Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kampania francuska 1940 i inne, YT
     
II Wojna Światowa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 101.690

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 2/05/2017, 13:00 Quote Post

Dzień dobry. Mam nadzieję, że to właściwy dział, do tego typu reklamy i że kogoś zainteresuję. Dostrzegając niedobór (w mojej własnej opinii) sensownych kanałów na YT o II Wojnie Światowej, opartych na źródłach, nie na mitologii, uznałem, że warto zacząć samemu.

Dopiero początek, niemniej zrealizowałem jak dotąd 2 materiały:
https://www.youtube.com/watch?v=TZAtoRn2M5Q - dłuższy, godzinny o kampanii francuskiej 1940, trochę ją odmitologizujący.
https://www.youtube.com/watch?v=G5ezL_RoFWk - krótszy odcinek wstępny, o historii Yang Kyoungjonga

Historykiem jestem z wykształcenia, staram się, żeby było to przede wszystkim solidne merytorycznie. Większość informacji na pewno nie będzie nowością dla specjalistów, błędów pewnie też się parę znajdzie, niemniej mam nadzieję, że warto. Kolejne odcinki powinny się ukazywać w odstępach mniej więcej dwutygodniowych.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 2/05/2017, 17:19 Quote Post


Jakby to było coś ważnego w stylu telegramu Zimmermanna, to Belgia by się przyłączyła do wojny przed 10 maja 1940 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
II Wojna Światowa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 101.690

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 2/05/2017, 18:04 Quote Post

Spotkałem się z sugestiami takiej ewentualności w paru miejscach w trakcie przygotowywania, natomiast biorąc pod uwagę reakcję w Niemczech i inne okoliczności, to wydaje mi się to wątpliwe. No i o ile Reinberger mógł tak podpalać, żeby nie spalić, to takie eleganckie rozbicie się przez Hoenmannsa, byłoby raczej umyślnie trudne do przeprowadzenia. Francuzi i tak się szykowali na atak z tego, a nie innego kierunku, więc miało by to mało sensu, bo tylko mogło wepchnąć Belgię mocniej w objęcia Aliantów. Chyba, że miałaby to być nieudana podwójna ściema, aby Belgia zgodziła się na wejście 1 Grupy Armii, żeby ją wciągnąć głębiej w pułapkę. W samych dokumentach jakichś przesadnych rewelacji nie było, ale śledztwo było przez Niemcy prowadzone, co też o czymś świadczy. Ma Szanowny Kolega namiar na jakieś źródła, które by tak kategorycznie świadczyły o fakcie ukartowania sprawy przez Niemców? Bo sama kwestia jest nad wyraz ciekawa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej