Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleon: droga do władzy i przyczyny porażki
     
bax
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 2.037

 
 
post 16/11/2004, 14:22 Quote Post

Anakin, zgadzam się.
Za poczynaniami Napoleona, a tym samym Francji, stał po prostu szeroko pojęty instynkt samozachowawczy. Zmuszony był do walki z europejskimi mocarstwami, bo zagrażały one Francji i rewolucji. Bez wodza tego pokroju co Napoleon, być może Francja doczekałaby się rozbioru terytorium pomiędzy Austrię, Prusy i Anglię. To, że Napoleon pokonał tylu wrogów i rozciągnął swe panowanie nad tak znacznym terytorium Europy (i nie tylko) było spowodowane nieustającymi atakami monarchii absolutystycznych na rewolucyjną i rzekomo osłabioną tym Francję oraz koniecznością prowadzenia wojen w znacznej części obronnych (nie tylko w sensie obrony własnego terytorium, ale i interesów Francji w Europie i na świecie).
A, że przy okazji był obdarzony talentem i umiał ten talent wykorzystać... wink.gif
Niestety, nie mógł chłopina wygrać z wszystkimi...
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 16/11/2004, 21:03 Quote Post

Brawo bax, trafiłeś w samo sedno smile.gif Może po Twoim poście niektórzy przestaną wypisywać jakieś brednie, że Napoleon chciał podbić świat, czy że ążył do zniszczenia Rosji mad.gif

pozdrawiam rolleyes.gif

ps. tylko jako Bonapartysta chciałbym zaprotestować przeciwko temu "chłopinie" wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
bax
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 2.037

 
 
post 17/11/2004, 9:16 Quote Post

QUOTE(rafalm @ Nov 16 2004, 10:04 PM)
Brawo bax, trafiłeś w samo sedno  smile.gif Może po Twoim poście niektórzy przestaną wypisywać jakieś brednie, że Napoleon chciał podbić świat, czy że dążył do zniszczenia Rosji  mad.gif

pozdrawiam  rolleyes.gif

ps. tylko jako Bonapartysta chciałbym zaprotestować przeciwko temu "chłopinie"  wink.gif
*



Do uslug Sire. Przepraszam za "chlopine" - to delikatny rewanz za San Domingo wink.gif Vive l'Empereur!
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 17/11/2004, 21:51 Quote Post

QUOTE
to delikatny rewanz za San Domingo

Mam nadzieję bax, że nie jesteś z tych, którzy zarzucają Napoleonowi chęć pozbycia się Polaków, poprzez wysłanie ich na San Domingo confused1.gif Nie chciałbym offtopicować, ale na ten temat wypowiedziałem się tutaj?

Jeśli chciałbyś na ten temat pogadać, to chyba należałoby założyć nowy topic rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
bax
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 2.037

 
 
post 18/11/2004, 8:12 Quote Post

QUOTE(rafalm @ Nov 17 2004, 10:51 PM)
Mam nadzieję bax, że nie jesteś z tych, którzy zarzucają Napoleonowi chęć pozbycia się Polaków, poprzez wysłanie ich na San Domingo 
*



Różnie się mówiło (wtedy) i mówi na ten temat, w każdym razie jakie by to przyczyny nie były, niewątpliwie faktem jest, że niewielu stamtąd wróciło, a część podobno przeszła na stronę przeciwną... wacko.gif
trochę szkoda polskich chłopców...
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 18/11/2004, 20:36 Quote Post

QUOTE
a część podobno przeszła na stronę przeciwną...

to się zgadza, jedni zostali na San Domingo i rozpoczęli życie z tubulcami, innych złapali Anglicy gdy próbowali wrócić do Francji i wcielili do własnego wojska (tych mi najbardziej szkoda)natomiast tylko paruset (garnizon Mole St. Nicholas) uszedł niewoli i szczęśliwie dotarł do Francji sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
PrOmEtEuSz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 2.325

 
 
post 29/11/2004, 9:54 Quote Post

Powodem jego klęski był (chyba) na Rosji głód mróz i szerzące sie w jego armi epidemie rosjanie dzięki temu nieszcześciu napoleona zdołali go pokonać .
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Cathlen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 2.283

 
 
post 29/11/2004, 14:37 Quote Post

QUOTE(PrOmEtEuSz @ Nov 29 2004, 10:54 AM)
Powodem jego klęski był (chyba) na Rosji głód
*



Bodajże Napoleon myślał o szybkim natarciu i pokonaniu wroga (coś podobnego do "blitzkrieg"), zabrał jedzenia chyba na 20 dni i ruszył na Rosję, nie myślac o niepowodzeniu...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Łobuz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 2.718

 
 
post 28/12/2004, 20:25 Quote Post

Życie Napoleona jest owiane tysiącem legend, ale ponoć sporo spośród tych zadziwiających informacji to prawda. Jeśli ktoś jest na tyle wyedukowany, żeby z pełną odpowiedzialnością mógł obalać te mity, to proszę o pisanie na temat tych prawdziwych i nieprawdziwych ciekawostek. Ja np. słyszałem, że bał się kotów, albo że spał dziennie tylko ok. czterech godzin, że podczas zamachu stanu był tak przerażony, że cały trząsł się ze strachu i załamywał mu się głos. Ponoć nie umiał też słuchać racji innych ludzi, które nie zgadzały się z jego racjami.

no i sparawa dyktowania trzynastu listów na raz wydaje mi się cokolwiek dziwna. Ciekawostek jest cała masa, a ja nie potrafię ich sam weryfikować. Proszę o pomoc kogoś mądrzejszego unsure.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
megabomber
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 138

Zawód: student
 
 
post 29/12/2004, 9:18 Quote Post

Spał rzeczywiście bardzo krótko. Mówił, że 4 godziny snu są potrzebne mężczyźnie, 5 godzin kobiecie, a 6 idiocie...

Miał również dosyć nietypowy zwyczaj: gdy wchodził do jakiegoś domu czy pomieszczenia zawsze liczył w nim wsystkie okna...smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 29/12/2004, 12:28 Quote Post

QUOTE
albo że spał dziennie tylko ok. czterech godzin

A ja słyszałam, że Bonaparte, potrafił czasem wogóle nie spać...a potem się dziwić, że taki niziutki chłopek wink.gif A wogóle, to Napoleon miał wrzody i często słabnął. Niestety...taką cenę się płaci za te nieprzespane noce [oczywiście nad mapami ! biggrin.gif].

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
megabomber
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 138

Zawód: student
 
 
post 29/12/2004, 15:01 Quote Post

Na szczęście w sprawach map Napoleon miał wspaniałego pomocnika w postaci genialnego Berthiera, więc mógł sobie czasem pozwolić na sen... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 29/12/2004, 20:45 Quote Post

Podobno element Napoleona o wymownej długości 10cm (jak mały to do końca) jest pokazywany w USA w muzeum?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Marciner
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 2.610

 
 
post 3/01/2005, 20:37 Quote Post

wyprawa na Rosje była tylko jedną z wielu przyczyn i to wcale nie najwazniejszą.Przecież dopuki Austriacy w 1813 nie dołaczyli do wrogów Napoleona, cesarz gromił połączone wojska Rosyjsko-Pruskie.
Najwazbiejszą przyczyną buło to że na większości dworów europejskich(nie wylaczajac sojusznikow)postrzegany był jako uzurpator i ktoś nie warty zaufania.Więc najważnie było zjednoczenie się całej Europy przeciw Napoleonowi
No a przecież z całą Europą walczyć nie mógł nie
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Lintfort
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 2.925

 
 
post 9/01/2005, 23:08 Quote Post

QUOTE
Przecież dopuki Austriacy w 1813 nie dołaczyli do wrogów Napoleona, cesarz gromił połączone wojska Rosyjsko-Pruskie.

W 1812 roku? ohmy.gif Może przypomnisz nazwy kilku bitew, bo jakoś mi umknęły z pamięci. laugh.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej