Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Antyczne źródła związane z wojskowością
     
el sajgano
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 36.407

Stopień akademicki: loading...
Zawód: Student
 
 
post 26/12/2007, 11:01 Quote Post

renatus flavius "o sztuce wojskowej"
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Strategiusz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 84.155

 
 
post 24/06/2014, 11:31 Quote Post

A czy są jakieś żródła z rysunkami? Planami czy schematami bitew? Ustawieniem wojsk z lotu ptaka?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 24/06/2014, 15:01 Quote Post

Z tego co wiem nie ma. Są jedynie opisy mniej lub bardziej dokładne/jednoznaczne. Jest też kilka traktatów teoretycznych, gdzie podane są np. poszczególne szyki, odległości pomiędzy żołnierzami, itp.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 24/06/2014, 16:39 Quote Post

Rękopisy tych utworów (np. traktatów wojskowych z późnego antyku) są czasem opatrzone rysunkami szyków bądź np. planami obozów, tylko tego typu elementy utworów bardziej możemy wychwycić korzystając z wydań krytycznych niż przekładów, nie mówiąc już o internetowych parafrazach nie wiadomo do końca z jakiej podstawy. Nie spotkałem się z zamieszczaniem planów bitew, w sensie jak to po dziś dzień uprawiają historycy zajmujący się wojskowością. Z reguły rozrysowane, proponowane przez autorów szyki, plany obozów. Czasami też mieliśmy do czynienia z innymi rysunkami, rękopis Notitia Dignitatum zawierał wizerunki tarcz z godłami/symbolami jednostek i urzędów/godności.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 24/06/2014, 18:00 Quote Post

Z wojskowości późnorzymskiej:
Ammianus Marcellinus, Dzieje rzymskie
Anonymous, De rebus bellicis
Notitia Dignitatum
Pseudo-Hyginus, O wytyczaniu obozów wojskowych
Flavius Vegetius Renatus, Zarys wojskowości
Maurycjusz, Strategikon
Prokopiusz z Cezarei, Historia wojen (plus poszczególne fragmenty niezachowanych dzieł).
To tak na początek smile.gif
Pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 24/06/2014, 22:22 Quote Post

QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 24/06/2014, 19:00)
Z wojskowości późnorzymskiej:
Ammianus Marcellinus, Dzieje rzymskie
Anonymous, De rebus bellicis
Notitia Dignitatum
Pseudo-Hyginus, O wytyczaniu obozów wojskowych
Flavius Vegetius Renatus, Zarys wojskowości
Maurycjusz, Strategikon
Prokopiusz z Cezarei, Historia wojen (plus poszczególne fragmenty niezachowanych dzieł).
To tak na początek smile.gif
Pozdr
*


A one są właśnie
QUOTE
z rysunkami? Planami czy schematami bitew? Ustawieniem wojsk z lotu ptaka?

Ot, biorę do ręki Prokopiusza i nic takiego nie znajduję wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 25/06/2014, 9:21 Quote Post

QUOTE
z rysunkami? Planami czy schematami bitew? Ustawieniem wojsk z lotu ptaka?

Ot, biorę do ręki Prokopiusza i nic takiego nie znajduję wink.gif.

W żadnym z oryginalnych źródeł antycznych czegoś takiego nie znajdziesz, ponieważ czegoś takiego nie stosowano (to nie opracowania bitew Bellony). Poza tym wymieniłem tylko ad hoc tytuły późnorzymskich źródeł, które mi wpadły do głowy. Radzę szerzej poznać źródła antyczne, zamiast ograniczać się do jednego dzieła wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 25/06/2014, 9:56 Quote Post

QUOTE
Radzę szerzej poznać źródła antyczne, zamiast ograniczać się do jednego dzieła wink.gif.

Dziękuję za doskonałą radę, gdyby nie Ty, to bym się o tym nigdy nie dowiedział wink.gif, chciałbym tylko zwrócić uwagę, że pytanie było proste i już została na nie udzielona odpowiedź w dwóch postach.
Brzmiało ono:
QUOTE
A czy są jakieś żródła z rysunkami? Planami czy schematami bitew? Ustawieniem wojsk z lotu ptaka?

A czy widzisz tam prośbę abyś podał
QUOTE
tytuły późnorzymskich źródeł, które
Ci wpadną do głowy?

Temat liczy sobie 2 strony i trochę tych źródeł ludziom już "wpadło do głowy" i je nawet tu wymienili. Wystarczy zadać sobie trochę trudu aby przed wpisaniem się w jakiś temat zapoznać się z postami poprzedników.

I takie drobne przypomnienie reguł porozumiewania się w języku polskim - zdanie
QUOTE
Ot, biorę do ręki Prokopiusza i nic takiego nie znajduję wink.gif.
znaczy: biorę przykładowo pracę... smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 25/06/2014, 11:33 Quote Post

QUOTE
Dziękuję za doskonałą radę, gdyby nie Ty, to bym się o tym nigdy nie dowiedział wink.gif

Wiem, zawsze do usług wink.gif.
QUOTE
A czy widzisz tam prośbę abyś podał

Nie, ale chciałem wyjaśnić tą kwestię, ponieważ mógłbyś nie wiedzieć.
QUOTE
pytanie było proste i już została na nie udzielona odpowiedź w dwóch postach.

Proste a Ty jakoś nie odpowiedziałeś rolleyes.gif, czyli według Ciebie można temat już zamknąć?!
QUOTE
Temat liczy sobie 2 strony i trochę tych źródeł ludziom już "wpadło do głowy" i je nawet tu wymienili. Wystarczy zadać sobie trochę trudu aby przed wpisaniem się w jakiś temat zapoznać się z postami poprzedników.

Doprawdy, wiesz ja też to zauważyłem smile.gif. Jednak jeszcze wiele innych źródeł nie wymieniono, dlatego starałem się uzupełnić. Jednak wyjątkowo zareagowałeś na mój post, ponieważ powtórzyłem pracę tylko Wegecjusza (chociaż reszta nie została powtarzana), mimo że wcześniej dwukrotnie ją powtórzono w tym temacie - wyczuwam niekonsekwencję w Twoim działaniu sleep.gif.
QUOTE
I takie drobne przypomnienie reguł porozumiewania się w języku polskim - zdanie

Cieszę się, że opanowałeś "reguły" (jakiekolwiek by nie były)wink.gif.
A tak serio, czy moderator nie powinien być ponad niepotrzebne przekomarzanie się z forumowiczami oraz niemerytorycznymi odpowiedziami w temacie (odwołuje się do ostatniego postu)?
By nie pogarszać sytuacji radzę spasować.

Ten post był edytowany przez Ammianus_Marcellinus: 25/06/2014, 11:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 25/06/2014, 11:58 Quote Post

QUOTE
Nie, ale chciałem wyjaśnić tą kwestię, ponieważ mógłbyś wiedzieć.

Mógłbyś mi to zdanie przełożyć na język bardziej zrozumiały? Niestety nie wiem o co Ci w tej wypowiedzi chodziło...
QUOTE
Proste a Ty jakoś nie odpowiedziałeś rolleyes.gif, czyli według Ciebie można temat już zamknąć?!

Tak, temat odpowiedzi na zadane pytanie można już zamknąć - więksi ode mnie znawcy antycznych źródeł wypowiedzieli swoje opinie:
1. GJC
QUOTE
Z tego co wiem nie ma.

2. Szapur
QUOTE
Nie spotkałem się z zamieszczaniem planów bitew, w sensie jak to po dziś dzień uprawiają historycy zajmujący się wojskowością. Z reguły rozrysowane, proponowane przez autorów szyki, plany obozów.

To zdanie:
QUOTE
Doprawdy, wiesz ja też to zauważyłem smile.gif. Jednak jeszcze wiele innych źródeł nie wymieniono, dlatego starałem się uzupełnić.

przeczy kolejnemu:
QUOTE
powtórzyłem pracę Wegecjusza (chociaż reszta nie została wspomniana)

gdyż został tu już choćby wymieniony Renatus, choć przede wszystkim mamy podany przez Dartha link, gdzie mamy cały spis: http://www.perseus.tufts.edu/hopper/collec...n%3AGreco-Roman
QUOTE
Jednak wyjątkowo zareagowałeś na mój, ponieważ powtórzyłem pracę Wegecjusza (chociaż reszta nie została wspomniana), mimo że wcześniej dwukrotnie ją powtórzono w tym temacie - wyczuwam niekonsekwencję w Twoim działaniu

Wybacz ale w prywatne wojenki personalne bawił się nie będę, już parę dni temu próbowałem dyskutować z użytkownikiem, który każdą uwagę brał jako ogólnoświatowy spisek skierowany przeciw niemu smile.gif.
Możemy sobie chyba takie podejście darować, prawda?
Podam banalnie prosty powód, taki jak podałem poprzedniemu Koledze - dyskutuje się z osobą obecną tu i teraz, jak sens robić uwagi do wpisów z 2006 i 2007 roku, do osób, które mogą być od lat nieaktywne na forum?
QUOTE
Cieszę się, że opanowałeś "reguły" (jakiekolwiek by nie były)

Nie, to ogólnie przyjęte reguły, uczą ich po prostu w szkołach na lekcjach języka polskiego.
QUOTE
A tak serio, czy moderator nie powinien być ponad niepotrzebne przekomarzanie się z forumowiczami oraz niemerytorycznymi odpowiedziami w temacie (odwołuje się do ostatniego postu)?
By nie pogarszać sytuacji radzę spasować.

Dziękuję za kolejną radę, niestety to Twoja ocena, ja mam prawo się z nią nie zgodzić smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 25/06/2014, 20:48 Quote Post

QUOTE
Mógłbyś mi to zdanie przełożyć na język bardziej zrozumiały? Niestety nie wiem o co Ci w tej wypowiedzi chodziło...

Nie wiedzieć !!!
QUOTE
Tak, temat odpowiedzi na zadane pytanie można już zamknąć - więksi ode mnie znawcy antycznych źródeł wypowiedzieli swoje opinie:

I to wystarczy (opinie dwóch poszczególnych osób plus moje), no to czekam rolleyes.gif
QUOTE
przeczy kolejnemu

Chyba sam sobie przeczysz.
Gdybyś uważnie przeczytał te zrozumiałe zdania, widział byś że spośród 7 wymienionych przykładowych pozycji źródłowych powtórzyłem Wegecjusza i przyznałem się do tego. Nie spodziewałem się, że z tak trywialnej forumowej sprawy, będą wyciągane "konsekwencje", dlatego zwróciłem uwagę na nieuwagę moderatora w przypadku wcześniejszych postów. Jednak jak zwykle mod, zwrócił uwagę na zupełnie mniej istotną kwestię (błędną).
QUOTE
gdyż został tu już choćby wymieniony Renatus, choć przede wszystkim mamy podany przez Dartha link, gdzie mamy cały spis: http://www.perseus.tufts.edu/hopper/collec...n%3AGreco-Roman

No i co z tym spisem, czy szanowny mod tam zajrzał?
Znajdują się tam nie tylko źródła i nie wszystkie dotyczą wojskowości.
Radzę wcześniej się zorientować, potem mędrkować.
QUOTE
Wybacz ale w prywatne wojenki personalne bawił się nie będę, już parę dni temu próbowałem dyskutować z użytkownikiem, który każdą uwagę brał jako ogólnoświatowy spisek skierowany przeciw niemu smile.gif.
Możemy sobie chyba takie podejście darować, prawda?

Nie wiem co to ma wspólnego ze mną. Ja nie widzę żadnego spisku oraz nie jestem przez nikogo osaczony. Właśnie Ty ją zacząłeś tą wojenkę, w poprzednim moim poście zwróciłem na to uwagę i zdecydowałem się to przerwać (spasować).
QUOTE
Podam banalnie prosty powód, taki jak podałem poprzedniemu Koledze - dyskutuje się z osobą obecną tu i teraz, jak sens robić uwagi do wpisów z 2006 i 2007 roku, do osób, które mogą być od lat nieaktywne na forum?

I co kupił to rolleyes.gif?
QUOTE
Nie, to ogólnie przyjęte reguły, uczą ich po prostu w szkołach na lekcjach języka polskiego.

Nie takie "reguły" miałem na myśli, ale mniejsza z tym (nie chciałem skwitować tego dosadnie).
QUOTE
Dziękuję za kolejną radę, niestety to Twoja ocena, ja mam prawo się z nią nie zgodzić smile.gif.

Tak i będzie jak było, a może zamienimy się miejscami wink.gif?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 25/06/2014, 21:22 Quote Post

Dobra, myślę że wystarczy tej cokolwiek dziwnej wymiany myśli, jakkolwiek część z wymienionych utworów przez Ammianusa jest źródłem przede wszystkim do dziejów politycznych niż wojskowości, jakkolwiek rzeczywiwście czasem bywają często wykorzystywane w badaniach dotyczących wojskowości smile.gif Ale mnie męczy kwestia
CODE

Prokopiusz z Cezarei, Historia wojen (plus poszczególne fragmenty niezachowanych dzieł).

O jakie niezachowane dzieła Prokopiusza chodzi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 25/06/2014, 21:39 Quote Post

Już nie pamiętam, chyba coś z "o budowach", ale mogę się mylić smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 25/06/2014, 21:53 Quote Post

Akurat "O budowlach", czyli dziełko znane szerzej pod łac. tytułem "De Aedificis", jest zachowane w całości. Ba, niedawno wyszedł polski przekład. Od biedy też wnosi pewną porcję wiadomości pod kątem wojskowości. Tak się pytam, bo dzieło Prokopiusza znane z fragmentów strasznie mnie zaciekawiło smile.gif Więc?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 25/06/2014, 22:13 Quote Post

Więc co?!
Jeśli chodzi o polskie tłumaczenia to dysponujemy chyba tylko fragmentami z pracy "Historia wojen", ponieważ reszta została przetłumaczona.
Pytanko czy to tłumaczenie jest dobre i kompletne?
http://pl.scribd.com/doc/19151405/Prokopiu...storia-Sekretna
pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej