Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bombowiec ŁOŚ - rekonstrukcja, Czemu my nie mamy ?
     
saywiehu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 662
Nr użytkownika: 21.212

Zawód: szybki- nie wolny
 
 
post 9/11/2007, 14:11 Quote Post

Poznałem kiedyś przemiłą "bandę", która zbudowała replikę łodzi pra-słowiańskiej, korzystając ze wsparcia z UE. Jeśli ktoś chciałby zrobić replikę Łosia, powinien skrzyknąć kumpli, zarejestrować stowarzyszenie i wtedy może ubiegać się o "małe granty". Wszystko zależy od siły argumentów.
Ja z kolei prowadzę koło astronomiczne i miejsce spotkań astroamatorów, którzy do mnie przyjeżdżają nawet z dalekich stron Polski. Mam po prostu b. dobre warunki do prowadzenia obserwacji. Inwestycja jest w poważnym stopniu wspierana przez gminę, powiat, wnioski o dofinansowania unijne i krajowe - już złożone.
Warto znaleźć sprzymierzeńca w starostwie powiatowym - wtedy można liczyć na naprawdę ciekawe efekty. W każdym razie "dla chcącego nic trudnego". Nawet absolutni amatorzy mogą liczyć na dotacje, gdy tylko przekonają "czynniki decyzyjne", że robią coś pożytecznego - i że umieją smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Ruderigo
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 349
Nr użytkownika: 34.257

 
 
post 9/11/2007, 15:14 Quote Post

No własnie! Ten łoś został porzucony. Jeśli W byłej Jugosławi jest tyle złomiarzy co w Polsce, to niema na co liczyć wink.gif AAAALE, jeśli nie! A właśnie. Replika Liberatora w Warszawie jest świetna. Może by zrobić zrzutę ogólnonarodową jakąś. To jest naprawdę ważne. Historię trzeba zachowywać, i przekazywać. A Łoś, jaki by nie był, to prawdziwie polski nowoczesny ( jak na ówczesne standardy) samolot. Przedwojenne lotnictwo, ( mówię o technice a nie o popisach Rayskiego) to chlubna karta naszej historii. Podoba mi się zatem pomysł stoważyszenia.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 9/11/2007, 20:22 Quote Post

QUOTE(batta @ 9/11/2007, 13:56)
A może pozostało coś z Łosia który rozbił się w górach Jugosławii lecąc na pokaz do Grecji czy Turcji. Wrak porzucono bo trudności z transportem były zbyt wielkie.
*


SP-BNK rozbił się 15 VIII 1938 r. w Turcji, na trasie pomiędzy Atenami a Ankarą (moim zdaniem raczej między Ankarą a Bukaresztem, bo tak by wynikało z planowanego rozkładu lotu, ale to mój tylko domysł). Jugosławii nawet wówczas nie odwiedzał. I nie sądzę, aby jakiekolwiek resztki rozbitej maszyny przetrwały ostatnie kilkadziesiąt lat. Nie wspominając o tym, że na dobrą sprawę do dziś dokładne miejsce katastrofy pozostaje nieznane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
shorif
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 145
Nr użytkownika: 34.394

Zawód: uczen
 
 
post 9/11/2007, 21:14 Quote Post

Jeszcze inna grupa zapaleńców buduje jakiś czołg na podwoziu PzII.Możnaby zrekounstrować łosia bez środka - plany jego wnętrza trudno dziś znależć. A plany zewnetrznej części samolotu można wziążć z pudełka z modelem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.640
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 10/11/2007, 15:23 Quote Post

OT
Replika PzKpfw II jest już zbudowana i jeździ.
A odbudowywany jest w dalszym ciągu 7TP.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 10/11/2007, 16:46 Quote Post

Mam pytanie Zajączku. Czy replikę czołgu PzKpfw II, zbudowali Polacy, czy któryś z naszych sąsiadów? Pytam się, bo cieszy fakt, że u nas, w kraju dba się, o stare tradycje i jej relikty - w tym, wypadku odbudowa znanych czołgów, z okresu II wojny światowej. Za odpowiedż, z góry dziękuję.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 10/11/2007, 19:13 Quote Post

Czy chodzi o tą, ktora "szalała" w tym roku na Bzurze ?
 
Post #22

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 10/11/2007, 21:10 Quote Post

Chyba tak? Że tak powiem, podziw mnie bierze. Jak, na replikę to tej grupce rekonstruktorów, wyszło bardzo realistycznie. Oby tak dalej i więcej takich ludzi. Polskim grupom rekonstrukcyjnym, na pewno się, takie repliki przydadzą.
A, miłośnicy militariów, będą mieli okazje zobaczyć, dany pojazd, w akcji. Myślę, że niedługo 7 TP również, weżmie wkrótce udział, w jakiejś ciekawej imprezie.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
shorif
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 145
Nr użytkownika: 34.394

Zawód: uczen
 
 
post 13/11/2007, 20:12 Quote Post

Nie , nie. Tamta dwójka miała inną wieżę. Widziałem ją na zdjęciu z samym korpusem(bez gąsienic).
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
MPJ 78
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 362
Nr użytkownika: 19.636

Marek Piotr Jagie³³o
Stopień akademicki: mgr. ekonomii
 
 
post 22/11/2007, 19:32 Quote Post

QUOTE
Jeszcze inna grupa zapaleńców buduje jakiś czołg na podwoziu PzII.Możnaby zrekounstrować łosia bez środka - plany jego wnętrza trudno dziś znależć. A plany zewnetrznej części samolotu można wziążć z pudełka z modelem.



Plany może i tak ale jest sporo zdjęć wnętrza egzemplarza który dorwali Rosjanie, natknełem się na nie jak szukałem planów Czapli. Strony niestety już nie pamiętam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Scaramanga
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 38.374

Zawód: rentier
 
 
post 6/12/2007, 19:17 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 8/11/2007, 8:27)
W Polsce, brakuje chociaż repliki tego znanego i najsłynniejszego polskiego samolotu bombowego (tj. PZL-37 "Łoś")! Ale, jak widać nic się, w tej sytuacji najwidoczniej nie zmieni.
Chyba, że znajdzie się, grupa pasjonatów-rekonstruktorów, którzy chcieliby "ożywić" ten samolot. Może kiedyś, dzięki nim w MLP stanie zrekonstruowany samolot, stanowiąc jeden z najcenniejszych eksponatów?
*



Witam!
Mysle,ze ta wiadomoscia zrobie zainteresowanym spora radosc na prezent mikolajkowy.
Tak sie sklada,ze jestem jednym z tych,ktorzy sobie osobiscie brudzili rece w ziemi,w sprawie PZL-37.Zamiast siac defetyzm zastanowcie sie ile konkretnie bedziecie sklonni wysuplac miedziakow ze skarbonki jesli chodzi o budowe repliki...?
Stowarzyszenie,o ktorym pisal saywiehu powstanie,Loś tez.Kazda pomoc bedzie przydatna,wiec mlotki w dlon i czas zdjac "swinke" z polki.O temacie bede informowal w ramach postepu prac organizacyjnych.



Ludzie od czarnej roboty...

http://www.zyciepabianic.pl/galery/show/galeryid/61


To pokolenie ma szanse zobaczyc jak ta kupa zlomu wygladala kiedys w skali 1:1 zanim ulegla dezintegracji z powodow, dla ktorych od wiekow jeden czlowiek strzela do drugiego...

user posted image

Relikwie wydarte ziemi

user posted image

Poswiecenie pamiatkowego kamienia w miejscu katastrofy 4.09.39 Losia 72.42 ppor.obs.Bykowskiego

user posted image
Obelisk w Patoku...
user posted image

W Dlutowku powitala nas po raz pierwszy zima (mnie juz po raz drugi w tym roku).Los ppor.obs.Kazimierza Dzika 72.16 przelecial przez pobliski staw i nie zdolawszy wodowac przyziemnil u podnoza srodlesnej wydmy z ktoregos tam zlodowacenia...To wlasnie to miejsce:

user posted image

Staw,z nad ktorego nadleciala zaloga:

user posted image

Doslownie dzien wczesniej jakis "mózg" przeoral teren poszukiwan...

user posted image

Ada$ mogl byc zadowolony...Znaleziono celownik,niebieski plexiglas,pol lopaty smigla(silniki pracowaly do konca) i fragment pokrycia platowca z zachowanym kamuflazowym pokryciem lakierniczym w zdumiewajaco dobrym stanie...
Celownik mozna bylo rozpoznac tylko po pokretlach...Miejmy nadzieje,ze podczas konserwacji sie nie rozpadnie.

user posted image

Na wzniesieniu pod okiem zawodowego archeologa odkrywka pokazala sporo niewystrzelonych(cale splonki)lusek ze "Szczeniaka" i stopionych bryl duraluminium...

user posted image

Docelowo czesci ze wszystkich wykopalisk rozbitych Losi z 12-tej eskadry trafiaja do muzeum regionalnego w Belchatowie.

user posted image

user posted image

A tak samolot wygladal w kolorze tuz po wejsciu Niemcow na teren Okecia:

http://www.military-meshes.com/forums/showthread.php?t=1428
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Scaramanga
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 38.374

Zawód: rentier
 
 
post 23/12/2007, 22:04 Quote Post

I jeszcze pare zdjec z Dlutowka:

W wodzie fiasko...Nurkowie nic nie znalezli...tylko ze dwie luski.


user posted image


Na ladzie za to mila niespodzianka...kawalek scietej lopaty smigla Hamilton Standard pokrytej srebrna farba...


user posted image


Skromny dorobek dwoch dni pracy,ale za to jaka radosc...


user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Tigerhellmaker
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 42.271

Domin PI
Stopień akademicki: jeszcze nie
 
 
post 2/03/2008, 22:18 Quote Post

Cześć .
Fajne fotki biggrin.gif Nie ma trochę dokładniejszych ? Jakiś materiał filmowy dostępny w necie ?
Jakieś nowsze dane dotyczące znalezisk i rekonstrukcji ?

Co do monografii z Ajpress-u to ma fajne zdjęcia środka kabiny , kiepsko jest z przedziałem radiotelegrafisty trochę lepiej z tyłem . Można coś wydłubać sobie.

user posted imageuser posted imageuser posted image
user posted imageuser posted imageuser posted image
user posted imageuser posted imageuser posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Scaramanga
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 38.374

Zawód: rentier
 
 
post 11/04/2008, 8:33 Quote Post

QUOTE(Tigerhellmaker @ 2/03/2008, 22:18)
Cześć .
Fajne fotki biggrin.gif Nie ma trochę dokładniejszych ? Jakiś materiał filmowy dostępny w necie ?
Jakieś nowsze dane dotyczące znalezisk i rekonstrukcji ?


Witam!
W planach jest publikacja o poszukiwaniach Losia i tam beda dokladniejsze zdjecia...O mat.filmowych w necie nie slyszalem.
Na razie odpoczywamy.Osobiscie tworze wlasnie model-matke breloczka-cegielki na budowe repliki.Breloczki wykonane beda z przetopionych oryginalnych resztek platowca...W projekcie sa rowniez atrakcyjne koszulki.Miejmy nadzieje,ze w niedalekiej przyszlosci pojawi sie portal dostepny szerszemu gronu zainteresowanych osob w tej sprawie...

May The Force Be With You!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Tatarata
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 43.376

Stopień akademicki: Starszy dlugopisowy
Zawód: uczen
 
 
post 10/05/2008, 17:36 Quote Post

QUOTE
"I uznały, że teraz będą stawiać na system i sprzęt, swoich wielkich "przyjaciół" w Moskwie."
Nie 'wielkich przyjaciół"tylko "wielkich braci".A wiesz dlaczego? Bo braci się nie wybiera smile.gif  smile.gif  smile.gif
QUOTE
"Ile razy jeszcze będę powtarzał: żaden rumuński Łoś (i żaden inny) nie przetrwał wojny! Informacje o Łosiach użytkowanych w Rumunii jeszcze w latach 50-tych to legenda."
Ostatni Łoś został wycofany ze służby w 1947 roku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej