Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Motyw lwa w sztuce starożytnej
     
xDKx
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 48.994

Zawód: studentka
 
 
post 29/04/2009, 16:20 Quote Post

Witam wink.gif Szukam informacji na temat występowania motywu lwa w sztuce starożytnej wink.gif
1.Czy wszystkie ludy ukazywały lwa tak samo? Jeśli nie to czym się te przedstawienia różniły?
2.Jakie znaczenie miał lew dla starożytnych? Dlaczego tak często był ukazywany?
3.Słynne starożytne przedstawienia lwów...? Póki co widziałam tylko "Ranną lwicę" z Mezopotamii, Lwią bramę w Mykenach, Lew zdobiący bramę Isztar w Babilonii...
Czy były przedstawienia lwów w Egipcie? Tzn oprócz sfinksa smile.gif

Czy może mi ktoś polecić jakiekolwiek książki w których znajdę informacje na ten temat?:>

Z góry dziękuję wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 29/04/2009, 17:40 Quote Post

QUOTE(xDKx @ 29/04/2009, 17:20)
Czy były przedstawienia lwów w Egipcie? Tzn oprócz sfinksa :

Każdy sfinks egipski miał ciało lwa. Zwróć proszę uwagę na Aleję sfinksów w Karnaku wybudowaną przez ostatniego władcę XVIII dynastii faraona Horemcheba. Sfinksy mają ciało lwa, natomiast głowy barana, zwierzęcia, którym opiekował się Amon, w tamtym okresie najważniejsze bóstwo Egiptu.
W samej mitologii egipskiej również mamy świętego lwa. Jest nią bogini Sachmet ukazywana jako lwica. Opiekowała się ona wojną i chorobami. Jej najbardziej znanym przedstawieniem jest figurka z Memfis.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
xDKx
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 48.994

Zawód: studentka
 
 
post 29/04/2009, 17:53 Quote Post

dziękuję bardzo wink.gif
A czy są jakieś godne polecenia książki?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 29/04/2009, 18:34 Quote Post

Odnośnie lwa w Egipcie? Poczytaj np. książki Kazimierza Miachałowskiego i tu "Od Edfu do Faras", "Karnak", "Luksor", "Nie tylko piramidy". Bardzo dobra jest też książka Joachima Śliwy pt. "Sztuka i archeologia starożytnego wschodu" (PWN). Będziesz też tam mieć szereg informacji dotyczący Mezopotamii, Asyrii i Palestyny.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Eukles
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 48.115

Tomasz Markowiecki
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 1/05/2009, 8:46 Quote Post

Ciekawe wyobrażenia lwa można spotkać w sztuce greckiej i macedońskiej. Gdzieś wyczytałem, że Grecy przejęli ten motyw ze sztuki Wschodu. Obok najbardziej znanego motywu lwa z bramy lwów (lwic) w Mykenach przychodzą mi w tej chwili na myśl lew z muzeum na Akropolu, lew z Amfipolis i lew cheronejski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 1/05/2009, 9:09 Quote Post

W starożytności lwy żyły jeszcze na terenie Grecji stąd można na nie było polować tak jak to robił Herakles pod Nemeą. Więcej wiadomości znajdziesz o tym w "Mitach greckich" Gravesa. W leksykonach sztuki starożytnej zajdziesz sceny polowania na lwa (rzeźba Herkules duszący lwa, mozaika z Pelli: polowanie na lwy)
Co zaś do lwa w starożytnym Egipcie to ukazuje się teraz dużo publikacji o położeniu egipskich piramid i Sfinksa wobec dużych konstelacji gwiezdnych m.in. Lwa (którego nb. w nocy teraz bardzo dobrze widać na niebie). Są to książki dla lekko "nawiedzonych", ale zawierają dużo danych na temat roli lwów i ich kultu w starożytności.
Sporo o lwach będzie też w leksykonach sztuki chrześcijańskiej, bo wyznawcy Jezusa przejęli ten symbol (według starożytnych lwy rodziły się martwe i dopiero rodzice wskrzeszali je do życia oddechem).
Lwami zdobiono też trony władców (jak wynika z Biblii Salomon miał ich na swoim aż dwanaście).
Lwy umieszczano też na monetach, a na Bliskim Wschodzie częste były reliefy z lwem zagryzającym byka, będące symbolem pochłaniania przez suszę zielonej wiosennej trawy.
Z potworów ciało lwa miała też przedstawiana na wazach i w rzeźbie Chimera.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 1/05/2009, 10:10 Quote Post

QUOTE(krakowiak @ 1/05/2009, 10:09)
Co zaś do lwa w starożytnym Egipcie to ukazuje się teraz dużo publikacji o położeniu egipskich piramid i Sfinksa wobec dużych konstelacji gwiezdnych m.in. Lwa (którego nb. w nocy teraz bardzo dobrze widać na niebie). Są to książki dla lekko "nawiedzonych", ale zawierają dużo danych na temat roli lwów i ich kultu w starożytności.

Dobrze, że napomknąłeś o nawiedzonych, którzy czytają tego typu teksty. smile.gif Trzeba naprawdę uważać czytając taką literaturę, bo lada moment człowiek stanie się kolejną ofiarą hermetycznych poglądów pokroju pana Dainkena. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Eukles
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 48.115

Tomasz Markowiecki
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 1/05/2009, 10:35 Quote Post

Lew pojawia się też na jednym z fryzów Skarbca Sifnijczyków w Delfach, gdzie atakuje jednego z walczących.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 1/05/2009, 10:45 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 1/05/2009, 10:10)
Dobrze, że napomknąłeś o nawiedzonych, którzy czytają tego typu teksty. smile.gif Trzeba naprawdę uważać czytając taką literaturę, bo lada moment człowiek stanie się kolejną ofiarą hermetycznych poglądów pokroju pana Dainkena. smile.gif
vapnatak
*



Książki Dainkena zawierają ogromną ilość mało znanych faktów. Co zaś do ich interpretacji to jest już kwestia osobista. Osobiście jestem zdania, że trochę szaleństwa w niczym nie może zaszkodzić. A jeżeli ktoś poszukując UFO albo czegoś podobnego "przeryje" się przez antyczną albo średniowieczną literaturę i da jeszcze streszczenie lub cytat trudno dostępnego tekstu to chwała mu za to.
W szczególności dotyczy to dawnych pism gnostyckich i hermetycznych, które celowo były pisane niejasnym językiem. Ale to oczywiście rozmowa nie na ten post.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 1/05/2009, 11:12 Quote Post

QUOTE(xDKx @ 29/04/2009, 17:20)
1.Czy wszystkie ludy ukazywały lwa tak samo? Jeśli nie to czym się te przedstawienia różniły?
*


Jakieś różnice ( większe lub mniejsze) występować musiały, zważywszy chociażby na czysto zoologiczne różnice w budowie pomiędzy poszczególnymi podgatunkami tego kota-troszkę inaczej wyglądały np. lwy z Grecji od tych z Indii. Niemniej jednak to są tylko moje przypuszczenia.
QUOTE(xDKx @ 29/04/2009, 17:20)
2.Jakie znaczenie miał lew dla starożytnych? Dlaczego tak często był ukazywany?
*


W cywilizacjach położonych bardziej na zachód lew był uosobieniem dokładnie takich samych cech jak tygrys we Wschodniej Azji, czyli odwagi, siły, zuchwałości i niezmierzonej potęgi. Stąd też właśnie tak często był ukazywany w sztuce antycznej.
QUOTE(xDKx @ 29/04/2009, 17:20)
3.Słynne starożytne przedstawienia lwów...? Póki co widziałam tylko "Ranną lwicę" z Mezopotamii, Lwią bramę w Mykenach, Lew zdobiący bramę Isztar w Babilonii...
*


Masa scen myśliwskich z obszarów Asyrii...
QUOTE(xDKx @ 29/04/2009, 17:20)
Czy były przedstawienia lwów w Egipcie? Tzn oprócz sfinksa
*


Oczywiście. Często przedstawiano faraonów polujących na te zwierzęta przy pomocy psów.
QUOTE(xDKx @ 29/04/2009, 17:20)
Czy może mi ktoś polecić jakiekolwiek książki w których znajdę informacje na ten temat?:>
*


Na dobry początek:
"Wielkie koty", pod red J. Seidensticker, Wa-wa 1991.
"The animal word of the pharaohs", New York 1996.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 1/05/2009, 13:46 Quote Post

QUOTE(krakowiak @ 1/05/2009, 11:45)
Książki Dainkena zawierają ogromną ilość mało znanych faktów

Zgoda. Ale musisz też przyznać, że ów mało znane fakty często choć naprawdę bardzo ciekawe i zapierające dech w piersiach, przyznam, zdają się niczym innym jak tylko wyssanymi z palca. wink.gif Wiesz, ktoś kto jest tak inteligentny jak Erich von Dainken, potrafi manipulować faktami i kompilować je, mówiąc z średniowieczna, na potrzeby własnej tezy. smile.gif Być może jestem bezwzględny dla rzeczonego pana, ale cóż, inaczej bym dał się zwariować i stał się "wyznawcą" jego hipotez, a znając moje zamiłowanie do pisania na tym Forum, umieszczałbym informacje zaczerpnięte od niego. Hehehehehe! Oczywiście żartuję! Pozdr.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 1/05/2009, 13:53 Quote Post

QUOTE(xDKx @ 29/04/2009, 17:20)
Witam wink.gif Szukam informacji na temat występowania motywu lwa w sztuce starożytnej wink.gif
1.Czy wszystkie ludy ukazywały lwa tak samo? Jeśli nie to czym się te przedstawienia różniły?



Kiedyś czytałem, chyba u Cerama, że Assyryjczycy przedstawiali płaskorzeźby lwów o pięciu łapach. Okazało się, że gdy się przejeżdża obok takiego wizerunku w kącie oka powstaje efekt ruchu. Niech się w tym temacie wypowiedzą znawcy, bo głowy nie dam...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 1/05/2009, 15:06 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 1/05/2009, 14:53)
Kiedyś czytałem, chyba u Cerama, że Assyryjczycy przedstawiali płaskorzeźby lwów o pięciu łapach. Okazało się, że gdy się przejeżdża obok takiego wizerunku w kącie oka powstaje efekt ruchu. Niech się w tym temacie wypowiedzą znawcy, bo głowy nie dam...

Znawcą nie jestem, ale wiem, że piąta łapa lwa - lamassu, np. z portalu pałacowego Sargona II miała dawać efekt ruchu zwierzęcia. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 1/05/2009, 15:23 Quote Post

Ja też coś takiego czytałem u Kosidowskiego w "Rumakach Lizypa" bodajże, ale o uskrzydlonych bykach rzeźbionych w bramach pałacu. Może z lwami robiono podobnie ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 1/05/2009, 15:32 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 1/05/2009, 13:46)
Ale musisz też przyznać, że ów mało znane fakty często choć naprawdę bardzo ciekawe i zapierające dech w piersiach, przyznam, zdają się niczym innym jak tylko wyssanymi z palca.
*


Nawet przyjmując tą tezę musisz przyznać, że przyczynia się on w ten sposób do popularyzacji jakiegoś zabytku, miejsca czy faktu historycznego i wtedy mogą się nim zająć inni. Gdyby nie Dan Brown to do kościoła templariuszy w Londynie nie zaglądnąłby nawet pies z kulawą nogą, a tak walą tu tłumy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej