Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ALEKSANDER WIELKI, Bibliografia
     
bushido
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 39.266

Bartek
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pedagog
 
 
post 14/01/2008, 17:34 Quote Post

Napiszcie, które pozycje szczególnie polecacie. Pytam zarówno o książki naukowe, popularnonaukowe jak i powieści historyczne.
Wg mnie Peter Green "Aleksander Wielki" To książka rzetelna, wyczerpująca, choc jak dla mnie napisana zbyt cynicznie.
Fikcyjna Autobiografia Pressfielda jest pewną wizją autora. Czyta się ja świetnie to coś z pogranicza powieści i literatury popularnonaukowej. Rozbudza wyobraźnię. Autor jednak po macoszemu traktuje wiele istotnych wydarzen. Brakuje u niego m.in opisów oblężeń i pobytu w Egipcie.
Przmierzam się obecnie do bardzo chwalonej książki Krzysztofa Nawotki
Czytałem tez źródła starożytnych pisarzy.
W odwodzie mam coś z innej beczki: Trylogię Manfrediego

Proszę o wasze opinie
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Astaldo
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 27.787

Zawód: Student
 
 
post 17/01/2008, 11:28 Quote Post

Greena czyta się naprawdę ciężko, jego książka o Aleksandrze to taj jakby powieść (dla mnie strasznie nudna - wolę Hammonda biggrin.gif)

Hammonda jest jeszcze "Geniusz Aleksandra Wielkiego"
"Aleksander Wielki i świat irański" -M. J. Olbrycht (dużo informacji na tematy wojskowe oraz organizacji imperium plus potężna bibliografia z której można skorzystać)

 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 22/01/2008, 1:59 Quote Post

zdecydowanie książka Nawotki, Aleksander Wielki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 26/01/2008, 18:57 Quote Post

Ja najbardziej lubię Greena, czytałem go sporo razy i bardzo mi sie podobał a że sam jestem cyniczny, więc cynizm mi w niej nie przeszkadza;)
Na drugim miejscu Nawotka. Obie najobszerniejsze i najpełniejsze.

Z innych, które czytałem są jeszcze
Fabian-Fisher "Aleksander Wielki" - pobieżna i nie zbyt interesująca
Hammond - "Geniusz Aleksandra Wielkiego" - ciekawa, dobrze napisana, troche zby krótka jak dla mnie

Ciekawą ksiazeczką jest też Żurawski Bogdan - "Sladami Aleksandra Macedońskiego" - przedstawiajaca szlak Aleksandra od strony archeologiczno historycznej - warto przeczytać

No i źródła:
Arrian i Kurcjusz Rufus, oba przełożone na polski i oba się dobrze czyta.

Z powieści natomiast lubię Bunsha trylogie o Aleksandrze. Niezła jest też trylogia Mary Renalut.
Jest też Druon "Aleksander Wielki" - niby autor dobry bardzo podobały mi sie jego ksiażki o sredniowiecznej francji ale jego alekander mi jakoś nie podszedł. W sumie sam nie wiem czemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 28/01/2008, 19:39 Quote Post

Ze swojej strony mogę polecić publikację Infortu pt. "PODBOJE ALEKSANDRA WIELKIEGO 336-323 P.N.E.". Autorem tej książki jest chyba Maciej Milczanowski. Jeśli zaś chodzi o podbój Baktrii i okolic, to warto zapoznać się z treścią pracy "Kampania afgańska". Autor - Steven Pressfield.


Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 29/01/2008, 21:26 Quote Post

QUOTE
Ze swojej strony mogę polecić publikację Infortu pt. "PODBOJE ALEKSANDRA WIELKIEGO 336-323 P.N.E.". Autorem tej książki jest chyba Maciej Milczanowski.


Miałem okazję czytać tą pracę. I powiem tak, książka nie jest zła i jest przyjemna w czytania. Ale zaskoczyła mnie konstrukcja książki! Który, częściowo jest pomocny, ale też trochę denerwujący. Ponieważ, moim zdaniem powinien zostać ułożony, chronologicznie, a tak mamy "małe" zamieszanie. I żeby dotrzeć do interesującego nas wątku, trzeba się trochę namęczyć. Ale podając książkę ogólnej ocenie, powiem tylko, że pomimo tych niedoróbek to "dobry" kawałek książki, który podobnie jak Gronostaj osobiście polecam!

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 29/01/2008, 21:43 Quote Post

QUOTE
Miałem okazję czytać tą pracę. I powiem tak, książka nie jest zła i jest przyjemna w czytania. Ale zaskoczyła mnie konstrukcja książki! Który, częściowo jest pomocny, ale też trochę denerwujący. Ponieważ, moim zdaniem powinien zostać ułożony, chronologicznie, a tak mamy "małe" zamieszanie. I żeby dotrzeć do interesującego nas wątku, trzeba się trochę namęczyć. Ale podając książkę ogólnej ocenie, powiem tylko, że pomimo tych niedoróbek to "dobry" kawałek książki, który podobnie jak Gronostaj osobiście polecam! 


Zgadzam się, jakoś o niej zapomniałem wcześniej wypisując.
Książka bardzo ciekawa, ale najlepiej ja czytać jak juz zna sie ogólnie zarys wyprawy Aleksandra. Wtedy jest bardzo dobra i czyta się przyjemnie a i dowiedzieć sie wiele o stronie militarnej operacji Ala można.
Natomiast nie nadaje sie ona na poczatek. Jak ktoś nie wie co było w rzeczywistości po kolei to się w niej pogubi.

Natomiast czy ja wiem czy powinna być chronologicznie. Mnie się układ podobał. Ale o Alu czytałem chyba wszystko co wyszło w Polsce więc może dla tego zamieszanie chronologią mi nei przeszkadzało.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 29/01/2008, 22:07 Quote Post

QUOTE
Natomiast czy ja wiem czy powinna być chronologicznie. Mnie się układ podobał. Ale o Alu czytałem chyba wszystko co wyszło w Polsce więc może dla tego zamieszanie chronologią mi nei przeszkadzało.


Może masz rację, Keraunosie. Ale ja jakoś lubię książki, które są chronologicznie. Po prostu, lepiej mi się czyta. Korzystając z okazji gratuluję Ci Keraunosie, przeczytania prawie całej literatury polskojęzycznej, związanej z tym wielkim Macedończykiem. Ja przeczytałem tylko jedna, z nim związana, właśnie owe "Podboje..." a po za tym kilka rozdziałów w nim poświęcone, w publikacjach ogólnych m.in. Świderkówny. Ponieważ pomimo dokonań, tej nietuzinkowej postaci, nie za bardzo go lubię. Jak już, wolę "klimaty" związane z epoką po nim (tj. diadochów) i jego rodzinnej Macedonii. Ponieważ moim zdaniem są, bardziej interesujące.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 29/01/2008, 22:25 Quote Post

Ja go lubię choć bez przesady. Z tym wszystkie ksiazki to może przesadziłem bo pewnie są jakieś w mniejszych wydawnictwach wydane co nieczytałem. Wszystkie biografie, to tak. Zresztą to nie jakaś sztuka bo jest ich zaledwie kilka.

A diadochów też lubię i przyznaję że okres jest ciekawszy niz podboje Aleksandra. Niestety z bazą źródłową gorzej. Autorzy może i chcieli by sobie popisać o tym tyle że relacji starożytnych zachowało się niezbyt wiele.

Polecam z tego okresu "Egipt greków i rzymian" własnie jestem w trakcie czytania i bardzo ciekawa praca. Choć może nie koncentruje się na historii militarnej gdyż pisał ją papirolog.

Ale żeby nie było off topa.
Z innych o Aleksandrze są jeszcze:
Paul Cartledge - Aleksander Wielki - średnia nie wyróznia się ani na plus ani na minus wink.gif
Aleksander Krawczuk - Ród Argeadów - o młodosci Aleksandra - kto lubi Krawczuka i jego styl spodoba mu się
Hammond - Filip Macedoński - co prawda nie o Aleksandrze ale o jego ojcu jednak świetna ksiażka, a sam Filip to posać może nawet ciekawsza od Aleksandra.

również pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 30/01/2008, 9:40 Quote Post

QUOTE
Polecam z tego okresu "Egipt greków i rzymian" własnie jestem w trakcie czytania i bardzo ciekawa praca. Choć może nie koncentruje się na historii militarnej gdyż pisał ją papirolog.

Ale żeby nie było off topa.
Z innych o Aleksandrze są jeszcze:
Paul Cartledge - Aleksander Wielki - średnia nie wyróznia się ani na plus ani na minus wink.gif
Aleksander Krawczuk - Ród Argeadów - o młodosci Aleksandra - kto lubi Krawczuka i jego styl spodoba mu się
Hammond - Filip Macedoński - co prawda nie o Aleksandrze ale o jego ojcu jednak świetna ksiażka, a sam Filip to posać może nawet ciekawsza od Aleksandra.


Dziękuję Keraunosie za podanie i polecenie wyżej wymienionej literatury. Być może skorzystam, z niej na drugim semestrze studiów wink.gif. Ale na pewno nie skorzystam, z "Egiptu Greków i Rzymian", ponieważ jak mi wiadomo, jest to podręcznik. A podręczników nieukrywam, zbytnio nie lubię. I używam ich tylko, gdy są potrzebne. Pozostając jednak głównie przy literaturze naukowej.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
CAESARV
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 41.176

Kinga Gruca
Zawód: uczen
 
 
post 7/02/2008, 19:49 Quote Post

Hmm..............smile.gif
Moze ROD ARGEADOW- A. Krawczuka jest to swietna ksiazka swietnego profesora smile.gif wprawdzie opisuje ona kila postaci od Filipa zaczynajac jednak postac Aleksandra mozna powiedziec ,,dominuja''
POLECAM:) <swietna>
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 8/02/2008, 14:14 Quote Post

QUOTE
Hmm..............smile.gif
Moze ROD ARGEADOW- A. Krawczuka jest to swietna ksiazka swietnego profesora smile.gif wprawdzie opisuje ona kila postaci od Filipa zaczynajac jednak postac Aleksandra mozna powiedziec ,,dominuja''
POLECAM:) <swietna>


Zgadzam się, z Tobą CeasarzeV co do opinii o p. Aleksandrze Krawczuku również uważam, że jest to dobry i warty uwagi autor. Ale jednej rzeczy u tego Pana nie lubię... trochę za mało miejsca poświęca historii wojskowości wink.gif. A zarazem dziękuję Ci CeasarzeV za podanie tego tytułu smile.gif. Ponieważ właśnie zbieram literaturę na drugi semestr moich studiów historycznych, który zbliża się powoli, acz "długimi krokami".

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
bushido
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 39.266

Bartek
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pedagog
 
 
post 22/03/2008, 23:25 Quote Post

Rzeczywiście Nawotkę czyta się bardzo dobrze. Autor przejrzyście porządkuje wiedzę zawartą w źródłach oddzielając fakty historyczne od mitów rodem z Romansu o Aleksandrze. Unika detyktywistycznych wycieczek w stylu Greena zachowując naukowy umiar i obiektywizm. Bardzo podobały mi się pierwsze rozdziały poświęcone Macedonii oraz organizacji armii, która posługiwał się Filip, a potem Aleksander. Z pewnością jeszcze wrócę do tej książki i nie żałuję, że mam ją w swojej kolekcji.
Cartledge jest jak ktoś wcześniej wspomniał rzeczywiście przeciętny i przeszedłem jakby obok tej książki. Nie podoba mi się jej chaotyczna kompozycja i po Nawotce niewiele na jej lekturze skorzystałem. Przydatny jest za to słownik postaci.
Obecnie czytam powieść Manfrediego (wcześniej czytałem "Spartanina" tego autora). Pierwszy tom poświęcony dzieciństwu i wkraczaniu w dorosłość Aleksandra zrobił na mnie dobre wrażenie. Jednak przeszkadza mi to, że autor zbyt cukierkowo przedstawia Alaksandra i jego relacje z dowódcami. Nie wiem jak będzie dalej, bo jestem w połowie lektury (po Issos), ale nie ma na razie widocznego rozłamu między królem a zwłaszcza Parmenionem. Pochwalić muszę za to bardzo szczegółowe przedstawienie biografii Aleleksandra z mnóstwem trafnych zaczerpnięć ze znanych mi źródeł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 3/06/2008, 12:36 Quote Post

O Aleksandrze pisali:

Diodoro Sycylijczyk
Kwintus Kurcjusz Rufus
Flawiusz Arian
i oczywiście wspomniany przez Ciebie Plutarch.

Pozostać Aleksandra Wielkiego przewija się w wielu tekstach u wielu pisarzy antycznych. Można go znaleźć u Juliusza Cezara, Józefa Flawiusza, Ammiana Marcellinusa, Kasjodora/Jordanesa.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 3/06/2008, 16:42 Quote Post

I jeszcze

Marek Junianus Justynus "Zarysu dziejów powszechnych starożytności na podstawie Pompejusza Trogusa"
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej