Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Podziemie antykomunistyczne
     
Jacek II Nowy
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 65
Nr użytkownika: 4.752

 
 
post 4/04/2005, 12:11 Quote Post

Szanowni koledzy i koleżanki bardzo proszę o informacje lub podanie miejsc, pozycji gdzie je mogę znaleźć. Chodzi mi o zbrojny opór przeciw Armii Czerwonej lub jej sojusznikom przez różne organizacje, oddziały na terenach przez nią zajętych. O ile działalność Polaków w tej materii jest w miarę dostępna to sytuacja w innych krajach jest mi bardzo słabo znana.
Polska - wiadomo, polskie podziemie związane z AK, NSZ walczy do 1947 (ostatni oddział bodajże wiosna 1948). Walki z UPA na terenie Polski do 1949. Gdzies przeczytałem że na Mazurach i Ziemiach Zachodnich gdzie przesiedlono Ukrainców jakieś oddziały walczyły do 1950/51.
No tak, ale prawie nic nie wiadomo jak na terenie Ukrainy wyglądała walka z UPA, z tego co wiem to jeszcze w połowie lat 50-tych przeprowadzane tam były operacje przeciw nim. W krajach bałtyckich podobnie. Partyzanci Estońscy czy Łotewscy walczyli ponoć do drugiej połowy lat 50-tych. A jak było w Rumunii? Na Słowacji? Węgrzech?
Bardzo proszę o namiary lub wymianę informacji na forum.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 4/04/2005, 22:03 Quote Post

O UPA można poczytać w u Wnuka i Motyki, tytułu nie pamiętam. Ostatni oddział w Czarnym Lesie został rozbity w latach sześćdziesiątych, chociaż przyjmuje się, że zorganizowany opór UPA został zdławiony w 1954 roku. Momentem przełomowym w walce Sowietowa z UPA był rok 1950, kiedy to w Biłohorszczy pod Lwowem zginął komendant UPA Roman Szuchewycz (postać wielce kontrowersyjna, bo dla nas morderca, dla Ukraińców bohater). Należy stwierdzić, że UPA po II wojnie światowej postawiła największy opór ZSRR, głównie ze względu na stosukowo niski stopień inflirtacji przez NKWD w początkowej fazie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 9/07/2005, 22:24 Quote Post

No nie jest do końca tak, jak piszesz. W Polsce zorganizowany ruch oporu trwał do 1952 roku ( białostockie).Ostatni partyzanci ginęli jeszcze później ( choćby ,,Wiktor" - 1953,,Lis" - 1954, ,,Ryba" - 1957, ,,Lalek" - 1963). Nie wiem, co było na Ukrainie, ale na Litwie ruch oporu trwał prawie do lat 70 - tych. Polecam lekturę ,,Karty" nr 24. Warto też wejść na stronę Litwinów w Polsce ( Puńsk, Sejny)
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
TLM
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 106
Nr użytkownika: 6.177

 
 
post 12/07/2005, 8:43 Quote Post

Z tego co pamiętam i jakieś słuchy mnie dochodziły, to ponoć w Puszczy Piskiej ostatni oddział walczył do 1953 r. Tak przynajmniej mówili tamtejsi mieszkańcy z okolic Rucianego. A przecież były to tereny włączone do Polski dopiero po 1945 r.
Czy ktoś mógłby potwierdzić te informacje? Będę wdzięczny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 12/07/2005, 16:28 Quote Post

[
Z tego co pamiętam i jakieś słuchy mnie dochodziły, to ponoć w Puszczy Piskiej ostatni oddział walczył do 1953 r. Tak przynajmniej mówili tamtejsi mieszkańcy z okolic Rucianego. A przecież były to tereny włączone do Polski dopiero po 1945 r.
Czy ktoś mógłby potwierdzić te informacje? Będę wdzięczny.

Nie wiem jak w Puszczy Piskiej, ale do Puszczy Boreckiej zachodzili partyzanci z Suwalszczyzny ( oddział Jana Sadowskiego ,,Bladego" i Piotra Burdyna ,,Kabel" ,,Mroźny". Terytoria włączone do Polski po 1945 roku były swoistym rezerwuarem partyzanckim . Przy dużych ruchach migracyjnych można było wmieszać się w tłum i zacząć nowe życie - nikt nikogo nie znał i nikt nie zadawał zbyt wielu pytań. Znajdowali tu schronienie partyzanci z Wileńszczyzny, Suwalszczyzny i Lubelszczyzny a także przesiedlano tu Ukraińców.
Pozdrawiam

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
January
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 6.234

Zawód: Wyrzucam śmieci
 
 
post 15/07/2005, 14:45 Quote Post

Na Wegrzech czynny ruch oporu pow ojnie nie istnial. W czasie wojny przecoez tez jednak nie;)

Na Slowacji w ogole nie bylo tego problemu, bo slowacka partyzantka byla w wiekszosci lewicowa i pro-ZSRRowska. Tuz po wojnie bylo troche samosadow na Wegrach w poludniowej Slowacji, ale do zorganizowanego oporu ze strony Wegierskiej tez to nie doprowadzilo.
UPA dzialalo na zakarpackiej ukrainie, ale po 1945 byl to ZSRR. Niektore oddzialy ukrainskie probowaly przebijac sie na slowacka strone.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 15/07/2005, 15:40 Quote Post

QUOTE(January @ 15/07/2005, 15:45)
Na Slowacji w ogole nie bylo tego problemu, bo slowacka partyzantka byla w wiekszosci lewicowa i pro-ZSRRowska. Tuz po wojnie bylo troche samosadow na Wegrach w poludniowej Slowacji, ale do zorganizowanego oporu ze strony Wegierskiej tez to nie doprowadzilo.
UPA dzialalo na zakarpackiej ukrainie, ale po 1945 byl to ZSRR. Niektore oddzialy ukrainskie probowaly przebijac sie na slowacka strone.
*



jeśli się nie mylę przez dłuższy czas oddziały UPA mogły spokojnie wycofywać sie i bazować na terenie Czechosłowacji.
Przy okazji - słyszałem teorie, że własowcy czy tez inne oddzialy uciekajac przed radziecka ofensywa "przejechaly sie" przez Prage, przy okazji ja wyzwalajac.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 17/10/2006, 8:13 Quote Post

W Polsce najbardziej znamy oczywiście naszych bojowników z "władzą ludową", słyszy się sporo też o UPA, choć raczej w kontekście ludobójstwa na Polakach niż oporu przeciw Sowietom, który trwał do 1956r.Był też ruch oporu na Litwie, choć wiem o nim niewiele. A jak w innych krajach? Gdzie można o nich znaleźć informacje w necie (o UPA i Litwie też)?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 23/10/2006, 7:53 Quote Post

jakkolwiek efektownie by wygląda odnotowanie faktu istnienia antykomunistycznej partyzantki w ZSRR do lat 50-tych, to jest to jedynie "siła inercji" często po prostu ograniczona do długo nieuchwytnych jednostek, bez już żadnego zaplecza politycznego, całkowicie izolowanych od społeczeństw.

Jeśli można mówić o podziemiu antykomunistycznym aż do czasu pojawienia się w latach 60-tych samizdatów, to należy zwrócić przede wszystkich uwagę na podziemne życie religijne.
Samo w sobie niepolityczne i programowo nie zwrócone na walkę z komunizmem de facto działające w ciągłym "stanie wojennym" z systemem.

Myślę tu zarówno o zdelegalizowanych związkach jak np. Kościele Greko-Katolickim na Ukrainie czy w ogóle wyznaniach w Albanii w okresie tworzenia państwa ateistycznego, jak i równoległe życie związków legalnych jak długoletnie wydawanie podziemną „Kronika Kościoła Katolickiego na Litwie” od 1971, Katolickiego Komitetu Obrony Praw Wierzących czy podziemny Kościół w Czechach.

Z pewnością dotyczy to także niektórych wyznań protestanckich jak i (zwłaszcza w późniejszym okresie) Islamu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 23/10/2006, 9:44 Quote Post

Właściwie myslałem raczej o zbrojnym podziemiu, ale ten temat też jest ciekawy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
knokkel
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 23.398

pawel wojtowicz
Stopień akademicki: mag
Zawód: tlumacz
 
 
post 23/10/2006, 10:11 Quote Post

wrzuc na np google haslo `lesni bracia` o partyzantce w tribaltyce
ciekawy temat!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 24/10/2006, 8:01 Quote Post

OK, dziękuję. A tutaj link do strony o podziemiu i dysydentach ogólnie:
http://www.karta.org.pl/slownikDys1.asp
QUOTE
O UPA można poczytać w u Wnuka i Motyki, tytułu nie pamiętam

"Pany i rezuny".
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Tiso
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 9.664

Tiso
Zawód: Zbanowany klon GOTFRYDLA
 
 
post 25/03/2010, 11:07 Quote Post

W Rumunii działali Karpatczycy Fogarascy ("Făgărăşan Karpat"), a słynnym partyzantem, ktorego możemy porównać do naszego "Ognia" czy "Łupaszki" był Gavrila Ogoranu. Dla nie operujących językiem rumuńskim może byc cięzko, ale od czego Google Tłumacz?
http://translate.google.pl/translate?hl=pl...hl%3Dpl%26lr%3D
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 22/02/2013, 23:56 Quote Post

QUOTE
Na Slowacji w ogole nie bylo tego problemu, bo slowacka partyzantka byla w wiekszosci lewicowa i pro-ZSRRowska.


Na Słowacji istniała katolicka konspiracyjna organizacja Rodina, ale została rozbita na początku lat 50.. W Czechach i na Morawach też były grupki antykomunistycznego ruchu oporu, ale tak nieliczne jak podczas II wojny światowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 23/02/2013, 14:06 Quote Post

Niedawno wyszło książka Wojna po wojnie. Antysowieckie podziemie niepodległościowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Warto zajrzeć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej