Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kościół swiętych apostołów i szczątki cesarzy
     
bratbury
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 71.938

Zawód: doradca
 
 
post 5/08/2011, 13:09 Quote Post

Witam!
Czy ktoś z Państwa spotkał się z informacjami na temat grobów cesarzy w Kościele Świętych Apostołów? Chodzi oczywiście o to czy Mehmed II, który nakazał rozbiórkę budynku i wybudowanie w tym miejscu meczetu Fatih, wydał jakieś zarządzenie dotyczące pochowanych tam rodzin cesarskich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 30/08/2011, 22:22 Quote Post

Przeszukując Internet natrafiłem na kilka informacji dot. zapytania szanownego Kolegi :
1) część sarkofagów, po zniszczeniu Kościoła św.św. Apostołów (dalej nazywam go KŚA) została przeniesiona do kościoła Hagia Eirene,
2) część cesarskich sarkofagów być może znajduje się w Muzeum Archeologicznym w pałacu Topkapi w Stambule; możliwe też, że jest wśród nich ten Konstantyna Wielkiego,
3) warto zauważyć, że w 1204 r. podczas zdobywania Konstantynopola zrabowano także KŚA - wolno podejrzewać że otworzono trumny, aby zabrać biżuterię i kosztowności, a także mogli zbezcześcić kości starych cesarzy,
4) teraz mały ekscerpt z "The Fourth crusade, and the sack of Constantinople" Jonathana Phillipsa. "The Church of Holy Apostles contained a mausoleum holding the tombs of some of the great Byzantine emperors of the past, including Justinian. Not content with pillaging all the church's ornaments and chalices, the Crusaders broke open the great imperial tombs. These mighty sarcophagi, made of the purple porphyry marble that signified imperial status, held not just corpses, but also gold, jewels and pearls. Justinians body was found to be in almost perfect condition; in the 639 years since his death his cadaver had barely decomposed." Oznacza to, że punkt 3 w połowie jest prawdziwy.
I drugi : "As Niketas searingly observed 'In other words the western nations spared neither the living nor the dead, but beginning with God and his servants, they displayed complete indifference and irreverence to all'."
Z tego drugiego wynika, jeśli wierzyć Niketasowi, że ciała cesarzy zostały zbezczeszczone już podczas IV krucjaty i punkt 3 jest całkowicie prawdziwy. wink.gif
5) z drugiej, angielskojęzycznej ręki, dowiedziałem się, że sarkofag Bazylego II został znaleziony przy KŚW przez żołnierzy Michał Paleologa. Ten zaś kazał zrobić nowy sarkofag i przenieść szczątki Bulgarokthonosa.
źródło do tego : http://archive.worldhistoria.com/topic6401.html + J. Philips op. cit.
Podsumowując : nie wiadomo jak wiele grobowców cesarzy napotkali inżynierowie Mehmeda II w KŚA, skoro zostały zniszczone już w 1204 r. To co udało mi się znaleźć, prezentuje wyżej i mam nadzieję, że choć trochę pomogłem. smile.gif
Pozdrawiam, Marek smile.gif
Piszę na bieżaco ten post i wynajduje nowe rozwiązania, a oto perełka znaleziona przeze mnie :
"According to the historian Kritoboulos, the dervishes smashed for 14 hours with clubs and steel rods the relics. After smashing them, they threw what was left in a lime furnace."
To by była odpowiedź na Twoje pytanie Bracie Bury smile.gif
źródło : http://www.e-grammes.gr/2000/06/church_en.htm
Pozdrawiam jeszcze raz, (niezmiennie) Marek. smile.gif

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 31/08/2011, 1:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej