Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ksiestwo Zachodniopomorskie: druga Polska
     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 26/04/2006, 21:07 Quote Post

QUOTE
słyszałem, że
dwór Bogusława X i kilku innych władców był
katolicki

A jaki miał byc? To było przed refrmacją!
QUOTE
i polskojęzyczny

Chyba raczej pomorskojęzyczny...
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Marrr
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 17.125

 
 
post 29/04/2006, 0:55 Quote Post

QUOTE(Cemba @ 26/04/2006, 22:16)
Kiedy byłem w jakimś zamku pomorskim (należącym do Ks. Pomorskiego) słyszałem, że
dwór Bogusława X i kilku innych władców był
katolicki i polskojęzyczny, a dopiero, po przejściu na protestantyzm rozpoczął się proces germanizacji.
*



Może chodzi o to że jego żona (Anna Jagiellonka) pochodziła z Polski?
Mieli też ośmioro dzieci, tak więc jeśli to głównie matka uczyła ich mówić, to zapewne po polsku.

Ale czy sam Bogusław X mówił językiem słowiańskim, albo ktokolwiek z rdzennych mieszkańców rejonu Szczecina?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
kaj
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 10.532

Stopień akademicki: mgr honoris causa
Zawód: spory
 
 
post 29/04/2006, 8:54 Quote Post

Bogusław X sporo przebywał w krakowie, to sie pewnie miejscowego nauczył.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 30/04/2006, 13:33 Quote Post

QUOTE
Ale czy sam Bogusław X mówił językiem słowiańskim, albo ktokolwiek z rdzennych mieszkańców rejonu Szczecina?


hehehe - to przypomina mi odpowiedz jednego ze sredniowiecznych wladcow Meklemburgii, ktory byl bral slub ze slowianska ksiezniczka (nie wiem czy nie jakas Polka, corka ktoregos z naszych wladcow). Na glosy oburzenia ze strony swych doradcow, ze jak to moze niemiecki wladca zenic sie ze Slowianka - odpowiedzial z godnoscia "Ich bin auch Slawe" smile.gif

Co do Slowincow - ironia losu - zostali po II wojnie potraktowani jako Niemcy - i jako Niemcy wysiedleni do Niemiec, gdzie ich jezyk zaniknal.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Marrr
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 17.125

 
 
post 30/04/2006, 16:41 Quote Post

QUOTE(Rian @ 30/04/2006, 15:33)
Co do Slowincow - ironia losu - zostali po II wojnie potraktowani jako Niemcy - i jako Niemcy wysiedleni do Niemiec, gdzie ich jezyk zaniknal.
*



Język to zaniknął wcześniej, choć i tak przetrwał tam bardzo długo - bodajże do początku XX w.
Ale fakt że aż do II wojny Słowińcy zachowywali jakąś kulturową odrębność, chyba nawet mieli przez to problemy z faszystami, ale tak czy owak po wojnie zostali wysiedleni...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Marrr
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 17.125

 
 
post 30/04/2006, 22:26 Quote Post

Chyba znalazłem odpowiedź na moje własne pytanie dotyczące języka używanego w Szczecinie za Bogusława X: otóż już w XIV-tym wieku obszar ten był niemal zupełnie zgermanizowany, a więc tym bardziej później, za w/w Bogusława.

Źródło: http://www.kaszubia.com/pl/historia/mapy/index.htm

Owszem, zapewne bywali w Szczecnie pomorskojęzyczni przyjezdni ze wschodu Księstwa, zapewne niektórzy Szczecinianie znali też polski - w końcu Pomorze utrzymywało bliskie stosunki z Polską, ale to wszystko to tylko wyjątki od reguły.
Zresztą, po śmierci Bogusława X na Pomorzu zwyciężyła reformacja, a w Polsce nie, tak więc stosunki musiały ulec ochłodzeniu...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 1/05/2006, 13:17 Quote Post

A co powiecie o tych wladcach z rodu Gryfitow, ktorzy stawali przeciwko Polsce (jak np. 15 lipca 1410 na polach Grunwaldu????)
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 1/05/2006, 13:24 Quote Post

QUOTE
A co powiecie o tych wladcach z rodu Gryfitow, ktorzy stawali przeciwko Polsce (jak np. 15 lipca 1410 na polach Grunwaldu????)

Że robili to, co uważali za najlepsze dla swego państwa. A czego oczrkujesz?
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
powstanczyk
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 31.356

P. Z.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: student
 
 
post 8/09/2007, 11:59 Quote Post

QUOTE(Marrr @ 30/04/2006, 17:41)
Język to zaniknął wcześniej, choć i tak przetrwał tam bardzo długo - bodajże do początku XX w.
*


Po II wojnie światowej badacze odnaleźli jeszcze kilka osób władających lub przynajmniej dobrze rozumiejących mowę kaszubską w Klukach i okolicznych wioskach. Podobno próbowali się oni w tym języku porozumieć z wkraczającą na te tereny armią radziecką, niestety nie jest to dobrze udokumentowane.

W tej okolicy badacze spotkali też wiele osób znających i używających pojedynczych wyrazów polskobrzmiących na określenie topografii, narzędzi czy komend za pomocą których porozumiewali się rybacy. Wiele z tych osób zachowało także świadomość tego, że ich rodzice czy dziadkowie porozumiewali się w tym języku. Niestety wszyscy oni, nawet gdy przeszli weryfikację oraz uważali się za Kaszubów czy Słowińców, decydowali się na wyjazd do Niemiec wraz ze swymi już zniemczonymi potomkami.

Nie bez znaczenia była też presja polskiej ludności napływowej, która wszystkich dawnych mieszkańców traktowała jak Niemców, a także rekwizycje i grabieże dokonywane zarówno przez wojsko jak i przesiedleńców.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
gothos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 89.458

Bartosz Dziuba
 
 
post 27/02/2014, 15:34 Quote Post

QUOTE(Domino @ 13/01/2005, 12:15)
Myślę sobie, że Pomorze było ciekawym, acz zapomnianym państwem (z wyjątkiem może twórców Europy Universalis  wink.gif ), które próbowało iść swoją własną drogą. Nie przesądzałbym, że było skazane na germanizację. Kto wie, może gdyby Polska wykazała większe zainteresowanie, może mielibyśmy jeszcze jedno słowiańskie państwo w Europie? Albo nasza historia potoczyłaby się mniej tragicznie?
*



Hmmm, witam, pierwszy post i rejestracja, szukałem właśnie czegoś takiego i w podobnym kontekście.

Swego czasu // za młodu historii trochę liznąłem, niestety przez lata moja wiedza i, niestety, ferwor uległy tragicznej wręcz degradacji. Ostatnio kombinowałem trochę właśnie z najnowszą odsłoną Europa Universalis IV i importowi gry z wcześniejszego okresu historycznego - Crusader Kings II. Celem jest ogólnie takie co by było gdyby - słowiańskie silne państwo pomorskie które przetrwało (także zreformowana wiara starosłowiańska ale to już dygresja). Coś czego nie za bardzo mogę wykombinować to to: jak zmodyfikować narodowe dodatki dla takiego hipotetycznego państwa?

Bazowa gra traktuje Pomorze jako zwyczajne, standardowe państwo niemieckie pod tym względem, co mi nie pasuje. Chciałbym to bardziej dopasować do pomorzan słowiańskich, jednocześnie nie uciekając się do zwyczajnego skopiowania modelu Polski z gry.

Po wstępie chciałbym się zatem zapytać: jacy oni byli? Silniejsze i słabsze strony - handel, wojsko, flota, dyplomacja, produkcja, tolerancja kulturowa i religijna... czy dożywszy czasów kolonizacji także maczaliby w tym palce, tak jak np holendrzy? Źródła w sieci są bardzo ograniczone, a do bardziej zaawansowanych nie znam dojść w tym momencie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 27/02/2014, 19:59 Quote Post

QUOTE
Bazowa gra traktuje Pomorze jako zwyczajne, standardowe państwo niemieckie pod tym względem, co mi nie pasuje. Chciałbym to bardziej dopasować do pomorzan słowiańskich, jednocześnie nie uciekając się do zwyczajnego skopiowania modelu Polski z gry.

Po wstępie chciałbym się zatem zapytać: jacy oni byli?

W czasach nowożytnych byli jak najbardziej zwyczajnym, standardowym drobnym państwem północno-wschodnio-niemieckim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej