Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony « < 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najgrozniejsi koczownicy oprócz Hunów,
 
Najgrożniejszy
Scytowie [ 35 ]  [48.61%]
Sarmaci [ 20 ]  [27.78%]
Biali Hunowie [ 8 ]  [11.11%]
Berberowie,Numidyjczycy(i inne ludy pustyni) [ 9 ]  [12.50%]
Suma głosów: 72
Goście nie mogą głosować 
     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 4/05/2006, 20:19 Quote Post

QUOTE
Jeżeli Hunowie (których uznano tu za najgroźniejszych) przybyli w nasze strony bo dostali od kogoś baty, to chyba temu ludowi należy się miejsce w czołówce?

Jest teoria że Hunowie byli spokrewnieni z ludem koczowniczym Hiung-nu który walczył z Chińczykami.Płacili im trybut.Lecz nadmiar bogactwa osłabił Hiung-nu i Chińczycy najechali ich i pokonali. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 4/05/2006, 21:13 Quote Post

właśnie jaki był powód przybycia Hunów do europy migracja???ucieczka???czy może wyprawa wojenna
{mnie się wydaje ze to jest najbardziej prawdopodobne}???
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 4/05/2006, 21:38 Quote Post

QUOTE
[właśnie jaki był powód przybycia  Hunów  do europy migracja???ucieczka???czy może wyprawa wojenna
{mnie się wydaje ze to jest najbardziej prawdopodobne}???


Całkiem możliwe, od strony Azji mieli silne Chiny.A od strony europy mieli miejsze plemiona i państwa i osłabione Cesarstwo Rzymskie.To mogło ich skusić,ale przecież mogły być to warunki naturalne np. głód lub susza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #48

     
Marcin
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 485
Nr użytkownika: 7.543

 
 
post 4/05/2006, 21:44 Quote Post

Zaiste, widzę tu humor zeszytów od historii...
Kaganat Staroturecki
Była to ucieczka. Zanim coś napiszecie postarajcie się poszukać choćby podstawowych informacji, zamiast kombinować niczym konie pod górkę. W tej nauce to zawodzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #49

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 4/05/2006, 21:55 Quote Post


QUOTE
Była to ucieczka. Zanim coś napiszecie postarajcie się poszukać choćby podstawowych informacji, zamiast kombinować niczym konie pod górkę. W tej nauce to zawodzi.

Masz racje troche przegiołem, nastempnym radzem więcej poszukam.Dzięki smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 5/05/2006, 15:27 Quote Post

QUOTE(sargon @ 4/05/2006, 19:28)
Kurcze, ale chyba kazdy sie zgodzi, że Ummanmanda byli koczownikami w 614 r? Przecież wtedy to (bez pomocy Chaldejczyków) zdobyli Aszur, nie wspominając o Arrapha w 615 r.
*


Assur to zdobyli Medowie....niewykluczone , że z pomocą Ummanmanda...choć o tym , kiedy ci drudzy połączyli się z Chaldejczykami i Medami wiadomo jedynie tyle, że w 612 ( a więc po updaku Assuru) działali razem... rolleyes.gif
aha...a ze stawianiemn znaku równości pomiedzy Ummanmanda a Sytami, to trochę tak jakby postwić taki znak, pomiedzy Awarami a Żou-żan...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #51

     
k.jurczak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.014
Nr użytkownika: 17.051

BANITA
Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 5/05/2006, 16:50 Quote Post

QUOTE
Zaiste, widzę tu humor zeszytów od historii...
Kaganat Staroturecki
Była to ucieczka. Zanim coś napiszecie postarajcie się poszukać choćby podstawowych informacji, zamiast kombinować niczym konie pod górkę. W tej nauce to zawodzi. /

Przejrzałem tamte dane (Kaganat Staroturecki) i dalej nie wiem dlaczego Hunowie uciekli. Nie chce mi się wierzyć, by uciekali przed Chińczykami (jak ci rolnicy mieliby ich pobić na ich ojczystym stepie). Jest wzmianka o Kaganacie Starotureckim, ale najpierw piszą, że to Hunowie pobili ich, a potem, że to ci Turcy pobili Hunów i coś tam jest pomieszane z datami. Jednak po lekturze dochodzę do wniosków, że ci Staroturcy mogą walczyć o palmę pierwszeństwa pośród najgroźniejszych koczowników...
 
User is offline  PMMini Profile Post #52

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 5/05/2006, 17:38 Quote Post

QUOTE(k.jurczak @ 5/05/2006, 17:50)
QUOTE
Zaiste, widzę tu humor zeszytów od historii...
Kaganat Staroturecki
Była to ucieczka. Zanim coś napiszecie postarajcie się poszukać choćby podstawowych informacji, zamiast kombinować niczym konie pod górkę. W tej nauce to zawodzi. /

Przejrzałem tamte dane (Kaganat Staroturecki) i dalej nie wiem dlaczego Hunowie uciekli. Nie chce mi się wierzyć, by uciekali przed Chińczykami (jak ci rolnicy mieliby ich pobić na ich ojczystym stepie). Jest wzmianka o Kaganacie Starotureckim, ale najpierw piszą, że to Hunowie pobili ich, a potem, że to ci Turcy pobili Hunów i coś tam jest pomieszane z datami. Jednak po lekturze dochodzę do wniosków, że ci Staroturcy mogą walczyć o palmę pierwszeństwa pośród najgroźniejszych koczowników...
*


heh...Turkuci (ale jeszcze nie Kaganat) wykopali z Azji tzw. III Ordę Huńską -Ordę Ugrofińską..i to z uciekinierów tej Ordy uformowało się państwo Atylli rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #53

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 5/05/2006, 19:51 Quote Post

Gryziu, a Ummanmanda nie sa czasem identyfikowani z Medami? Bo tak włsnie twierdzi Roux i jeśli się nie myle Saggs (niestety Saggsa nie mam teraz na półce).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #54

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 5/05/2006, 21:15 Quote Post

QUOTE(sargon @ 5/05/2006, 20:51)
Gryziu, a Ummanmanda nie sa czasem identyfikowani z Medami? Bo tak włsnie twierdzi Roux i jeśli się nie myle Saggs (niestety Saggsa nie mam teraz na półce).
*


Ja czytałem (u Saggs'a), że ta nazwa prawdopodobnie odnosiła się ogólnie do koczowniczych plemion żyjących na płn od imperium Asyrii, i oznaczała (ponoć) "hordy"...dlalej jest mowa o tym, że Asyryjczycy próbowali ich skłonić do przystąpienia po ich stronie przeciwko Medom i Chaldejczykom. U.poparli jednak wrogów Asyrii, ale dopiero ok 613 roku...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #55

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 5/05/2006, 21:42 Quote Post

No oki, Saggsa dawno nie miałem w ręku (poluję, ale na razie brak resultatów dry.gif ); Roux stwierdza, że Medowie to to samo co Ummanmanda (albo raczej używa tych ternimów zamiennie). Nawet jeśli Medowie nie wchodzili z skład Ummnamanda, to tak czy siak byli koczownikami przecie. Co do tych Persów to tez bym się spierał, bo skoro na początku VII w jeszcze sobie migrowali (razem z Medami zresztą) znad jez. Urmia na Wyżynę Irańską to imho dwa pokolenia nie wystarczą żeby cały lud koczowników sie zurbanizował.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #56

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 5/05/2006, 21:50 Quote Post

A Asyryjczycy czasem nie nzaywali Medów "Madai" albo "Manna" albo "Madaa"? Poza tym, w VII wieku (a dokładnie po 670r)to Medowie tworzyli już państwo (więc trudno byłoby ich nazywać koczowniczą hordą) no..niewykluczone, że nazwa istniała od czasów kiedy taką hordą byli.
Muszę poczytać co Składanek pisał na ten teamt , ale to chyba jutro wieczorem bo jadę do lasu i nad uroczą rzeczkę...będę się ganił z dziewczynami, palił ogniska i w ogóle robił mnósto nudnych rzeczy sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #57

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 6/05/2006, 11:07 Quote Post

Nie no Asyryjczycy napewno nie wrzucili Medów do wspólnego gara północnych ludów koczowniczych. Lud ten dobrze znali i byli z nimi zwiazani traktatami tak wiec raczej nazywali ich z imienia. Tu musze dodać że w ruinach Niniwy znaleziono sporo grotów strzał identyfikowanych jako Scytyjskie.
P.S. Medowie przynajmniej sami siebie nazywali terminem -Mada
http://www.iran.krakow.pl/histprzed3.htm
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #58

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 6/05/2006, 17:18 Quote Post

I'm back.... rolleyes.gif
potwierdzam swoje wczesniejsze zdanie Sargon...w świetle tego co wyczytuję właśnie u Saggs'a, Olmstead'a, Składanka i Zabłockiej (innych opracowań równie dokładnych do w/w okresu dziejów Medii nie mam, bo kto by się tam tak nudnym okresem interesował wink.gif mehehehe) konkluzja...raczej niewiele widzę przesłanek by Ummanmanda utożsamiać z Medami ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #59

     
andrzej d
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 36.967

andrzej de
Zawód: uczen
 
 
post 26/01/2008, 20:48 Quote Post

W ankiecie brsakuje mi Wandalow, Jazygów, Roksolan, Partów.
Zaglosowałem na sarmatów- byli dużym zagrożeniem dla sąsiadów, no i polska szlachta uznawala ich za swych przodków. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #60

5 Strony « < 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej