Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Feliks Dzierżyński a zamach na Piłsudskiego w 1923
     
rjal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 98.357

Zawód: uczeñ
 
 
post 11/11/2015, 14:09 Quote Post

W książce "Wielcy zdrajcy od piastów do PRL" Sławomira Kopera opisana jest sytuacja, jakoby Feliks Dzierżyński sprzeciwiał się zamachowi na Józefa Piłsudskiego, do którego ostatecznie nie doszło. Przytoczę fragment
"W 1923 roku Dzierżyński sprzeciwił się planom zamachu na Piłsudskiego. [...] Towarzysz Feliks było oburzony, nazwał projekty "zbrodniczymi", nakazując wszczęcie śledztwa wobec służb sowieckich w Polsce. Nie był to jednak przejaw sentymentu, ponieważ zdumionym współpracownikom oznajmił, że gdy rewolucja zwycięży w Polsce, osobiście zamorduje Piłsudskiego."
W bibliografii widnieje kilkadziesiąt pozycji, zatem nie jestem w stanie zweryfikować z jakiego źródła pochodzą informacje o zamachu. Nauczyciel historii w liceum niemalże wyśmiał mnie, gdy przedstawiłam informacje z owej książki. Tu rodzi się moja prośba, o wyjaśnienie tej sytuacji, przedstawienie dowodów na potwierdzenie/zaprzeczenie tekstu. Byłabym wdzięczna również za tytuły książek, w których mogłabym znaleźć coś na ten temat. Zależy mi też na informacji, czy sprzeciw (o ile takowy miał miejsce) Dzierżyńskiego miał wpływ na ostateczne nieprzeprowadzenie zamachu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.872
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 11/11/2015, 14:28 Quote Post

Tu: http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/wiadomos...ogl,nId,1095341 masz wywiad z autorką jego biografii, w którym wspomina o tym przygotowywanym zamachu
QUOTE
Intrygująca i chyba mało znana jest historia z udaremnionym zamachem na Piłsudskiego. Na ile to był zaawansowany plan i dlaczego właściwie Dzierżyński go powstrzymał?

W 1923 roku rezydent sowieckiego wywiadu przebywający w Warszawie Mieczysław Łoganowski miał grupę młodych komunistów i wpadł na pomysł, że poprzebiera ich za endeckich studentów. Mieli pojechać do Sulejówka, złożyć hołd Piłsudskiemu i wtedy rzucić bombę albo go zastrzelić. Łoganowski wysłał plan ataku do Moskwy. Feliks kategorycznie zabronił mu realizacji. Ja podejrzewam, że tu miał jakieś znaczenie element rodzinny. Ukochany siostrzeniec Dzierżyńskiego Antoni Bułhak ożenił się z siostrzenicą Piłsudskiego. Oni przez jakiś czas pomieszkiwali z Piłsudskim w Sulejówku... Jeżeli Dzierżyński byłby człowiekiem mściwym to po przegranej wojnie 1920 roku zgodziłby się na zamach. A jednak tego nie zrobił. Nie chciał się mścić.

Dodatkowo artykuł p. Płużańskiego, niestety bez bibliografii i przypisów: http://nczas.com/publicystyka/pilsudski-na-celowniku-komuny/
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej