Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wzrost Azjatów
     
Hamilkar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 64.811

Zawód: student
 
 
post 15/08/2018, 18:56 Quote Post

Witam wszystkich

Mam jedno pytanie, które skutkuje wieloma innymi - czy zauważono znaczący wzrost populacji wschodnioazjatyckich ( wzrost w sensie wzrost ). W europie przez ostatnie dwa stulecia mamy do czynienia z ciągłym wzrostem średniej wzrostu - w efekcie moje 172 cm w XVIII wieku by uchodziło za powyżej przeciętnej, tak teraz to jestem zaliczany prawie do kurdupli biggrin.gif

Ale jak to wszystko wygląda w Azji? Z jakiego pułapu Azjaci startowali ( ile miał przeciętny chińczyk Han spod Szanghaju? Ile ma teraz? )

W europie z tego co kiedyś czytałem, że wzrost jest powiązany z zmniejszeniem się liczby klęsk głodu a więc dożywieniem większej ilości dzieci w wieku rozwoju - oraz coraz większy dostęp do mięsa i przetworów mlecznych

Ale....

Wschodni Azjaci mają daleką od nas diete - sery żółte, białe i inne przetwory mleczne są mniej niż u nas spotykane i jeśli wschodni azjaci "nie urośli" to czy możemy szukać przyczyny w nabiale?

Może przyczyny kulturowe? ( Nwm może panie Chinki w przeciwieństwie do Europejek nie preferują wyższych biggrin.gif i przez to dobór naturalny działa u nich inacze? )


Przepraszam że wstawiam Post tutaj ale za bardzo nie wiem gdzie umieścić biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
An_Old_Man
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 915
Nr użytkownika: 100.119

 
 
post 19/08/2018, 14:36 Quote Post

W Chinach najwyżsi mieszkają w:
Jinzhou (Prowincja Liaoning): 173,45 dla mężczyzn, 160,52 dla kobiet
Yushu (Prowincja Jilin): 172,19 dla mężczyzn / 159,75 dla kobiet
Huai’an (Prowincja Jiangsu): 172,19 dla mężczyzn / 159,15 dla kobiet
Harbin (Prowincja Heilongjiang ): 172,05 dla mężczyzn / 160,34 dla kobiet
Baoding (Prowincja Hebei): 170,88 dla mężczyzn / 159,36 dla kobiet
Załączony obrazek
na podstawie: https://www.whatsonweibo.com/where-do-the-t...-in-china-live/
Średnio w ciągu 100 lat wzrost mężczyzn z Iranu zwiększył się o 16,5 cm, a kobiet z Korei Południowej aż o 20,2 cm.
W Chinach wzrost mężczyzn i kobiet zwiększył się, odpowiednio, o ok. 11 i 10 cm.
W przypadku Amerykanów i Amerykanek zmiany to odpowiednio 6 i 5 cm (z tym że od 30 lat nie rosną wcale, znaczy wzwyż).
W 2014 r. najniższymi mężczyznami byli mieszkańcy Timoru Wschodniego (średni wzrost wynosił w ich przypadku 160 cm), a najniższymi kobietami Gwatemalki ze średnim wzrostem 149 cm.
W pewnych krajach subsaharyjskiej Afryki, np. w Sierra Leone, Ugandzie i Rwandzie, średni wzrost młodych mężczyzn i kobiet zmniejszył się w ciągu ostatnich 40 lat o 5 cm.
Różnica wzrostu między najwyższymi i najniższymi państwami to ok. 23 cm dla mężczyzn (w porównaniu do 1914 r., zwiększyła się ona o 4 cm) i ok. 20 cm dla kobiet (tutaj w ciągu stulecia nie nastąpiła żadna zmiana).
Różnica wzrostu między kobietami i mężczyznami zasadniczo się nie zmieniła: w 1914 r. wynosiła bowiem ok. 11 cm, a w 2014 r. - 12 cm.
Tu są mapy i wykresy
Źródło: Imperial College London
Ciekawe że Chińczycy są o 1 cm wyżsi od bogatszych Japończyków.
Co do przyczyn można wymienić m.in. geny a w szczególności ich ekspresję, odżywienie, postęp medycyny a w szczególności umieralność dzieci a także wzorce kulturowe.
Na analizę wpływu tych czynników nie porywam się. To już raczej pole dla zawodowców.

Ten post był edytowany przez An_Old_Man: 19/08/2018, 14:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej