Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Die Slawen - Unsere Geheimnisvollen Vorfahren, "nieniecki" punkt widzenia ?
     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 27/04/2020, 11:06 Quote Post

Witam,
postanowiłem polecić userom Historyków.org, znakomity paradokument niemieckiej produkcji, o historii Słowian Zachodnich, niczym nie ustepujacy produkcjom NG, co więcej IMHO dużo lepsiejszy:
https://www.youtube.com/watch?v=WeC8doU-zps
Film jest bez wątpliwości wysokobudżetowy, jak na paradokument, populanonaukowy, z dużą dozą współczucia, i historycznej akuratności , wobec naszych "wymarłych" kuzynów.
Co więcej, mam nadzieję , iż któregoś dnia pozbędziemy się kompleksów, i powstanie coś, na kształ projektu " Stare ludy",w polskim wydaniu.
BTW- rozumiem, iż bariera językowa jest trudna do pokonania, niemiej zaręczam, że po za datowaniem ( wedle filmu Słowianie , pomiędzy Łabą a Odrą, pojawili się circa w VIII wieku confused1.gif confused1.gif
Nie jest źle.
Tu , znakomity popularnonaukowy panel, z udziałem"gwiazd":
https://www.youtube.com/channel/UCDC4jaojZTM7eEJXa2o3frQ

Ten post był edytowany przez force: 27/04/2020, 14:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 27/04/2020, 14:22 Quote Post

Zgadza się.
Mimo, że Niemcy pochodzą w iluś tam procentach od Słowian, to historia Niemiec zawiera historię Gotów i Wandali, którzy nie mieli nic wspólnego z Niemcami, a zawsze pomijała tę część.

Film wypełnia tę lukę i pokazuje, że Wschodni Niemcy budują swoją tożsamość łącznie z lokalną historią swoich terenów. (Przy okazji trzeba wspomnieć, że część Niemców z Zachodu wypycha część Niemców ze Wschodu z niemieckości. Uważają, że na Wschodzie żyją sami naziści, szczególnie w ich rezerwacie, czyli Meklemburgii-Pomorzu Przednim).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
jmamjer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 629
Nr użytkownika: 104.691

jamamjer
 
 
post 27/04/2020, 17:23 Quote Post

QUOTE
Witam,
postanowiłem polecić userom Historyków.org, znakomity paradokument niemieckiej produkcji, o historii Słowian Zachodnich, niczym nie ustepujacy produkcjom NG, co więcej IMHO dużo lepsiejszy:
https://www.youtube.com/watch?v=WeC8doU-zps
Film jest bez wątpliwości wysokobudżetowy, jak na paradokument, populanonaukowy, z dużą dozą współczucia, i historycznej akuratności , wobec naszych "wymarłych" kuzynów.

Słowianie Zachodni bez dwóch zdań nie są wymarli, czego dowodem piszący te słowa, oraz zapewne zdecydowana większość użytkowników tego forum. Chodziło zapewne o Słowian Połabskich (którzy nomen omen wciąż jeszcze istnieją).

QUOTE
Co więcej, mam nadzieję , iż któregoś dnia pozbędziemy się kompleksów, i powstanie coś, na kształ projektu " Stare ludy",w polskim wydaniu.

Jakież to kompleksy powodują, że Polacy nie mogą stworzyć projektu pt. "stare ludy"? Czyżby istniał jakiś kompleks wobec wymarłych ludów (być może w związku z dysponowaniem przez nie jakąś kosmiczną technologią, jakiej obecnie nie posiadamy)?

QUOTE
BTW- rozumiem, iż bariera językowa jest trudna do pokonania, niemiej zaręczam, że po za datowaniem ( wedle filmu Słowianie , pomiędzy Łabą a Odrą, pojawili się circa w VIII wieku confused1.gif

Czyżby więc jakieś kompleksy w tym względzie musieli leczyć też Niemcy, autorzy tego filmu, którzy starają się przesunąć występowanie plemion słowiańskich na zachód od Odry na jak najpóźniejszy moment?

QUOTE
Mimo, że Niemcy pochodzą w iluś tam procentach od Słowian, to historia Niemiec zawiera historię Gotów i Wandali, którzy nie mieli nic wspólnego z Niemcami, a zawsze pomijała tę część.

Właściwie to nie wiadomo kim byli Wandalowie a co do Gotów też można by dyskutować, jednakże jak słusznie zauważyłeś, Niemcy dość rzadko wspominają o ludach lechickich od których wielu z nich się wywodzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 28/04/2020, 4:32 Quote Post

QUOTE
Słowianie Zachodni bez dwóch zdań nie są wymarli, czego dowodem piszący te słowa, oraz zapewne zdecydowana większość użytkowników tego forum. Chodziło zapewne o Słowian Połabskich (którzy nomen omen wciąż jeszcze istnieją).

"Języka" polska, wybitnie trudna? Stosowanie znaku interpunkcyjnego " ", też?
Cudzysłów – para znaków interpunkcyjnych, służących w języku polskim m.in. do wyodrębniania cytatów, pseudonimów, ironii.
vide:
QUOTE
Film jest bez wątpliwości wysokobudżetowy, jak na paradokument, populanonaukowy, z dużą dozą współczucia, i historycznej akuratności , wobec naszych "wymarłych" kuzynów.

QUOTE
Jakież to kompleksy powodują, że Polacy nie mogą stworzyć projektu pt. "stare ludy"? Czyżby istniał jakiś kompleks wobec wymarłych ludów (być może w związku z dysponowaniem przez nie jakąś kosmiczną technologią, jakiej obecnie nie posiadamy)?

Jakie kompleksy? Polecam wątek, o autochtonizmie....
QUOTE
Czyżby więc jakieś kompleksy w tym względzie musieli leczyć też Niemcy, autorzy tego filmu, którzy starają się przesunąć występowanie plemion słowiańskich na zachód od Odry na jak najpóźniejszy moment?

Możliwe, niemiej od czasów Kossinny widoczny, jest progres.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
sirdaniel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 494
Nr użytkownika: 105.790

Zawód: Kontestator
 
 
post 28/04/2020, 13:03 Quote Post

Ciekawe, chętnie bym ogladnął ale nie ma napisów cc? Youtube, dlaczego?
Film wydany został na dvd. Myśle, że chociaż angielską wersje zrobili do niego? Nigdzie nie mogę znaleźć jednak napisów.

A mam pytanie z ciekawości dla ludzi śledzących ruchy w Niemczech. Czy istnieje u nich jakiś nurt słowiańsczyzny? Coś jak powrót do korzeni, folk, ogniska na plaży, parciane koszule i te sprawy? Może ktoś już z nich poczuł się słowianinem na serio?

Ten post był edytowany przez sirdaniel: 28/04/2020, 13:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 28/04/2020, 13:16 Quote Post

Chyba muzea organizują podobne rzeczy we Wschodnich Niemczech / tutaj przykład:
https://www.oldenburger-wallmuseum.de/termi...gen/slawentage/

Natomiast problemem jest to, że część ludzi reaguje na to w ten sposób:
https://www.youtube.com/watch?v=kn5Uogu3AKU
jako na ordynarną indoktrynację.

Jeśli chodzi o ogląd świata przeciętnego Niemca, to Wschód nie istnieje, nawet Wschodnie Niemcy są uważane za część Azji (uwaga, nie dotyczy to ludzi ze wschodnimi korzeniami, związkami, biznesami), natomiast cała uwaga koncentruje się na krajach od Niemiec bogatszych i bardziej rozwiniętych, Szwajcaria, Wlk. Brytania, USA to są wzorce.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
sirdaniel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 494
Nr użytkownika: 105.790

Zawód: Kontestator
 
 
post 28/04/2020, 13:50 Quote Post

Ciekawe widzieć że Niemcy też mają swoje kompleksy i obawy. Przed tym, że nie sa tutejsi tylko tez kiedyś przybyli skądś na te tereny, nie wiadomo skąd. Z tym, że ich społeczeństwo jest chyba urabiane pod to aby bez konfliktów przyjeło "gości" z zagranicy do pracy.

Co do wschodnich Niemiec, to jak tylko Niemcy znowu wywołają III Wojne światową, trzeba by im kolejny raz obciąć ten wschodni kawałek. Stolice niech sobie przenoszą z powrotem do Bonn, a słowianie niech wracają na pierwotne tereny. A może nam kiedyś oddadzą sami? Na razie zaczynają z mieszkaniami wink.gif
Ale może bez większej dyskusji, to taki żart.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
jmamjer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 629
Nr użytkownika: 104.691

jamamjer
 
 
post 28/04/2020, 15:56 Quote Post

Jak widać tu:
QUOTE
Witam,
postanowiłem polecić userom Historyków.org, znakomity paradokument niemieckiej produkcji, o historii Słowian Zachodnich, niczym nie ustepujacy produkcjom NG, co więcej IMHO dużo lepsiejszy:
https://www.youtube.com/watch?v=WeC8doU-zps
Film jest bez wątpliwości wysokobudżetowy, jak na paradokument, populanonaukowy, z dużą dozą współczucia, i historycznej akuratności , wobec naszych "wymarłych" kuzynów.

Jednym, logicznym ciągiem napisałeś o Słowianach Zachodnich i o "wymarłych" kuzynach, stąd zwróciłem uwagę, że nie można stawiać znaku równości między Słowianami Zachodnimi a Słowianami Połabskimi, bo Słowianie Zachodni to ludy lechickie (czyli Połabie+Polska) oraz czesko-słowackie; Słowianie Połabscy faktycznie są "wymarli" (w cudzysłowie), co w oczywisty sposób znaczy w tym przypadku, że są prawie wymarli, gdyż jak wiemy obecnie istnieją jedynie niewielkie ilości Łużyczan, zatem są"wymarli" - jednak chciałem podkreślić, że mimo ironii właściwie Łużyczanie jakąś tam dostrzegalną przynajmniej społeczność wciąż stanowią (nie jest to 30 osób, z których tylko 3 wciąż mówią rodowitym językiem, lecz parędziesiąt tysięcy). Więc nie udawaj, że się nie pomyliłeś sugerując, że nie rozumiem co miał znaczyć tam cudzysłów - zamiast napisać o Słowianach Połabskich napisałeś o Słowianach Zachodnich...

QUOTE
Jakie kompleksy? Polecam wątek, o autochtonizmie....

Autochtonizm to wspólnie z allochtonizmem jedna z 2 możliwych teorii dotyczących występowania ludów pra-słowiańskich na terenie Europy w tym zwłaszcza terytorium obecnej Polski. Jako iż obie te teorie oparte są na podstawach naukowych, w tym np. źródłach pisanych, archeologii, genetyce i innych, i żadna z nich nie zdołała w przekonujący sposób "pokonać" drugiej to obie mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Nie ma więc w popieraniu jednej czy drugiej dowodu na jakiekolwiek kompleksy - czyżbyś jednak pisał to na zasadzie, że ci, którzy nie zgadzają się z popieraną przez ciebie wersją muszą od razu mieć kompleksy (bo jak wiadomo, jeśli akurat jakąś wersję popierasz to każdy musi się z nią zgadzać)?
Na tej samej zasadzie ktoś inny - np. ja - mógłby stwierdzić, że allochtonizm jest przykładem kompleksu niższości wielu Polaków, którzy plując na własny kraj starają się dowartościować i pokazać jak to oni stoją na poziomie "niemieckim". Po co miałbym jednak to robić, skoro wolę by dyskusja "autochtonizm vs allochtonizm" miała charakter merytoryczny, nie zaś polegała na opluwaniu przeciwników? Nie widzę zresztą powodu, by spór dotyczący wydarzeń sprzed ponad 1,5 tys. lat miał wzbudzać obecnie aż takie emocje.

Pozwólmy zatem, by ludzie, którzy poświęcają czas, by zabrać głos w tym sporze po jednej czy drugiej stronie mogli robić to bez ryzyka, że ktoś oskarży ich o posiadanie takich czy innych kompleksów.

Ten post był edytowany przez jmamjer: 28/04/2020, 15:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 28/04/2020, 19:07 Quote Post

QUOTE
Więc nie udawaj, że się nie pomyliłeś sugerując, że nie rozumiem co miał znaczyć tam cudzysłów - zamiast napisać o Słowianach Połabskich napisałeś o Słowianach Zachodnich...

&
QUOTE
Słowianie Połabscy faktycznie są "wymarli" (w cudzysłowie), co w oczywisty sposób znaczy w tym przypadku, że są prawie wymarli, gdyż jak wiemy obecnie istnieją jedynie niewielkie ilości Łużyczan, zatem są"wymarli" - jednak chciałem podkreślić, że mimo ironii właściwie Łużyczanie jakąś tam dostrzegalną przynajmniej społeczność wciąż stanowią (nie jest to 30 osób, z których tylko 3 wciąż mówią rodowitym językiem, lecz parędziesiąt tysięcy). Więc nie udawaj, że się nie pomyliłeś sugerując, że nie rozumiem co miał znaczyć tam cudzysłów - zamiast napisać o Słowianach Połabskich napisałeś o Słowianach Zachodnich...

Nic mi sie nie chce udawać, rolleyes.gif I jak sie domyślam filmu nie obejrzałeś, bądź nic z niego zrozumiałeś ( pisałem bariera językowa), autorzy w ostanich minutach wspominają,iż kilka milionów Niemców, nosi słowiańskie( w tym polskie, lub czeskie nazwiska), jest tam , i spory fragment dotyczący Sorbów, wczoraj i dziś....
Sorbowie, zaś mają tyle wspólnego z "Słowianami Połabskim", co mieszkańcy Łomży sleep.gif
Twoje , coż "zasoby" intelektualne, pozwalaja ci snuć, mokre sny co produkacja dotyczy Połabia, niestety dotyczy Słowian Zachodnich, zamieszkujących tereny obecnych Niemiec... To troszkę więcej, skoro nie znasz niemieckiego, to poczytaj Strzelczyka, po polsku... Podam ci, na pw literaturę...(O ile wyrazisz zainteresowanie)
BTW:
TO:
https://www.youtube.com/watch?v=Cm3yKnHYPXc,
https://www.youtube.com/watch?v=ZAW1Ec2eyi0 , jest "popolskiemu" dowiesz sie co nieco, o datowaniu, autochtoniźmie, czy innych topicach, dotyczacych "słowiańskiego świtu".

Ten post był edytowany przez force: 28/04/2020, 19:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
jmamjer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 629
Nr użytkownika: 104.691

jamamjer
 
 
post 28/04/2020, 19:42 Quote Post

Skoro zarekomendowałeś go w ten sposób:
QUOTE
niemiej zaręczam, że po za datowaniem ( wedle filmu Słowianie , pomiędzy Łabą a Odrą, pojawili się circa w VIII wieku confused1.gif confused1.gif
Nie jest źle.

To uznałem, że sobie daruję. Mnie zainteresowało głównie to, dlaczego przy tym filmie zacząłeś pisać o kompleksach Polaków uniemożliwiających stworzenie filmu o "starych ludach".
A następnie napisałeś, że kompleksy te dotyczą autochtonizmu.

Stąd więc odniosłem się do tego, ale także do sugestii, że Słowianie Zachodni są "wymarli", co zasugerowałeś w sposobie, w jaki o tymże filmie napisałeś (cytowałem to już 2 razy ), ale nie będę wnikać w szczegóły, skoro twierdzisz, że nie o to chodziło, chociaż warto bardziej przykładać się do wypowiedzi.

QUOTE
Twoje , coż "zasoby" intelektualne, pozwalaja ci snuć, mokre sny co produkacja dotyczy Połabia,

Twoje zaś "zasoby" intelektualne nie wystarczały, by zauważyć, że nie pisałem o tym filmie tylko o twojej wypowiedzi. Zatem snucie przeze mnie mokrych a nawet suchych snów na temat tego filmu to dopiero potencjalna przyszłość. smile.gif

Przy okazji jak widać twoje "zasoby" intelektualne kazały ci przy tym snuć wizje dotyczące mojej rzekomej (nie-)znajomości języka niemieckiego:
QUOTE
To troszkę więcej, skoro nie znasz niemieckiego


Ten post był edytowany przez jmamjer: 28/04/2020, 19:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 29/04/2020, 3:37 Quote Post

@jmamjer
QUOTE
uznałem, że sobie daruję.

&
QUOTE
nie pisałem o tym filmie tylko o twojej wypowiedzi.
Ok, znaczy się filmu nie obejrzałem, ale sobie popisze na tematy ogólne rolleyes.gif
To nic innego jak trollizm, niemniej cieszę się, iż ci pomogłem poznać znaczenie niektórych polskich znaków interpunkcyjnych, w tym tego :
QUOTE
Cudzysłów – para znaków interpunkcyjnych, służących w języku polskim m.in. do wyodrębniania cytatów, pseudonimów, ironii.

Edukacyjnie jestem spełniony smile.gif smile.gif

Ten post był edytowany przez force: 29/04/2020, 3:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
jmamjer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 629
Nr użytkownika: 104.691

jamamjer
 
 
post 29/04/2020, 13:36 Quote Post

Jeśli przy filmie (para)dokumentalnym nie możesz powstrzymać się od pisania o rzekomych kompleksach to wyjaśniłem ci, iż można popierać taką czy inną teorię, nawet jeśli się z nią nie zgadzasz i nie musi być to wyrazem czyichś kompleksów. Jeślibyś pisał tylko o filmie nie skomentowałbym.

Co do cudzysłowu to daruj sobie, napisałem ci, czego ten cudzysłów dotyczył i że zasugerowałeś coś błędnego pisząc jednym ciągiem o Słowianach Zachodnich a potem wymarłych (w cudzysłowie) kuzynach, ty zaś napisałeś mi o swoich fantazjach dotyczących znajomości przeze mnie takiego czy innego języka obcego (mimo, że nie przypominam sobie, byśmy się kiedykolwiek w życiu widzieli, ani żebyśmy na ten temat rozmawiali).

I myślę, że ktoś kto pisze tak:
QUOTE
bądź nic z niego zrozumiałeś ( pisałem bariera językowa), autorzy w ostanich minutach wspominają,iż kilka milionów Niemców, nosi słowiańskie( w tym polskie, lub czeskie nazwiska), jest tam , i spory fragment dotyczący Sorbów,

nie powinien wspominać o interpunkcji.

PS. Wracając jeszcze do kwestii materiałów czy literatury dotyczących samej kwestii dyskusji auto-allo to nie widzę problemu byś podzielił się tego typu materiałami otwarcie na forum, nie potrzeba się z tym kryć i wysyłać komuś w wiadomościach prywatnych. Od tego jest to forum. smile.gif

Ten post był edytowany przez jmamjer: 29/04/2020, 20:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
artie44
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.818
Nr użytkownika: 66.451

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/05/2020, 11:48 Quote Post

force
CODE
BTW- rozumiem, iż bariera językowa jest trudna do pokonania, niemiej zaręczam, że po za datowaniem ( wedle filmu Słowianie , pomiędzy Łabą a Odrą, pojawili się circa w VIII wieku

Ja zrozumiałem, że około VII w "siebte Jahrhundert"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 1/05/2020, 16:21 Quote Post

QUOTE(artie44 @ 1/05/2020, 12:48)
force
CODE
BTW- rozumiem, iż bariera językowa jest trudna do pokonania, niemiej zaręczam, że po za datowaniem ( wedle filmu Słowianie , pomiędzy Łabą a Odrą, pojawili się circa w VIII wieku

Ja zrozumiałem, że około VII w "siebte Jahrhundert"
*


Dobrze zrozumiałeś, rzymska literówka wink.gif.
Inna rzecz w filmie, która wzbudziła moje kontrowersje( obok urody głównej żeńskiej protagonistki), to "obraz", słowiański Adam i Ewa, oraz teoria jakoby Słowiam z Wschodu przygnała potrzeba ucieczki, przed ludami koczowniczymi( 06:40 nagrania). O ile się nie mylę słowiańska ekspansja , była wielowektorowa, nakierowana również na Wschód, i Południe ....
BTW- film na YT obejrzało ponad 640 000 widzów, co jak na paradokument, przeznaczony na ograniczony rynek ( niemieckojęzyczny), to sporo ( premiera zaledwie 8 miesięcy temu).
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
artie44
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.818
Nr użytkownika: 66.451

Stopień akademicki: magister
 
 
post 7/05/2020, 17:45 Quote Post

force
CODE

Dobrze zrozumiałeś, rzymska literówka wink.gif.
Inna rzecz w filmie, która wzbudziła moje kontrowersje( obok urody głównej żeńskiej protagonistki), to "obraz", słowiański Adam i Ewa, oraz teoria jakoby Słowiam z Wschodu przygnała potrzeba ucieczki, przed ludami koczowniczymi( 06:40 nagrania). O ile się nie mylę słowiańska ekspansja , była wielowektorowa, nakierowana również na Wschód, i Południe ....
BTW- film na YT obejrzało ponad 640 000 widzów, co jak na paradokument, przeznaczony na ograniczony rynek ( niemieckojęzyczny), to sporo ( premiera zaledwie 8 miesięcy temu).

Niestety nie dotrwałem do końca. Cała historia to historia bardziej germańska i niewiele ma wspólnego ze specyfiką życia dawnych Słowian. Rozbawił mnie ten brodaty wódz, który prowadził ich w dalekie ostępy. Fakt też ta mityczna ucieczka przed ludami koczowniczymi. Może tak było w pojedyńczych przypadkach, ale w ogóle to nie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej