Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bajki, baśnie, legendy: formowanie kultury narodow,
     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 8/06/2010, 13:40 Quote Post

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami...
.
Er was eens... .
.
Il était une fois...
.
Once upon a time...
.
Жил-был...
.
很久很久以前
.
Tak zaczynają się opowieści dla najmłodszych. Babcie, rodzice, opiekunowie przekazują dzieciom PRAWDY. Przekazują to, co uznają za ważne i słuszne.
Dzieci uczą się przez bajki i baśnie odróżniać dobro od zła, uczą się rozumieć świat, uczą się prawidłowych zachowań. Przekazywana jest kultura narodu.
Przez wiele pokoleń baśnie i bajki kształtowały narody. Poszczególne narody miały odmienne, charakterystyczne dla nich bajki czy baśnie. Właśnie te opowieści kształtowały późniejsze postawy i moralność Polaka, Niemca, Francuza, Anglika, Rosjanina...
Siłę oddziaływania bajek dobrze pojmowali twórcy totalitaryzmów. Drukowane książeczki z obrazkami i wierszykami pomagały tworzyć człowieka zniewolonego.
Dzisiejsze przemieszanie kulturowe pozwoliło na wykreowanie nowych bajek internacjonalistycznych.
Jeśli przyjąć, że treść baśni, legend, bajek pozwala przewidzieć jakimi ludźmi będą w przyszłości słuchające ich dzieci, to jacy ludzie wyrosną z dzisiejszych krwawych i brutalnych bajek.
A może jednak przekaz rodzinny jest silniejszy?
Proponuję temat o wpływie bajek, baśni, podań, legend na kształtowanie kultury i o wpływie kultury na kształtowanie opowieści dla dzieci (a może nie tylko dla dzieci?).

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 8/06/2010, 13:49 Quote Post

QUOTE
jacy ludzie wyrosną z dzisiejszych krwawych i brutalnych bajek.

Własnie dzisiejsze są bez przemocy i seksu. Poczytaj basnie braci Grimm czy Perrault w wersji niewykastrowanej. To dopiero horror i katalog zboczeń.
QUOTE
Dzisiejsze przemieszanie kulturowe pozwoliło na wykreowanie nowych bajek internacjonalistycznych.

A taki ogólnoeuropejski Czerwony Kapturek to jaki był? Nacjonalistyczny?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 8/06/2010, 13:56 Quote Post

QUOTE(balum @ 8/06/2010, 13:49)
A taki ogólnoeuropejski Czerwony Kapturek to jaki był? Nacjonalistyczny?


To chyba oczywiste, że był CZERWONY. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 8/06/2010, 14:03 Quote Post

QUOTE(balum @ 8/06/2010, 14:49)
Poczytaj basnie braci Grimm czy Perrault w wersji niewykastrowanej. To dopiero horror i katalog zboczeń.
*


Rewolucja Francuska rozpoczęta przez Francuzów ok. 80 lat po śmierci Perrault.
II Wojna Światowa rozpoczęta przez Niemców ok. 80 lat po śmierci braci Grim....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 8/06/2010, 14:07 Quote Post

QUOTE(Jacek Z @ 8/06/2010, 15:03)
Rewolucja Francuska rozpoczęta przez Francuzów ok. 80 lat po śmierci Perrault.
II Wojna Światowa rozpoczęta przez Niemców ok. 80 lat po śmierci braci Grim....
*


Rewolucja Francuska rozpoczeta 100 lat po otwarciu w Paryżu pierwszej kawiarni.
Ii wojna światowa rozpoczęta 100 lat po otwarciu pierwszej niemieckiej panoramy.

I Grimowie i Perrault zebrali funkcjonujace baśnie. Nie wymyslali ich.
Pierwszym, co baśnie własne wymyślał, był Andersen.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 8/06/2010, 14:09 Quote Post

QUOTE(balum @ 8/06/2010, 15:07)
Rewolucja Francuska rozpoczeta 100 lat po otwarciu w Paryżu pierwszej kawiarni.
Ii wojna światowa rozpoczęta 100 lat po otwarciu pierwszej niemieckiej panoramy.
*


Co ma wspólnego kawiarnia z panoramą poza "100 lat"?
QUOTE(balum @ 8/06/2010, 15:07)
I Grimowie i Perrault zebrali funkcjonujace baśnie. Nie wymyslali ich.
Pierwszym, co baśnie własne wymyślał, był Andersen.
*


Sądzę, że te "funkcjonujące" baśnie były najbardziej kulturotwórcze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 8/06/2010, 15:01 Quote Post

Strach pomyśleć co będzie za te 80 - 100 lat od opowiedzenia bajki o dwóch tatach pingwinkach? Powtórzy się chyba Sodoma i Gomora. Cieszę się, że "te opcje" nie rozmnażają się w sposób naturalny więc może wyginą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 8/06/2010, 15:05 Quote Post

QUOTE(Jacek Z @ 8/06/2010, 15:09)
Co ma wspólnego kawiarnia z panoramą poza "100 lat"?

Ich wpływ na historię: rewolucję francuską i II wojnę światową.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Wołodyjowska
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 64.338

Zawód: blizej nieokreslony
 
 
post 10/06/2010, 17:56 Quote Post

Temat bajek, baśni, legend to temat rzeka smile.gif
Na początek trzeba zając się char. pojęć bo bajka, baśń , legenda to trzy choć pokrewne to mimo wszystko różne rzeczy które rządzą sie swoimi prawami.

Po drugie trzeba brać pod uwagę, ze dziś oprócz tradycyjnej [powiedzmy ogólnie] "bajki" [tradycyjnej, czyli w formie książkowej] mamy kreskówki, nagrania audio, etc.

Mentalność ludzi się zmienia a wiec i tematy.
Pokolenie które rośnie jest bardziej "cybernetyczne", co niewątpliwie na wpływ na treść i formę

Na koniec ilustracje, które tez wydaja mi się ważnym elementem. Jest kilka świetnie wydanych książek, gdzie wszystko jest ważne-czcionka, ilustracje, kolory, wielkość, grubość etc.wszystko współgra z treścią, a są tez [i niech Hades je pochłonie] książki na podstawie filmów z ilustracjami z nich

Tak, wiec jak napisałam na początku, jest to temat rzeka [ale niewątpliwie bardzo ciekawy]
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 10/06/2010, 18:26 Quote Post

W polskich bajkach występowali szlachetni ludzie, zwyciężający uczciwie, sprytni, pomagający innym bezinteresownie. Walczący ze złem i zwyciężający zło dobrem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.502
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 10/06/2010, 18:53 Quote Post

QUOTE(Jacek Z @ 10/06/2010, 18:26)
W polskich bajkach występowali szlachetni ludzie, zwyciężający uczciwie, sprytni, pomagający innym bezinteresownie. Walczący ze złem i zwyciężający zło dobrem.
*




A Szewczyk Dratewka podstępnie, niehonorowo i nierycersko wykończył smoka smile.gif . Zresztą baśnie można zawsze stworzyć - zrobił to niejaki Tolkien.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
jagienka74
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 6.603

 
 
post 10/06/2010, 19:42 Quote Post

Mysle, ze Jackowi chodzi o to, jakie wzorce do nasladowania byly i sa propagowane w bajkach/legendach. Jacy byli pozytywni bohaterowie kiedys, a jacy sa dzisiaj?

Moze nie znam duzo nowoczesnych bajek/kreskowek itp. ale te co znam wydaja mi sie wciaz chwalic altruizm, zgode i inteligencje/spryt. Byc moze te cechy sa przedstawiane teraz w inny sposob, ale moze latwiej trafic do wyobrazni wspolczesnego dziecka pokazujac przygody Harrego Pottera, niz trzech swinek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
AtumReM
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 65.179

Zawód: student
 
 
post 10/06/2010, 22:29 Quote Post

Po prostu dzieciom teraz nie wystarczy opowieść i kilka (nawet najpiękniejszych) grafik, na których wychowałam się np ja. Rodzice czytywali mi "Alicje w krainie czarów" Lewisa Carrolla z wręcz strasznymi ilustracjami Dusana Kallaya, "Baśnie przyjaciół" z lustracjami in. Bary i Koszkina czy "Błękitną księgę bajek" Lubomira Feldka z ilustracjami Brunovskiego.

Nie umiejąc jeszcze czytać długo wpatrywałam się w "obrazki" chłonąc każdy detal. Później (gdy umiałam już czytać)zresztą też.

Nie powiem, żeby były to bajki "bez przemocy", i myślę, że autorowi postu chodziło o to, że te bajki były nie o tyle przemocy ect. co nie robiły prania mózgu... że tak się wyrażę.

Teraz dzięki rozwoju techniki nastąpiła wizualizacja pozbawiająca dzieci możliwości rozwoju wyobraźni.. Nie mówię, że rozwój to coś złego, ale fakty mówią same za siebie. Dzieci mają coraz więcej problemów, m.in społecznych.

Psychologowie pozbawili większość bajek treści na rzecz cukierkowych kochających się wzajemnie różowych misiaczków różnej płci:)

Swoją drogą oglądałam ostatnio program o reklamach kierowanych to malutkich dzieci - przyszłych konsumentów. Straszne. Przekaz podprogowy przede wszystkim.. Tylko ja się obawiam że z tego wyjdą konsumenckie zombi;)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 10/06/2010, 22:46 Quote Post

Problem może też tkwić w obecnym u sporej części dorosłych przekonaniu, że "skoro jest to kreskówka, to najpewniej jest to dla dzieci.", z którego potem wynikać mogą różne problemy. Z drugiej też strony rodzice mogę nie mieć tyle czasu na kontakt z dzieckiem, i tym samym służyć jako swoisty "filtr" informacji dostarczanych przez media. Chociaż z własnych obserwacji widzę, że rodzica starają się jednak jakoś ukierunkować dziecko na odbiór określonych treści. Chociaż, kto wie, może dzieci oglądające "Krecika", "Sąsiadów" lub "Rumcajsa", wyrosną na bezbożnych, homoseksualnych, socjalistów, głosujących za kompromisem aborcyjnym?smile.gif Nie nam o tym przesądzać.wink.gif

Jeżeli zaś chodzi o problemy dzieci, to może nie tyle sam fakt oglądania "współczesnych bajek" może stanowić problem, co fakt zastąpienia kontaktów z rówieśnikami przez przebywanie przed ekranem telewizora lub komputera. Kontakt z grupą rówieśniczą we wczesnych latach szkolnych jest tutaj bardzo istotny.

Co się zaś tyczy reklam skierowanych do dzieci... trudno mi się nie zgodzić, (pytanie na ile dzieci podlegają ich wpływowi jest kwestią otwartą), tym bardziej, że poraża mnie ich prostactwo.

QUOTE(Dziadek Jacek)
Strach pomyśleć co będzie za te 80 - 100 lat od opowiedzenia bajki o dwóch tatach pingwinkach?

Sądząc po niszczycielskim wpływie Żwirka i Muchomorka, rzeczywiście powinniśmy się bać. Ale nie ma się co martwić. "Przyszłość narodu", której w internecie dużo, przyśpieszy naturalny proces "wymierania" tej innej opcji.wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 10/06/2010, 22:53 Quote Post

Baśnie nie powstają w oderwaniu od świadomości zbiorowej narodów w których się kształtowały , Diabelskie Skrzypce czy [i]Czarodziejska Lipa [/b], najlepsze zbiory bajek i baśni słowiańskich jakie poznałem ( plus piękne ilustracje ) , sa bardzo odmienne od ponurych i makabrycznych baśni Braci G , czy Andersena , w słowiańskich baśniach nawet diabeł usposobienie zła jest , poczciwym osobnikiem , lub wręcz patriotom jak Boruta lub Rokita ( karze tylko złych i chciwych , prawych i pokrzywdzonych wynagradza ), zmarłych ratuje żywa woda ( atrybut magiczno-fantastyczny innym ludom nie znany ) itp. Wielokrotnie baśnie zawierają elementy prawdy , jak Baśnie Tysiąca i Jednej Nocy , lub Przygody Sindbada Żeglarza .
Nic chyba tak nie oddaje ducha pragmatycznego Ludu Czeskiego , jak bajki i sztuki teatralne Jana Drdy . Czesi to wręcz mocarstwo bajkowe dawniej i dziś , Runcajs Hanka i Cypisek , wspomniana para smile.gif Żwirek i Muchomorek , Wodnik Szuwarek , Arabella , czyżby podświadoma ucieczka w krainę mitów .
 
Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej