Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Krótka historia Wielkiej Wojny, Albert Frederick Pollard
     
Ziemowit Ciuraj
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 97.761

Ziemowit Ciuraj
 
 
post 26/08/2015, 9:44 Quote Post

Witam i pozdrawiam wszystkich Użytkowników Forum.

Chciałbym zachęcić wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z nader ciekawą a nie znaną dotąd polskiemu odbiorcy książką angielskiego historyka Alberta Fredericka Pollarda "Krótka historia Wielkiej Wojny", którą pozwoliłem sobie przetłumaczyć i udostępnić polskiemu czytelnikowi bez opłat. Plik jest do pobrania na polskim portalu publikacji elektronicznych wydaje.pl, dołączam również ten plik jako załącznik do tego wątku.

Naturalnie pojawia się pytanie o motywację podjęcia się tego zadania - książka liczy ponad 400 stron i, zważywszy na to, że wiele drobnych błędów w wersji angielskiej (począwszy od literówek, na przekręcaniu nazw lokalizacji kończąc) wymagało weryfikacji i poprawek, jak i na to, że język autora z racji jego skłonności do zdań wielokrotnie złożonych nastręczał pewne trudności w zachowaniu komunikatywności polskiego tekstu, przedsięwzięcie to wymagało dużego nakładu pracy. Przyczyny objaśniam we wstępie, który prawem publicysty dołączyłem do tekstu. Pokrótce wyjaśnię, że wpływ na to ma przede wszystkim przekaz rodzinny - mój dziadek ze strony ojca spędził w armii carskiej kilkanaście lat i brał udział zarówno w wojnie z Japonią (jakkolwiek nie wziął udziału w walkach - transport morski, którym płynął dotarł na Daleki Wschód już po zakończeniu działań), jak i w I wojnie.

Nie poznałem go osobiście, gdyż zmarł w roku 1943; wszelako jego opowieści opisujące wojnę pozycyjną dotarły do mnie za pośrednictwem babci. Wiele z tego, co przeżył, z całą pewnością na zawsze pozostanie okryte całunem zapomnienia; to, co szczególnie mnie zmobilizowało do podjęcia tego tematu wynika też z tego, że pomimo wielkiej liczby ofiar wśród Polaków walczących w szeregach armii obcych mocarstw i jeszcze większej tych, którzy musieli założyć mundury zaborców, bardzo mało jest polskich relacji opisujących tę pierwszą nowoczesną jatkę, którą przygotowali Europie stratedzy, generałowie i politycy. Niechże będzie to mały przyczynek do uszanowania pamięci tych zastępów prostych ludzi, których ofiara będzie miała sens tylko wtedy, jeśli będziemy umieli wyciągać z niej właściwe wnioski.

Książka obarczona jest wszelkimi niedoskonałościami wynikającymi z czasu, w którym powstała - był to rok 1919, a więc czas, w którym powojenny porządek dopiero co zaczynał się formować. Jednak, co ważne, Autor jest tego w pełni świadomy, dając temu wyraz wielokrotnie w swoim tekście i próbując odnaleźć szerszą i bardziej odległą perspektywę dla wydarzeń, które swoim okrucieństwem już wtedy przekraczały wszystko to, na co człowiek w pełni tego słowa cywilizowany był gotów.

A już szczególnie wtedy, gdy był to, jak Pollard, humanista w pełni tego słowa znaczeniu, który dostrzegał zło nie w kategoriach relatywnych, ale absolutnych, nie ulegając łatwym schematom, w których nieprawości i zbrodnie czynione przez jednych stają się łatwą wymówką dla wyzbycia się człowieczeństwa i wszelkich moralnych hamulców.

Książka ta pozostawia pewien niepokój, gdyż sam proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę jawi się w tym kontekście w nieco innym sensie, niż potoczna i powierzchowna wiedza na ten temat, którą wielu wynosi z podstawowego, szkolnego kursu. Dlatego też tak ważne jest, aby sięgać po opracowania napisane z innego zupełnie punktu widzenia i geograficznego położenia, aby móc choć trochę wyzwolić się z nieuniknionego subiektywizmu, w którym zanurza nas miejsce i czas, mierzone w innych układach odniesienia i przez ludzi, którzy zostali wykształceni i wychowani w ramach innych oczywistości i geopolitycznych uwarunkowań.

Zachęcam więc jeszcze raz do lektury i będę wdzięczny za wszelkie krytyczne recenzje dotyczące tekstu, zarówno w odniesieniu do tego, co przekazał Autor, jak i samego tłumaczenia. W tym drugim przypadku na miarę swoich możliwości spróbuję uwzględnić wszelkie sugestie poprawek, mając nadzieję na opublikowanie tej pozycji w wersji drukowanej w oby nieodległej przyszłości.

Pozdrawiam

http://wydaje.pl/e/krotka-historia-wielkiej-wojny4

Ziemowit Ciuraj

Panie Ziemowicie, chwali się chęć realizacji szczytnej idei, niestety muszę zapytać czy ma Pan prawa do publikacji owej pracy. Z tego co widzę autor zmarł w r. 1948, więc 70 lat od jego śmierci jeszcze nie upłynęło. Na razie więc, wobec tej niepeności, usunąłem link i nazwę portalu. Po wyjaśnieniu sprawy je przywrócę.

Edit.
Po wyczerpujących wyjaśnieniach link przywracam.


Ten post był edytowany przez wysoki: 31/08/2015, 15:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ziemowit Ciuraj
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 97.761

Ziemowit Ciuraj
 
 
post 31/08/2015, 15:04 Quote Post

Tak, wiem o tym i prawa autorskie traktuję z najwyższa powagą. Przeprowadziłem poszukiwania właściciela do praw autorskich książki pośród instytucji brytyjskich, mogących być w ich posiadaniu i uzyskałem informację, z której jednoznacznie wynika (jak i z faktu, że jej współczesne wznowienia w krajach Commonwealthu posiadają klauzule dotyczące jedynie korekt i szaty graficznej), że należy do tzw. "dzieł osieroconych", których spadkobierców nie udało się ustalić (bądź po prostu nie zgłaszają swoich roszczeń). Korespondencję tę rzecz jasna zachowałem, mając na względzie możliwość powstania jakichś w tym względzie wątpliwości.

To ważne, jakkolwiek z czysto praktycznego punktu widzenia, zważywszy na to, że w USA dzieło to należy do domeny publicznej, umieszczenie go na serwerze amerykańskim całkowicie zamykałoby sprawę.

Mam nadzieję, że wyjaśnienia te są wystarczające - ponieważ zaś w najmniejszym względzie nie jest celem mojej akcji zysk (jakkolwiek liczę na zgromadzenie funduszy, które umożliwią w przyszłości dokończenie pracy i nadanie jej bardziej namacalnego, papierowego kształtu), sądzę, że każdy uzna, iż działam w dobrej wierze - nawet, gdyby jakieś osoby czy instytucje zgłosiły w tym względzie swoje zastrzeżenia.

Nie jest moim zamiarem naruszenie czyichkolwiek praw i o ile osoby, które są ich właścicielami zgłosiłyby swoje zastrzeżenia, książkę tę natychmiast wycofam z dystrybucji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 31/08/2015, 15:30 Quote Post

W porządku Panie Ziemowicie, dziekuję za wyjaśnienia.
Oczywiście w takim razie link przywracam i cóż, pozostaje życzyć Panu szczęścia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej