Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konferencja Genewska 1954
     
Konrad11
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 73.436

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 18/03/2013, 12:02 Quote Post

Witajcie:) Mam nadzieję że tego tematu jeszcze nie ma, bo jeśli tak to ten mój nie ma racji bytu i pewnie zostanie usunięty przez Moderatorów:)

Mam do Was prośbę, czy ktoś z Was wie, jak to dokładnie było z Konferencją w Genewie która miała zakończyć I Wojnę Indochińską, chodzi mi o status Wietnamu Południowego i jego premiera, Diema. Jak wiadomo Diem odrzucił postanowienia z Genewy, m.in. te dotyczące przyszłych wyborów. Ale czy miał prawo? W książkach różne rzeczy piszą, jedni uważają że było to z prawem niezgodne, a inni że wszystko było ok. U Nixona w "Nigdy więcej Wietnamu" wyczytałem że Wietnam Południowy nie był reprezentowany w Genewie a Diem miał pełne prawo odrzucić jej postanowienia. Natomiast u Ostaszewskiego "Wojna w Wietnamie, najdłuższy konflikt powojennego świata" wyczytałem że Sajgon miał swoją delegację w Genewie i że był zobowiązany jej postanowieniami.

Więc jak to dokładnie było z tym Wietnamem Południowym w Genewie?
Proszę o odpowiedźwink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
nguyen_van_su
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 5.910

Nguyễn Vãn Sử
 
 
post 25/03/2013, 1:33 Quote Post

Republika Wietnamu miała delegację na konferencji, ale sprawa rozbijała się o kwestie formalne. W Genewie uzgodniono dwa główne dokumenty - Porozumienie Zakończenia Działań Wojennych, podpisane między DRW a Francją, oraz Deklarację Końcową, wymieniającą wszystkie uczestniczące strony, pod którą jednak nie złożono żadnych podpisów. Klauzula o wyborach została zawarta w tej Deklaracji. Delegacje mogły zlożyć jednostronne deklaracje. Delegacja Republiki Wietnamu taką złożyła, protestującą ustalenie o dzieleniu Wietnamu na dwie tymczasowe części. W ich mniemaniu tylko oni są pełnoprawnymi rządzącymi całym Wietnamem.

W 1955 Ngo Dinh Diem w plebisycie usunął Bao Dai'a, proklamując nową Republikę Wietnamu, która, jak oświadczył, nie jest związana żadnym traktatem pozostawionym przez rząd Bao Dai'a, a tym bardziej Deklaracją, pod którą nikt nie złożył podpisu.

No i wybuchła wojna.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Strategos temu Anatolikon
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 62.882

 
 
post 5/10/2013, 11:01 Quote Post

To John Foster Dulles, sekretarz stanu USA, był modus vivendi niepodpisywania Deklaracji Końcowej. Pod jego wpływem nie podpisała jej i delegacja Wietnamu Południowego. Dulles prowokacyjnie nie podał ręki przewodniczącemu delegacji chińskiej - Czou En-lai'owi.
Postacią, która decydująco przyczyniła się do 2-giej Wojny Wietnamskiej był Diem. Gdyby nie jego działania podkopujące autorytet Bao Dai'a, być może doszłoby na południu do wyborów. Diem obawiał się przegranej i dlatego nie zastosował się do postanowień Konferencji Genewskiej. Jego autorytarne i pełne nepotyzmu rządy doprowadziły do intensyfikacji nastrojów prokomunistycznych i w efekcie do wieloletnich, ogromnych cierpień narodu wietnamskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
nguyen_van_su
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 5.910

Nguyễn Vãn Sử
 
 
post 5/10/2013, 11:34 Quote Post

QUOTE
Postacią, która decydująco przyczyniła się do 2-giej Wojny Wietnamskiej był Diem.


Zgadzam się całkowicie. Po 1954 Hồ Chí Minh i Võ Nguyên Giáp niepodzielnie rządził KPW. Optowali za pokojową strategią zjednoczenia Wietnamu - odbudową Wietnamu Północnego i negocjaciami z Diem'em. Uważali, że Wietnamowi nie było stać na nowy, krwawy konflikt. Jednak represje Diema wobec komunistów na Południu niesłychanie osłabiły ich pozycję wewnątrz KPW, a frakcja "wpierw Połunie" Lê Duẩn, Lê Đức Thọ i Nguyễn Chí Thanh, która była za stowowaniem przemocy rewolucyjnej na Południu, powoli uzyskała przewagę, co skończyło uchwaleniem w 1959 Rezolucji 15, otwierającej drogę walce zbrojnej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej