Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Problematyka cła morskiego
     
Karol Lotaryński
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 12.846

brak
 
 
post 25/11/2011, 15:05 Quote Post

Takie pytanie do znawców okresu. Jakie dochody przynosiło Szwedom cło morskie które uzyskali w 1629r w Altmarku??? Ciekawi mnie to a prawda jest taka że co pozycja to inne cyfry, dodatkowo nie opisane zbyt dokładnie. Przykładowo Konopczyński pisze że Szwedom przyniosły 11 mln polskich złotych przez 6 lat jednak nie określa czy chodziło tu o całe 5,5% cło czy tylko o część Szwedzką tj. 3,5%. Mączak pisze o 312 do 800 tyś richstalerów rocznie, co jest powielane także w innych pozycjach tylko że często z różnym przelicznikiem tych richstalerów z naprawdę dużą rozbieżnością od kilku złotych po 1/10 talara czyli w przybliżeniu ok. 1/3 złotego. Ponadto problem jest podział tego cła. Większość źródeł mówi o podziale 3,5% dla Szwedów i 2% dla Gdańska ale są także takie gdzie zamiast 2% dla Gdańska jest 1% dla Gdańska i 1% dla króla Polski (m.in. "Polska w czasach nowożytnych 1501-1795 Samsonowicz"). Za wszelkie informacje na ten temat będe wdzięczny

Ten post był edytowany przez Karol Lotaryński: 25/11/2011, 15:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 25/11/2011, 15:29 Quote Post

QUOTE(Karol Lotaryński @ 25/11/2011, 15:05)
Takie pytanie do znawców okresu. Jakie dochody przynosiło Szwedom cło morskie które uzyskali w 1629r w Altmarku??? Ciekawi mnie to a prawda jest taka że co pozycja to inne cyfry, dodatkowo nie opisane zbyt dokładnie. Przykładowo Konopczyński pisze że Szwedom przyniosły 11 mln polskich złotych przez 6 lat jednak nie określa czy chodziło tu o całe 5,5% cło czy tylko o część Szwedzką tj. 3,5%. Mączak pisze o 312 do 800 tyś richstalerów rocznie, co jest powielane także w innych pozycjach tylko że często z różnym przelicznikiem tych richstalerów z naprawdę dużą rozbieżnością od kilku złotych po 1/10 talara czyli w przybliżeniu ok. 1/3 złotego. Ponadto problem jest podział tego cła. Większość źródeł mówi o podziale 3,5% dla Szwedów i 2% dla Gdańska ale są także takie gdzie zamiast 2% dla Gdańska jest 1% dla Gdańska i 1% dla króla Polski (m.in. "Polska w czasach nowożytnych 1501-1795 Samsonowicz"). Za wszelkie informacje na ten temat będe wdzięczny
*



Hej,
w rzeczywistości Szwedzi pobierali cło w wysokości aż 30%, gdyż wyśrubowane ceny towarów z czasów wojny wzięli za podstawę wymiaru ceł w czasach pokojowych.


Mączak w: W czasach Potopu podaje, że cła pruskie dały Szwecji w latach 1632-35 2 778 000 talarów.
Ale Mączak pisze, że to były szwedzkie talary, 10 razy mniej warte od polskich!
W przeliczeniu na złote cła dały przez 4 lata Szwedom tylko 900.000 złotych.

Chyba wszystko o cle gdańskim powiedzieliśmy sobie tutaj:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=41485&st=90

Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #2

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/11/2011, 15:39 Quote Post

Kakofonix już mnie uprzedził, ale ja zapodam jeszcze wcześniejszego niż on posta - http://www.historycy.org/index.php?showtop...ndpost&p=382462 wink.gif

QUOTE
Mączak w: W czasach Potopu podaje, że cła pruskie dały Szwecji w latach 1632-35 2 778 000 talarów.
Ale Mączak pisze, że to były szwedzkie talary, 10 razy mniej warte od polskich!
W przeliczeniu na złote cła dały przez 4 lata Szwedom tylko 900.000 złotych.


I tu chyba Mączak się myli - http://www.historycy.org/index.php?showtop...ndpost&p=924794.

Znalazłem jeszcze jeden bardzo ciekawy temat na Forum historia.org.pl dotyczący ceł morskich - http://forum.historia.org.pl/topic/13284-cla-w-ron/

Ten post był edytowany przez indigo: 25/11/2011, 15:48
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Karol Lotaryński
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 12.846

brak
 
 
post 26/11/2011, 2:28 Quote Post

QUOTE("Kakofonix")
w rzeczywistości Szwedzi pobierali cło w wysokości aż 30%, gdyż wyśrubowane ceny towarów z czasów wojny wzięli za podstawę wymiaru ceł w czasach pokojowych.

O ile mnie pamięć nie myli Mączak pisze raczej o średniej 8-10% a od "niektórych towarów" nawet 30% czy 35%

QUOTE("Kakofonix")
Mączak w: W czasach Potopu podaje, że cła pruskie dały Szwecji w latach 1632-35 2 778 000 talarów.
Ale Mączak pisze, że to były szwedzkie talary, 10 razy mniej warte od polskich!
W przeliczeniu na złote cła dały przez 4 lata Szwedom tylko 900.000 złotych.

I właśnie dlatego jakoś ten Mączak do mnie nie trafia. Po pierwsze nie wierze by 30% cło nakładane na towary w samym Gdańsku dało tylko 225 tyś złotych (900/4). Po drugie jeżeli cła te stanowiły 1/4 dochodów GIIA to nie wyobrażam sobie by jego dochody zamykały się w liczbie 900 tyś złotych rocznie. Daleko by w Niemczech na tym nie zajechał

QUOTE("indigo")
Znalazłem jeszcze jeden bardzo ciekawy temat na Forum historia.org.pl dotyczący ceł morskich - http://forum.historia.org.pl/topic/13284-cla-w-ron/

Fajna ogarnęli temat tylko niestety dodali kolejne cyferki do mojej głowy. Wg. Konopczyńskiego cła pruskie dały w latach 1629-35 prawie 11 mln złotych a według informacji z tej strony 11 mln przyniosło samo CŁO GDAŃSKIE, a przecież były oprócz tego jeszcze inne porty, z samej Piławy po obniżeniu stawki i kilku kompromisach pobierał WIV w latach czterdziestych 100 tyś złotych rocznie a to przecież nie był największy port

Ogólnie analizując ten referat autor podaje że z samego cła gdańskiego (jego szwedzkiej części tj. 3,5%) Szwedzi uzyskiwali w latach 1630-35 około 800 tyś talarów rocznie czyli za 6 lat ok. 2,4 mln talarów co przelicza na ponad 11 mln złotych polskich co nijak się ma do podanego przez niego przelicznika talara szwedzkiego na 3 złote za 1 talara bo 2,4 x 3 daje 7,2 a nie ponad 11.

Przyjmując więc maksymalną liczbę 11 mln złotych przez 6 lat z samej 3,5% stawki szwedzkiej wychodzi że z całego ustalonego w Altmarku cła morskiego 5,5% można było uzyskać prawie 22 mln złotych przyjmując że przez Gdańsk przechodziło 80% handlu morskiego RON (najczęściej taka liczba pada w źródłach) czyli 3,6 mln złotych rocznie abstrahując od tego ile rzeczywiście Szwedzi pobierali bo tu ponownie spotykamy się z problemem a źródła podają od 8 przez 15 i 20 aż do 35% wartości towaru

Wyższa matematyka, ciężki temat dla historyka smile.gif

Ten post był edytowany przez Karol Lotaryński: 26/11/2011, 2:57
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej