Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ślub Jadwigi z Jagiełłą
     
Ramzesus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 65.131

Roksana
Zawód: uczen
 
 
post 27/04/2010, 18:14 Quote Post

Hej. Mam takie pytanie. Jakie argumenty mogły przekonać Jadwigę do wyrażenia zgody na ślub, oraz jaką postawę zajęła królowa Jadwiga wobec konieczności zawarcia małżeństwa z władcą Litwy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Judi20
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 62.441

 
 
post 27/04/2010, 19:10 Quote Post

Wydaje mi się, że brała pod uwagę dobro państwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
jasienowiec
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 260
Nr użytkownika: 56.625

 
 
post 27/04/2010, 19:59 Quote Post

QUOTE
Hej. Mam takie pytanie. Jakie argumenty mogły przekonać Jadwigę do wyrażenia zgody na ślub, oraz jaką postawę zajęła królowa Jadwiga wobec konieczności zawarcia małżeństwa z władcą Litwy?

Postaw się w miejscu Jadwigi. Miała wyjść za podstarzałego poganina, którego to na oczy jeszcze nie widziała. Ja to na jej miejscu to bym się bał. Ale dobro państwa, oddanie ojczyźnie skłoniły królową do zmiany decyzji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Oksza
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.522
Nr użytkownika: 56.931

Stopień akademicki: magister
 
 
post 28/04/2010, 8:40 Quote Post

QUOTE(jasienowiec @ 27/04/2010, 20:59)
Postaw się w miejscu Jadwigi. Miała wyjść za podstarzałego poganina, którego to na oczy jeszcze nie widziała. Ja to na jej miejscu to bym się bał. Ale dobro państwa, oddanie ojczyźnie skłoniły królową do zmiany decyzji.
*


A najbardziej dobro panów małopolskich zapatrzonych w nowe możliwości na wschodzie. wink.gif
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 28/04/2010, 11:05 Quote Post

QUOTE(Oksza @ 28/04/2010, 8:40)
QUOTE(jasienowiec @ 27/04/2010, 20:59)
Postaw się w miejscu Jadwigi. Miała wyjść za podstarzałego poganina, którego to na oczy jeszcze nie widziała. Ja to na jej miejscu to bym się bał. Ale dobro państwa, oddanie ojczyźnie skłoniły królową do zmiany decyzji.
*


A najbardziej dobro panów małopolskich zapatrzonych w nowe możliwości na wschodzie. wink.gif
Pozdrawiam
*


Możliwości jak możliwości, ale spokój od wschodniego sąsiada był bezcenny wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
marek1307
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 284
Nr użytkownika: 62.610

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/04/2010, 12:00 Quote Post

QUOTE
Postaw się w miejscu Jadwigi. Miała wyjść za podstarzałego poganina, którego to na oczy jeszcze nie widziała. Ja to na jej miejscu to bym się bał. Ale dobro państwa, oddanie ojczyźnie skłoniły królową do zmiany decyzji.
*


Tak, i Jadwiga liczyła wonczas pono 12 wiosen i była już zaręczona z księciem Wilhelmem Habsburgiem, przystojniejszym i młodszym od Jogajły (Wilhelm miał lat 16, Jogajła podobno 24). A Jan Długosz pisze, że w czasie wizyty onego Wilhelma w Krakowie Jadwigę zamknięto, żeby się z nim nie zeszła i nie dokończyła obrzędu małżeństwa pokładzinami, a młodego Habsburga usunięto z zamku. Jadwiga, choć przyszła święta, zamknięta w komnacie, potężny topór z rąk służbie wyrwawszy, sama jęła rąbać drzwi, żeby się z zamknięcia wydostać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Marina1512
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 65.063

Zawód: Student
 
 
post 29/04/2010, 16:37 Quote Post

Witam!
Na wstępie pragnę zauwżyć, że Jagiełło miał wówczas nie 24 a około 36 lat, choć jego wiek bardzo trudno jest określić w związku z brakiem dostępu do odpowiednich źródeł na ten temat. Jadwiga owszem była zaręczona z austriackim księciem Wilhelmem ale miało to miejsce gdy była dzieckiem, zaręczyny odwołała niebawem po przybyciu na Wawel. Kroniki Długosza owszem podają informacje o rzekomym spotkaniu Jadwigi z Wilhelmem lecz dzieło Długosza jest uważane za bardzo subiektywne i stronnicze, także istnieje duże prawdopodobieństwo,że w ogóle się z nim nie widziała, gdy przyjechał do Krakowa. w każdym razie napewno mnie ma mowy o częstych spotkaniach.
Męża dla Jadwigi wybrali panowie polscy, właściwie nie mogła odmówić, nie wiele miała do powiedzenia tak naprawdę. Jednak potwierdzone jest, że osobiście wyraziła na to zgodę. Dobro państwa owszem było brane pod uwagę w dużym stopniu, jednak tym co wydawało się wyjątkowo atrakcyjne to fakt, że wraz z zawarciem małżeństwa ochrzczona będzie cała Litwa wraz ze swym władcą. istotne jest to, że zasługa w związku z tym spadnie na Polskę i Jadwigę. warto dodać, że do tej pory nie udało się skłonić Litwy do chrystianizacji ani Zakonowi Krzyżackiemu ani Rusi. Zaś dla pobożnej Jadwigi to był poważny argument.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Oksza
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.522
Nr użytkownika: 56.931

Stopień akademicki: magister
 
 
post 29/04/2010, 20:24 Quote Post

QUOTE(Marina1512 @ 29/04/2010, 17:37)
istotne jest to, że zasługa w związku z tym spadnie na Polskę i Jadwigę. warto dodać, że do tej pory nie udało się skłonić Litwy do chrystianizacji ani Zakonowi Krzyżackiemu ani Rusi. Zaś dla pobożnej Jadwigi to był poważny argument.
*


Witam
Ostatnie opory pobożnej Jadwigi padły ponoć pod wpływem totumfackiego młodej królowej (jak się nazywał za nic nie pamiętam), który dokonał dokładnego oglądu przyszłego męża. Ów po powrocie opowiedział Jadwidze o "walorach" Jogaiły w nader pozytywnych barwach. wink.gif
Ot taka pikantna ciekawostka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 29/04/2010, 21:59 Quote Post

QUOTE(Oksza @ 29/04/2010, 20:24)
QUOTE(Marina1512 @ 29/04/2010, 17:37)
istotne jest to, że zasługa w związku z tym spadnie na Polskę i Jadwigę. warto dodać, że do tej pory nie udało się skłonić Litwy do chrystianizacji ani Zakonowi Krzyżackiemu ani Rusi. Zaś dla pobożnej Jadwigi to był poważny argument.
*


Witam
Ostatnie opory pobożnej Jadwigi padły ponoć pod wpływem totumfackiego młodej królowej (jak się nazywał za nic nie pamiętam), który dokonał dokładnego oglądu przyszłego męża. Ów po powrocie opowiedział Jadwidze o "walorach" Jogaiły w nader pozytywnych barwach. wink.gif
Ot taka pikantna ciekawostka.
*


Czy nie był to przypadkiem Zawisza z Oleśnicy??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Oksza
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.522
Nr użytkownika: 56.931

Stopień akademicki: magister
 
 
post 30/04/2010, 7:28 Quote Post

QUOTE(michall216 @ 29/04/2010, 22:59)
Czy nie był to przypadkiem Zawisza z Oleśnicy??
*


Witam
Głowy nie dam ale chyba tak. smile.gif
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Marina1512
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 65.063

Zawód: Student
 
 
post 30/04/2010, 8:41 Quote Post

QUOTE(Oksza @ 29/04/2010, 20:24)
QUOTE(Marina1512 @ 29/04/2010, 17:37)
istotne jest to, że zasługa w związku z tym spadnie na Polskę i Jadwigę. warto dodać, że do tej pory nie udało się skłonić Litwy do chrystianizacji ani Zakonowi Krzyżackiemu ani Rusi. Zaś dla pobożnej Jadwigi to był poważny argument.
*


Witam
Ostatnie opory pobożnej Jadwigi padły ponoć pod wpływem totumfackiego młodej królowej (jak się nazywał za nic nie pamiętam), który dokonał dokładnego oglądu przyszłego męża. Ów po powrocie opowiedział Jadwidze o "walorach" Jogaiły w nader pozytywnych barwach. wink.gif
Ot taka pikantna ciekawostka.
*


O tym zacnym jegomościu nie wiedziałam a przyda mi się ta "pikantna ciekawostka". Mam pytanie gdzie mogę poczytać na ten temat? ten szczególik jest dość istotny dla mojej przyszłej pracylicencjackiej rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 30/04/2010, 13:50 Quote Post

QUOTE(Marina1512 @ 30/04/2010, 8:41)
QUOTE(Oksza @ 29/04/2010, 20:24)
QUOTE(Marina1512 @ 29/04/2010, 17:37)
istotne jest to, że zasługa w związku z tym spadnie na Polskę i Jadwigę. warto dodać, że do tej pory nie udało się skłonić Litwy do chrystianizacji ani Zakonowi Krzyżackiemu ani Rusi. Zaś dla pobożnej Jadwigi to był poważny argument.
*


Witam
Ostatnie opory pobożnej Jadwigi padły ponoć pod wpływem totumfackiego młodej królowej (jak się nazywał za nic nie pamiętam), który dokonał dokładnego oglądu przyszłego męża. Ów po powrocie opowiedział Jadwidze o "walorach" Jogaiły w nader pozytywnych barwach. wink.gif
Ot taka pikantna ciekawostka.
*


O tym zacnym jegomościu nie wiedziałam a przyda mi się ta "pikantna ciekawostka". Mam pytanie gdzie mogę poczytać na ten temat? ten szczególik jest dość istotny dla mojej przyszłej pracylicencjackiej rolleyes.gif
*


Wiem, że nie jest pozytywnie odbierany Jasienica, ale to właśnie w jego książce pierwszy raz się z tym zetknąłem wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Krzysztof Grodzicki
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 601
Nr użytkownika: 16.298

S.K
Zawód: uczen
 
 
post 1/05/2010, 15:31 Quote Post

Chyba jednak teorię o starym Jagielle trzeba odłożyć do lamusa historii, bo w sumie argumenty T. Wasilewskiego wyglądają dość mocno, jakkolwiek sprzeciwia się to starym, pięknym mitom.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
michall216
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 846
Nr użytkownika: 53.727

Michal
 
 
post 1/05/2010, 18:01 Quote Post

QUOTE(Krzysztof Grodzicki @ 1/05/2010, 15:31)
Chyba jednak teorię o starym Jagielle trzeba odłożyć do lamusa historii, bo w sumie argumenty T. Wasilewskiego wyglądają dość mocno, jakkolwiek sprzeciwia się to starym, pięknym mitom.
*


Ale o co chodzi?? To Jagiełło nie był dość sporo starszy od Jadwigi??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Aspen
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 112
Nr użytkownika: 65.270

Zawód: Prawie student
 
 
post 3/05/2010, 20:22 Quote Post

QUOTE
O tym zacnym jegomościu nie wiedziałam a przyda mi się ta "pikantna ciekawostka". Mam pytanie gdzie mogę poczytać na ten temat? ten szczególik jest dość istotny dla mojej przyszłej pracylicencjackiej rolleyes.gif


o tym czytałem w "Poczcie polskich królów i książąt" Rosika i Wiszewskiego, ale nie wiem czy to źródło Ci się przyda wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej