Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szyfrogram ambasadora NRD z 2.12.1981 r., Rozmowa Geremek- Ciosek

emigrant

Antykomunista
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 21/06/2012, 23:45 Quote Post

Myszkując po internecie natrafiłem na taki oto materiał z polskiej tv:
http://www.youtube.com/watch?v=muq7_3cq3aM&feature=related
Zaciekawiła mnie ta sprawa.
Tu rozmowa RAZa z drem Gontarczykiem m.in. na ten temat:
http://www.youtube.com/watch?v=-qFtPlYfN_U&feature=related
A tu fragmenty programu Pospieszalskiego poświęcona temu tematowi:
http://www.youtube.com/watch?v=whWCsn9hiIE&feature=related
Niestety jest to tylko fragment i do tego pod nawiedzonym tytułem. Czy ma ktoś namiary na cały odcinek?
Czy wiecie jakie były dalsze losy tego odkrycia?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Dziadek Jacek

VI ranga
Nr użytkownika: 53.918

post 22/06/2012, 23:07 Quote Post

"Wyciąga się fałszywki, by oszkalować wielkich Polaków" Olejnik i Schetyna
i wszystko jasne wink.gif

Myszkując po internecie natrafiłem na taki oto materiał

Myszkuj emigrancie dalej. smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #2

szapur II

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student

post 7/10/2012, 23:47 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 21/06/2012, 23:45)
Myszkując po internecie natrafiłem na taki oto materiał z polskiej tv:
http://www.youtube.com/watch?v=muq7_3cq3aM&feature=related
Zaciekawiła mnie ta sprawa.
Tu rozmowa RAZa z drem Gontarczykiem m.in. na ten temat:
http://www.youtube.com/watch?v=-qFtPlYfN_U&feature=related
A tu fragmenty programu Pospieszalskiego poświęcona temu tematowi:
http://www.youtube.com/watch?v=whWCsn9hiIE&feature=related
Niestety jest to tylko fragment i do tego pod nawiedzonym tytułem. Czy ma ktoś namiary na cały odcinek?
Czy wiecie jakie były dalsze losy tego odkrycia?
*

Ale o czym rozmawiać, że rozmowa/sondaż znana z 3-ciej ręki, że różni opozycjoniści rozmawiali z sekretarzami i różnymi "mordercami" "Narodu"... Wogóle to jakie miały być losy tego odkrycia?

User is offline  PMMini Profile Post #3

marcusae

IV ranga
Nr użytkownika: 56.606

Marek Elinski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik

post 8/10/2012, 0:59 Quote Post

szapur II
Dalsze losy. Hmm chyba jakiś historyk powinien zrobić kwerendę po naszych archiwach czy to fałszywka czy nie. Ciosek pewnie odpowiedni fakt rozmowy gdzieś zapisał. Może istnieje polski stenogram. I to, że rozmawiali to wiemy, ciekawi nas o czym rozmawiali. I ta trzecia ręka ma jednak swoją siłę gatunkową.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

emigrant

Antykomunista

post 8/10/2012, 1:21 Quote Post

QUOTE(marcusae @ 8/10/2012, 0:59)
szapur II
Dalsze losy. Hmm chyba jakiś historyk powinien zrobić kwerendę po naszych archiwach czy to fałszywka czy nie.
w kraju, gdzie jest normalne podejscie do historii najnowszej po takiej informacji rzucającej cień na jedną z najważniejszych osób przemiany ustrojowej i podziemia, zagotowałoby się, a do odpowiednich archiwów ustawiałyby sie kolejki chętnych wyjaśnienia takiego newsa. U nas cisza- nie ma nad czym dyskutować.
Ciosek pewnie odpowiedni fakt rozmowy gdzieś zapisał. Może istnieje polski stenogram. I to, że rozmawiali to wiemy, ciekawi nas o czym rozmawiali.
Ciosek, jak będzie chciał, wywróci do góry nogami nasze postrzeganie historii najnowszej od połowy lat osiemdziesiatych, samym wydaniem pamiętników czy dzienników. Pytanie tylko, czy bedzie chciał...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

szapur II

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student

post 8/10/2012, 1:36 Quote Post

CODE

w kraju, gdzie jest normalne podejscie do historii najnowszej po takiej informacji rzucającej cień na jedną z najważniejszych osób przemiany ustrojowej i podziemia, zagotowałoby się, a do odpowiednich archiwów ustawiałyby sie kolejki chętnych wyjaśnienia takiego newsa. U nas cisza- nie ma nad czym dyskutować.

Jak cisza, był program w telewizji, antymainstreamowi się powypowiadali i tyle. Chciałbys, nie wiem, zacząć narzucać tematy, o czym trzeba pisać? Co do normalnego podejścia, to raczej jednak nie, Emigrancie, bo zwykle w ramach "normalnych podejść" nie pracuje się na aktach służb, z dość prostej przyczyny, są tajne. Poza tym - akurat ta notatka rzuca cień raczej na historyka, który interpretował ją w kategoriach cienia na Geremka w linkowanym przez Ciebie programie, no ale zapomniałem, że krytyka historyczna w Polsce warunkowana jest sympatią partyjną. Ów specjalista z IPN-u zaczął sugerować coś na temat zdrady Geremka, że sugerował wprowadzenie stanu wojennego Cioskowi smile.gif otóż plany takiego rozwiązania PZPR miała w momencie rozmowy, nie widziałbym tak naprawdę w treści nic poza sondażem strony partyjno-rządowej. A że w ramach ruchu Solidarność były różne opinie, programy dotyczące kształtu i celów tego ruchu, to nie jest chyba żadna nowość czy rewelacja.

CODE

Ciosek pewnie odpowiedni fakt rozmowy gdzieś zapisał. Może istnieje polski stenogram.

Sam tekst stenogramu świadczy o tym, że to była dość luźna rozmowa, na zasadzie, że sekretarz KC upewniał swego rozmówcę, że PZPR ma sytuację pod kontrolą. Na stenogramy bym nie liczył, wspomnienia po latach nie są najlepszym źródłem historycznym.

User is offline  PMMini Profile Post #6

emigrant

Antykomunista

post 8/10/2012, 2:38 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 8/10/2012, 1:36)
Ów specjalista z IPN-u zaczął sugerować coś na temat zdrady Geremka, że sugerował wprowadzenie stanu wojennego Cioskowi smile.gif otóż plany takiego rozwiązania PZPR miała w momencie rozmowy,
A skąd Geremek miał o tym wiedzieć?
...nie widziałbym tak naprawdę w treści nic poza sondażem strony partyjno-rządowej.
Chyba jednak nie zwróciłeś uwagi, co jest w tym steogramie...
A że w ramach ruchu Solidarność były różne opinie, programy dotyczące kształtu i celów tego ruchu, to nie jest chyba żadna nowość czy rewelacja.
No, wyglada na to, że wśró doradców Solidarności była też frakcja sugerująca PZPRowi rozpirzenie ruchu w takiej postaci, w jakiej istniał. To jednak nowość.
Sam tekst stenogramu świadczy o tym, że to była dość luźna rozmowa, na zasadzie, że sekretarz KC upewniał swego rozmówcę...
Nie sekretarz KC upewniał swego rozmówcę, tylko rozmówca upewniał sekretarza. Chyba nieuważnie oglądałeś materiał...

Ten post był edytowany przez emigrant: 8/10/2012, 2:38

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

marcusae

IV ranga
Nr użytkownika: 56.606

Marek Elinski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik

post 8/10/2012, 2:41 Quote Post

szapur II
Gdyby to była luźna rozmowa to stenogram nie potrzebowałby utajnienia. I na jakiej podstawie zakładasz, że żadnego śladu nie ma? Mnie nurtuje czy prawdą jest, że Geremek mówił o konieczności likwidacji aparatu Solidarności Cioskowi. Bo jeśli to prawda to faktycznie jest powód do potępienia. Bo chyba zgodzisz się, że czym innym jest sondaż Cioska a czym innym propozycja: zlikwiduj moich szefów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

balum

Sągorsi
Nr użytkownika: 46.347

post 8/10/2012, 8:22 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 8/10/2012, 3:38)
QUOTE(szapur II @ 8/10/2012, 1:36)
Ów specjalista z IPN-u zaczął sugerować coś na temat zdrady Geremka, że sugerował wprowadzenie stanu wojennego Cioskowi smile.gif otóż plany takiego rozwiązania PZPR miała w momencie rozmowy,
A skąd Geremek miał o tym wiedzieć?

To ja sie domysliłem po co powołano Wojskowe Terenowe Grupy Operacyjne, a Germek nie? Dla każdego jako tako kumatego było oczywiste, że władza musiała miec przygotowany wariant siłowy.

Ten post był edytowany przez balum: 8/10/2012, 8:40

User is offline  PMMini Profile Post #9

emigrant

Antykomunista

post 8/10/2012, 10:09 Quote Post

No, cóż towarzysz Ciosek trafnie ocenił sytuację (on zresztą był chyba z tego znany):
Część decydujących doradców Solidarności rozpoznała juz obecną sytuację. Boją się bardziej niż zakładaliśmy i zaczynają ratować własną skórę.
Nieźle, jak na ikonę opozycji. Następny pomnik się sfajdał...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2018 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej