Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
65 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1649: pacyfikacja powstania Chmielnickiego
     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 11/02/2016, 16:11 Quote Post

A wiecie panowie kiedy umarł Jeremi? 20 sierpnia. A kiedy była bitwa pod Białą Cerkwią? 23 września. Nie ma ch...łopa we wsi, żeby go kostucha oszczędziła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 11/02/2016, 16:14 Quote Post

QUOTE(rapahandock @ 11/02/2016, 17:11)
A wiecie panowie kiedy umarł Jeremi? 20 sierpnia. A kiedy była bitwa pod Białą Cerkwią? 23 września. Nie ma ch...łopa we wsi, żeby go kostucha oszczędziła.
*



Zaraz, zaraz! Założeniem było, że mamy "wcześniejsze Beresteczko", tj. pełnoskalową mobilizację już w 1649, żadnej tam ugody zborowskiej i szybkie ukręcenie łba hydrze.

Zresztą, na dobrą sprawę wystarczyło założyć, że Potocki ruszy zadek z Kijowa przed wiosną 1648 i żadnej insurekcji nima...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 11/02/2016, 16:27 Quote Post

Miło mi, że dyskusja się tak ożywiła smile.gif

Zgadzam się- należy rozstrzygnąć kwestię Mołdawii.
Tromp- wyniki losowania wieku Jaremy i Kalinowskiego wyszły całkiem spoko i możemy je przyjąć. Jak dla mnie to buława polna dla Jaremy jest musem- jego wsparcie w pacyfikacji powstania Chmielnickiego było zbyt ważne a w ATL JK jest rozsądny wink.gif
Teraz małżeństwo: jestem za, oczywiście Bazyli prosi o pomoc i ją dostaje- pytanie czy tylko od zięciów czy od RON też (nie wiem czy takie stawianie sprawy jest uprawnione ale mamy przypadki magnackich wypraw na Mołdawię na początku XVII w.). W pierwszym przypadku zależy czy Janusz Radziwiłł też się zaangażuje bo jeśli tak to jako mąż starszej córki może objąć dowodzenie i wzrastają szanse sukcesu nawet wojsk magnackich (dane jak Jarema)- jeśli nie to warto losować wg danych Trompa czyli jeśli dobrze rozumiem: 25% klęska, 50% porażka ale mamy armię w całości, 25% zwycięstwo- nie zakładam wyjścia poza Mołdawię. Jeżeli wejdą też wojska koronne to razem z Jaremą wzrastają szanse na zwycięstwo wg Twoich danych (a może np. Kalinowski będzie chory i Jarema będzie musiał stanąć na czele?). "Rozlanie się armii na Chanat czy osadzenie kogoś miłego nam w Siedmiogrodzie chyba wykracza poza nasze możliwości- szlachta po powstaniu może nie mieć ochoty i przestraszyć się Turcji (chociaż wiemy, że w tym okresie nie ma żadnego zagrożenia z jej strony).
Teraz sytuacja międzynarodowa: w razie zwycięstwa "magnackiego" Moskwa nic nie robi, negocjacje ze Szwecją ciężkie. W razie zwycięstwa RON mamy pokorną Rosję, Szwedzi może coś więcej ustąpią, pytanie czy będzie wola żeby zrobić coś więcej wg mnie niestety nie. Aha no i który w końcu mamy rok po uporządkowaniu sprawy mołdawskiej, 1652? 1653?
Pozdrawiam

QUOTE
Zresztą, na dobrą sprawę wystarczyło założyć, że Potocki ruszy zadek z Kijowa przed wiosną 1648 i żadnej insurekcji nima... 
No bez przesady to ma być historia alternatywna a nie historia hurraoptymistyczna wink.gif

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 11/02/2016, 16:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 11/02/2016, 16:32 Quote Post

Bazyli Lupu był zbyt cennym sojusznikiem RON, żeby kwestia jego panowania miała pozostać tylko sprawą prywatną jego zięciów. Opcji "magnackiej" w ogóle bym nie rozpatrywał, nie ta epoka (jednak!).

A skoro sprawa jest tak, czy inaczej "państwowa", to rządzi hetman koronny - to jest jego front. Radziwiłł OTL się nie ruszył (inna rzecz, że nie mógł: dla wielu powodów...), tu może wziąć udział, ale nie jest to takie pewne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
rapahandock
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.376
Nr użytkownika: 78.749

Igor Moraczewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: archiwista
 
 
post 11/02/2016, 16:35 Quote Post

A, sorry. Zrozumiałem, że Kozakom robimy jesień średniowiecza w 1651 r., jak tak to może być i w ten sposób.
Metodą Ramonda zasięgnąłem języka u random.org. Niestety nie ma danych, aby przeprowadzić takie określanie przewidywanej długości życia dla Kalinowskiego, ale udało mi się ustalić dla Wiśniowieckiego. Random.org rzecze (przy średniej wieku dla Wiśniowieckich z tego okresu 48, odchylanie standardowe 11): 55. Którą wersję przyjmujemy - moją czy Trompową?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
nowy2002
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 744
Nr użytkownika: 72.585

Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/02/2016, 16:46 Quote Post

Jeśli można. Biorąc pod uwagę sposób postępowanie Jana Kazimierza z OTL oraz zakładając jego zdroworozsądkowe podejście do wydaje się, iż M. Kalinowski w razie matrymonialnego sukcesu w Mołdawii pozostanie przy buławie polnej ( po cóż Jan Kazimierz miałby jeszcze wzmacniać jego pozycję ). Może się za to hetman wtedy przybliżyć faktycznie do Janusza Radziwiłła albowiem kanclerz fantasta Jerzy Ossoliński powędrował już śladem swego koronowanego pryncypała w zaświaty w roku 1650. Wracając do początków tematu- w roku 1649 mamy "Beresteczko" tyle, że wykorzystane. Rok 1650 to pacyfikacja Ukrainy. Chmielnicki i znaczna część starszyzny kozackiej ginie, chan zE wszystkimi ordami wraca w stepy ( w jakiej kondycji? ) i w roku 1651 życie wraca na stare tory? Co z rejestrem- zostaje w jakiejś formie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 11/02/2016, 16:55 Quote Post

rapahandock
Twoja daje mu życie (o ile się nie walnąłem w rachunkach wink.gif ) do 1667 Trompa do 1660. Czyli w sumie dla sprawy mołdawskiej to nie ma znaczenia wink.gif
QUOTE
wydaje się, iż M. Kalinowski w razie matrymonialnego sukcesu w Mołdawii pozostanie przy buławie polnej ( po cóż Jan Kazimierz miałby jeszcze wzmacniać jego pozycję ). Może się za to hetman wtedy przybliżyć faktycznie do Janusza Radziwiłła albowiem kanclerz fantasta Jerzy Ossoliński powędrował już śladem swego koronowanego pryncypała w zaświaty w roku 1650.
Tyle tylko, że awnsowanie na wyższe stanowisko było silnie utartym zwyczajem, chociaż chyba nominacja Lwa Sapiehy (swoją drogą idiotyczna) przez Zygmunta III mogłaby być precedensem. W każdym razie żeby Jarema został od razu wielkim to musiałby zrobić coś niezwykłego w czasie powstania. Co do Janusza Radziwiłła to się zgadzam.
W takim razie mamy spokój u siebie od połowy 1650, Mołdawię w 1650/1651 i...

 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
nowy2002
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 744
Nr użytkownika: 72.585

Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/02/2016, 17:53 Quote Post

"Tyle tylko, że awnsowanie na wyższe stanowisko było silnie utartym zwyczajem" Miałem na myśli wakat na stanowisku hetmana wielkiego jak to i w OTL po śmierci Mikołaja Potockiego było ( w latach akurat 1651- 1654 ).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 11/02/2016, 18:13 Quote Post

QUOTE
Miałem na myśli wakat na stanowisku hetmana wielkiego jak to i w OTL po śmierci Mikołaja Potockiego było ( w latach akurat 1651- 1654 ).
Aaa, rozumiem, przetrzymanie buławy wielkiej przez Jana Kazimierza jak wcześniej przez Zygmunta III, sprytnie, sprytnie wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.068
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 11/02/2016, 18:51 Quote Post

Nie idealizujecie tutaj za bardzo Jana Kazimierza? wink.gif ja rozumiem, że to alternatywa, ale geny pozostają genami rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 11/02/2016, 19:05 Quote Post

QUOTE
Nie idealizujecie tutaj za bardzo Jana Kazimierza? wink.gif ja rozumiem, że to alternatywa, ale geny pozostają genami rolleyes.gif
Co do nominacji to w realu też nie wręczył buławy wielkiej od 1651 do 1654. Tak naprawdę kwestia rozbija się o to kiedy musiałby ustąpić przed magnaterią i szlachtą, wystarczą dwa lata. Pewne zmiany w jego początkowych decyzjach tworzą alternatywną wersją.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 11/02/2016, 19:33 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 11/02/2016, 19:51)
Nie idealizujecie tutaj za bardzo Jana Kazimierza? wink.gif ja rozumiem, że to alternatywa, ale geny pozostają genami rolleyes.gif
*


To ja nie wiem, skąd ta miernota geny miała, bo wielkiego ojca w niczym zgoła nie przypominał...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 11/02/2016, 19:43 Quote Post

QUOTE
To ja nie wiem, skąd ta miernota geny miała
Habsburski spisek!!! To dlatego tylko Konstancję chcieli wydać... wypada krzyknąć "aż do gardeł naszych nie chcemy Niemki" wink.gif

A żeby nie było OT. Pytanie- czy RON ma siłę i ochotę by zrobić coś więcej niż tylko zaprowadzić swoje porządki w Mołdawii i tym samym odsunąć niebezpieczeństwo agresji Moskwy. Czy ktoś ma propozycje jak mógłby wyglądać traktat ze Szwecją?
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 11/02/2016, 19:44 Quote Post

Na razie uradźmy sprawy mołdawskie same w sobie...
Bo jakbyśmy sobie czasem poradzili, to przypominam, że ma kto pociągnąć władysławowe miraże...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 11/02/2016, 19:52 Quote Post

W takim razie wyliczmy możliwość sukcesu gdy wojskiem dowodzi Kalinowski a doradzają mu Jarema i Radziwiłł- proponuję 20% klęska, 20% porażka i wycofanie, 60% sukces. Mamy przewagę jakościową i jasny cel wg mnie wygrana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

65 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej