Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Liberum Veto, zmora polskich sejmów
     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 21/12/2004, 19:36 Quote Post

LIberum veto (łac. wolne, nie pozwalam) - przez to właśnie prawo większość sejmów w Rzeczypospolitej nie dotrwała do końca. Prawie na każdym sejmie począwzy od Władysława Sicińskiego zdarzał się poseł, który nie pozwolił na przedłużenie obrad sejmu. Była to jedna z głównych przyczyn upadku Rzeczypospolitej. Chciałbym się dowiedzieć co sądzicie na ten temat...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 21/12/2004, 19:41 Quote Post

QUOTE(Cezar @ Dec 21 2004, 08:36 PM)
LIberum veto (łac. wolne, nie pozwalam) - przez to właśnie prawo większość sejmów w Rzeczypospolitej nie dotrwała do końca.
*



czy aby na pewno wiekszosc? Jakies liczby?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 21/12/2004, 19:55 Quote Post

no jeżeli masz coś przeciwko mojej poprzedniej wypowiedzi, no to ty powinieneś to poprzeć liczbami... tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 21/12/2004, 20:00 Quote Post

ciekawy sposob udawadniania tezy rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 21/12/2004, 20:09 Quote Post

ty również...

ok ja nie mam żadnych liczb dotyczących zerwanych sejmów, może ty coś masz? byłbym wdzięczny za info... tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 21/12/2004, 20:45 Quote Post

na szybko
sejmow zwolano w historii I Rzeczpospolitej 245

sejmow przed pierwszym zerwaniem bylo 150

znaczy sie ze WIEKSZOSC sejmow nie zostalo zerwanych
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 21/12/2004, 21:02 Quote Post

Warto tu zauwazyc ze nie tylko liberum veto wplywalo na skutecznosc sejmow. Jesli na sejmie nie przyjeto jednej uchwaly moc tracily wszystkie pozostale
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 21/12/2004, 21:12 Quote Post

Wiem że za Augusta II nie zostały zerwane tylko 3 czy 4 sejmy a za jego syna Augusta III nie doszedł do skutku ani jeden.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Seweryn
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 509

 
 
post 21/12/2004, 21:30 Quote Post

Liberum veto nie było pierwszy hasłem ktore zadecydowałeo o zerwnaniu Sejmu przez Ścińskiego.Ale to była tylko przykrywka do działlanosci Radziejowskiego . Sciński był tylko pionkiem w grze. Mam pytanie do ciebie kto był winien cz wiene ponosił Radziejowski ktory dopuscił sie zdrady Króla ???? Polecam ksiązke A. Mączak Nierówna przyjaźń Układy klientalne Wrocław 2003 oraz Jan Kaznimerz Waza pana Z. Wójcika . narka
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 22/12/2004, 0:46 Quote Post

doliczylem sie (z mozliwoscia bledow) 49 sejmow liczac od Sicisnkiego, ktore zakonczyly sie fiskiem czyli niczym na wszytskiuch 95. Nie wszytskiemu bylo winne veto (choc bylo najczxestrza przyczyna), czesc rozwiazano z powodu niestawiennictwa krola, lub znikomej frekwencji poslow.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 22/12/2004, 12:20 Quote Post

Veto! smile.gif
Zartowałam.
Cóż, mysle, że veto było domeną szlachty, która w pełni ten przywilej wykorzystywała. Veto zostało określone jako "wolne nie pozwalam" przed królami elekcyjnymi. Umozliwiało dowolnemu szlachcicowi zerwanie obrad sejmu w dowolnym ich momencie. Wystarczyło, że jednemu z moznych nie podobałas się dana ustawa, a bez problemu mógł nie dopiuścić do jej podpisania. Według mnie był to wybieg szlachty, która jednak trochę nie pomyslała do przodu. Szlachcice liczyli na to, że każda ustawa, która im się nie podoba po prostu może nie przejść. Nie zastanowili sie jednak, że wystarczy jeden szlachcic, by nawet korzystna sprawa nie została przegłosowana. Taka była polska szlachta. "Mądry Polak po szkodzie". unsure.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 22/12/2004, 12:38 Quote Post

to nie jest takie proste
czemu ponad poltora wieku nie korzystane z tego? brak bylo oponentow kolejnych "konstytucji"?
czy przewazalo myslenie obywatelskie

jest tez faktem, ze pierwsze veta wcale takie bezproblemowe nie byly. Sam sicinski po krzyknieciu natychmiast dal drapaka az na druga strone Wisly gdzie swoj sprzeciw zaprotokolowal rejentowi. Bledem byla formale podejscie marszalka Fredry. Mogl tak jak pewnie robili to wczesniej inni marszlakowie "nie uslyszec" tego glosu.

Zwyczajem bylo deputowanych "ucieranie" znaczy prowadzenie debat do tego stoppnia by dojsc do consensusu. Bardziej zatwardzialych oponontow mogly zagrozic nawet w ostatecznosci szable .

Liberum veto pochodzilo od idei ze poslowie reprezentuja dana "ziemie", a zadne prowo nie moze zostac wprowadzane wbrew woli lub z pokrzywdzeniem jakiejs czesci Rzeczpospolitej.

W okresie pozniejszym takze Liberum Veto nie bylo najgorszym problemem kraju. Wiekszosc sejmow zawiazywalo sie pod wezlem konfederacji gdzie obowiazywalo glosowanie wiekszoscia,

Historycy wskazuja, ze okres bezczynnosci Sejmu mogl byc rekompensowany podejmowaniem uchwal (chodzi o podatki) przez sejmiki. Nazwalibysmy dzis te uchwaly podejmowane niejako obiegiem. Dopiero odebranie tych uprwanien sejmoikom faktycznie zablokowalo mozliwosci podejmowania reform skarbowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 22/12/2004, 12:53 Quote Post

QUOTE(Donia @ Dec 22 2004, 01:20 PM)
Veto! smile.gif
Zartowałam.
Cóż, mysle, że veto było domeną szlachty, która w pełni ten przywilej wykorzystywała. Veto zostało określone jako "wolne nie pozwalam" przed królami elekcyjnymi. Umozliwiało dowolnemu szlachcicowi zerwanie obrad sejmu w dowolnym ich momencie. Wystarczyło, że jednemu z moznych nie podobałas się dana ustawa, a bez problemu mógł nie dopiuścić do jej podpisania. Według mnie był to wybieg szlachty, która jednak trochę nie pomyslała do przodu. Szlachcice liczyli na to, że każda ustawa, która im się nie podoba po prostu może nie przejść. Nie zastanowili sie jednak, że wystarczy jeden szlachcic, by nawet korzystna sprawa nie została przegłosowana. Taka była polska szlachta. "Mądry Polak po szkodzie". unsure.gif
*



Jest w tym trochę racji, ale jeżeli zdarzył się jeden poseł, któremu nie podobała się dana ustawa i krzyknął "veto!", to zaraz go uciszano i dalej prowadzono obrady. Natomiast jeżeli poseł miał za sobą silne ugrupowanie, które nie chciało danej ustawy to przerwanie sejmu musiało stać się faktem i posłowie rozjeżdżali się do domów. Poseł krzyczący "veto" był przeważnie przedstawicielem swoistej "konfederacji" szlachty.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 22/12/2004, 15:59 Quote Post

Naprawdę, Cezar ? Bo ja słyszałam, że wystarczyło dwóch posłów, krzyczących szalenie "veto", i już koniec... ph34r.gif

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 22/12/2004, 16:20 Quote Post

A ja przeczytałem kiedyś, tak jak powiedziałem wcześniej, że kilku posłom ustawa musiała się nie podobać i wtedy ich przedstawiciel krzyczał "veto!", a obrady były zrywane. Ty mogłaś usłyszeć, a ja mam dowody... tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

9 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej