Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
107 Strony « < 59 60 61 62 63 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Optymalne granice Polski po DWS, ankieta
     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 18/06/2020, 20:53 Quote Post

QUOTE(mar33 @ 18/06/2020, 18:49)
Temat brzmi "optymalne granice Polski", a nie "drobne korekty graniczne".
Ja nie wyobrażam sobie "optymalnych granic" bez Lwowa.
*


Kwestia wyobraźni, RP ma optymalne granice, drobne korekty graniczne byłyby wskazane, i nic wiecej, Czym jest dziś Lwów ? To ukraińskie miasto średniej wielkośći, oczywista o polskich korzeniach. To nic innego jak Breslau dla Niemców. Wolę RP bez konfliktów narodowościowych, niż jedno zapyziałe miasto na Wschodzie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #901

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.870
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 18/06/2020, 21:07 Quote Post

Zapyziałe?
Zdaje sobie kolega sprawę, że 90% zabytków rejestrze Ukrainy jest we Lwowie?
Jest to największe skupisko zabytków polskiej architektury.
Nic w Polsce się z tym nie równa nawet Kraków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #902

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 18/06/2020, 21:12 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 18/06/2020, 22:07)
Zapyziałe?
Zdaje sobie kolega sprawę, że 90% zabytków rejestrze Ukrainy jest we Lwowie?
Jest to największe skupisko zabytków polskiej architektury.
Nic w Polsce się z tym nie równa nawet Kraków.
*


No i ? Terazki to ZAPYZIAŁE miasteczko, średnio ciekawe poza polskimi pozostałościami, byłem widziałem(pomniki Bandery, i UPA też)chwale tanie restauracje,ładne, ciekawe, łatwe ukrainki, ale dalej prefereuję Wrocław ,jako polskie centrum kultury...
Lwów jest, i będzie ukraiński, jak Szczecin, Wrocław, Gdańsk polski, cała reszta to bicie piany.

Ten post był edytowany przez force: 18/06/2020, 21:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #903

     
Marecki384
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 960
Nr użytkownika: 65.289

Marek Marecki
Zawód: internauta
 
 
post 18/06/2020, 21:24 Quote Post

Force nie myslisz dwuwymiarowo
Lwów byłby jeszcze piękniejszy gdyby po II WŚ znowu wrócił do Polski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #904

     
benozaurus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 434
Nr użytkownika: 105.889

 
 
post 18/06/2020, 22:14 Quote Post

Nie mówię, że nie chce Lwowa w Polsce, bo znalazł się w naszych granicach przy okazji mojej poprzedniej mapy.
Granice, które przedstawiłem na mojej najnowszej mapie to optymalne przy takich samych założeniach jak w OTL

Ten post był edytowany przez benozaurus: 18/06/2020, 22:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #905

     
Ferdas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.443
Nr użytkownika: 80.281

 
 
post 22/06/2020, 11:32 Quote Post

Myślę, że można też założyć, jakie byłyby najbardziej możliwe granice w efekcie udanej operacji Unthinkable i przegonieniu Sowietów jak najdalej na wschód .

Polska przypuszczalnie miałaby granice zgodnie z brytyjskimi propozycjami z 1941-1943, odzyskałaby Grodno, Brześć i Lwów z Drohobyczem, na północy uzyskałaby Królewiec, z kolei w przypadku bardzo dobrego pokoju na wschodzie (być może do granic dzisiejszej Rosji lub granic z traktatu brzeskiego z 1918) dodatkowo całą Galicję Wschodnią w celu odcięcia ZSRR od Czech i Węgier, być może też Wilno w celu odcięcia ZSRR od krajów bałtyckich (choć tu mniejsza szansa, na akcję Żeligowskiego Churchill krzywo patrzył), reszta Kresów raczej bez szans. Na zachodzie z kolei oddalibyśmy Niemcom okolice Szczecina, ziemię lubuską i pół Dolnego Śląska, zachowując koszalińskie, prowincję pilską, a na południu ziemie po Odrę i Nysę Kłodzką, w zamian zostałby podpisany z Niemcami konkretny traktat pokojowy z konkretnymi reparacjami wojennymi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #906

     
benozaurus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 434
Nr użytkownika: 105.889

 
 
post 26/06/2020, 18:42 Quote Post

QUOTE(benozaurus @ 16/06/2020, 22:21)
W tej wersji granicy główne założenia były w zasadzie takie same jak przy obecnej granicy. Jak wiadomo obecna granica nie jest idealna i wiedział nawet o tym Stalin, który chciał nam odsprzedać Chyrów z okolicami i tamtejszym fragmentem linii kolejowej przy okazji wymiany z 1951. Polskie granice w mojej propozycji mają być po prostu nieco lepszą wersją obecnych granic. Więc trzymam się linii Bugu i po za PL pozostają Grodno, Wilno, Królewiec, Lwów i cała reszta. Od południa Granica zaczyna się u źródła Sanu i dalej idzie po Dniestrze aż do ujścia Stwiąży. Potem granica do Zakola rzeki Rata z Gródkiem i Żółkwią na Ukrainie. Dalej po Bugu aż do Brześcia (pozostaje w Białorusi) z wyjątkiem Twierdzy i Lini Kolejowej na Białystok, dalej granica na rzece Leśna, nieco więcej Puszczy, granica w oparciu o Świsłocz ale bez ujścia, Grodno zachodnie na Białorusi. Za Grodnem granica po Niemen (cały kanał Augustowski w PL). Obecna granica z Litwą bez zmian. Granica z Obwodem Kaliningradzkim przesunięta w zależności od odcinka 5-20 km na północ. Cała mierzeja wiślana w Polsce.

Zastanawiam się czy w takim scenariuszu Przemyśl nie zostałby stolicą województwa jak miasto ludniejsze i nie położone już na samej granicy jak w OTL?

Mapa: https://imgur.com/I6Hnwv6
*


Przed chwilą policzyłem i Polska w zaproponowanych prze zemnie granicach była by większa +/- o 12 000 km kwadratowych z czego prawie połowa bo 5 600 była by pozyskana z obenego obwodu Lwowskiego

Ten post był edytowany przez benozaurus: 26/06/2020, 18:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #907

     
jmamjer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 629
Nr użytkownika: 104.691

jamamjer
 
 
post 26/06/2020, 19:23 Quote Post

QUOTE
Przed chwilą policzyłem i Polska w zaproponowanych prze zemnie granicach była by większa +/- o 12 000 km kwadratowych z czego prawie połowa bo 5 600 była by pozyskana z obenego obwodu Lwowskiego

I co z tego, jeśli nie objęłaby zdecydowanie najważniejszego terenu utraconego przez Polskę w 1945 czyli Lwowa.
Nieco większe terytorium a granice optymalne to dwie różne rzeczy, temat wątku jest zaś chyba jasny - zaproponowana mapa nie spełnia więc założeń optymalności w przypadku granicy wschodniej, tym bardziej, że w tymże OTL dalej inne granice (zachodnia - podejścia do Szczecina, południowa - Zaolzie, Spisz, Orawa, północna - Rosja wisząca nam nad Zatoką Gdańską) nas uwierają.

Ten post był edytowany przez jmamjer: 26/06/2020, 22:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #908

     
losiu41
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.912
Nr użytkownika: 99.422

Lukasz Stanisz
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzyk
 
 
post 26/06/2020, 19:39 Quote Post

To są drobne korekty, które nic nie zmieniają w naszej sytuacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #909

     
benozaurus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 434
Nr użytkownika: 105.889

 
 
post 26/06/2020, 21:22 Quote Post

jmamjer
Optymalne to kwestia subiektywna. Granice PL można kształtować według różnych założeń. Już kiedyś rysowałem mapę z Lwowem. Na większe zmiany w okolicach Szczecina nie ma szans przy tych założeniach tj. Polska granica z Niemcami ma być możliwie jak najkrótsza i opierać się na Odrze i Nysie, jedynie co można tu zmienić to cała wyspa Uznam w PL inne zmiany łamią powyższe założenia bo rozciągają zbytnio Polską granice z Niemcami.
Tym razem założyłem, że chcę TYLKO poprawić stan obecny, bez dużych zmian. Więc przy takim założeniu są to granice optymalne.

losiu41
Nic nie zmienia? Cóż za "wspaniałe" uogólnienie.
zmiany już raz wymiałem ale napiszę jeszcze raz:
Cała Linia kolejowa Malhowice–Chyrów i Węzeł Rawa Ruska w Polsce- Lepsze skomunikowanie Przemyśla z resztą kraju zwłaszcza z Lubelszczyzną.
Złoża Węgla na Sokalszczyźnie
Linia Kolejowa Brześć- Białystok ( bonusowo Twierdza Brześć zawsze to jeden obiekt historyczny więcej w PL do zwiedzania)
Cały Kanał Augustowski w PL
Cała mierzeja wiślana w PL wiec Elbląg ma połączenie z Bałtykiem bez wpływania na Rosyjskie wody terytorialne (nie trzeba wydawać pieniędzy na przekop mierzei)
+ prawdopodobnie zamiast Rzeszowa miastem wojewódzkim będzie Przemyśl
Więc to nie jest nic.

Ten post był edytowany przez benozaurus: 26/06/2020, 21:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #910

     
losiu41
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.912
Nr użytkownika: 99.422

Lukasz Stanisz
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzyk
 
 
post 26/06/2020, 21:33 Quote Post

Wybacz kolego, ale takie zmiany nam nic nie dają w porównaniu do zakresu zniszczeń i cierpienia, których Polska doznała w DWŚ. Dalej mamy rosyjski lotniskowiec nad sobą, a Polska jest mniejsza niż przed wojną. Ale masz prawo uważać inaczej. Były tu już różne wynalazki.

Ten post był edytowany przez losiu41: 26/06/2020, 21:34
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #911

     
benozaurus
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 434
Nr użytkownika: 105.889

 
 
post 26/06/2020, 21:40 Quote Post

Ale ja nie twierdzę, że taka granica nam rekompensuje straty. Jedynie próbuję poprawić obecną granicę nie zmieniając głównych jej założeń.
 
User is offline  PMMini Profile Post #912

     
Marecki384
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 960
Nr użytkownika: 65.289

Marek Marecki
Zawód: internauta
 
 
post 26/06/2020, 22:34 Quote Post

Ja stoję twardo przy swoich przekonaniach Granica Zachodnia jak teraz ,granica z Litwą na Dejmie i Pregole
Nasz Królewiec ich Tylża.
Całe woj Wileńskie nasze ,Baranowicze nasze ale tuż za nimi granica, z Poleskiego do Kobrynia , Województwo Wołyńskie -Łuck nasz tak samo jak Dubno (Miasto przygraniczne)
Sowieci będą usieli dociągnąć linie kolejową do Krzemieńca rolleyes.gif
Całe Lwowskie,Tarnopolskie i Stanisławowskie nasze
Polska.Litwa Łotwa Estonia ,Czechy ,Słowacja,Węgry(Mają Zakarpacie) po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny
Nie ma NRD ,Rumunia ma Czerniowce ale Mołdawska SRR powstaje normalnie.
Reszta jak w realu
 
User is offline  PMMini Profile Post #913

     
mar33
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 206
Nr użytkownika: 70.699

 
 
post 27/06/2020, 8:10 Quote Post

Jeśli chodzi o granicę wschodnią to wg. mnie:
- uratowanie Lwowa sukcesem
- uratowanie Wilna mega-sukcesem
a o większych terytoriach to nie ma co marzyć.

 
User is offline  PMMini Profile Post #914

     
Ferdas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.443
Nr użytkownika: 80.281

 
 
post 9/07/2020, 23:32 Quote Post

Kolejna kwestia, którą warto rozważyć, to zagłębie naftowe. Po II wojnie światowej ropy już nie wydobywano w Drohobyczu, lecz bardziej na wschód, w okolicach Doliny w latach 50-70.
Jak to się ma do optymalności granic?

Z ukraińskiej wiki:
QUOTE
У 1950 р. дала нафту перша потужна свердловина в Долині. В 1952 р. тут утворено нафтовидобувне підприємство «Долинанафта». За 1950-55 рр. видобуток нафти в Долинському нафтовому р-ні зріс у 20 разів. У 1953 р. на основі Битківського нафтопромислу і Надвірнянської нафторозвідки створено Битківську контору буріння, а в 1957 р. нафтовидобувне підприємство «Надвірнафта». Всі підприємства галузі увійшли у об’єднання «Укрнафта».

В 1969-72 рр. проведена реорганізація об’єднання «Укрнафта». У середині 60-х років XX ст. видобуток нафти на Прикарпатті досяг максимуму. Подальше зниження видобутку — закономірний процес, пов’язаний з вичерпанням запасів. З 1966 р. застосовуються нові методи заводнення, циклічного витиснення водою нафти з продуктивних пластів. У 1975 р. шляхом надглибокого буріння відкрито Новосхідницьке нафтогазове родовище.

Свердловина 3-Новосхідниця з глибини 4350 м дала нафту при дебіті понад 300 т за добу. Сумарно на 01.01.2000 р. свердловина видала 730 тис. т нафти і 284 млн м3 газу. Це найкращий показник видобутку нафти на одну свердловину на Прикарпатті.
 
User is offline  PMMini Profile Post #915

107 Strony « < 59 60 61 62 63 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej