Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojownicy spartańscy pod Termopilami
     
Krise
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 61.347

Adrian
 
 
post 15/12/2009, 21:35 Quote Post

tak mnie ciekawi pewne zagadnienie, bo czytalem i slyszalem dwie rozne tezy na temat czy zginelo rowne 300 spartan pod Termopilami, czy moze dwóch przeżyło, gdzie pozniej jeden z nich się powiesił bo nie wytrzymał hańby a kolejny wziął udział w następnej bitwie .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 15/12/2009, 22:10 Quote Post

Dwóch przeżyło - Pantites i Aristodemos.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pantites
http://en.wikipedia.org/wiki/Aristodemus_of_Sparta
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Diomedes
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 52.046

Diomedes
Zawód: Hoplita spartañski
 
 
post 12/06/2010, 23:14 Quote Post

Mam takie pytanie lekko odbiegające od głównego tematu. Jak wyglądał tradycyjny strój hoplity w Sparcie?
Chodzi mi o szczegóły szaty czy jednolita purpurowa (mająca na celu ukrycie potencjalnych obrażeń)?
Czy jakieś charakterystyczne doryckie wzornictwo na nich istniało?

Hełm. Korynckiego typu czy tylko taki?
Natknąłem się też na różne przedstawianie hoplity w Sparcie, hełm z reguły typu korynckiego ale z "pióropuszem" (nie wiem jaka fachowa nazwa?) w poprzek hełmu:

http://historia-online.pijarzy.pl/upload/e...on/hoplita1.jpg

Czy takiego typu hełm mógł być obowiązkowy tylko dla dowódców oddziału, np "lochos" (300 ludzi)?
Czy każdy Spartiata właśnie w ten sposób mógł wyglądać?


Jedno takie 2 banalne. Czy sandały w 480r. p.n.e były na wyposażeniu każdego hoplity?

I co ze znakiem na tarczy ? Była dowolność czy takie odwrócone "V" ? Z reguły artyści przedstawiali Spartan z tarczą właśnie z "V".

QUOTE(Krise @ 15/12/2009, 21:35)
tak mnie ciekawi pewne zagadnienie, bo czytalem i slyszalem dwie rozne tezy na temat czy zginelo rowne 300 spartan pod Termopilami, czy moze dwóch przeżyło, gdzie pozniej jeden z nich się powiesił bo nie wytrzymał hańby a kolejny wziął udział w następnej bitwie .
*



Podobno miało zginąć 298. Hammond o tym nie wspominał chyba. Ale natknąłem się na to w:
SZTUKA GRECKA V wieku p.n.e (Maria Ludwika Bernhard)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.348
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/06/2010, 23:23 Quote Post

QUOTE(Diomedes @ 12/06/2010, 23:14)
Czy sandały w 480r. p.n.e były na wyposażeniu każdego hoplity?
*



A właśnie, parę razy spotkałem się z przedstawieniami Spartan boso.
Mieli te sandały? Na ile bosy hoplita spartański jest prawdziwy?
Ja bym chyba jednak optował, że bosy hoplita to błąd.
Ale może coś jest na rzeczy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Diomedes
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 52.046

Diomedes
Zawód: Hoplita spartañski
 
 
post 13/06/2010, 19:45 Quote Post

Czytając w sumie opisy przedstawiające ubiór hoplity nie spotkałem się z właśnie tym. Można polemizować chyba. Czy każdego było stać? A być może nie była to droga rzecz. W ogóle czy ludność je nosiła. Skoro ona mogła (różne klasy) to hoplita, który miał fundusze na pokrycie kosztów pancerzu, nagolenników włóczni czy hełmu itd to raczej stać by go było na sandałki:)
Nie wiem czy mądre było by puszczanie w bój żołnierza bez "butów"
. Fakt Spartanie byli wychowani na doskonałą armię, świetnych żołnierzy, którzy i bez sandałów sobie poradzą. Ale jest pytanie- po co nawet najlepszego żołnierza obciążać dodatkowym zadaniem- mam tu na myśli brak ochrony dla stup.
Fakt jest, że sobie i bez nich poradzą (sandały), ale na pewno choćby najgorsze sandały usprawniają marsz.

Z drugiej strony ich brak mógłby być wytłumaczeniem dla częstych spóźnień. Ile to razy choćby w wojnie grecko-perskiej Grecy spóźniali się. Choćby same Termopile i Artemizjon.

Ewentualnie można wierzyć rzeźbom z czasów antycznych. Współczesne wówczas rzeźby powinny odwzorować tamte "trendy"?

Trochę od tematu odszedłem. Kończąc poprzednią wiadomość uważam, że nosili sandały.
Choćby z przyczyn komfortowych i usprawnienia.


Czy mógłby ktoś odpowiedzieć na pytania, które zadałem wcześniej?


QUOTE(Diomedes @ 12/06/2010, 23:14)
Mam takie pytanie lekko odbiegające od głównego tematu. Jak wyglądał tradycyjny strój hoplity w Sparcie?
Chodzi mi o szczegóły szaty czy jednolita purpurowa (mająca na celu ukrycie potencjalnych obrażeń)?
Czy jakieś charakterystyczne doryckie wzornictwo na nich istniało?

Hełm. Korynckiego typu czy tylko taki?
Natknąłem się też na różne przedstawianie hoplity w Sparcie, hełm z reguły typu korynckiego ale z "pióropuszem" (nie wiem jaka fachowa nazwa?) w poprzek hełmu:

http://historia-online.pijarzy.pl/upload/e...on/hoplita1.jpg

Czy takiego typu hełm mógł być obowiązkowy tylko dla dowódców oddziału, np "lochos" (300 ludzi)?
Czy każdy Spartiata właśnie w ten sposób mógł wyglądać?


I co ze znakiem na tarczy ? Była dowolność czy takie odwrócone "V" ? Z reguły artyści przedstawiali Spartan z tarczą właśnie z "V".
*

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
qrak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 679
Nr użytkownika: 9.669

Stopień akademicki: starszy strzelec
 
 
post 14/06/2010, 14:44 Quote Post

To odwrócone V na tarczy to grecka litera "lambda" (łacińskie "L"), od Lakonii. Kiedyś czytałem, że powszechnie zaczęto używać jej od okresu wojny peloponeskiej, jednakże z tego okresu laik jestem, i nie będę obstawał przy tym twierdzeniu wink.gif
Co do sandałów: Ludzie wtedy od małego chodzili boso i chyba wielkiej różnicy im nie robiło, czy mają te sandały czy nie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/06/2010, 15:28 Quote Post

QUOTE(qrak @ 14/06/2010, 14:44)

Co do sandałów: Ludzie wtedy od małego chodzili boso i chyba wielkiej różnicy im nie robiło, czy mają te sandały czy nie.


Chyba jednak robiło. To prawda, że jeśli ktoś od małego biega boso mówi się, że ma skórę twardą jak podeszwa. Różnica jednak jest jest. Wojsko to przede wszystkim wielokilometrowe marsze po rozmaitej powierzchni, najczęściej nieprzyjaznej stopom. Tego żadna goła skóra nie wytrzyma.

Zresztą wątpię by takich, którzy od małego chodzili boso było więcej w Grecji niż potem w Rzymie, a przecież sandały to podstawowy i najważniejszy element ubioru legionisty...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Gazda Leon
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 58.606

Zawód: leñ
 
 
post 14/06/2010, 17:44 Quote Post

user posted image

1) Spartan officer (sculpture), Hoplite 2) from Samos , shield (aspis) with lion scalp symbol, 3) from Argos (white shield with hydra), 4) from Athens (Alkmaionid clan) , Nick Sekunda, The Ancient Greeks. The Spartans used the symbol Lambda (for Lacedaemon) for their shields.

W Osprey'u "The Spartan Army", też wszyscy na bosaka, chociaż tutaj już niekoniecznie:
user posted image


a na tej stronce troszkę interesujących fotek i grafik...
tutaj
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
lanciarius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 47.290

 
 
post 14/06/2010, 22:03 Quote Post

QUOTE
Nick Sekunda, The Ancient Greeks. The Spartans used the symbol Lambda (for Lacedaemon) for their shields.


1) przeczytaj temat wątku
2) przeczytaj zdanie, które następuje w The Ancient Greeks Sekundy tuż po tym, które przytoczyłeś (s. 25)
3) przeczytaj co pisze Sekunda w Spartan Army o Λ na tarczach (s. 27; plansza E i opis do niej na s. 54)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Gazda Leon
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 58.606

Zawód: leñ
 
 
post 15/06/2010, 19:36 Quote Post

Kolego... przeczytaj post powyżej mojego. Dotyczył sandałów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
lanciarius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 711
Nr użytkownika: 47.290

 
 
post 15/06/2010, 21:58 Quote Post

QUOTE
Kolego... przeczytaj post powyżej mojego. Dotyczył sandałów.


Czytałem - nie chodzi mi o kwestię sandałów, tylko Λ na tarczach. Przytaczasz fragment wyrwany z kontekstu, który odnosi się do wojny peloponeskiej. W obu podanych przez Ciebie pracach, Sekunda pisze, w odniesieniu do jakiego okresu możemy przyjmować używanie tego uniwersalnego symoblu na tarczach. Jak to się ma do wojowników spartańskich pod Termopilami?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Gazda Leon
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 58.606

Zawód: leñ
 
 
post 15/06/2010, 22:20 Quote Post

Spokojnie... wkleiłem jeden obrazek wraz z oryginalnym podpisem, w odpowiedzi na post Emigranta dotyczący sandałów. Bez żadnych podtekstów. Nie wdawałem się w dyskusję co do "Lambda". Wkleiłem inny obrazek z widocznymi sandałami, oraz link do strony poświęconej między innymi uzbrojeniu. Nie za bardzo rozumiem, co Ciebie oburzyło w tym, co wkleiłem. Jeśli chodzi o moje zdanie, to dziwi mnie fakt, że w okresie mykeńskim, wojownicy przedstawiani są w sandałach, zaś w archaicznym czy klasycznym już nie, ale ten pogląd wyrażam dopiero teraz. Jeśli chcesz mnie sprowokować do kłótni i pyskówki, to się grubo mylisz, gdyż jest to mój ostatni post w tym temacie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Diomedes
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 52.046

Diomedes
Zawód: Hoplita spartañski
 
 
post 16/06/2010, 10:49 Quote Post

A co z hełmem ? Koryncki hełm to standard w okresie 500-450r. p.n.e. bo w sumie o taki okres mi chodzi.
Mam też takie banalne pytanie jaki symbol miał pióropusz?
Rozumiem, że Spartanie mieli "pióropusz" (czy taka jest fachowa nazwa?) w poprzek. Tak jak na załączonym obrazku. Tak? czy inne frakcje nie używały tego sposobu?
Pytam bo chcę przedstawić Spartan zgodnie z jakimiś normami. A nie chcę za dużo wolności akurat w ubiorze. Za pomoc dzięki.

Do kwestii sandałów... W sumie podzieliliśmy się na pół smile.gif
Sam nie wiem czy kierować się ówczesną sztuką a więc wierzyć w sztukę, w rzeźby, które powstawały w tym okresie i liczyć że to wiernie odwzorwane wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 16/06/2010, 10:49 Quote Post

O ile pamiętam to Tukidydes pisał o sandałach (konkretnie zdejmowaniu jednego) wśród Platejczyków przebijających się z miasta na zewnątrz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Diomedes
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 52.046

Diomedes
Zawód: Hoplita spartañski
 
 
post 16/06/2010, 10:53 Quote Post

QUOTE(Anders @ 16/06/2010, 10:49)
O ile pamiętam to Tukidydes pisał o sandałach (konkretnie zdejmowaniu jednego) wśród Platejczyków przebijających się z miasta na zewnątrz.
*




Ok, tyle, że mówisz o "wojnie peloponeskiej" tak:)?
A w sumie chciałem to okroić do 500-450r. p.n.e
A nawet tylko do samych Termopil.

Mogę się mylić, dawno nie czytałem Tukidydesa choć książkę mam. Więc mogło mi to ulecieć.


Ten post był edytowany przez Anders: 16/06/2010, 14:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej