Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Gaugamela,
     
dubik_88
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 44.078

Kamil Dubas
Stopień akademicki: boss
Zawód: student
 
 
post 15/04/2008, 21:55 Quote Post

Witam!!

Mam prośbę, jeśli moglibyscie mi przyblizyc dokladniej na jakiej zasadzie polegał geniusz Aleksandra Wielkiego w bitwie pod Gaugamela. Chodzi mi o dokładna strategie i jak to jest mozliwe ze 45tys wojsk Aleksandra zniszczylo 250tys!!!no fakt ze Aleksander byl wspanialym wodzem i strategiem, ale czy aby te liczby nie sa zawyzone??Pole bitwy bylo przeciez takie samo jak i dla Dariusza tak i dla Aleksandra, wiec nie wiem, moze jakies aspekty na tle ekonomicznym zawyzyly nad tym zwyciestwem, chodzi mi o brak wyzywienia armii Dariusza czy moze wojska Aleksandra byly tak swietnie wyszkolone??co Wy uwazacie na ten temat?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/04/2008, 22:04 Quote Post

Jest tego multum tu na forum, wystarczy dobrze poszukać rolleyes.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
krzysiek_w1
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 45.205

Krzysztof
Zawód: uczen
 
 
post 7/05/2008, 15:21 Quote Post

QUOTE(dubik_88 @ 15/04/2008, 22:55)
Witam!!

Mam prośbę, jeśli moglibyscie mi przyblizyc dokladniej na jakiej zasadzie polegał geniusz Aleksandra Wielkiego w bitwie pod Gaugamela. Chodzi mi o dokładna strategie i jak to jest mozliwe ze 45tys wojsk Aleksandra zniszczylo 250tys!!!no fakt ze Aleksander byl wspanialym wodzem i strategiem, ale czy aby te liczby nie sa zawyzone??Pole bitwy bylo przeciez takie samo jak i dla Dariusza tak i dla Aleksandra, wiec nie wiem, moze jakies aspekty na tle ekonomicznym zawyzyly nad tym zwyciestwem, chodzi mi o brak wyzywienia armii Dariusza czy moze wojska Aleksandra byly tak swietnie wyszkolone??co Wy uwazacie na ten temat?
*


Po pierwsze wojska Aleksandra były świenie wyszkolone a żołnierze Dariusza był zebrane pod przymusem (jak kolwiek sie pisze).
Po drugie Aleksander wymyślił sposób jak dosta sie do króla Persji.
po trzecie gdyby aleksander zaczoł gonic Dariusza stracił by armie czego jednak nie zdobył.
Hernan Cortez powiedział że siła i dyscyplina przezwyciężą przewage liczebną
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 7/05/2008, 16:15 Quote Post

QUOTE(dubik_88)
Chodzi mi o dokładna strategie i jak to jest mozliwe ze 45tys wojsk Aleksandra zniszczylo 250tys!!!no fakt ze Aleksander byl wspanialym wodzem i strategiem, ale czy aby te liczby nie sa zawyzone??
Są zdecydowanie zawyżone - liczbność armii perskiej pod Gaugamelą obniżano czasem i do 53 tys ludzi (Delbruck). Najczęsciej przyjmuje się ok. 90-100 tys ludzi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Gaugamela


Poza tym Vapnatak nieco wyżej prawdę rzecze, już o tym było mnóstwo razy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
ramzes_00
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 45.282

 
 
post 13/05/2008, 20:25 Quote Post

250tys. to jednak trochę za dużo nawet jak na króla królów Dariusz sleep.gif
tak naprawdę ok. 100-110tys a Alexander ok 45tys po drugie Alexander świetnie zaplanował bitwę wiedział że gdy główny dowódca zginie albo ucieknie to armia perska pójdzie w rozsypkę bez dowódcy i tak się też stało i oczywiście Alexandrowi było dużo łatwiej bo miał świetnie wytrenowane wojsko nie to czym dysponował Dariusz, u niego to raczej zbieranina ludzi którzy bali się sprzeciwić królowi wiec musieli walczyć a to niestety dodatkowo nie podnosi morale co innego u Alexandra którego żołnierzy mieli dosyć wysokie morale smile.gif smile.gif takie jest moje zdanie smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
dubik_88
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 44.078

Kamil Dubas
Stopień akademicki: boss
Zawód: student
 
 
post 14/05/2008, 17:44 Quote Post

Faktycznie ze te liczby sa zawyzone, ale jeśliby zaniżyc wojska perskie do ok 100tys i maecodonskie do 34tys. to i tak to jest ogromna przewaga...jak Dariusz mogl dopuscic do takiego stanu rzeczy to ja nie wiem, a i dlaczego nie uzyl on swoich sloni??mial ich przeciez az 15!!


P.S Czy Aleksander w innych walkach oprocz Persepolis ktore spalil, podobno pod wplywem alkoholu, byl pijany podczas innych potyczek??np. Gaugamela??
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 14/05/2008, 19:45 Quote Post

A dlaczego obniżać liczebność wojsk macedońskich do 34 tys?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 14/05/2008, 21:07 Quote Post

QUOTE
i dlaczego nie uzyl on swoich sloni??mial ich przeciez az 15!!
Miał słonie i nie użył? Nawet jeśli, to 15 to może i dużo, ale Poros miał ich o wiele więcej a i tak przegrał.
Słonie to nie wszystko, podobnie jak przestarzałe rydwany bojowe, którym zaufał Dariusz i na których się zawiódł.
Poza tym piechur perski przy piechurze macedońskim wypada raczej słabo, a co dopiero w szyku... Nie można jednak zapominać, że Dariusz miał świetną kawalerię. Pokonała go świetna macedońska armia i geniusz Aleksandra - przy czymś takim marna przewaga 1:3 to nic takiego. Poza tym liczebność wojsk macedońskich szacuje się raczej na ok. 50 tys. - a to już 1:2.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
To-Shi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 45.272

Zawód: uczeñ
 
 
post 15/05/2008, 16:15 Quote Post

Aleksander również miał świetną kawalerię,hetajrów. To przecież jadąc na ich czele zadał głowne uderzenie na pozycje Dariusza.
Ogólnie uważam jednak ,że Aleksander zwyciężył dzięki świetnej postawie całej swojej armii, a w szczególności lewego skrzydła pod dowództwem Parmeniona, które wytrzymało uderzenie rydwanów i kawalerii Persów. Wyszkolenie, karność i geniusz Aleksandra, połączone w jedno dały Macedończykom to zwycięstwo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
ramzes_00
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 45.282

 
 
post 15/05/2008, 19:33 Quote Post

szczerze mówiąc to to wszystko dało mu nie tylko to zwycięstwo ale także inne np: Issos, a jeżeli chodzi o perską piechotę to nie miała najmniejszych szans w starciu z najeżonym sarissami czworobokiem ciężko zbrojnych falangistów smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
hudy
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 43.856

Tomasz Świêdobylski
 
 
post 20/06/2008, 15:09 Quote Post

j/w wojsko Ola W. byl dobrze zdyscyplinwoane mial taktyke a nie jak dariusz ktory walnął wszysktich w jendej linnii a w wojsku mial ludzi ktorych ledwo z pola zabral ,ktorzy wogole nie znali sztuki wojennej.
co wiecej macedonczycy z tego co pamietam wykradli plan bitwy persom dlatego niektorych rzeczy juz sie spodziewali
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Mroczny Wedrowiec
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 46.696

Jurek T.
 
 
post 28/06/2008, 11:58 Quote Post

Gaugamela to jeszcze jeden przykład, że uzbrojenie, wyszkolenie i dyscyplina są dużo ważniejsze od liczebności. Aleksander dysponował idealnym połączeniem ciężkozbrojnej, elitarnej kawalerii osłaniające skrzydła armii, której trzon stanowili tzw. Sarissoforoi (czyli dosłownie „nosiciele sariss”), uzbrojeni w sarissy (długie na 5 metrów włócznie). Występowali oni w zwartym szyku, zwanym falangą macedońską, dzięki czemu tworzyli jakby najeżony kolcami walec praktycznie nie do przełamania w walce od przodu. Dubik 88 wspomniał o 15 słoniach. To było stosunkowo niewiele, w bitwie pod Ipsos walczyło ich ponad 500. A poza tym słonie cofające się przed kującymi ich boleśnie włócznikami stanowili dużo większe zagrożenia dla własnych oddziałów niż dla wroga.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Miles
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 44.370

Zawód: UMK Student
 
 
post 15/07/2008, 11:01 Quote Post

Witam,

zgadzam się z przedmówcami, jednakże należy do dyscypliny, strategii, wyszkolenia i morale dodać jeszcze coś na temat genialnej taktyki Aleksandra. Jest to najważniejszy moim zdaniem czynnik, ponieważ sama armia nawet najlepsza bez zdecydowanego scentralizowanego dowodzenia nie stanowi poważnej siły.
Zacząć należy od samego szyku jaki przyjął Aleksander, tzn tzw eszelonu, tzn skrzydła z łucznikami i konnicą ustawione były w poprzek do głównego szyku który tworzyła piechota (głównie hypaspiści i pedzetajrowie). Dawało to Aleksandrowi możliwość szybkiego rozciągania szyku i ewentualnego zmasowanego uderzenia miejscowego w celu uzyskania przewagi względnej (patrz Leuktry).
Bitwa przebiegła praktycznie po myśli Aleksandra, "wspaniałe" rydwany Dariusza zostały wpuszczone w szyki i tam wyrżnięte nie sprawiając żadnego problemu, słoni nie użyto.
Do tego Bessos dowodzący lewym skrzydłem perskim tak rozciągnął linie frontu że rozerwał szyki. W miejsce to uderzył Aleksander wraz z hetajrami i piechotą uzyskując przewage względną, Dariusz przestraszył się że bitwa jest przegrana i w tym momencie przez przedwczesną ucieczkę Dariusza armia straciła morale.
Lewe skrzydło wycofało się, Olek wykonał uderzenie flanką na prawe skrzydło perskie co robiło je.
Bitwa była zakończona.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 15/07/2008, 15:43 Quote Post

QUOTE(Miles)
Do tego Bessos dowodzący lewym skrzydłem perskim tak rozciągnął linie frontu że rozerwał szyki. W miejsce to uderzył Aleksander wraz z hetajrami i piechotą uzyskując przewage względną, Dariusz przestraszył się że bitwa jest przegrana i w tym momencie przez przedwczesną ucieczkę Dariusza armia straciła morale.
A przy okazji pojawiła się luka w szyku Aleksandra, którą wykorzystała jaza Mazajosa przerywając front Macedończyków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Miles
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 44.370

Zawód: UMK Student
 
 
post 30/08/2008, 9:43 Quote Post

Tak lecz i tutaj objawia się geniusz "Wielkiego Macedończyka" tzn Aleksander zastosował chyba po raz pierwszy strategiczny odwód który odparł to nieprzewidziane uderzenie Persów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej