Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polskie pojazdy podczas Powstania Warszawskiego
     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 9/05/2004, 12:38 Quote Post

Od dłużeszego czasu interesuje mnie temat powstania warszawskiego. Jako że pojawił się już na forum, (ankieta)skupię się na udziale wozów bojowych po stronie polskiej. O "Kubusiu" słyszeliśmy wszyscy biggrin.gif - zespawany przez Waleriana Bieleckiego PS "Jan" - został dwukrotnie użyty bojowo (23 XIII i 2 IX). Znajduje się obecnie w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W książce "Dziennik powstańca" Z.Czajkowskiego-Dębczyńskiego natknąłem się na scenę w której Polacy używają w obronie Woli czołgów! Pytałem o to mojego historyka ale o tym nie wiedział (on w ogóle mało wie tongue.gif ). Otóż powstańcy wykorzystali bojowo 2 czołgi Pz.Kpfw. V "Panther" Ausf. G. Był jeszcze trzeci ale nie wiem dlaczego nie użyto go. Czołgi te jednak szybko zepsuły sie, czy może skończyło sie im paliwo(?) i używano i ch jako stałych punktów obronnych. Rozmawiałem o tym z qmplem i wspominał coś o dziale pancernym Hetzer i transporterach opancerzaonych. Poszukałem i znalazłem tongue.gif Jagdpanzer 38 (t) Hetzer - ochrzczony "Chwatem". Transportery to Sd.Kfz. 251/1 Ausf. D - jeden nazywał się "Szary Wilk"(na czesc swojego 1szego dowodcy). A drugi? Wykorzystano je m.in. do ataku na gmach UW (razem z Kubusiem). Bede dźwięczny za bliższe informacje!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 9/05/2004, 12:59 Quote Post

Trochę szczegółów
Kubuś
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii.

Samochód pancerny zbudowany w czasie powstania warszawskiego na Powiślu.


8 sierpnia 1944 - decyzja o budowie
23 sierpnia 1944 - atak razem z transporterem Jaś na Uniwersytet Warszawski.
2 września 1944 - atak razem z transporterem Szary wilk na Uniwersytet Warszawski.
6 września 1944 - unieruchomienie i utrata.
Znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jest najstarszym zachowanym samochowem pancernym polskiej produkcji.


Dane techniczne:
Podwozie: samochód ciężarowy Chevrolet model 157 o ładowności 3 t. wytwórni Samochodów "Lilpop, Rau i Loewenstein" S.A w Warszawie.
Załoga: dowódca (plut. pchor. MIŚ Tadeusz Zieliński), kierowca, 10 strzelców.
Uzbrojenie: karabin maszynowy (sowiecki rkm DP wz. 28), miotacz ognia, granaty oraz broń osobista członków desantu.
Konstruktor: "Jan" (Walerian Bielecki)

Załoga "Kubusia" w czasie ataku na Uniwersytet Warszawski:
dowódca plut. pchor. MIŚ Tadeusz Zieliński
kierowca sierż. ANZASTAZJA Fijałkowski
strzelec kpr. pchor. WITOLD Andrzej Rutkowski
strzelec kpr. pchor. MALARZ Stanisław Kopf
strzelec kpr. BRZEŚĆ Roman Guziński
strzelec st. strz. JASKÓŁKA NN
strzelec st. strz. DOLIWA Jerzy Barburski
strzelec strz. GŁOWACZ Krzysztof Boruń
strzelec strz. ŚWIERSZCZ Stefan Świergosz
strzelec strz. KURIER Jan Wojtaszek
strzelec strz. JASIU NN
strzelec strz. ORZESZEK NN

załączam zdjęcie

Załączony/e obraz/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 10/05/2004, 21:39 Quote Post

Z racji zerowego odzewu kontynuuję mój monolog tongue.gif
Tym razem o "Jasiu" vel "Szarym Wilku"
Transporter opancerzony Sd.Kfz. 251/1 Ausf. D należał do 5. pancernego batalionu łączności 5. Pz.Div. SS-"Wiking". Zdobyty przez Polaków 14 VIII na ul. Bartosiewicza, gdy wiózł zaopatrzenie dla bronionego przez Niemców Uniwersytetu Warszawskiego (kierowca pomylił drogę i dojechał do polskich stanowisk). Pierwotnie nazwany "Jasiem"(na cześć dowódcy oddziału, który go zdobył). Jego dowódcą został plut. pchor. Adam Dewicz "Szary Wilk". Użyty w ataku na Uniwersytet 23 VIII wraz z "Kubusiem". Wtedy zginął Dewicz, a na jego cześć pojazd ochrzczono jego pseudonimem. Ponownie użuyty wraz "Kubusiem" w ataku na UW 2 IX. Po opuszczeniu Powiśla przez AK, transporter został przejęty przez Niemców.

Powstańcy posiadali również drugi Sd.Kfz.251 o nazwie bodajże "Starówka". Jakie były jego losy?

PS. Słyszałem również jakoby AK poza "Kubusiem" budowało jeszcze jeden pojazd. Czy to możliwe???

Załączony/e obraz/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 10/05/2004, 21:49 Quote Post

"Chwat"
Działo pancerne Jagdpanzer 38(t) "Hetzer" produkcji BMM z późnej wiosny/lata 1944r. Zdobyte na początku powstania w walkach o Pocztę Główną. Wmontowane w barykadę na placu Napoleona. Od 14 VIII trzymany na podwóżu poczty. Nie przemieszczano go ponownie, ponieważ "Monter" nie chciał się zgodzić na rozbieranie barykad. We wrześniu został zasypany w czasie bombardowania. Wiosną 1946 odkopany i przekazany na złom.

Załączony/e obraz/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 11/05/2004, 12:27 Quote Post

O prosze! Znalazlem juz wszystkie potrzebne mi informacje.
Są tutaj http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/pojazdy_w_powstaniu.htm.
PS. Jako że lubię zadawać pytania biggrin.gif to zadam ich jeszcze kilka. Czy ktoś wie jakie samochody należały do Kompani Motorowej "Wydra"?
PS 2. A skoro już jestesmy przy samochodach - to ile niemieckich motocykli zdobyli powstańcy? (pytanie trochę osobiste bo mój dziadek był motocyklistą w Werhmachcie tongue.gif)
PS 3. Aaa... ile powstańcy mieli rowerów?! wacko.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 11/05/2004, 16:20 Quote Post

oj, Panie Janie, coś nie chcą z Tobądyskutować wink.gif.
Moja wiedza ogranicza się jedynie do "Kubusia" i "Szarego Wilka", niestety nie jestem w tym epizodzie najlepszy, ale poszukam czegoś ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 11/05/2004, 16:22 Quote Post

QUOTE(Pan Jan @ May 11 2004, 01:27 PM)
O prosze! Znalazlem juz wszystkie potrzebne mi informacje.
Są tutaj http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/pojazdy_w_powstaniu.htm.
PS. Jako że lubię zadawać pytania biggrin.gif to zadam ich jeszcze kilka. Czy ktoś wie jakie samochody należały do Kompani Motorowej "Wydra"?
PS 2. A skoro już jestesmy przy samochodach - to ile niemieckich motocykli zdobyli powstańcy? (pytanie trochę osobiste bo mój dziadek był motocyklistą w Werhmachcie tongue.gif)
PS 3. Aaa... ile powstańcy mieli rowerów?! wacko.gif

nie przesadzasz z tymi pytaniami ??!! ph34r.gif skąd można wiedzieć ile mieli rowerów !!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 11/05/2004, 16:35 Quote Post

Ależ skąd! Nie przesadzam. Dlaczego tak uważasz? smile.gif
A skąd można wiedzieć? Jakbym wiedział to bym się nie pytał laugh.gif
PS. A ile procent z tych rowerów zostało zdobyte na Niemcach? wink.gif
PS 2. A propos rowerow. Przypomniało mi się jak parę miesięcy temu przeglądałem książkę o obronie Festung Breslau. Widniało tam zdjęcie patrolu niszczycieli czołgów na rowerach! (Werhmachtowcy z panzerfaustami na bicyklach!). Czy ktoś ma o tego tymu "wynalazkach" jakis informacje? Najbardziej licze na fotografie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 11/05/2004, 17:57 Quote Post

QUOTE(Pan Jan @ May 11 2004, 05:35 PM)
Ależ skąd! Nie przesadzam. Dlaczego tak uważasz? smile.gif
A skąd można wiedzieć? Jakbym wiedział to bym się nie pytał laugh.gif

przecież nie zasugerowałem, że wiesz. po prostu uważam to za pytania, hmmm... troche idiotyczne :/, ale z tym ps. to chyba juz na prawde zarty sobie stroisz smile.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Pan Jan
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 1.009

 
 
post 11/05/2004, 18:04 Quote Post

Sokal, rozszyfrowałeś mnie!
Faktycznie jestem tajnym agentem nasłanym przez http://www.dobryhumor.pl w celu ośmieszania historii!! laugh.gif
Ups, chyba się ujawniłem! huh.gif
A o którego PS'a chodzi?
Z ilością rowerów i motocykli to faktycznie mi odbija. Ale zrozum - mam jutro maturę i muszę jakoś odreagować.
A z tymi niszczycielami czołgów to najprawdziwsza prawda!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 11/05/2004, 18:07 Quote Post

co do odbijania, też mam małą szajbę odnośnie matury, ale bez przesady ... wink.gif.
chodziło mi o pierwszego ps'a smile.gif, a jeśli chodzi o "pancerniaków" to słyszałem o takich przypadkach, ale nic konkretnego, wiem po prostu, że byli ... i już smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 18/08/2004, 19:58 Quote Post

Hmmm trochę za późno aby pomóc maturzście. Odnosnie PzKw V Panther G zdobytych przez Polaków. Były to jednostki uszkodzone w czasie walki. Jeden z nich posiadał przez cały okres użytkowania poważną dziurę w pancerzu. Używane były przez żołnierzy batalionu "Zośka". Przeważnie przez byłych pancerniaków polskich z kampanii wrześniowej. Należy nadmienić że było to najlepsze uzbrojenie posiadane przez Polaków w czasie powstania. Więcej mozna znaleźć we "Wspomnieniach żołnierzy batalionu 'Zośka'"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 18/08/2004, 20:53 Quote Post

Ciekawy artykuł na temat pojazdów pancernych w Powstaniu ukazał sie w ostatnim numerze Mówią Wieki (numer specjalny z sierpnia w całości poświęcony Powstaniu). Opócz wymienionych już pojazdów znalazła się tam też informacja na temat tego trzeciego czołgu ( Tygrys). Generalnie czołg nie został wykorzystany ponieważ pilnujący go powstaniec postanowił sobie nim pojeździć i podczas tej "wycieczki" uszkodził czołg ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 18/08/2004, 22:20 Quote Post

Co do rowerzystów z Panzerfaustami... W Wehrmachcie istniały oddziały cyklistów, np. właśnie cykliści zajęli w 1939 roku Jarocin. Uzbrojenie częsci z nich w Panzerfausty, wobec rozpowszechnienia tej broni, nie powinno dziwić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Merduk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 3.071

 
 
post 15/01/2005, 23:02 Quote Post

"Chwat"wedłóg pierwszych planów miał słuzyc jako wsparcie ogniowe .Jednak dowództwo podjeło decyzjje ze nie beda rozbierane barykady i został wmontowany w jedna z barykad. We wrzesniu zasypany podczas bombardowania.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej