Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Aleksander i gospodarka
     
Ariadne
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 37.788

 
 
post 23/11/2007, 20:52 Quote Post

Chciałabym wiedzieć jak jest oceniana gospodarka Aleksandra. W opracowaniach jest chwalony za prowadzenie mądrej polityki pieniężnej. Czy są jakieś dowody, że jego decycje dotyczące gospodarki były niekorzystne dla państwa?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 23/11/2007, 21:22 Quote Post

No cóż, specem od gospodarki to Aleksander nie był. Jak napisał Peter Green "Filip i Aleksander mieli tylko dwa niezawodne sposoby na zdobycie złota: wykopać spod ziemi albo komuś odebrać." Od gospodarki miał zdolnych ministrów, takich jak Harpalos.
I, jakby nie patrzeć, Aleks Wielki był niepoprawnym rozrzutnikiem (oczywiście już po zdobyciu Persji). Przykład: stos pogrzebowy jego przyjaciela Hefajstiona, warty ponoć aż 10 000 talentów - wszystko z kasy państwowej oczywiście.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 23/11/2007, 21:26 Quote Post

QUOTE(Blake @ 23/11/2007, 22:22)
I, jakby nie patrzeć, Aleks Wielki był niepoprawnym rozrzutnikiem (oczywiście już po zdobyciu Persji). Przykład: stos pogrzebowy jego przyjaciela Hefajstiona, warty ponoć aż 10 000 talentów - wszystko z kasy państwowej oczywiście.
*



Czego człowiek nie zrobi z miłości...
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Ariadne
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 37.788

 
 
post 24/11/2007, 11:23 Quote Post

Czyli to Harpalos zadecydował o wprowadzeniu jednolitego systemu monetarnego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Olek77
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 39.613

Olek Gdanski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: doradca
 
 
post 5/01/2008, 18:26 Quote Post

Drodzy , Proszę o Wasze opinie i wsparcie w wiedzy w temacie- jakim ekonomistą mógł być Aleksander?. Czy zasługa jego fenomenu była to wyłącznie wiedza militarna czy miał coś w sobie ze stratega finansowego ? czy tylko jego łupy wojenne gwarantowały ciągłość podbojów, czy inne czynniki gospodacze wspierały jego działania wojenne ?
Proszę o Wasze wypowiedzi i wskazówki źródła wiedzy na powyższe pytania. Z góry dziekuje, Olek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Hunter!
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 40.021

Micha³
Zawód: uczeñ
 
 
post 12/01/2008, 19:32 Quote Post

Tak zgadza się i przy okazji polecam książke Petera Greena chyba najlepszą o Aleksandrze smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
bushido
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 39.266

Bartek
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pedagog
 
 
post 15/02/2008, 4:44 Quote Post

Ja tu stanę w obronie Aleksandra. Owszem uważam, że był również dobrym ekonomistą, ponieważ ożywił niebywale gospodarkę podbitego imperium perskiego wprowadzając w obieg wielkie ilości złota zgromadzone przez królów perskich w skarbcach w Suzie i Persepolis. K Nawotka pisze, że miało to większe ekonomiczne znaczenie niż złoto cywilizacji południowoamerykańskich dla Europy doby wielkich odkryć geograficznych!
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 15/02/2008, 9:07 Quote Post

QUOTE(bushido @ 15/02/2008, 4:44)
Ja tu stanę w obronie Aleksandra. (...) ożywił niebywale gospodarkę podbitego imperium perskiego wprowadzając w obieg wielkie ilości złota zgromadzone przez królów perskich (...) K Nawotka pisze, że miało to większe ekonomiczne znaczenie niż złoto cywilizacji południowoamerykańskich dla Europy doby wielkich odkryć geograficznych!

Zasadniczo to nie mój obszar zainteresowań, ale jeżeli efekty ekonomiczne były w obu przypadkach podobne, to jak można to Aleksandrowi poczytywać za *zasługę*?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
bushido
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 39.266

Bartek
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pedagog
 
 
post 15/02/2008, 17:40 Quote Post

Jak już napisałem porównanie owo zaczerpnąłem z najnowszej i bardzo przez wielu cenionej monografii K. Nawotki. Oto cytat: "(...) efekt ekonomiczny wpuszczenia w obieg takiej masy kruszców jest często oceniany jako bardziej znaczący w dziejach gospodarczych świata nawet od złota i srebra z Ameryki Południowej, przywiezionych przez Hiszpanów do Europy w XVI i XVII w."
(Nawotka 2007,s. 356)
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 16/02/2008, 15:45 Quote Post

Oki, a gdzie Nawotka pisze o tym, ze efekt był pozytywny?
Bo znaczący nie znaczy pozytywny - o ile się nie mylę (kiepski ze mnie finansista) wypuszczenie masy złota na rynek powoduje spadek jego wartości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 16/02/2008, 16:26 Quote Post

Ale powoduje też ożywienie gospodarki i wymiany towarowo pieniężnej. Oczywiście historia ekonomiczna jest o tyle specyficzna, ze dużą rolę odgrywają w niej osobiste poglądy autora - są zwolennicy swobodnego obiegu pieniądza i zwolennicy tezauryzacji.

Ja zadałbym raczej pytanie - czy Aleks zrobił to świadomie z pobudek gospodarczych, czy też może "przy okazji" opłacania (przekupywania) wojska itp.?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 19/02/2008, 10:56 Quote Post

QUOTE
czy Aleks zrobił to świadomie z pobudek gospodarczych, czy też może "przy okazji" opłacania (przekupywania) wojska itp.?
Aleksander po prostu uważał, że pieniądze są po to, żeby je wydawać. Tezauryzacja, prowadzona przez Persów była ekonomicznie bezsensowna, ale miała dodawać prestiżu. Wszystko zależy od kultury.
Tak więc uważam, że Aleksander był słabym finansistą, a Persowie jeszcze gorszymi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
bushido
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 39.266

Bartek
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pedagog
 
 
post 19/02/2008, 11:37 Quote Post

Nawotka miał na myśli rozwój polityki towarowo-pienieżnej czyli pozytywne strony puszczenia w obieg złota Achemenidów
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 19/02/2008, 12:07 Quote Post

W takim razie gdzie tu paralela z praktycznym zamordowaniem hiszpańskiej gospodarki przez kruszec zza oceanu? Bo potencjalne ożywienie gospodarcze poprzez puszczenie w obieg złota Achemenidów słabo mi się łączy z rozwaleniem całego obrotu przez nadpodaż waluty(a to zdaje się najbardziej symptomatyczny efekt hiszpańskiego dobrobytu?).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 19/02/2008, 17:30 Quote Post

No o tym włąsnie pisałem - tak mi sie przynajmniej zdaje smile.gif

QUOTE(bushido @ 19/02/2008, 11:37)
Nawotka miał na myśli rozwój polityki towarowo-pienieżnej czyli pozytywne strony puszczenia w obieg złota Achemenidów
*
No cóż, ja nie wiem co miał na myśli wink.gif
Ale chetnie zobaczę gdzie napisał to, co twierdzisz, ze miał na myśli smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej