Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

6 Strony « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Trylogia, Odzwierciedlenie historii

mrowka16w

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 59.533

Magdalena
Zawód: Uczeñ

post 20/01/2010, 11:12 Quote Post

Ludzie mam jeszcze jedna prośbę jakieś różnice w bitwach z Potopu i ogólni jeszcze jakieś różnice Potopu

User is offline  PMMini Profile Post #61

mrowka16w

I ranga
*

Magdalena

post 25/01/2010, 16:40 Quote Post

Proszę ostatni raz o pomoc co możecie mi powiedzieć odnośnie oblężeń w trylogii z góry dzięki

User is offline  PMMini Profile Post #62

mariusz 70

VII ranga
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje

post 26/01/2010, 6:03 Quote Post

Zdecydowanie oblezenie Tykocina pan Sienkiewicz poprzekrecal.Radziwil zmarl przed poddaniem zamku i zostal pochowany w wiezy przez Szwedow.Ta przy wysadzeniu prochow jej gruzy zawalily trumne hetmana.Pisze szybko z pamieci bez sprawdzania, wiec bede wdzieczny za ewentualne sprostowania.Co do Kamienca radze siegnac po pozycje z seri HB,niedroga i z pewnoscia zaspokoi Twoja ciekawosc.O Jasnej Gorze juz pisalismy.Zbaraz to przesadzone liczby wojsk kozacko-tatarskich no i oczywiscie wyczyny Podbipiety i Zagloby.Oblezenie obozu kozackiego pod Beresteczkiem raczej bez zastrzezen.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #63

Skrzetuski

Generalny Inspektor Jazdy Polskiej
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Prawnik

post 26/01/2010, 15:51 Quote Post

A z jakich zrodel korzystal Sienkiewicz piszac Trylogie? Szczerze powiedziawszy to wiem tylko ze opieral sie na wspomnieniach Paska i Kordeckiego.

Witam,

Sienkiewicz opierał się na (jak już ktoś pisał) wielu źródłach historycznych. W przypadku "Potopu" najważniejsze z nich to:
"Klimaktery" Wespazjana Kochowskiego,
"Oblężenie Jasnej Góry" (poemat anonimowy),
"Wojna domowa" Samuela Twardowskiego,
"Nowa Gigantomachia" Augustyna Kordeckiego,
oczywiście "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska,
"Opis obyczajów" Jędrzeja Kitowicza,
"Historia wyzwolenia Polski za panowania Jana Kazimierza" Antoniego Walewskiego,
"Szkice historyczne" Ludwika Kubali,
"Bogusław Radziwiłł" Bernarda Kalickiego,
"Wielkopolska w czasie pierwszej wojny szwedzkiej",
"Żywot księcia Bogusława Radziwiłła przez niego samego napisany".

Pozdrawiam, Kuba

User is offline  PMMini Profile Post #64

mariusz 70

VII ranga
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje

post 27/01/2010, 14:01 Quote Post

Piekne dzieki za ciekawa informacje.Czy wolno spytac skad Kolega ten spis przytoczyl.Z gory dziekuje i pozdrawiam.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #65

Skrzetuski

Jakub Witczak

post 27/01/2010, 16:46 Quote Post

Piekne dzieki za ciekawa informacje.Czy wolno spytac skad Kolega ten spis przytoczyl.Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Źródło na którym nigdy się nie zawiodłem: Aldona Szóstak, Powtórka z literatury, część 4, Pozytywizm, wydawnictwo GREG.

to nie zupełnie moja praca domowa tylko temat dyskusji która rozgorzała wokół tego że kilka osób twierdzi że Sienkiewicz nie znał dokładnie historii

Jak mówił Ramond - to brednie. Sienkiewicz nie pisał podręcznika, tylko powieść historyczną. A zarzucając mu, że nie znał historii jest, przepraszam, głupotą.

Kiedy ukazywała się Trylogia, Polska była pod zaborami i Sienkiewicz przemilczając niektóre niechlubne fakty, a wywyższając dawniejsze zwycięstwa przypominał rodakom, że kiedyś istniała prześwietna Rzeczpospolita. Bohaterowie Trylogii (np. Skrzetuski, Podbipięta, J. Sobieski, Czarnecki, Jan Kazimierz) to postaci bez wad, potrafiące oddać życie za ojczyznę. A dlaczego w ten sposób konstruował swoich bohaterów? Bo chciał, by Polacy wierzyli, że nie są narodem gorszym od innych, "duszą bez ciała" i aby nigdy nie zapomnieli kim są, skąd pochodzą i jakich mieli wspaniałych przodków. Prezentował Polskę silną i zwycięską. Propagując postawy patriotyczne, budził nadzieję na odzyskanie niepodległości, której bardzo pragnęło społeczeństwo.
Tylko silny, zjednoczony naród mógł osiągnąć swój cel; pojedyncze jednostki, chciwe, idące swoją samolubną drogą upadną prędzej czy później (np. J. Radziwiłł).
Zaprezentowaniem obrony Jasnej Góry jako zwrotu wojny podczas potopu szwedzkiego, chciał utwierdzić Polaków w przekonaniu, że Opatrzność nie odwróciła się od naszego narodu i pokazać im, iż wiara czyni cuda. Przypominam o rusyfikacji i germanizacji na ziemiach polskich, mających na celu zmniejszenie wpływu Kościoła na Polaków.

Pozdrawiam, Kuba

User is offline  PMMini Profile Post #66

korten

VII ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 1.663

post 27/01/2010, 18:12 Quote Post

Panowie i panie ,jesli pozwolicie to na chwile odejdziemy od tematu.
Ksiazki Sienkiewicza musimy porownac z mniej wiecej wydana w tym samym czasie w Niemczech "Kampf um Rom" Felixa Dahna.Dahn mimo ze z zawodu historyk poprzekrecal fakty.I tak Goci to wspaniali jasnowlosi obroncy ladu, a bizantyjczycy to zdegenerowani prawie ze zbojcy.Belizariusz ponosi kleske pod murami Rzymu itp.
A jednak ksiazka Dahna miala o wiele wiekszy wplyw na niemieckie "pokrzepuienie serc".Kajzer Wilus czytywal ja do poduszki.
A potem pojawialy sie historie o wyzszosci Germanow nad reszta swiata.

User is offline  PMMini Profile Post #67

mrowka16w

I ranga
*

Magdalena

post 27/01/2010, 19:38 Quote Post

Dzięki za twoje słowa Skrzetuski widać że posiadasz bardzo dużą wiedzę na temat więc może mógł byś zwiększyć ilość różnic między historią a trylogią.
I tak przy okazji chciałam bardzo podziękować tym którzy mi pomogli bo dyskusja była naprawdę ciekawa i bardzo poszerzająca moją wiedzę Dzięki Bardzo

User is offline  PMMini Profile Post #68

Skrzetuski

Jakub Witczak

post 27/01/2010, 21:10 Quote Post

Dzięki za twoje słowa Skrzetuski widać że posiadasz bardzo dużą wiedzę na temat więc może mógł byś zwiększyć ilość różnic między historią a trylogią.
I tak przy okazji chciałam bardzo podziękować tym którzy mi pomogli bo dyskusja była naprawdę ciekawa i bardzo poszerzająca moją wiedzę Dzięki Bardzo

Dzięki za miłe słowa. smile.gif

Z tego, co czytałem Janusz Radziwiłł porozumiewał się ze Szwedami dużo wcześniej, a w "Potopie" uczta kiejdańska i jego ogłoszenie jest dla wszystkich szokiem, a naprawdę to nie była żadna niespodzianka. Sienkiewicz nie mógł znać tych faktów, to zostało odkryte, odtworzone w latach 30. XX wieku.

Dzisiaj nie zdążę już nic innego napisać, postaram się jutro.

Pozdrawiam, Kuba

User is offline  PMMini Profile Post #69

mrowka16w

I ranga
*

Magdalena

post 27/01/2010, 22:01 Quote Post

Jak możecie to podrzućcie mi więcej takich materiałów

User is offline  PMMini Profile Post #70

mrowka16w

I ranga
*

Magdalena

post 20/02/2010, 14:22 Quote Post

Poprosiła bym jak ktoś ma Głos do Trylogii Czaplińskiego aby mi pomógł w wyszukaniu różnic w bitwach ponieważ nie jestem w stanie ich sama znaleźć a poza tym nie mogę zdobyć tego dzieła "Głos do Trylogii" Czaplińskiego

User is offline  PMMini Profile Post #71

Skrzetuski

Jakub Witczak

post 21/04/2010, 8:33 Quote Post

Przepraszam, że odzywam się dopiero teraz.

skoro mowa o roznicach..w takim razie jak przebiegała znajomosc skrzetuskiego z przyszla zona??? Bohun w tak zdecydowany jak na filmie sposob zabiegal o nia? czy tez jest to wyolbrzymiony obraz? ( chodzi mi tu o wywiezienie Kniaziówny do wiedzmy..heh)

Po wojskowemu rozegrał (Mikołaj Skrzetuski herbu Jastrzębiec) również sprawę swego ożenku. Najechał zbrojnie dwór szlachcianki, wdowy Zofii Brzezickiej, podkomorzanki bełskiej, i ujął wybrankę. Następnie grożąc śmiercią jej i księdzu, zmusił pannę młodą do złożenia przyrzeczenia. Za ten czyn skazał go sąd polubowny. Skrzetuski pozostawał jednak pod jurysdykcją hetmana Jana Sobieskiego i do wykonania kary nie doszło.
Tadeusz Wasilewski, "Mówią wieki", nr 9, 1964

Co do Bohuna i jego zalotów do Heleny, to w filmie raczej dobrze jest to wszystko pokazane. Bohun to nie tylko dziki Kozak, który chce się "dobrać" do panny, ale i kochający ją facet. Przykład: scena w siedzibie Horpyny, gdy Bohun najpierw grozi Helenie, a gdy ta mdleje, dostaje szału, myśląc, że ją zabił.

User is offline  PMMini Profile Post #72

widiowy7

III ranga
Nr użytkownika: 15.054

jacek
Stopień akademicki: nie mam
Zawód: drukarz

post 21/04/2010, 10:49 Quote Post

W powieści Bohun misał na imię Jurko a naprawdę Iwan?
Sienkiewicz enigmatycznie stwierdzamże na stronę Szwedów przeszedł starosta jaworowski, A brałon udziałw oblężeniu Jasnej Górym właśnie po stronie szwedzkiej.

User is offline  PMMini Profile Post #73

Skrzetuski

Jakub Witczak

post 21/04/2010, 11:22 Quote Post

Tak, naprawdę miał na imię Iwan.
W filmie figuruje jednak pod imieniem Jurko. Nie pamiętam już w której scenie, ale kniahini zwraca się do niego: "Jurko sokole!".

User is offline  PMMini Profile Post #74

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 21/04/2010, 11:26 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 21/04/2010, 12:22)

Tak, naprawdę miał na imię Iwan.
W filmie figuruje jednak pod imieniem Jurko. Nie pamiętam już w której scenie, ale kniahini zwraca się do niego: "Jurko sokole!".
*

W książce także "Jurku" zwracał się do niego Zagłoba...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #75

6 Strony « < 3 4 5 6 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej