Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największe zagadki w historii,
     
jabol
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 327
Nr użytkownika: 7.734

 
 
post 14/10/2005, 15:17 Quote Post

Z historii Polski dla mnie najwiekszą zagadką nadal pozostaje kwestia śmierci św Stanisława. Temat chyba i dzisiaj bardzo kontrowersyjny jeśli uwzględnimy postawe Kościoła.
Osobiście bardzo lubie Bolesława Śmiałego ale coraz więcej wskazuje, że niestety był niepoczytalny.
Niezły dramat władzy. pozd.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 14/10/2005, 17:02 Quote Post

Tak rozmyślałem i doszedłem do wniosku, że dużą zagadką też są monumentalne budowle na Wyspie Wielkanocnej, nie wiadomo przez kogo postawione. Prawdopodnie było to w czasach prehistorycznych, gdy stanowiono takie kamienne bloki jako grobowce. Pochowywano w nich zmarłych razem z bronią, ubraniem i najpotrzebniejszymi rzeczami, aby ( tak jak uważali ) człowiek w nowym życiu mógł sobie poradzić. Niestety nie pamiętam jak to się nazywało sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/02/2013, 16:45 Quote Post

Temat stary, ale pewnie warty kontynuowania. Czy w tzw. "międzyczasie" coś ciekawego się pojawiło albo "rozwiązało" (z poruszonych w tym wątku) ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 10/02/2013, 17:13 Quote Post

Z ostatnich dni - odnalezienie szkieletu króla Ryszarda III:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=98856
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 10/02/2013, 21:05 Quote Post

To może i ja się dorzucę do wyliczania ciekawych tematów. Punktowo, żeby było czytelnie:

- Bursztynowa komnata - nie wiadomo co się z nią stało. Jedną z wersji, którą ja słyszałem to ta, że spłonęła w czasie bombardowania Królewca (lecz na zamku w Królewcu, gdzie miała być przechowywana, nie znaleziono żadnych śladów stopionego bursztynu). Inne wersje: komnata została wywieziona ciężarówkami wgłąb Rzeszy i ukryta w jakiejś sztolni, lub przetransportowana na terytorium Czech (na tereny dawnego Sudetenlandu) i ukryta.

- Arka Noego - temat niby fantastyczny, ale tyle się mówiło o tajemniczym obiekcie na górze Ararat... Były też informacje o ociosanych narzędziami kawałkach bardzo starego drewna znalezionych na dużych wysokościach (np. film dokumentalny "Odwieczne tajemnice świata", jest m.in. na YouTube i www.filmy-dokumentalne.pl).

- Arka Przymierza - choć to raczej kwestia jeszcze bardziej ze świata fantasy niż arka Noego... ale nie mniej ciekawa.

- kompleks Riese i zamki na Dolnym Śląsku powiązane z historią drugiej wojny światowej i nazistami, w tym kwestie ukrycia różnych zrabowanych skarbów. Jest tyle różnych teorii i koncepcji, że trudno wysnuć coś konkretnego - od ukrytych fabryk zbrojeniowych, przez magazyny, kwatery dowodzenia, ośrodki podsłuchu radiowego i kryptologii... Tyle teorii - co komu pasuje. Ponadto nie spotkałem (może z własnej wini, bo nie trafiłem) na jakieś poważne i naukowe podejście do tematu - często zajmują się tym hobbiści i miłośnicy historii.

Na razie tyle przychodzi mi do głowy.

Ten post był edytowany przez master86: 10/02/2013, 21:07
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 10/02/2013, 22:37 Quote Post

Mnie ciekawi natomiast czy ostatnim "prawdziwym" Romanowem był Piotr III czy może Paweł I rzeczywiście był jego synem. Ciekawe są też dokładne okoliczności śmierci carewicza Aleksego, syna Piotra I jak i informacje o rzekomych nieślubnych dzieciach Katarzyny II.

Ten post był edytowany przez farkas93: 10/02/2013, 22:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 10/02/2013, 22:41 Quote Post

Z zagadek dla miłośnika historii hobbysty dodałbym jeszcze archiwum w Radomierzycach i zagadkową śmierć trzech polskich oficerów, którzy te archiwum przejęli. Jednym z nich był Piotr Jaroszewicz.
Inne znane zagadki to wypadek w Roswell i "nalot na Zachodnie Wybrzeże" z 1941 roku.

Ten post był edytowany przez Arbago: 10/02/2013, 22:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 10/02/2013, 22:48 Quote Post

A mnie trochę intryguje, czy Masaryka wyrzucono, czy może jednak sam wyskoczył.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 10/02/2013, 22:49 Quote Post

QUOTE
czy może jednak sam wyskoczył.

Zamykając za sobą okno? sleep.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 10/02/2013, 22:59 Quote Post

QUOTE(Travis @ 10/02/2013, 22:49)
QUOTE
czy może jednak sam wyskoczył.

Zamykając za sobą okno? sleep.gif
*



To takie powiedzenie, a faktem jest, że i w łazience było otwarte (pod tym oknem leżał), było też otwarte w sypialni. 3 śledztwa - natychmiastowe, podczas Praskiej Wiosny i po upadku systemu stwierdziły, że to samobójstwo. W 2004 miejscowy IPN stwierdził, że to morderstwo. Ale prawdę mówiąc, są trzy teorie:
- samobójstwo
- wyrzucenie przez okno
- próba ucieczki z mieszkania - Masaryk obawiając się aresztowania, lub słysząc wchodzących do mieszkania agentów, próbował wyjść przez okno łazienki, gdzie się kąpał i przejść gzymsem na balkon. Z tym, że balkon znajdował się obok drugiej łazienki, a ta znajdowała się po drugiej stronie budynku. Gdzie więc chciałby po tym gzymsie przejść?

Są też teorie, że został uduszony prześcieradłem w wannie (bałagan w łazience i mokre prześcieradło), a następnie wyrzucony, oraz że został wywieziony za miasto, zastrzelony, przywieziony nazad i upozorowano samobójstwo.

Ten post był edytowany przez elchullogrande: 10/02/2013, 23:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 10/02/2013, 23:07 Quote Post

Wersja trzecia jest najbardziej prawdopodobna, gdyż Masaryka znleziono leżącego na plecach niecałe 2 metry na bok od okna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/02/2013, 23:15 Quote Post

W kwestii samobójstw jeszcze : tajemnica śmierci Jerzego Zawieyskiego. Swoją drogą ciekawa postać, też ze względów , powiedzmy obyczajowych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Kandahar
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 794
Nr użytkownika: 75.197

 
 
post 11/02/2013, 7:59 Quote Post

QUOTE(Ciunek)
Tak rozmyślałem i doszedłem do wniosku, że dużą zagadką też są monumentalne budowle na Wyspie Wielkanocnej, nie wiadomo przez kogo postawione.

Wiadomo. Przez miejscowch.
QUOTE
Bursztynowa komnata - nie wiadomo co się z nią stało. Jedną z wersji, którą ja słyszałem to ta, że spłonęła w czasie bombardowania Królewca (lecz na zamku w Królewcu, gdzie miała być przechowywana, nie znaleziono żadnych śladów stopionego bursztynu). Inne wersje: komnata została wywieziona ciężarówkami wgłąb Rzeszy i ukryta w jakiejś sztolni, lub przetransportowana na terytorium Czech (na tereny dawnego Sudetenlandu) i ukryta.

Najbardziej prawdopodobnym jest jej spoczywanie na dnie Zalewu Wislanego.
QUOTE
Arka Przymierza - choć to raczej kwestia jeszcze bardziej ze świata fantasy niż arka Noego... ale nie mniej ciekawa.

Dlaczego fantastyczny? A co się z nią stało, też wadomo. Nabuchodonozro złupił Jerozolime i Arka powędrowała do magazynu łupów w Babilonie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 11/02/2013, 8:12 Quote Post

A smoierć na uatostradzie prezydenta Svobody? Był on najbardziej gorliwym wrogiem tozpadu Czechsłowacji i nagle zginął.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 11/02/2013, 8:25 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 11/02/2013, 9:12)
A smoierć na uatostradzie prezydenta Svobody? Był on najbardziej gorliwym wrogiem tozpadu Czechsłowacji i nagle zginął.
*


Nagle na drodze zginał tez Geremek. Miał wielu wrogów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej