Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
71 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gruzja vs Osetia&Rosja, wojna na Kaukazie
     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 8/08/2008, 14:15 Quote Post

Prawdopodobnie doszło/dojdzie do regularnych już walk pomiędzy Gruzinami i Rosjanami&Osetyjczykami.

Jak oceniacie decyzję Gruzinów dot. zajęcia Osetii. Wg Gruzinów jest to odpowiedź na kilkudniowe prowokacje wojsk zbuntowanego terytorium.

Jak oceniacie decyzję Rosjan o wkroczeniu (wg informacji sprzed chwili) 150 czółgów i ataku lotniczym na bazy Gruzińskiej armii.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
pancerny96
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 45.667

 
 
post 8/08/2008, 15:34 Quote Post

Według mnie Gruzini są agresorami i popieram Rosjan i Osetyjczyków.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 8/08/2008, 15:38 Quote Post

Dlaczego Gruzini agresorami?

Mam odmienne zdanie. Osetia Południowa jest częścią Gruzji. Jej separatystyczne działania uznaje tylko Rosja i utrzymuje(utrzymywała) ten stan przy pomocy swych "sił pokojowych".

Ciekawe już miesiąc temu było coś na rzeczy.

Wkroczenie wojsk rosyjskich na terytorium Osetii południowej jest de facto wkroczeniem na terytorium Gruzji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
pancerny96
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 45.667

 
 
post 8/08/2008, 15:45 Quote Post

Tak Osetia Płd. jest częścią Gruzji, ale większość mieszkającej tam ludności nie należy do narodu gruzińskiego i ma prawo do odrębności sleep.gif . Co do źródła to chciałem powiedzieć, że nie czytam Dziennika lecz Gazetę Wyborczą i nic o tym nie słyszałem. Nie zapominaj, że to Gruzja pierwsza podjęła kroki wojenne.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Rafadan
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 8.256

 
 
post 8/08/2008, 15:50 Quote Post

QUOTE
Tak Osetia Płd. jest częścią Gruzji, ale większość mieszkającej tam ludności nie należy do narodu gruzińskiego i ma prawo do odrębności sleep.gif . Co do źródła to chciałem powiedzieć, że nie czytam Dziennika lecz Gazetę Wyborczą i nic o tym nie słyszałem. Nie zapominaj, że to Gruzja pierwsza podjęła kroki wojenne.


Toż to identyczny pretekst jaki stosowali Rosjanie we wrześniu 39'. Jak widać, ichnia jakość polityki zagranicznej od tamtego czasu niewiele się zmieniła.
Prócz siły są też inne rozwiązania, nic nie usprawiedliwia brutalnej napaści na sąsiada. A już na pewno znacznie słabszego.

A wojna już trwa. Giną ludzie, jak to zwykle bywa, w większości cywile.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 8/08/2008, 15:50 Quote Post

QUOTE(pancerny96 @ 8/08/2008, 15:45)
Tak Osetia Płd. jest częścią Gruzji, ale większość mieszkającej tam ludności nie należy do narodu gruzińskiego i ma prawo do odrębności  sleep.gif .  Co do źródła to chciałem powiedzieć, że nie czytam Dziennika lecz Gazetę Wyborczą i nic o tym nie słyszałem. Nie zapominaj, że to Gruzja pierwsza podjęła kroki wojenne.

Pozdrawiam
*



Wg informacji gruzińskich od 1.08 następowały prowokacyjne ataki na Gruzinów.
Ja mam dziwne wrażenie, że maczała w tym palce Rosja aby móc "nieść pomoc".
Rosjanie (a raczej Rosja czy to sowiecka czy carska)sztukę mydlenia oczu ma opanowaną do perfekcji.

Jeżeli Rosjanie tak wielką wagę przywiązują do "samostanowienia narodów" to czym jest ich interwencja w Czeczenii ?
Druga rzecz prawdopodobnie władzę Osetii Południowej chcą "oddać się" w opiekę Rosji jako kolejna republika (niestety źródła nie pamiętam).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
pancerny96
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 45.667

 
 
post 8/08/2008, 16:03 Quote Post

QUOTE(Husarz @ 8/08/2008, 16:50)
QUOTE(pancerny96 @ 8/08/2008, 15:45)
Tak Osetia Płd. jest częścią Gruzji, ale większość mieszkającej tam ludności nie należy do narodu gruzińskiego i ma prawo do odrębności  sleep.gif .  Co do źródła to chciałem powiedzieć, że nie czytam Dziennika lecz Gazetę Wyborczą i nic o tym nie słyszałem. Nie zapominaj, że to Gruzja pierwsza podjęła kroki wojenne.

Pozdrawiam
*



Wg informacji gruzińskich od 1.08 następowały prowokacyjne ataki na Gruzinów.
Ja mam dziwne wrażenie, że maczała w tym palce Rosja aby móc "nieść pomoc".
Rosjanie (a raczej Rosja czy to sowiecka czy carska)sztukę mydlenia oczu ma opanowaną do perfekcji.

Jeżeli Rosjanie tak wielką wagę przywiązują do "samostanowienia narodów" to czym jest ich interwencja w Czeczenii ?
Druga rzecz prawdopodobnie władzę Osetii Południowej chcą "oddać się" w opiekę Rosji jako kolejna republika (niestety źródła nie pamiętam).
*



Co innego informacje rosyjskie, a co innego gruzińskie. Więc komu wierzyć? Na to nie mogę odpowiedzieć lecz gdyż prawie nic o tym nie słyszałem (oczywiście prawie nic nie słyszałem o rzekomych zaczepkach). Jednak nadal popieram Rosję. Na temat wojen w Czeczenii niestety nie mogę nic powiedzieć. A swoją drogą Gruzja nie ma wielu praw do Osetii Południowej.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 8/08/2008, 16:05 Quote Post

Jak to nie ma wielu praw ? Toż to ich terytorium !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 8/08/2008, 16:11 Quote Post

Osobiście uważam, że awantura była tylko kwestią czasu od momentu obsadzenia Osetii przez Rosjan. Co z tego wyjdzie? Prawdopodobnie powrót do status quo w ciągu paru dni. Zwróćcie zresztą uwagę, że nie ma jak na razie nagłego uderzenia zawczasu przygotowanych przeważających sił rosyjskich na Gruzję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 8/08/2008, 16:15 Quote Post

Właśnie, popieram Husarza. I uważam, że działania Rosji, nawet jeśli Rosjanie uważają, że są jak najbardziej uzasadnione, przypominają mi wydarzenia z przeszłości. Rosja zachowuje się jak agresor, który gotowy jest posunać się do akcji wojskowej dla osiągnięcia swoich celów. Metody naprawdę godne "pochwały"!!!
Unia Europejska oczywiście nie będzie w stanie zareagować. Nie wiem, czy to ze względu na strach przed Rosją czy oficjalną wersję (żadne z państw nie należy do tej organizacji), jedyne, co Bruksela zrobić będzie mogła, to potępić Rosję. I tyle.
USA natomiast w oficjalnym komunikacie przyjmuje stanowisko "skrupulatnego obserwatora, który trzyma rękę na pulsie". Coś Wam to przypomina?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
pancerny96
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 45.667

 
 
post 8/08/2008, 16:16 Quote Post

QUOTE(Husarz @ 8/08/2008, 17:05)
Jak to nie ma wielu praw ? Toż to ich terytorium !
*



Od kilkunastu lat. Do Necrotrupa: Być może, ale ja słyszałem, że dzisiaj w nocy do Osetii ma dotrzeć 58 armia rosyjska.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 8/08/2008, 16:24 Quote Post

Stawiam diamenty przeciwko orzechom, że w ciągu kilku-kilkunastu dni walki ustaną. Gruzja to nie Czeczenia - to państwo od kilkunastu lat uznawane przez całą społeczność międzynarodową. Rosja doskonale wie, że nie może się targnąć na niepodległość Gruzji, bo to by oznaczało nową zimną wojnę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 8/08/2008, 16:24 Quote Post

QUOTE(pancerny96 @ 8/08/2008, 16:16)
QUOTE(Husarz @ 8/08/2008, 17:05)
Jak to nie ma wielu praw ? Toż to ich terytorium !
*



Od kilkunastu lat. Do Necrotrupa: Być może, ale ja słyszałem, że dzisiaj w nocy do Osetii ma dotrzeć 58 armia rosyjska.

Pozdrawiam
*


już dotarła i weszła do stolicy Osetii południowej. Walki z Gruzinami już trwają.
Coś bardzo szybko dotarli. Czy byli przygotowani (zapraszam do artykułu, do którego link zamieściłem).

Sytuacja rozwija się bardzo szybko:
"
17:18 Gruzińskie siły powietrzne zestrzeliły co najmniej pięć rosyjskich samolotów w przestrzeni powietrznej nad Płd. Osetią - powiedział rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych.
"
minuta po minucie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 8/08/2008, 16:32 Quote Post

QUOTE
Stawiam diamenty przeciwko orzechom, że w ciągu kilku-kilkunastu dni walki ustaną. Gruzja to nie Czeczenia - to państwo od kilkunastu lat uznawane przez całą społeczność międzynarodową. Rosja doskonale wie, że nie może się targnąć na niepodległość Gruzji, bo to by oznaczało nową zimną wojnę


To też prawda, co prawda państwa europejskie i USA zareagowały na razie dość ospale, ale o sytuacji w Gruzji informują media na całym świecie i Rosjanie dobrze o tym wiedzą. Zwłaszcza po ostatnich sytuacjach z Serbią i Czarnogórą czy Albanią.

Swoją drogą zastanawiam sie, czy atak na Osetię był decyzją Miedwiediewa czy Putina.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
pancerny96
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 93
Nr użytkownika: 45.667

 
 
post 8/08/2008, 16:39 Quote Post

QUOTE(Donia @ 8/08/2008, 17:32)
Swoją drogą zastanawiam sie, czy atak na Osetię był decyzją Miedwiediewa czy Putina.
*



Co?! Przecież pierwszy ruch w Osetii podjęli Gruzini. A Rosjanie zaatakowali Gruzję.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

71 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej