Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zasada Qui Tam, który pozywa w imieniu króla i własnym..
     
cichociemny
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 16.474

Marcin Waszak
Zawód: mgr politologii
 
 
post 7/05/2018, 11:52 Quote Post

Witam wszystkich serdecznie,

Chciałbym zapytać o przekrojowe zagadnienie, jakim jest zasada prawna zwana "Qui Tam", której nazwa wywodzi się z łacińskiej paremii "qui tam pro domino rege quam pro se ipso in hac parte sequitur" („ten, który pozywa w tej sprawie w imieniu Króla, jak i w swoim własnym”). W dużym skrócie dawała ona obywatelom prawo stawania się oskarżycielami publicznymi w sytuacji, gdy naruszany był interes władcy/rządu, a obywatele ci posiadali na ten temat stosowne informacje. Według mojej wiedzy tego rodzaju prawo istniało już w starożytnym Rzymie (instytucja tzw. delatorów), potem w średniowiecznej Anglii, aż w końcu prawo to zakorzeniło się i utrwaliło w tradycji prawnej Stanów Zjednoczonych. Zostało ono przyniesione wraz z angielskimi osadnikami i zyskało popularność w czasie wojny secesyjnej, kiedy to dostawcy broni, sprzętu, mułów i żywności dla armii nagminnie oszukiwali, sprzedając gorszej jakości towar. Wtedy też uchwalono w Stanach Zjednoczonych "False Claims Act", która pozwalała osobom niezwiązanym z rządem pozywać nieuczciwych dostawców, działających na szkodę Stanów Zjednoczonych. Osoby te dostawały jednocześnie prawo otrzymywania procentu od strat, którym udało się zapobiec dzięki ich informacjom.

Czy ktoś z tu obecnych interesował się kiedyś tym zagadnieniem i może polecić literaturę na ten temat? Obecnie jestem w trakcie pisania pracy doktorskiej o whistleblowing-u i rys historyczny na temat zasady Qui Tam poparty solidnym materiałem źródłowym bardzo by mi się przydał. Chętnie też nawiążę kontakt z kimś, kto ma podobne naukowe zainteresowania.

Pozdrawiam,

Marcin
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej