Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jesteś Konstantynem XI, Co robisz?
     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.243
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 23/10/2019, 23:30 Quote Post

Gdziekolwiek się udasz, będziesz wygnańcem na łasce tronu, u którego żebrasz o strawę.

Ja jednak postawiłabym na islamizację kraju albo faktyczną zależność od sułtana (a nawet na obydwie te rzeczy). Może nie jest to komfortowa sytuacja, ale takie kraje jak Bośnia, Albania czy Bułgaria - przetrwały. Byle doczekać do czasu, aż Turcja osłabnie - bo przecież budząc się jako Konstantyn znam dalsze dzieje Osmanów. I wiem, że ani Zachód, ani Moskwa mi nie pomogą. Nie jeżdżę więc po krajach zachodnich żebrząc o wsparcie i nie drażnię Turków udając kogoś, kim naprawdę nie jestem smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Heksagram
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 634
Nr użytkownika: 67.028

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/10/2019, 11:57 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 24/10/2019, 0:30)
Gdziekolwiek się udasz, będziesz wygnańcem na łasce tronu, u którego żebrasz o strawę.

Ja jednak postawiłabym na islamizację kraju albo faktyczną zależność od sułtana (a nawet na obydwie te rzeczy). Może nie jest to komfortowa sytuacja, ale takie kraje jak Bośnia, Albania czy Bułgaria - przetrwały. Byle doczekać do czasu, aż Turcja osłabnie - bo przecież budząc się jako Konstantyn znam dalsze dzieje Osmanów. I wiem, że ani Zachód, ani Moskwa mi nie pomogą. Nie jeżdżę więc po krajach zachodnich żebrząc o wsparcie i nie drażnię Turków udając kogoś, kim naprawdę nie jestem smile.gif
*


Obawiam się, że w takim wypadku Mehmed potraktowałby Konstantynopol jak Trebizond. Po prostu nadciągnął z wojskiem i zarządał kapitulacji.
Bez pomocy Genueńczyków i bez choćby iluzorycznej nadzieji na odsiecz, Miasto padłoby jeszcze szybciej niż w OTL 1453.
Innymi słowy, prawdziwy Konstantyn nie miał w zasadzie żadnego pola manewru. Ale jako 21wieczny sukkub w ciele Konstantyna XI, poczekałbym do koronacji, po czym obrabowałbym własny skarbiec czy co tam z niego zostało i udał się incognito na zwiedzania późnośredniowiecznego świata.
Wersja dla hazardzistów: sprzedać Miasto i tytuły Wenecjanom. Tylko negocjować trzeba by dyskretnie, bo oczu szkoda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.243
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 24/10/2019, 13:29 Quote Post

QUOTE
Bez pomocy Genueńczyków i bez choćby iluzorycznej nadzieji na odsiecz, Miasto padłoby jeszcze szybciej niż w OTL 1453.


A po co Mehmed miałby zdobywać coś, co poddałoby mu się bez walki? Ja zrezygnowałabym z wszelkiego oporu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Darth Bane
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.282
Nr użytkownika: 78.386

Stopień akademicki: jest
Zawód: powazny
 
 
post 24/10/2019, 13:36 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 24/10/2019, 14:29)
QUOTE
Bez pomocy Genueńczyków i bez choćby iluzorycznej nadzieji na odsiecz, Miasto padłoby jeszcze szybciej niż w OTL 1453.


A po co Mehmed miałby zdobywać coś, co poddałoby mu się bez walki? Ja zrezygnowałabym z wszelkiego oporu.
*


Przyznam Koleżance rację. O siłowej islamizacji nie było by mowy - Turcy to jednak nie łacinnicy! Podobnie jak nie było by mowy o 3 dniowej grabieży. Hagia Sophia i szereg innych świątyń przekształcono by w meczety niestety.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.243
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 24/10/2019, 13:39 Quote Post

QUOTE
Hagia Sophia i szereg innych świątyń przekształcono by w meczety niestety.


I tak przekształcono. Ale ile ludzi zginęło wcześniej...

 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
matigeo
 

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.736
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier
 
 
post 31/10/2019, 22:21 Quote Post

QUOTE(xxxxf @ 23/10/2019, 23:04)
QUOTE(matigeo @ 23/10/2019, 13:40)
QUOTE(xxxxf @ 23/10/2019, 10:47)
QUOTE(matigeo @ 23/10/2019, 8:59)
Zdobywam kontakty w Polsce, przy pierwszej okazji uciekam tam z zawartością skarbca - nie zamierzam umierać za Gda... Konstantynopol.
*


A dlaczego w Polsce? Jako prawosławny uciekałbym bardziej do prawosławnej Moskwy. Albo lvl hard - wydaję zawartość skarbca na najemników i flotę i płynę do nieodkrytego Nowego Świata, zakładając cesarstwo za morzem.
*


1. W Polsce prawosławni jak najbardziej sobie istnieli i nikt im krzywdy nie robił
2. Skoro ja to nadal ja, to znam jezyk
3. W Moskwie za zimno, zresztą to dziura smile.gif
*



1.Niby tak, ale to średniowiecze, zawsze lepiej udać się do oficjalnie prawosławnego państwa
2. Znasz współczesny polski, a to czym mówią miejscowi to nawet jeszcze nie język Kochanowskiego
3. Dziura w której będziesz ważniejszy niż w Krakowie
*


2. Rosyjskiego nie znam za to wcale (a nie wiem, czy Konstantyn znał), jako cudzoziemiec z automatu miałbym problemy w porozumiewaniu się, z dwojga złego wolę nauczyc się antycznego polskiego, niż antycznego rosyjskiego wink.gif
3. Akurat car Iwan jeszcze nie poślubił Zoe Paleolog (która zresztą jeszcze nie zdążyła się urodzić). A gdybym jakoś się urządził w Polsce, to możliwe, że ta skończyłaby jako synowa Kazimierza Jagiellonczyka tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.243
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 31/10/2019, 23:13 Quote Post

ad 1. Konstantym znał za to grekę, którą od biedy powinni znać również duchowni moskiewscy.
Antyczny rosyjski, czyli starocerkiewny ruski czy sama nie wiem jak nazywany jest obecnie ten język - jest bardzo podobny do polskiego, więc idzie się go bardzo szybko nauczyć.

ad 3. W Polsce miałbyś problem jako prawosławny (a raczej nie wiadomo kto w końcu). Kazimierz Jagiellończyk nie zgodzi się, aby bratanica wygnańca została jego synową - oznaczałoby to dla niego konieczność podjęcia próby wyzwolenia Bizancjum. Poza tym musiałbyś najpierw zdobyć zgodę jej ojca. Że uciekasz Ty, nie znaczy, że uciekają Twoi bracia.

 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
matigeo
 

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.736
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier
 
 
post 31/10/2019, 23:28 Quote Post

1. Pozostaje jeszcze bariera alfabetu wink.gif
2. Teodor Paleolog OTL po 1460 pomocy szukał w Rzymie, po jego śmierci w 1465 10-letnia Zoe została adoptowana przez papieża Pawła II. Cara Iwana poślubiła w 1472. Pomijajac to, że mam ponad 20* lat na urabianie polskiego monarchy (zresztą po 1465 mógłbym próbowac ściągnąć ją do kraju), przede wszystkim w takiej Moskwie nie miałbym czego szukać, bo z carem nie jestem wcale spokrewniony i guzik mnie obchodzi, ze byłby zaszczycony moją obecnością.

*Zakładając, że mi się nie zemrze zbyt szybko - Konstantyn XI urodził się na początku wieku wink.gif

Ten post był edytowany przez matigeo: 31/10/2019, 23:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 1/11/2019, 7:06 Quote Post

A po co miałby to wszystko robić?

Przeżył 48 lat (co w tamtych czasach nie było mało).
Zginął jako władca i żołnierz z mieczem w ręku.
To chyba lepsze niż dogorywanie przez lata jako uciekinier na obcych dworach?

Ja mu zazdroszczę, że miał szansę umrzeć w butach i jak bohater.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
matigeo
 

Wielki książę Halicko-Włodzimierski
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.736
Nr użytkownika: 66.052

Mateusz Slawinski
Stopień akademicki: inzynier
 
 
post 1/11/2019, 8:53 Quote Post

Raczej jak męczennik - opuszczony przez Europę i własnych poddanych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
xxxxf
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.917
Nr użytkownika: 94.726

sarna ygrekowski
Zawód: uczen
 
 
post 1/11/2019, 11:06 Quote Post

QUOTE(matigeo @ 31/10/2019, 23:28)
1. Pozostaje jeszcze bariera alfabetu wink.gif
2. Teodor Paleolog OTL po 1460 pomocy szukał w Rzymie, po jego śmierci w 1465 10-letnia Zoe została adoptowana przez papieża Pawła II. Cara Iwana poślubiła w 1472. Pomijajac to, że mam ponad 20* lat na urabianie polskiego monarchy (zresztą po 1465 mógłbym próbowac ściągnąć ją do kraju), przede wszystkim w takiej Moskwie nie miałbym czego szukać, bo z carem nie jestem wcale spokrewniony i guzik mnie obchodzi, ze byłby zaszczycony moją obecnością.

*Zakładając, że mi się nie zemrze zbyt szybko - Konstantyn XI urodził się na początku wieku wink.gif
*



1. W Moskwie mógłbyś posługiwać się greką
2. Ale po co ci spokrewnienie się z Jagiellonami? Przecież wiesz, że niedługo stracą większość posiadanej władzy (przywileje mielnickie, nihil novi), a na dodatek są skłóceni wewnętrznie. I za którego z synów Kazimierza byś chciał wydać Zoe? Może za Władysława rex bene niby?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.243
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 1/11/2019, 11:22 Quote Post

QUOTE
2. Teodor Paleolog OTL po 1460 pomocy szukał w Rzymie, po jego śmierci w 1465 10-letnia Zoe została adoptowana przez papieża Pawła II. Cara Iwana poślubiła w 1472. Pomijajac to, że mam ponad 20* lat na urabianie polskiego monarchy (zresztą po 1465 mógłbym próbowac ściągnąć ją do kraju),


Papież na pewno by pozwolił ją wydać za polskiego królewicza, skoro jego ojciec trzymając u siebie byłego cesarza Bizancjum nie zrobił nic w celu wyzwolenia Bizancjum...wiesz, że Zoe poślubiła Iwana III, ponieważ papież liczył na nawrócenie Moskwy na katolicyzm? Jakie korzyści ma papież ze ślubu polskiego?

Druga sprawa - skąd założenie, że będziesz przebywał w otoczeniu Kazimierza? Jego kuzyn, książę twerski, po utracie tronu przebywał na Litwie, ale raczej nie w otoczeniu króla. Ty dostaniesz jakąś dziurę zabitą dechami pod Kijowem z zadaniem obrony jej przed Tatarami i król będzie próbował zapomnieć o Twoim istnieniu.

Zapominasz dodatkowo o wpływie Elżbiety Rakuszanki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 5/11/2019, 16:58 Quote Post

QUOTE(gregski @ 1/11/2019, 7:06)
A po co miałby to wszystko robić?

A po co miałbym (jako Konstantyn) poświęcać życie swoje i tysięcy mieszkańców Konstantynopola? W imię czego? sleep.gif Myślę że rzucony tu wcześniej pomysł na wykrojenie sobie nowego państwa za morzem jest najciekawszy: kiedy stałoby się jasne, że Konstantynopola nie da się dłużej utrzymać, dogadałbym się z Osmanami i odsprzedał im prawa do miasta, do tego załadował na wynajęte od Genueńczyków i Wenecjan statki cesarski skarbiec i tyle cennych precjozów ile by się dało i popłynął za ocean. Swoich braci w Morei i Komnenów z Trapezuntu namawiałbym żeby zrobili to samo i przyłączyli się do mnie. Po przebyciu Atlantyku skierowałbym się od razu do Meksyku i stosując manewr Cortesa, podbił imperium Azteków. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
sir Francis Drake
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 455
Nr użytkownika: 97.822

 
 
post 6/11/2019, 12:26 Quote Post

QUOTE(Pimli @ 5/11/2019, 16:58)
QUOTE(gregski @ 1/11/2019, 7:06)
A po co miałby to wszystko robić?

A po co miałbym (jako Konstantyn) poświęcać życie swoje i tysięcy mieszkańców Konstantynopola? W imię czego? sleep.gif Myślę że rzucony tu wcześniej pomysł na wykrojenie sobie nowego państwa za morzem jest najciekawszy: kiedy stałoby się jasne, że Konstantynopola nie da się dłużej utrzymać, dogadałbym się z Osmanami i odsprzedał im prawa do miasta, do tego załadował na wynajęte od Genueńczyków i Wenecjan statki cesarski skarbiec i tyle cennych precjozów ile by się dało i popłynął za ocean. Swoich braci w Morei i Komnenów z Trapezuntu namawiałbym żeby zrobili to samo i przyłączyli się do mnie. Po przebyciu Atlantyku skierowałbym się od razu do Meksyku i stosując manewr Cortesa, podbił imperium Azteków. smile.gif
*



ja bym zrobił inaczej:

1. sprzedałbym prawa do miasta(cesarstwa) na 300 lat np papieżowi ( a najlepiej bym podzielił między kiku najsilniejszych, chrześcijańskich władców)

2. wyjechałbym, z maksymalną siłą, do Kalifornii, żeby stamtąd podbijać w kierunkach : Alaska, N.J., Mexyk

3. starałbym się opanować surowce do wynalazków, które obecnie znam ( określiłbym je jako objawione, mistyczne tezy)

4. oczywiście do powyższego potrzebny by były odpowiednie systemy: edukacji, ekonomiczny i militarny oraz spore grono osób wtajemniczonych

to na początek...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 6/11/2019, 13:02 Quote Post

QUOTE(sir Francis Drake @ 6/11/2019, 12:26)

ja bym zrobił inaczej:

*



Ale czy ci wystarczy na to czasu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej