Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
113 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matura 2011 - wszystko zwiazane z tematyka
     
Naki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 66.360

Zawód: uczen
 
 
post 24/06/2010, 16:50 Quote Post

Witam!
Od września będę w klasie maturalnej. Zamierzam zdawać na maturze, m.in. historię na poziomie rozszerzonym.
Jeżeli dopiszę szczęście, to również próbować z olimpiadą historyczną.

Chciałby Was prosić o poradę dotyczącą wybory książek historycznych.
Obecnie w szkole przerabiamy podręcznik "człowiek i historia" WSiPu. Przeczytałem, że polecacie szczególnie podręczniki Nowej Ery, więc je w przyszłości kupię.
Przede mną czas wakacji, a więc sporo czasu wolnego. Postanowiłem część tego czasu przeznaczyć właśnie na książki historyczne.

Jeśli chodzi o olimpiadę, to jak na razie wybrałem specjalizację-nowożytność(1492-1789).

Ostatnio wypożyczyłem z biblioteki "Europę" N.Daviesa, "Polskę Jagiellonów" P.Jasienicy oraz "Dogonić Europę" Wyczańskiego.
Czy dobrze wybrałem, jak na razie?

Jakie książki polecacie?
Czy warto robić notatki, fiszki z książek? Jeśli tak, to jakby one miały wyglądać?

Z góry dziękuje za pomoc!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
mPL
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 73
Nr użytkownika: 60.285

 
 
post 24/06/2010, 17:28 Quote Post

Czesc. Tez mam zamiar zdawac w najblizszym czasie mature z historii. Pod uwage polecam wziasc ksiazki (szczegolnie do starozytnosci) WSIP'u z 1997 roku dostepne na allegro. Co do notatek to chyba kwestia osobista. Sam nie wyobrazam sobie nauki bez nich mozesz opcjonalnie dokupic jaies repetytorium ale to w celu uzupelnienia wiedzy, ja korzystam z "Historia - Chmaj Marek, Sokół Wojciech, Wrona Janusz". Pozdrawiam i powodzenia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Naki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 66.360

Zawód: uczen
 
 
post 24/06/2010, 17:36 Quote Post

Jeśli chodzi o te książki z 1997 roku, to masz na myśli, tzw. "czarne grzbiety"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
brandon2010
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 61.541

Nikodem S.
Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/06/2010, 14:29 Quote Post

Jako,że jestem już w klasie maturalnej chciałbym się zapytać na razie o:
1.Co sądzicie o podręcznikach do historii wydawnictwa ZNAK ,,Ludzie i epoki"?(z niego bowiem korzystam w szkole)Czy OPERON,Nowa Era są lepsze?
2.Co do repetytoriów to dysponuję-Repetytorium maturzysty-Historia z Grega oraz Vademecum Maturzysty Pilikowskiego wydawnictwa Zielona Sowa.Zastanawiam się jeszcze nad innym.Czy warto?Czy może to wystarczy jeśli chodzi o nie?

O książki jeszcze się nie pytam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
monisia24
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 61.427

Monika
Zawód: studentka
 
 
post 25/06/2010, 14:31 Quote Post

Ja również zamierzam zdawać historię na poziomie rozszerzonym. W szkole mam podręczniki PWN "Historia dla maturzysty"
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
mPL
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 73
Nr użytkownika: 60.285

 
 
post 25/06/2010, 15:00 Quote Post

QUOTE(Naki @ 24/06/2010, 17:36)
Jeśli chodzi o te książki z 1997 roku, to masz na myśli, tzw. "czarne grzbiety"?
*



Dokladnie tak.


QUOTE(brandon2010 @ 25/06/2010, 14:29)
Jako,że jestem już w klasie maturalnej chciałbym się zapytać na razie o:
1.Co sądzicie o podręcznikach do historii wydawnictwa ZNAK ,,Ludzie i epoki"?(z niego bowiem korzystam w szkole)Czy OPERON,Nowa Era są lepsze?
2.Co do repetytoriów to dysponuję-Repetytorium maturzysty-Historia z Grega oraz Vademecum Maturzysty Pilikowskiego wydawnictwa Zielona Sowa.Zastanawiam się jeszcze nad innym.Czy warto?Czy może to wystarczy jeśli chodzi o nie?
*



Ksiazki wyd. Operon nie beda na pewno lepsze. Na tym forum polecane byly bardziej ksiazki Nowej Ery.
Jesli chodzi ci o repetytorium to tak jak pisalem wyzej. Moim zdaniem dobrym uzupelnieniem wiedzy podrecznikowej czy to na poz. podst./rozsz. bedzie "Historia - Chmaj Marek, Sokół Wojciech, Wrona Janusz"


QUOTE(monisia24 @ 25/06/2010, 14:31)
Ja również zamierzam zdawać historię na poziomie rozszerzonym. W szkole mam podręczniki PWN "Historia dla maturzysty"
*


W mojej subiektywnej opini ta seria PWN jest przeznaczona dla osob, ktore raczej posiadaja nieco ponad podstawowa wiedze. Sama mowisz, ze masz zamiar zdawac poz. rozszerzony tak ? Zabieralem sie do tych ksiazek, jako ze staram sie brac co mi wpadnie pod reke ale jakos nie przemawialy do mnie.

Pozdrawiam. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Naki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 66.360

Zawód: uczen
 
 
post 27/06/2010, 22:13 Quote Post

Polecacie "Historię Polski do 1795 roku" H.Samsonowicza?

"Czy nic się nie stanie", gdy przeczytam "Polskę Jagiellonów"(którą aktualnie posiadam), a potem "Polskę Piastów" P.Jasienicy? Chodzi mi o to, żeby później mi się nie pomieszało wiele spraw.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Binoklis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 66.444

Zawód: Uczen
 
 
post 27/06/2010, 23:16 Quote Post

Witam,
Jestem nowym użytkownikiem tego forum, jednak korzystałem z niego jako gość.
Również jestem przyszłorocznym maturzystą, zamierzam zdawać rozszerzoną maturę z historii ale chciałbym spróbować sił w olimpiadzie.
W szkole realizujemy podręczniki nowa era, zakupiłem repetytorium wydawnictwa Difin oraz staram się zdobyć serię "czarnych grzbietów". Inne książki, które obecnie czytam na temat historii to "historia sztuki wojennej", czytam również "Popioły" ale tego nie traktuję jako powieść historyczną.

Może macie jakieś rady jak przygotować się do olimpiady, co czytać ew. w jakich okresach się specjalizujecie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
WuHu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 77
Nr użytkownika: 59.114

Zawód:
 
 
post 28/06/2010, 11:42 Quote Post

Gdy czytam Wasze wypowiedzi, to mam wrażenie, że myślicie że jeden zestaw podręczników załatwi całą sprawę. Pojawiają się zwroty "czy nic się nie stanie jeśli przeczytam", "czy to wystarczy"... Tego typu zwroty sugerują, że trochę boicie się spontanicznego czytania. Oby to było moje złudne wrażenie smile.gif
Oczywiście rozumiem to, że jest presja czasu i warto by było jak najefektywniej wykorzystać ten rok. Moje przygotowania do matury raczej polegają na tym, że idę do biblioteki i zabieram ze sobą do domu wszystko co mnie zainteresuje i czytam po kolei. Jeśli uznam, że coś jest ubogie w fakty, albo napisane nieprzystępnym językiem, to zaczynam czytać tylko wybrane fragmenty.

Jeśli chodzi o lektury na które można się powołać w pracy maturalnej, to z tego co wiem nauczyciele polecają Davisa, Bobrzyńskiego, Roszkowskiego...
Na Jasienicę bym się nie porywała, bo moim zdaniem za duży jest tam przerost formy nad treścią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 28/06/2010, 11:58 Quote Post

Polecam serię Historia powszechna PWN.
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Samuel Łaszcz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.202
Nr użytkownika: 57.477

 
 
post 28/06/2010, 12:02 Quote Post

Historia Polski z WL:

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
WuHu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 77
Nr użytkownika: 59.114

Zawód:
 
 
post 28/06/2010, 14:22 Quote Post

Otóż to !

Ja również polecam powyższe pozycje - bardzo szybko się czyta i dużo faktów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
MałyZgredek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 55.396

Polak
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Uczeñ
 
 
post 7/07/2010, 21:48 Quote Post

Witam, mam do was pytanie otóż dostałem od kolegi takie coś http://www.futurum.pl/historia/zagmat.html

I nie wiem czy warto to robić, niektóre tematy wydają mi się zbyt szczegółowe,a właściwie to 1/3.
Co o tym myślicie, zrobić to w wakacje , czy po prostu czytać sobie książki historyczne ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
skydelight
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 66.525

A
Zawód: student
 
 
post 7/07/2010, 22:52 Quote Post

Ja również zamierzam zdawać maturę z historii na poziomie rozszerzonym.
Powoli zaczynam przygotowania. Uczę się z podręczników Nowej Ery, dodatkowo uzupełniam to repetytorium Difin, a poszczególne tematy staram się również uzupełniać atlasem demartu (o ile oczywiście temat związany jest pracą z mapą). Mam też "czarne grzbiety", ale osobiście nie przepadam za nimi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
mPL
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 73
Nr użytkownika: 60.285

 
 
post 8/07/2010, 12:49 Quote Post

QUOTE(MałyZgredek @ 7/07/2010, 21:48)
Witam, mam do was pytanie otóż dostałem od kolegi takie coś http://www.futurum.pl/historia/zagmat.html

I nie wiem czy warto to robić, niektóre tematy wydają mi się zbyt szczegółowe,a właściwie to 1/3.
Co o tym myślicie, zrobić to w wakacje , czy po prostu czytać sobie książki historyczne ?
*



Stronka sie przyda, fakt faktem troche duzo tego jest ale jesli ktos uwaznie czytal podreczniki to nie powinno byc problemow. Chyba kazde zagadnienie bylo omawiane lub wspomniane a jesli nie mozna samemu doczytac. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

113 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej