Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ściete głowy w sztuce Celtów
     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 17/02/2007, 17:47 Quote Post

Witam.

Bardzo ciekawym motywem w sztuce celtyckiej jest ścięta lub śpiąca głowa. Miała ona też symbolikę religijną. Co o tym sadzicie? Zapraszam do dyskusji.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Palkoman
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 36.250

Zawód: trzymanie rytmu
 
 
post 1/11/2007, 11:47 Quote Post

Może ma to coś wspólnego z obciętą głową Mimira, która pomimo "odłączenia" jej od reszty ciała zachowała życie i mądrość, a przede wszystkiem swój boski charakter.
Sorry - za późno skapczyłem - o Celtów przecież chodzi, a ja podałem coś z Germanów.

Połączone posty. G. dM.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 1/11/2007, 19:39 Quote Post

Byłeś blisko. Niektórzy bohaterowie sag zbierali głowy, np. Balor, nałożył sobie głowę przeciwnika na swoją celem przejęcia jego sił.
Ogólnie Celtom głowa kojarzyła się z orzechem, który pełen był sił witalnych i mądrości. W ikonografii celtyckiej zauważyć można nieproporcjonalne głowy do reszty ciała. Miało to swojego rodzaju cel; otóż tym działaniem Celtowie chcieli pokazać wielką rolę tej części ciał.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Palkoman
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 36.250

Zawód: trzymanie rytmu
 
 
post 1/11/2007, 20:02 Quote Post

Ten przykład Balora widac nie był odosobniony bo podobnież Gallowie praktykowali obcinanie i zbieranie głów zabitych przeciwników aby przez to stać się lepszym jeszcze wojownikiem (przez wpływ tych głów). W sumie nie koresponduje to źle ze zwyczajem rozbierania się najbardziej zdeterminowanych do boju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 1/11/2007, 20:10 Quote Post

Jasne! Są świetne opisy u Strabona i Posejdoniusza, kiedy to Rzymianie wściekali się na sprzymierzonych z nimi Galów, którzy po bitwie zbierali głowy poległych wrogów, po czym przwiązywali je do pasów lub siodeł końskich! smile.gif
Zwykle taką głowę wieźli do domu by przybić ją do ściany domostwa jako trofeum i totem. W południowej Galii, niedaleko antycznej Massalii, znajdowały się niegdyś sanktuaria, w których kultywowano ścięte/śpiące głowy. Mam tu na myśli Entremont i Roquepertus zniszczone w 123/4 r. p.n.e. przez Rzymian.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Elevander
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 70.565

Tomasz
Zawód: Miles Christi
 
 
post 13/07/2011, 11:38 Quote Post

Jeśli Vapnatak napisał w innym temacie,ze ten jest dalej aktualny, to przyznam, że gdzieś o tym czytałem, ale oczywiście nie pamiętam gdzie, za to motyw bardzo dobrze pamiętam z okładki do książki Romualda Romańskiego Farsalos 48 p.n.e. Tam bardzo wyraźnie widać ucięte głowy przytoczone do rzędu końskiego. Ponieważ tę książkę mam od dawna, to nieco się z nią zżyłem no i jak słyszę zbitkę "ucięte głowy" i "celtyccy wojownicy", to zawsze myślę o tej okładce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 13/07/2011, 22:45 Quote Post

Brązowe obicie, najpewniej rzędu końskiego, pochodzące z Kärlich w Niemczech (Nadrenia - Palatynat) przedstawia celtyckiego jeźdźca. Przy siodle widać zarys dwóch głów, przytroczonych rzemieniami, które ścięto na wrogach. Wozy bojowe, które użytkowane były przez Celtów w czasie batalii, również ozdabiane były ściętymi czerepami. Niektórzy wojownicy celtyccy przytraczali sobie je do pasów i tak oto paradowali po okolicy pękając z dumy, że posiadają tak okazałe i przez każdego Celta pożądane trofea. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 16/07/2011, 22:10 Quote Post

Vitam

Na pierwszy plan wysuwa się głowa ludzka, względnie popiersie, które na początku było po prostu naśladownictwem greckiego pierwowzoru. Te wyobrażenia przedstawiają głowę ludzką niemal realistycznie, niekiedy robiąc wrażenie portretu, wizerunku konkretnej osoby (zapewne rixa). (...) W miarę jak monety celtyckie odchodziły od swego pierwowzoru greckiego przeobrażały się w tzw. "ściętą głowę", motyw bardzo pospolity w ikonografii mitologii celtyckiej. Jest on plastycznym przedstawieniem idei reinkarnacji, która to idea wchodzi w skład wierzeń celtyckich. (...) Nie jest wykluczone, że jednocześnie ta "ścięta głowa" stanowi pars pro toto i jest ideogramem kobiecego bóstwa podziemnego (deus psychopompus), które na tej ozdobnej łodzi przewozi ludzkie dusze w zaświaty. Nie ma tu żadnej sprzeczności, bowiem właśnie w zaświatach, "Zachodniej Stronie", sidhach zmarli oczekiwali na następne wcielenie. (Janina Rosen-Przeworska, "Ikonografia monet celtyckich"; w "Celtowie i ich mennictwo", materiały sesji naukowej, Wawa 26 IV'85, PTAiN, Wawa 1986)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 18/07/2011, 8:07 Quote Post

Tak, tak - ciekawe. Kiedy zajmowałem się tym tematem, trochę przestrzegano mnie przed Panią Rosen-Przeworską. Powodem tych przestróg było to, że Ona wszystko co odkryła, analizowała, budowała na tym teorię; zawsze, ale to zawsze podciągała to pod Celtów. smile.gif

W tym jednak fragmencie artykułu pt. "Ikonografii monet..." dotknęła niezwykle interesującej kwestii, że kult ściętej lub śpiącej głowy był nierozerwalnie związany z śmiercią ale też reinkarnacją, która uchwytna była w świecie celtyckich wierzeń.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 21/07/2011, 23:58 Quote Post

Salve,
Ciekawy choc nieco wiekowy artykul o scietych glowach w religii celtyckiej http://tarbat-discovery.co.uk/Learning%20F...20RELIGION..pdf
Glowy sciete na Polwyspie Iberyjskim - artykul po hiszpansku (jeden z wielu) http://dialnet.unirioja.es/servlet/dcart?i...=909573&orden=1
Siete glowy w sztuce celtyckiej - inny artykul hiszpanski http://www.cervantesvirtual.com/descargaPd...zas-cortadas-0/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 22/07/2011, 8:27 Quote Post

To mnie zaskoczyłeś tymi artykułami. Szczególnie tym pierwszym. Jeden link chyba jest z błędem bo nie wchodzi (trzeci), a co do pierwszego, to zdaje się już go widziałem tylko w pokonferencyjnym tomiku, który udało mi się zdobyć u mnie w bibliotece. wink.gif
Tutaj link do świątyni, w której praktykowano kult "ściętej głowy":
http://www.entremont.culture.gouv.fr/en/index2.html

capnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
A.Mączka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 579
Nr użytkownika: 55.481

Arkadiusz Maczka
 
 
post 24/07/2011, 23:55 Quote Post

Vapnatak
QUOTE

Tutaj link do świątyni, w której praktykowano kult "ściętej głowy":
http://www.entremont.culture.gouv.fr/en/index2.html

Czaszki szczególnie cenne przechowywano w świątyniach, natomiast czaszki mniej wartościowe w domach, gdzie w niszach nad drzwiami wejściowymi, przybijano je gwoździem do ściany. Kult głowy był powszechny u Celtów i nie dotyczył tylko świątyni w Entremont.
W Roquepertuse znajduje się dawne celto-liguryjskie sanktuarium, gdzie jest portyk, w którym w niszach umieszczono czaszki. Kolejna odkryta świątynia z czaszkami znajduje się w Glanum.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 25/07/2011, 9:22 Quote Post

Wiem, pisałem już na ten temat gdzieś tutaj na forum, ale nie mogę tego zlokalizować...

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
BartexXx310
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 74.727

Bartosz Jozefowicz
Zawód: uczen
 
 
post 20/02/2012, 20:02 Quote Post

Ostatnio miałem temat o celtach na historii i pisało.
Ze ścinali głowy przegranym tuz po pojedynku na oczach wszystkich/przed nimi.Ozdabiali sobie nimi głowy i tez było popularne często u celtow ozdobienia sobie nimi drzwi i domów,również siodeł
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 8/06/2012, 14:11 Quote Post

Jest jeszcze głowa olbrzyma Brana (bez daszka nad "a"), która zakopana staje się wyrocznią i ostrzeżeniem ukrytą pod Londynem a którą bezmyślnie wykopuje Artur twierdząc, że nie potrzebuje żadnych wyroczni, by bronić Albionu...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej