka.
Anglicy potrafili z kolonii zrobić opłacalny biznes.
To nie znaczy, że zawsze zarabiała oraz że złoto z kolonii było składowane osobno do sprzedaży na pózniej.

Anglia zarabiala na Indiach, posiadała też szereg strategicznych baz wojskowych do których dopłacała. Koszfy kolonii wzrastały jeśli krajowców trzeba było traktować coraz lepiej albo się buntowali i trzeba było prowadzić wojnę.

Ciekawe, jest to, że Brytyjczyk mógł wybrać się w rejs dookola świata i zatrzymywać się wyłącznie w brytyjskich portach jak
Gibraltar Malta Cypr Alexandria Aden Bombaj Singapur Adelajda itp.

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski 3: 10/07/2017, 11:02
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 12/07/2017, 12:07 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 10/07/2017, 11:55)
QUOTE(Mikołaj II @ 10/07/2017, 10:39)
Czy to oznacza, że de facto nie odziedziczyło żadnych zasobów, a wyłącznie dług? Bilans kolonialnego imperium wyszedł negatywny?
*



Bilans posiadania kolonii wyszedł negatywnie dla Włoch i Niemiec, które inwestowały duże sumy w kolonie o kiepskiej ekonomii. Francja również wtopiła na wielu koloniach.
Holandia wycisnęła dużo z kolonii. Wielka Brytania miała szereg bardzo opłacalnych kolonii i umiała unikać przeinwestowania oraz nadmiernych wydatków na administrację.
Wielka Brytania powołała też szereg dominiów, krajów na które do dzisiaj może liczyć jak Australia Nowa Zelandia Kanada oraz do czasu Południowa Afryka.
Anglicy potrafili z kolonii zrobić opłacalny biznes.
To nie znaczy, że zawsze zarabiała oraz że złoto z kolonii było składowane osobno do sprzedaży na pózniej.

Anglia zarabiala na Indiach, posiadała też szereg strategicznych baz wojskowych do których dopłacała. Koszfy kolonii wzrastały jeśli krajowców trzeba było traktować coraz lepiej albo się buntowali i trzeba było prowadzić wojnę.

Ciekawe, jest to, że Brytyjczyk mógł wybrać się w rejs dookola świata i zatrzymywać się wyłącznie w brytyjskich portach jak
Gibraltar Malta Cypr Alexandria Aden Bombaj Singapur Adelajda itp.
*



Bardzo to wszystko niekonkretne a ja naprawdę chciałbym to zrozumieć.

Wiem już że po IIWŚ Wielką Brytanie nie stać było na utrzymanie kolonii.
Wiem też że w czasie IIWŚ zaopatrzenie z kolonii pomogło Anglii przetrwać i że dlatego własnie obawiano się U-Bootów, że mogą odciąć od kolonii Londyn.
Również wydaje się absurdem zakładanie kolonii jeśli przynoszą one straty.

Także-co konkretnie spowodowało i kiedy że bilans wyszedł na minus? Jakie to wydatki wzrastały gdy krajowcy byli lepiej traktowani, konkretnie. I jaki inwestycje. Ktoś coś wie?

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 12/07/2017, 12:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 12/07/2017, 20:55 Quote Post

QUOTE(Mikołaj II @ 8/07/2017, 17:58)
Cześć! Ostatnio wpadła mi w oko mapa dot. rezerw złota w Europie. (https://jakubmarian.com/gold-reserves-of-national-central-banks-per-capita-in-europe/)

Słyszałem o sprzedawaniu złota UK (https://en.wikipedia.org/wiki/Sale_of_UK_gold_reserves,_1999–2002), jednak zastanawiam się, czy można to sensu largo rozumieć jako przejadanie dorobku minionej epoki.

Nie. To błędna decyzja finansowa i tyle. Sytuacja gospodarcza Wielkiej Brytanii była wtedy dobra.
QUOTE
Jakie są materialne ślady i bogactwo kolonialnej przeszłości UK i jakie to ma przełożenie na dzisiejszy stan materialny Brytyjczyków?

Na pewno zabytki - własnego wytwórstwa i te sprowadzone z zagranicy + niematerialna wartość światowego zasięgu języka angielskiego.
QUOTE
Bilans posiadania kolonii wyszedł negatywnie dla Włoch i Niemiec, które inwestowały duże sumy w kolonie o kiepskiej ekonomii. Francja również wtopiła na wielu koloniach.

Włochom i Niemcom po prostu je zabrano po dosyć krótkim okresie inwestycyjnym. Francja właściwie zawsze miała problem z niedostateczną ilością własnych kolonistów - nie było kim kolonizować.
QUOTE
A może UK się stale bogaci i nic takiego nie ma miejsca?

No to jest dość oczywiste. Poziom techniki bardzo się zmienił na plus co nie zostaje bez wpływu na życie codzienne.

Ten post był edytowany przez marc20: 12/07/2017, 20:56
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej