Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

8 Strony « < 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie nazwy "Słowianie"

GniewkoSynRybaka

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 100.904

post 16/01/2020, 11:29 Quote Post

QUOTE(Arheim @ 16/01/2020, 11:21)
nas Słowian wtórnie nazwali? Nazwali nas wtórnie? To kto był nazwany pierwotnie? A może chcesz powiedzieć, że nas niewolników (slavs) tak nazwano, pierwotnie to miano przysługiwało Słowianom. Czyżbyś twierdził, że jesteśmy (kto?) niewolnikami??

Chcesz ciągnąc te bzdury swoje,ok,wymyslaj sobie tongue.gif

Tłumacze ci już w kilku postach że Servus = niewolnik,a Slav to etnonim będę to powtarzał aż cie przekonam smile.gif
*

Zadałem konkretne pytania. Jak widać odpowiedz nie znasz.. a co do bzdur to pilnuj swoich postôw które są ich pełne

I jak ty mi tłumaczysz skoro to ja pisałem powyższe. Nie ogarniasz nawet które posty są czyje???

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 16/01/2020, 11:32

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #91

Arheim

VII ranga
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS

post 16/01/2020, 11:35 Quote Post

Ja ci zadałem pierwszy z tym 8 wiekiem.

Mogę powtórzyć jeśli chcesz ,Servus to niewolnik tak pisałem i nie odwrócisz tego wink.gif

Etymology[edit]

These words originate from servus, the Latin word for servant or slave. (Servus is also the origin of the word "serf".) The phrase is an ellipsis of a Latin expression servus humillimus, domine spectabilis, meaning "[your] most humble servant, [my] noble lord". No subservience is implied in its modern use, which has the force of "at your service".[1]

User is offline  PMMini Profile Post #92

GniewkoSynRybaka

VII ranga

post 16/01/2020, 12:06 Quote Post

QUOTE(Arheim @ 16/01/2020, 11:35)
Ja ci zadałem pierwszy z tym 8 wiekiem.

Mogę powtórzyć jeśli chcesz ,Servus to niewolnik tak pisałem i nie odwrócisz tego  wink.gif

Etymology[edit]

These words originate from servus, the Latin word for servant or slave. (Servus is also the origin of the word "serf".) The phrase is an ellipsis of a Latin expression servus humillimus, domine spectabilis, meaning "[your] most humble servant, [my] noble lord". No subservience is implied in its modern use, which has the force of "at your service".[1]

*

To ja tak pisałem a ty przepisałeś ode mnie. Czyli miałem rację że nie ogarniasz kto co pisze i cudze posty uważasz za własne. To jest poważny problem Watsonie, rzekłbym problem elementarny 🤣😂.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #93

Arheim

VII ranga

post 16/01/2020, 12:21 Quote Post

Czy ktos moze wie skad sie wziela nazwa Słowian w obecnej formie?

Żeby uściślić.Nazwa wzięła się moim zdaniem od słowa "Sława" albo "Słowo" i jest rodzima.
Nie ma to nic wpólnego z niewolnikiem.Rzymianie nazywali niewolnika servus a Grecy używali słowa doulos.

W Bibli po grecku jest dulos jako niewolnik i tak przewżnie zwano niewolnika,sługe.W wikipedi jest też o tym:
The most common word for slaves is δοῦλος (doulos),[7]

https://pl.wiktionary.org/wiki/%CE%B4%CE%BF...%BB%CE%BF%CF%82

Ten post był edytowany przez Arheim: 16/01/2020, 12:24

User is offline  PMMini Profile Post #94

lukaszrzepinski

V ranga
Nr użytkownika: 75.791

Lukasz Rzepinski
Stopień akademicki: historyk amator
Zawód: In¿ynier, biznesmen

post 21/01/2020, 13:45 Quote Post

Widzę że wznowiono archeologiczny wątek. Pozwolę sobie dorzucić parę groszy.
Otóż wczesne Bizantyjskie źródła nazwały Słowian "Sclavenoi" to już późniejsze wymiennie albo i całkowicie uzywały jednak nazwy "Slavenoi" a dodatkowo gdy Słowianie osiedlili się na terytorium bizantyjskim to utworzone twory polityczne bądź terytoria Słowian nazywano "Slavinia". Niewykluczone że to nawet sami Słowianie nazywali "Sławinia" taki mini kraik zasiedlony przez jedno plemię. Slavinie podległe Bizancjum miały później swoich archontów. Np archont jednej Slavinii wystąpił w spisku przeciwko cesarzowej Irenie.
Myślę zatem że po prostu dokonano korekty nazewniczej gdy kontakty zintensyfikowały się.
---
Panuje chyba ogólna zgoda że nazwa "Słowianie" jest rodzina a późniejsze znaczenie w językach latyńskich "niewolnik" pojawiło się na zasadzie importu nazwy grupy etnicznej (z powodu zalania rynku niewolniczego Słowianami) tak jak w przypadku Brytonów podbitych przez Agnlosasów:
Old English Wealh "Briton" also began to be used in the sense of "serf, slave" c.850
https://www.etymonline.com/word/slave
Gdzie to się stało? Być może u Franków bądź w Italii.

Warto zauważyć że Germanie bardzo długo trzymali się jednak nazwy Wendowie jednak porzucili ją po pewnym czasie głównie dlatego że źródła pisane były po łacinie, a w tej używano formy "slav*"

Ten post był edytowany przez lukaszrzepinski: 21/01/2020, 13:57

User is offline  PMMini Profile Post #95

Arheim

VII ranga

post 21/01/2020, 14:32 Quote Post

Warto zauważyć że Germanie bardzo długo trzymali się jednak nazwy Wendowie jednak porzucili ją po pewnym czasie głównie dlatego że źródła pisane były po łacinie, a w tej używano formy "slav*"

Nazwe Slavinowie pewno podrzucili im Grecy albo sami Słowianie,co do nowego znaczenia terminu Sklavia,Sklavus,Slave to pierwszą ręke przyłożyła chyba Bizancjum ,szczególnie po atakach pod koniec VI wieku,mogli wtedy grecy wykląć Sklawenów wink.gif

Grecy poslugiwali się słowem niewolnik-Duolos a to że sąsiadzi z północy nie byli łagodnymi rolnikami,no cóż:
https://www.focus.pl/artykul/slowianie-chuligani-z-wasami

Ale jak to mówią pierwsze słowo do dzinnika (słownika) drugie do śmietnika smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #96

GniewkoSynRybaka

VII ranga

post 21/01/2020, 14:40 Quote Post

QUOTE(Arheim @ 21/01/2020, 14:32)

Nazwe Slavinowie pewno podrzucili im Grecy albo sami Słowianie,co do nowego znaczenia terminu Sklavia,Sklavus,Slave to pierwszą ręke przyłożyła chyba  Bizancjum ,szczególnie po atakach pod koniec VI wieku,mogli wtedy grecy wykląć Sklawenów wink.gif

*

co to za nonsensy? Wykląć? Bizancjum przyłożyło rękę do nowego znaczenia słowa? Beret urywa jak się to czyta

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #97

Arheim

VII ranga

post 21/01/2020, 15:18 Quote Post

a dodatkowo gdy Słowianie osiedlili się na terytorium bizantyjskim to utworzone twory polityczne bądź terytoria Słowian nazywano "Slavinia".

Było coś w Kronice Bizancjum ale to późne.

...de Asiæ et Europæ patribus, Thraciæ, Macedoniæ, Salonicæ et circumiacentis Sclavinis...

z wczesnych podan to Mojzesz z Chorenu coś wspomniał:

" Dziesiątym obszarem jest Kraj Traków, na wschód od Dalmacji, blisko Sarmacji, ciągnący się od rzeki Tyras, po Dunaj. Jest w nim 5 mniejszych regionów i inne, zwane Moesia Superior (Verimus) i Dardania Tetrapolis. Po południowej stronie jest Tracja właściwa, a po północnej stronie jest wielki kraj Dacia, gdzie znajdują się Słowianie - 25 plemion, w których miejsca weszli Goci, przybyli z wyspy Skandii, zwanej Emios przez Germanów (w innej wersji jest Gemius). Ale Slawinowie przekroczyli rzekę Danaj i zdobyli inne regiony Tracji i Macedonii, oraz wkroczyli do Achai i Dalmacji. "

Co do "zagniewania,wyklynania" to pewne nacje nie były zbytnio lubiane przez Greków,ale tak jak mówie,nie wiem,nie pomoge,mogę się tylko dymyślać wink.gif :
Jan z Efezu ,duchowny(ur. około 507, zm. około 586 roku) :
"Przeklęty naród (Słowianie ?), jeszcze tak niedawno nie znający innego oręŜa prócz oszczepu, przyswoił sobie technikę wojenną Rzymian, zaczął bić się lepiej od nich, rozporządza wielką ilością złota, srebra, cennego oręza, tabunami koni, machinami do kruszenia murów".

Ten post był edytowany przez Arheim: 21/01/2020, 15:22

User is offline  PMMini Profile Post #98

Radek8484

VII ranga
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT

post 21/01/2020, 15:32 Quote Post

QUOTE(Arheim @ 21/01/2020, 15:18)
Co do "zagniewania,wyklynania" to pewne nacje nie były zbytnio lubiane przez Greków,ale tak jak mówie,nie wiem,nie pomoge,mogę się tylko dymyślać  wink.gif :
Jan z Efezu  ,duchowny(ur. około 507, zm. około 586 roku) :
"Przeklęty naród (Słowianie ?), jeszcze tak niedawno nie znający innego oręŜa prócz oszczepu, przyswoił sobie technikę wojenną Rzymian, zaczął bić się lepiej od nich, rozporządza wielką ilością złota, srebra, cennego oręza, tabunami koni, machinami do kruszenia murów".
*

Tutaj dluzszy fragment po angielsku wink.gif

“That same year, being the third after the death of king Justin [A.D. 581], was famous also for the invasion of an accursed people, called Slavonians, who overran the whole of Greece, and the country of the Thessalonians, and all Thrace, and captured the cities, and took numerous forts, and devastated and burnt, and reduced the people to slavery, and made themselves masters of the whole country, and settled in it by main force, and dwelt in it as though it had been their own without fear. And four years have now elapsed, and still, because the king is engaged in the war with the Persians, and has sent all his forces to the East, they live at their ease in the land, and dwell in it, and spread themselves far and wide as far as God permits them, and ravage and burn and take captive. And to such an extent do they carry their ravages, that they have even ridden up to the outer wall of the city, and driven away all the king’s herds of horses, many thousands in number, and whatever else they could find. And even to this day, being the year 895 [A. D. 584], they still encamp and dwell there, and live in peace in the Roman territories, free from anxiety and fear, and lead captive and slay and burn: and they have grown rich in gold and silver, and herds of horses, and arms, and have learnt to fight better than the Romans, though at first they were but rude savages, who did not venture to shew themselves outside the woods and the coverts of the trees; and as for arms, they did not even know what they were, with the exception of two or three javelins or darts.”

Ten post był edytowany przez Radek8484: 21/01/2020, 15:33

User is offline  PMMini Profile Post #99

Arheim

VII ranga

post 21/01/2020, 15:42 Quote Post

No tak to jest całość i tez tam jest accursed people, called Slavonians

No cóz niech gniewko przeczyta wink.gif

Ten post był edytowany przez Arheim: 21/01/2020, 15:43

User is offline  PMMini Profile Post #100

GniewkoSynRybaka

VII ranga

post 22/01/2020, 5:41 Quote Post

QUOTE(Arheim @ 21/01/2020, 15:42)
No tak to jest całość i tez tam jest accursed people, called Slavonians

No cóz niech gniewko przeczyta wink.gif
*

Watsonie elementarne!!! Ale jaki jest związek frazą "przeklęty naród X" a tym dziwacznym stwierdzeniem który tu zaserwowałeś wcześniej?? Cytuję
do nowego znaczenia terminu Sklavus to pierwszą rękę przyłożyła chyba Bizancjum ,po atakach pod koniec VI wieku,mogli wtedy grecy wykląć Sklawenów

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 22/01/2020, 14:51

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #101

Szeptyc

III ranga
Nr użytkownika: 102.361

jaros³aw

post 22/01/2020, 13:35 Quote Post

QUOTE(Radek8484 @ 21/01/2020, 15:32)
Co do "zagniewania,wyklynania" to pewne nacje nie były zbytnio lubiane przez Greków,ale tak jak mówie,nie wiem,nie pomoge,mogę się tylko dymyślać  wink.gif :
*

“That same year, being the third after the death of king Justin [A.D. 581], was famous also for the invasion of an accursed people, called Slavonians, who overran the whole of Greece, and the country of the Thessalonians, and all Thrace, and captured the cities, and took numerous forts, and devastated and burnt, and reduced the people to slavery, and made themselves masters of the whole country, and settled in it by main force, and dwelt in it as though it had been their own without fear. And four years have now elapsed, and still, because the king is engaged in the war with the Persians, and has sent all his forces to the East, they live at their ease in the land, and dwell in it, and spread themselves far and wide as far as God permits them, and ravage and burn and take captive. And to such an extent do they carry their ravages, that they have even ridden up to the outer wall of the city, and driven away all the king’s herds of horses, many thousands in number, and whatever else they could find. And even to this day, being the year 895 [A. D. 584], they still encamp and dwell there, and live in peace in the Roman territories, free from anxiety and fear, and lead captive and slay and burn: and they have grown rich in gold and silver, and herds of horses, and arms, and have learnt to fight better than the Romans, though at first they were but rude savages, who did not venture to shew themselves outside the woods and the coverts of the trees; and as for arms, they did not even know what they were, with the exception of two or three javelins or darts.”
*

Źródła się mylą bo według tut. badacza, Słowianie zasiedlili w Grecji pustkę osadniczą.
elefant.gif

Ten post był edytowany przez Szeptyc: 22/01/2020, 14:21

User is online!  PMMini Profile Post #102

GniewkoSynRybaka

VII ranga

post 22/01/2020, 14:38 Quote Post

QUOTE(Szeptyc @ 22/01/2020, 13:35)
*

*

Źródła się mylą bo według tut. badacza, Słowianie zasiedlili w Grecji pustkę osadniczą.
elefant.gif
*

No oczywiście Watsonie, To jest elementarne, że tam skąd uciekli albo skąd zostali wyrzuceni poprzedni mieszkańcy nowi osadnicy zastali pustkę. Niemniej po ostatnich twych wypowiedziach raczej nikt cie nie posądza o to, że zrozumiesz w czym problem. Skoro do tej pory ci się nie udało oto moja rada - nie męcz się z tym. Sa inne rzeczy którymi możesz się zajmować z satysfakcją dla siebie

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 22/01/2020, 15:01

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #103

Szeptyc

III ranga
Nr użytkownika: 102.361

jaros³aw

post 22/01/2020, 16:36 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 22/01/2020, 14:38)
QUOTE(Szeptyc @ 22/01/2020, 13:35)
*

*

elefant.gif
*

No oczywiście Watsonie, To jest elementarne, że tam skąd uciekli albo skąd zostali wyrzuceni poprzedni mieszkańcy nowi osadnicy zastali pustkę.
*

Nie zajmujemy się istnieniem pustki jako takiej i przyczyną jej powstania, bo to już wykazałem na przykładzie twojej głowy tylko istnieniem pustki osadniczej w Grecji podczas ekspansji Słowian.

Na osadę składa się populacja ludzka,nieruchomości i ruchomości, wszystkie te składniki napotkali
Słowianie podczas ekspansji w Grecji.

Ludzi bo ich zabili lub wzięli w niewole, nieruchomości/łupy zagrabili ,nieruchomości/ budynki też były bo je spalili bądź zasiedlili. Jeżeli nawet część ludzi zwiała nie ma to większego wpływu na
powyższe.

Twoje dyrdymały o "30 minutowych pustkach" i innych takich opisałem już salomonowym pustym dzbanem bo na nic innego nie zasłużyły.

Ten post był edytowany przez Szeptyc: 22/01/2020, 16:43

User is online!  PMMini Profile Post #104

GniewkoSynRybaka

VII ranga

post 22/01/2020, 17:09 Quote Post

QUOTE(Szeptyc @ 22/01/2020, 16:36)
Ludzi  bo ich zabili lub wzięli w niewole, nieruchomości/łupy zagrabili ,nieruchomości/ budynki też były bo je spalili bądź zasiedlili. Jeżeli nawet część ludzi zwiała nie ma to większego wpływu na
powyższe.

Twoje dyrdymały o "30 minutowych pustkach" i innych takich opisałem już salomonowym pustym dzbanem bo na nic innego nie zasłużyły.
*

nie rozumiesz słowa pustka - więcej nawet nie chcesz go zrozumieć. Ale żeby się tym chwalić? To jest cudaczne Watsonie. Od kiedy to pustka nie może trwać 30 minut Watsonie? To ile musi trwać abyś ją uznał Watsonie? Odpowiesz na to czy będziesz dalej gulgotał o dzbanach?

Na osadę składa się populacja ludzka,nieruchomości i ruchomości, wszystkie te składniki napotkali Słowianie podczas ekspansji w Grecji.

to co z tego co napotkali? Istotne jest tylko czy nowi osadnicy zasiedlili nowy teren zamieszkały czy nie zamieszkały. Jeśli danych osadników nie było bo 5 minut wcześniej zostali zabici albo uciekli to oczywiście, że nowi osadnicy zawitali do pustych domów. Czyli zastali pustkę. Chyba nie twierdzisz, że nowi osadnicy zasiedlali domy przed zamordowaniem dawnych mieszkańców?

Jeżeli nawet część ludzi zwiała

a to jest już bezczelność. Nigdy nie pisałem o sytuacji gdy część ludzi zwiała. Pustka jest w tedy gdy z jakiegoś miejsca obszaru zwiała, została wysiedlona, ewentualnie wymordowana - praktycznie cała ludność. Czyli nowi osadnicy przybyli do miejsca gdzie nie było nikogo. A to jak długo nie było nikogo to jest obojętne.

Nie zajmujemy się istnieniem pustki jako takiej i przyczyną jej powstania, bo to już wykazałem na przykładzie twojej głowy tylko istnieniem pustki osadniczej w Grecji podczas ekspansji Słowian.

kolejny post zgłaszam moderacji bo stajesz się bezczelny

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 22/01/2020, 17:19

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #105

8 Strony « < 5 6 7 8 > 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej