Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tygrysy w Warszawie, Powstanie Warszawskie
     
Bormac
 

Znaczy Projektant
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 735
Nr użytkownika: 10.005

Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: Projektant plywadel
 
 
post 21/05/2006, 12:18 Quote Post

QUOTE(xyxy @ 20/05/2006, 19:17)
Bormac, no nie mow tak kategorycznie, ze nie bylo, bo jeden byl. Vide wspomniane przeze mnie zdjecie z ul. Pankiewicza w Srodmiesciu, zrobione przez Moora Jankowskiego.Temat walkowany na wszelkich mozliwych forach od czasu, jak sie ukazalo w necie.
*



Zwracam honor, masz rację. Właśnie dokopałem się do tego zdjęcia. http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewto...er=asc&start=75 (ostatni post).
Czyli Polska doszła do grupy niewielu państw, które użytkowały Tigerki. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Nałencz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 17.995

Persona Krzysztof
Zawód: uczen
 
 
post 21/05/2006, 12:27 Quote Post

ul. Pankiewicza w Srodmiesciu.Więc jednak...


Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 9/08/2006, 17:04 Quote Post

Czy siły niemieckie tłumiące powstanie miały Tygrysy,czy wiadomo w jakiej liczbie? Czy Piat mógł zniszczyć lub uszkodzić Tygrysa,czy butelka zapalająca mogła spowodować uszkodzenie Tygrysa,czy Tygrysy były nie do pokanania dla powstańców?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
osorkon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 19.657

Zawód: epikurejczyk
 
 
post 9/08/2006, 20:09 Quote Post

W tłumieniu powstanie nie używano Tygrysów, oprócz całej mozaiki niemieckiej broni pancernej używano Panter i conajmniej jedną zdobyto. Do ostrzału Wa-wy użyto wersji Tygrysa uzbrojonego w mozdzierz.
W uzupełnieniu, z Piata można było uszkodzić każdy czołg, szczególnie w walkach na terenie miasta,j ednak oddziały niemieckie dysponowały dosyć sprawnym zapleczem naprawczym. Jeżeli chodzi o użycie butelek zapalających to załoga atakowanego czołgu szybko się wycofywała (jeżeli było to możliwe). Należy pamiętać że palił się płyn na pancerzu, który nie zawsze mógł wyrządzic większe szkody. W ogóle, użycie tak ciężkich czołgów jak Tygrys na terenie Wa-wy było dla Niemców zbyt ryzykowne i nieopłacalne.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 12/12/2007, 4:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Bormac
 

Znaczy Projektant
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 735
Nr użytkownika: 10.005

Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: Projektant plywadel
 
 
post 9/08/2006, 21:23 Quote Post

A jednak w Warszawie były Tygrysy i nawet jeden został zdobyty przez powstańcow.
Polecam http://www.historycy.org/index.php?showtopic=15499&st=0
Wystarczyło przejrzeć ten sam dział, w którym stworzyło się nowy temat. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
osorkon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 19.657

Zawód: epikurejczyk
 
 
post 10/08/2006, 17:56 Quote Post

Przyznam że zdjęcia nie widziałem wcześniej,ale podpis że jest to czołg na Alejach Jerozolimskich to chyba żart.Konsultacja rodowitego Warszawiaka byłaby na miejscu.Przeglądałem setki zdjęć z Powstania i widziałem STG Panzery III/IV Mardery,nawet Fiata ale Tygrysa ,przykro mi ,nigdy.Zamieszczone zdjęcie byłoby dowodem tylko wtedy jeżeli udowodnionoby że zostało zrobione w Wa-wie.Najważniejsze,jeżeli istotnie jakiś Tygrys z 3 Dyw SS zaplątał się w Powstanie ,to fakt użycia ich na taką skalę jak potoczne się przypuszcza jest jednak mitem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
xyxy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 10.739

 
 
post 10/08/2006, 20:44 Quote Post

QUOTE(osorkon @ 10/08/2006, 18:56)
Przyznam że zdjęcia nie widziałem wcześniej,ale podpis że jest to czołg na Alejach Jerozolimskich to chyba żart.Konsultacja rodowitego Warszawiaka byłaby na miejscu.Przeglądałem setki zdjęć z Powstania i widziałem STG Panzery III/IV Mardery,nawet Fiata ale Tygrysa ,przykro mi ,nigdy.Zamieszczone zdjęcie byłoby dowodem tylko wtedy jeżeli udowodnionoby że zostało zrobione w Wa-wie.Najważniejsze,jeżeli istotnie jakiś Tygrys z 3 Dyw SS zaplątał się w Powstanie ,to fakt użycia ich na taką skalę jak potoczne  się przypuszcza jest jednak mitem.
*



Malo tego, ze nie widziales zdjecia, to nawet nie zadales sobie trudu przeczytania dokladnie wszystkiego, co jest w linku podanym przez Bormaca, nie mowiac juz ze nie potrafisz odroznic zartu od prawdy. Powtorze wiec:to miejsce zostalo juz dawno zidentyfikowane, jako wylot Pankiewicza na Al. Jeorozlimskie (budynek po prawej stoi do dzis). Trudno zas odmowic prawdomownosci, co do powstanczej proweniencji tej foty, jej autorowi - prof. Moorowi-Jankowskiemu, o ile w ogole wiesz kto to byl.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Bormac
 

Znaczy Projektant
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 735
Nr użytkownika: 10.005

Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: Projektant plywadel
 
 
post 10/08/2006, 20:44 Quote Post

Myślałem, że xyxy wytłumaczył to już jasno?

QUOTE(xyxy)
Jest to z cala pewnoscia ul. Pankiewicza, zreszta sam Moor-Jankowski, jako autor zdjecia podal, ze zrobil je w Alejach Jerozolimskich, a ze widac od razu, ze nie moga to byc same Aleje, szybko dowiedziono, ze jest to ulica Pankiewicza u wylotu na te arterie. Budynek widoczny na zdjeciu stoi do dzis i mozna spokojnie stwierdzic, ze to wlasnie ten ze zdjecia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Artur P.
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 581
Nr użytkownika: 13.086

Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk
 
 
post 10/08/2006, 20:54 Quote Post

Panowie - czy to zdjęcie pochodzi na pewno z okresu Powstania? Być może zostało wykonane w lipcu 1944 r., albo jeszcze wcześniej - podczas przejazdu przez Warszawę?

 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
osorkon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 19.657

Zawód: epikurejczyk
 
 
post 11/08/2006, 16:19 Quote Post

Myślę że sprawa jest otwarta,zdjęcie to jedno ,udział większej liczby Tygrysów ,to drugie .Powszechne przekonanie nie poparte dowodami np.meldunki 3 Panc z okresu od sierpnia wyjaśniłyby wiele .Zadziwia mnie post xyxy powołujący się(min)na niepodwarzalną wiarygodność autora zdjęcia,czy ma to wykluczyć dyskusję nt.użycia BOJOWEGO TygrsÓW w Powstaniu Warszawskim,zwykle jedna jaskółka wiosny nie czyni.wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
xyxy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 10.739

 
 
post 11/08/2006, 19:06 Quote Post

A moze spojrz kolego na tytul watku, ktory nie pyta o bojowe uzycie, to raz, dwa wskaz, gdzie wspomnialem o bojowym uzyciu Tigera w PW. OWszem jedna jaskolka wiosne czyni w tym wypadku, bo rewelacja jest tu w ogole obecnosc tego czolgu w Warszawie w tym okresie. Natomiast, jak mniemam po tym co piszesz, nie znasz wywiadow ze SP. prof. Moorem-Jankowskim, wiec bardzo prosze nie deprecjonuj tego, co mowil. Trzy, poszukaj w podanym przez Bormaca watku, linku do dyskusji i informacji o Tygrysie zniszczonym w tej okolicy z ktorej pochodzi zdjecie w czasie Powstania. To kolejna zagadka, ktora zajmuja sie ludzie obeznani w broni pancernej i ruchach niemieckich jednostek i ktora to zagadka ma calkiem ponoc solidne przeslanki zrodlowe.
P.S. A milo by bylo, jakbys przyblizyl temat "Tygrysa uzbrojonego w mozdzierz", bo to jest dopiero rewelacja,z tej racji, ze nikt nigdy o czyms takim nie slyszal.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 12/12/2007, 4:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
osorkon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 19.657

Zawód: epikurejczyk
 
 
post 12/08/2006, 8:24 Quote Post

Skoro piszesz że nie słyszałeś o Tygrysie uzbrojonym w możdzierz to spieszę donieść że istniała wersja PzKpfw VI uzbrojona w 38 cm możdzież rakietowy RW61 wyprodukowanao 189 egz. może za mało aby fakt ten umknął Twojej uwadze. Natomiast jeżeli chodzi o to ile Panter zdobyto w Powstaniu to artykuł p Muchy wspomina o 2 z I.Pz.Rgt.27 Militaria nr2 nr7 i mam nadzieję że nie jest to wersja ostateczna,przez lata liczba zdobytego sprzętu jest weryfikowana stąd piszę o conajmniej jednej ,czyli....?

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 12/12/2007, 4:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
xyxy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 10.739

 
 
post 19/08/2006, 11:26 Quote Post

Po co pisac o przynajmniej jednej Panterze, skoro wiadomo, ze na samej Woli "Miotla" zdobyla, a "Zoska" uzyla dwie, co dokumentuje m.in. bogaty material ikonograficzny z Powstania i o czym zreszta pozniej sam piszesz.
Druga sprawa, ze skoro dla Ciebie Strurmtiger, to Tygrys z mozdzieRZem, to na tej zasadzie Tygrysem mozemy nazwac tez Elephanta, bo tez byly na jego podwoziu. Podobnie Marder bedzie wedle Twojej nomenklatury PzKpfw II, Grille bedzie mogl byc PzKpfw 38(t), a StuGi beda PzKpfw III lub IV. Ma to tyle wspolnego z rzetelnoscia i wiedza, ze wlasciwie mozna ograniczyc niemiecki arsenal broni pancernej do przedzialu od PzKpfw I do PzKpfw VII, bo z tego co piszesz wynika, ze to co bylo nad podwoziem wydaje sie nieistotne.
Zapytaj zreszta co sadzi o zdjeciu profesora Moora sam "Chrisfly", na ktorego sie powolujesz. Proponuje tez, zebys przeanalizowal liczbe wyprodukowanych Sturmtigerow, bo to kolejny fals, ktory nam fundujesz (przesadziles ponad 10-krotnie).


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 12/12/2007, 4:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
saperka
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.020
Nr użytkownika: 18.428

jan stopa
Zawód: badacz
 
 
post 9/09/2006, 6:05 Quote Post

Edmund Osmańczyk - uczestnik PW wspomina , ale bez wielkich szczegółów, że ktoś wymyślił bardzo dziwną technikę unieruchamiania niemieckich czołgow w PW , tzn . posyłano niewielkich chłopców z drewnianymi kołkami i młotkami i podbiegali oni do czołgu i wbijali taki kołek do rur wydechowych czołgu , powodując zgaśnięcie silnika. Było to bardzo ryzykowne i wiele ztych dzieci zginęło. Który oddział (y) stosowały ten wynalazek, kto robił te kołki ( pewnie w zależnosci od typu czołgu musiano używać różnej średnicy )Jaka była efektywność tego systemu. Mali chłopcy byli używani , gdyż ze względu na wzrost byli mniej widoczni dla Niemców.pzdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 3/10/2006, 1:38 Quote Post

Nie wiem ile prawdy jest w relacjach Osmańczyka ale ja spotakałem się jedynie z jednym sposobem unieruchomiania czołgów przez powstańców- tj. spalenie ich butelkami zapalającymi. W sumie nie brałbym tej relacji zbyt poważnie.
Magister smile.gif
Siły Niemieckie dysponowały Tygrysami w Warszawie przez praktycznie cały czas trwania PW.
Tygrysy wchodziły w sład:
- 3 PzR SS, 3 PzGD SS"Tottenkopf"
- SS Panzer Kompanie w Stauffenkassserne
- 5 PzGD SS "Viking" ( Praga)
Te pojazdy były taże w dyspozycji LW Pz-FallD HG.
Pozdrawiam. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej