Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najbardziej niedoceniony władca Polski
 
Jaki władca był wadzym zdaniem najbardziej niedocenionym w historii
Mieszko II [ 16 ]  [13.91%]
Kazimierz Odnowiciel [ 50 ]  [43.48%]
Zygmunt II Waza [ 17 ]  [14.78%]
Stanisław August Poniatowski [ 14 ]  [12.17%]
Inny [ 18 ]  [15.65%]
Suma głosów: 115
Goście nie mogą głosować 
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 22/08/2015, 22:06 Quote Post

Post Xanthala jest jak wiadomość z radia Erewań - "W Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody". Potem ukazuje się sprostowanie - "Nie w Moskwie, tylko w Tbilisi, nie na Placu Czerwonym, tylko Lenina, nie rozdają, tylko kradną, i nie samochody, tylko rowery.
 
User is offline  PMMini Profile Post #61

     
Xanthal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 97.712

Dariusz Pietrzak
Zawód: elektronik
 
 
post 22/08/2015, 22:42 Quote Post

[quote=szapur II,22/08/2015, 22:45]
CODE

A na cóż nam łacina była potrzebna, czy pisma nie znaliśmy?

A znaliśmy? Nawet pismo na Rusi, jak najbardziej uzywane szerzej dla scs i ruskiego - jest pochodną chrystianizacji smile.gif

Tak oczywiście nikt nie dowiódł że pismo było stosowane u nas przed Cyrylem, ale także nikt tego nie potrafi udokumentować że na pewno nie istniało. Wiele znaków w głagolicy które stosował Cyryl nie wystepuje w grece czy łacinie więc pytanie skąd je wziął. Po drugie jest wiele przesłanek od innych (Thietmar) czy dowody etymologiczne ze jednak to pismo było.

CODE

Chrobry przecież zniszczył cały dorobek histroyczny narodu(palenie ksiąg pogańskich) więc jednak pismo mieli opanowane.

No i zaczynają swobodne wyobrażenia rodzimowiercze. Chrobry stworzył akurat państwo wraz z jego nazwą, które dało efekt w postaci narodu, wiec nie mógł zniszczyć "dorobku historycznego tegoż narodu". Jakie palenie ksiąg pogańskich? Skąd to sobie wytrzasnąłeś? Mam nadzieję, że nie z palenia dopalaczy tudzież innych używek...

Co do dopalaczy nie jestem tym akurat zainteresowany może u Ciebie to zainteresowanie jest dużo wyższe skoro o nich wspomniałeś.A co do narodu Chrobrego, to populacja tego kraju który sobie stworzył to skąd się wzięła? Ci ludzie mieszkali na tych terenach od dawna,mieli swoją historie.A jeśli chodzi o "palenie ksiąg" to Długosz.(stad sobie to wytrzasnąłem).

CODE

Klasztory jak pokazała przyszłość nic dobrego dla społeczeństwa nie przyniosły

Tyle, że jeszcze trzeba mieć pojęcie, o czym się pisze - poczytać trochę o tym, klasztory miały kapitalne znaczenie, począwszy od wprowadzania zmian w rolnictwie poprzez np. prowadzenie upraw, przez kulturę literacką, a skończywszy choćby na opiece społecznej nad biedotą, tak w wielkim skócie, tylko pozostaje coś sobie o tym poczytać, a nie pleść androny.

Tak takie były początki niewinne a potem było "Ogniem i Mieczem"-jeśli chodzi o tą miłość do bliźniego wychodzącą od kleru.





 
User is offline  PMMini Profile Post #62

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.642
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 22/08/2015, 23:00 Quote Post

QUOTE(Xanthal @ 22/08/2015, 23:42)
...
Tak oczywiście nikt nie dowiódł że pismo było stosowane u nas przed Cyrylem, ale także nikt tego nie potrafi udokumentować że na pewno nie istniało. Wiele znaków w głagolicy które stosował Cyryl nie wystepuje w grece czy łacinie więc pytanie skąd je wziął. Po drugie jest wiele przesłanek od innych (Thietmar) czy dowody etymologiczne ze jednak to pismo było.
...
Co do dopalaczy nie jestem tym akurat zainteresowany może u Ciebie to zainteresowanie jest dużo wyższe skoro o nich wspomniałeś.A co do narodu Chrobrego, to populacja tego kraju który sobie stworzył to skąd się wzięła? Ci ludzie mieszkali na tych terenach od dawna,mieli swoją historie.A jeśli chodzi o "palenie ksiąg" to Długosz.(stad sobie to wytrzasnąłem).
...
Tak takie były początki niewinne a potem było "Ogniem i Mieczem"-jeśli chodzi o tą miłość do bliźniego wychodzącą od kleru.
*


Gdzie Cyryl a gdzie Polska. Ech te Metody wink.gif
Chrobry sobie kraju nie stworzył - istniało przynajmniej za panowania jego ojca. I kolejne pytanie czy ludy historię miały czy też ją spisywały.
I co dokładnie Długosz napisał.Bo jakoś nie mam Długosza pod ręka a bym z chęcią poszukał. Zresztą Długosz jest źródłem dosyć późnym jeżeli chodzi o okres przedpiastowski.
Cóż sam piszesz że niewinne początki rolleyes.gif . Jeszcze tylko poprawimy wiedzę jeżeli chodzi o okres późniejszy . Więc co masz do zarzucenia klasztorom i w jakim okresie dziejów ? Zwłaszcza jeżeli chodzi o miłośc bliźniego rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 22/08/2015, 23:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #63

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 22/08/2015, 23:10 Quote Post

CODE

A co do narodu Chrobrego, to populacja tego kraju który sobie stworzył to skąd się wzięła?

Po pierwsze populacja danego terenu nie jest tożsama z narodem. Naród tworzy się pod wpływem wielu czynników, m.in. państwa, tradycji, prawa, języka itd. Może zwrócę uwagę, że na Odrowiślu nie było jakiejś jedności politycznej, dość szybko choćby Pomorze Zachodnie umyka z państwa polskiego. Nawet w wersji najstarszych tradycji widać niejednolitość - z jednej strony Wielkopolska, z drugiej Kraków. Na Rusi wyraźniej widać to, bo zachowały się liczniej reminiscencje czasów przedchrześcijańskich, ludów słowianskich było sporo, tylko koniec końców stopiły się w tożsamości Rusi.

CODE

A jeśli chodzi o "palenie ksiąg" to Długosz.(stad sobie to wytrzasnąłem).

To sobie może sprawdź, dlaczego Dlugosz jest kompletnie niewiarygodny i nie jest używany jako źródło historyczne dla studiów nad czasami Chrobrego. A tak zupełnie na marginesie samo pojecie "księgi" też wywodzi się z kręgu śródziemnomorskiego -chrześcijańskiego smile.gif Choćby po tym widać, że Długosz w danym tekście popełnia anachronizm. Co do palenia - sam sobie z nim wyskoczyłeś, a na tego typu anachronizmy trudno się nabrać bez jakiś czynników osłabiających percepcję...

CODE

Po drugie jest wiele przesłanek od innych (Thietmar) czy dowody etymologiczne ze jednak to pismo było.

Mógłbyś podać przynajmniej namiar na odpowiedni fragment Thietmara, już nie mówiąc o Dlugoszu. Dowody etymologiczne? Chyba paleoastronautyczne... Akurat jeszcze jakbyś sobie wspomniał tzw. tabliczki z Podebłocia, tyle że pechowo uchodzą za mistyfikację, a jeśli prawdziwe to ostatnio przesuwa się ich datację na XI w., wreszcie odczytano je jako zapisane alfabetem greckim I X C H smile.gif

A ten temat jest o najbardziej niedocenionych władcach Polski, a nie, żeby wstawiać jakieś wyobrażenia, co to ma wspólnego z jakims najbardziej niedocenionym władcą - o Popiela chodzi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #64

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 16/01/2016, 21:15 Quote Post

Wybrałem Stanisława Augusta bo pod zarzutem pozostałych nie padają przynajmniej oskarżenia o zdradę. Był postacią tragiczną i żaden z obecnych polityków nie byłby lepszym królem od niego. Nie zamierzam go wybielać ale przyszło mu rządzić w naprawdę ciężkich czasach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #65

     
Szymon 1
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 99.062

Szymon Bomba
Zawód: uczeñ
 
 
post 14/02/2016, 13:20 Quote Post

Według mnie to Kazimierz 1, Kazimierz 3 Wielki i Jan 3 Sobieski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #66

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 14/02/2016, 14:51 Quote Post

Kazimierz I Odnowiciel- zgoda ale przecież Kazimierz Wielki jest doceniany (przydomek nie wziął się z niczego) zaś Sobieski jest lekko przeceniany.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #67

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 3/06/2018, 13:34 Quote Post

Proszę o wykreślenie z akt mojego bzdurnego wpisu #65

Najbardziej niedoceniany jest Zygmunt III, zresztą nawet autor ankiety go nie docenił odejmując cyfrę wink.gif

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 3/06/2018, 13:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #68

     
Mścisław100
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 99.429

 
 
post 16/06/2018, 16:00 Quote Post

Henryk Brodaty. Jednoczył Polskę tak samo mocno jak Łokietek, a róznica jest taka, że jego syn zginął po dziele ojca, a syn Łokietka nie, oraz to, że Łokietek dostał koronę od papieża, a Brodaty nie. Ale to kwestie formalne. Brodaty z punktu widzenia historii Polski miał pecha mongolskiego i oglądał go spod kwiatków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #69

     
Maglor
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.027
Nr użytkownika: 108.943

 
 
post 17/07/2023, 10:35 Quote Post

Dziwna ta ankieta. Nie wiem kto to był Zygmunt II Waza. Mieszko II to ciężko za coś go docenić. Zaś Stanisław August Poniatowski...

Kazimierz Odnowiciel to bardzo ważna postać w naszych dziejach, ale właśnie niedoceniona i mało pamiętana.

Ja bym też powiedział, że Władysław Łokietek nie jest na tyle doceniony na ile być powinien. W końcu to jego uporowi, odwadze i szczęściu zawdzięczamy to, że w ogóle Polska istniała nadal. Inaczej to byśmy byli najpierw jakąś czeską prowincją, a część by sobie zjedli Krzyżacy albo nawet jak Mazowsze Litwini. No, a potem jak same Czechy popadły w zależność i zostały germanizowane, bo kolejne niemieckie dynastie, to ziemie Polskie wszystkie by czekał los Śląska. Oczywiście nie wszystko się Władysławowi Łokietkowi udało, ale się starał i dużo dobrego zrobił. Tym się różni od królów polskich z dynastii Jagiellonów i potem elekcyjnych, który tylko sobie siedzieli i nie bardzo nic konkretnego robili, a jedynie wszystko gniło wokoło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #70

     
MisziK
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 109.942

Micha³
Zawód: uczen
 
 
post 20/07/2023, 21:10 Quote Post

QUOTE(Iwan Groźny @ 19/05/2009, 18:03)
Jakiego z tych władców uważacie za najbardziej niedocenionego.Zagłosujcie i uzasadnijcie swoje zdanie smile.gif
*


Myślę, że najmniej docenionym władcą był Kazimierz Odnowiciel. Przecież to on podniósł Państwo Polskie, po chaosie po śmierci Mieszka II Lamberta. To on przeniósł stolicę ze spalenizn Gniezna do Krakowa. To on starał się przyłączyc Mazowsze do Polski i odzyskał Pomorze Gdańskie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #71

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.752
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 2/08/2023, 10:33 Quote Post

QUOTE(Maglor @ 17/07/2023, 10:35)
Dziwna ta ankieta. Nie wiem kto to był Zygmunt II Waza. Mieszko II to ciężko za coś go docenić. Zaś Stanisław August Poniatowski...

Kazimierz Odnowiciel to bardzo ważna postać w naszych dziejach, ale właśnie niedoceniona i mało pamiętana.

Ja bym też powiedział, że Władysław Łokietek nie jest na tyle doceniony na ile być powinien. W końcu to jego uporowi, odwadze i szczęściu zawdzięczamy to, że w ogóle Polska istniała nadal. Inaczej to byśmy byli najpierw jakąś czeską prowincją, a część by sobie zjedli Krzyżacy albo nawet jak Mazowsze Litwini. No, a potem jak same Czechy popadły w zależność i zostały germanizowane, bo kolejne niemieckie dynastie, to ziemie Polskie wszystkie by czekał los Śląska. Oczywiście nie wszystko się Władysławowi Łokietkowi udało, ale się starał i dużo dobrego zrobił. Tym się różni od królów polskich z dynastii Jagiellonów i potem elekcyjnych, który tylko sobie siedzieli i nie bardzo nic konkretnego robili, a jedynie wszystko gniło wokoło.
*



O, szkoda, że dopiero teraz to zauważyłem, ale jest zupełnie odwrotnie, Łokietek doprowadził Polskę niemalże do upadku (tak naprawdę tylko talentom Kazimierza Wielkiego i łaskawości Jagiełły zawdzięczamy, że Polska nie stała się prowincją węgierską w rodzaju Chorwacji), rządy królów czeskich to była w tamtym okresie najlepsza możliwa opcja, to Wacław II (i on faktycznie jest niedoceniany) stworzył chociażby taką rzecz jak zręby administracji, na której potem Polska jechała do XVIII wieku - urząd starosty, wprowadził grosz praski, wprowadził prawo górnicze.
I na koniec taki cytacik:
"W całym kraju, co zgodnie podkreślają nawet kronikarze niechętni Przemyślidom, doszło do znacznej poprawy bezpieczeństwa i wzrostu dochodów skarbu".
A teraz porównanie z tym, co się działo za rządów Ludwika Węgierskiego (które były bezpośrednim efektem prowęgierskiej polityki Łokietka) - cytat za przekładem kroniki Janka z Czarnkowa:
" Za czasów króla Ludwika nie było żadnej stałości w królestwie polskiem, ani żadnej sprawiedliwości. Albowiem starostowie i ich burgrabiowie łupili ciągle dobra uboższych ludzi; a jeśli niektórzy z poszkodowanych, zastawiwszy swe majątki, jechali do Węgier i tam skargi do króla zanosili, król, wydawszy im listy, za które musieli w kancelaryi płacić wielkie pieniądze, odsyłał ich do domu; atoli starostowie żadnej uwagi na te listy nie zwracali i nie przestawali uciemiężać ludzi. Łupienie na drogach publicznych kupców i innych przejeżdżających oraz kradzieże działy się nieustannie; starostowie zaś, dbając jedynie o swoje zyski, ani hamowali, ani chcieli tego hamować".
A z tą germanizacją to chyba jakiś żart, spora część poparcia jakim cieszył się Wacław w Polsce opierała się na tym, że polskie elity jego właśnie uważały za "naszego języka" (czego o węgierskich protektorach Łokietka powiedzieć już nie można było...), więc jeśli już to utrzymanie unii polsko-czeskiej wraz z masą Polaków oznaczałoby zatrzymanie (jeśli nie odwrócenie) germanizacji Czech i możliwość złamania dominacji Madziarów w regionie, którą wręcz utrwalały zależne od nich rządy Łokietka.
 
User is online!  PMMini Profile Post #72

     
Maglor
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.027
Nr użytkownika: 108.943

 
 
post 2/08/2023, 11:04 Quote Post

QUOTE(xxxxf @ 2/08/2023, 11:33)


O, szkoda, że dopiero teraz to zauważyłem, ale jest zupełnie odwrotnie, Łokietek doprowadził Polskę niemalże do upadku (tak naprawdę tylko talentom Kazimierza Wielkiego i łaskawości Jagiełły zawdzięczamy, że Polska nie stała się prowincją węgierską w rodzaju Chorwacji), rządy królów czeskich to była w tamtym okresie najlepsza możliwa opcja, to Wacław II (i on faktycznie jest niedoceniany) stworzył chociażby taką rzecz jak zręby administracji, na której potem Polska jechała do XVIII wieku - urząd starosty, wprowadził grosz praski, wprowadził prawo górnicze.
*

Mam prośbę, załóż w dziale o rozbiciu dzielnicowym temat o Łokietku dlaczego był zły, bo pisanie więcej o tym, że był zły w tym temacie to jest offtopic.
 
User is offline  PMMini Profile Post #73

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.752
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 2/08/2023, 11:08 Quote Post

QUOTE(Maglor @ 2/08/2023, 11:04)
QUOTE(xxxxf @ 2/08/2023, 11:33)


O, szkoda, że dopiero teraz to zauważyłem, ale jest zupełnie odwrotnie, Łokietek doprowadził Polskę niemalże do upadku (tak naprawdę tylko talentom Kazimierza Wielkiego i łaskawości Jagiełły zawdzięczamy, że Polska nie stała się prowincją węgierską w rodzaju Chorwacji), rządy królów czeskich to była w tamtym okresie najlepsza możliwa opcja, to Wacław II (i on faktycznie jest niedoceniany) stworzył chociażby taką rzecz jak zręby administracji, na której potem Polska jechała do XVIII wieku - urząd starosty, wprowadził grosz praski, wprowadził prawo górnicze.
*

Mam prośbę, załóż w dziale o rozbiciu dzielnicowym temat o Łokietku dlaczego był zły, bo pisanie więcej o tym, że był zły w tym temacie to jest offtopic.
*



Nie wiem, czy offtopic bo tutaj udowadnianie, że Łokietek był zły to jest jednocześnie udowadnianie, że Wacław był dobry, a więc niedoceniany - a więc temat wątku smile.gif
 
User is online!  PMMini Profile Post #74

     
Spokojna Woda
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 104.847

Zawód: Kierowca zawodowy
 
 
post 8/11/2023, 20:07 Quote Post

Stefan Batory. Najwybitniejszy król w historii naszego kraju, a bardziej czci się tutaj Bolesława Chrobrego (który skłócił nas ze WSZYSTKIMI sąsiadami), Sobieskiego, a nawet Zygmunta III, który zafundował nam ponad 100 lat wojen ze Szwecją.
 
User is offline  PMMini Profile Post #75

8 Strony « < 3 4 5 6 7 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej