Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Religia Persów - Dualizm, i jej transformacje
     
velvetgirl
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 38.953

Zawód: uczen
 
 
post 6/02/2008, 16:50 Quote Post

wiem tyle :
Podbite plemiona zachowywały religię i obyczaje.
Narodził się prąd któremu początek dał prorok Zaratustra. Cechą charakterystyczną jest przekonanie o podziale w sferze boskiej ( 2 bogów) Mieli oni równą pozycję. Ahuramazda - bóg dobry i sprawiedliwy, stworzył wszystko co dobre; Aryman był to bóg zły który do każdego z dzieł Ahuramazdy dodał przeciwieństwa. Bogowie ci mieli ze sobą walczyć do końca świata. Miał on nastąpić dopiero po zwycięstwie dobrego boga. Człowiek swoją postawą mógł to przyspieszyć, albo opóźnić.

oczekuję rozwinięcia tematu
z góry dziękuję smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
matika100
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 33.865

Mateusz
Zawód: student prawa
 
 
post 7/02/2008, 8:53 Quote Post

Cóż na pewno wywarł on pewien wpływ na judaizm czy chrześcijaństwo był on aż do podboju arabskiego państwową religią imperium Sassanidów. Potem pozostała mniejszość wyznawców na tym terenie. O tej religii mówi święta księga Awesta. Jeśli chodzi o życie pośmiertne to człowiek też składał niejako sprawozdanie ze swojego życia i mógł taj jak w naszych wyobrażeniach o życiu pozagrobowym trafić albo do raju albo do czyśćca albo do piekła na wieczne potępienie. W zaratusztraniźmie mocno czczony był kult Ognia. Filary religii Zaratusztry opierają się na nieco wcześniejszym mazdaizmie i właśnie te staoirańskie wierzenia nieco zreformował wspomniany prorok Zaratusztra.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
RoksiSK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 33.832

Agnieszka
Zawód: studentka
 
 
post 7/02/2008, 9:22 Quote Post

Czyśćca to oni nie posiadają. Po śmierci zmarły udaje się na 3 dni na górę Chimwat i przychodzi Dajna - w zależności od grzechów zmarłego - piękna niebieskooka blondynka lub stara pijaczka. W przypadku wielkiego grzesznika - potwór. I temu grzesznikowi opowiadają o jego czynach. Ten pobożny trafia do nieba, patrzy w oblicze Ahuramazdy i słucha Awesty. Grzesznik przechodzi przez most który się kurczy i wpada do piekła (lub jego Dajna - potwór) go wpycha wink.gif . Piekło jest zupełnie inne niż chrześcijańskie - jest tam mroźno i grzesznik jest "torturowany". "Żywot św. Wirdaffa".
Koniec świata - ludzie przestaną zjadać mięso i nastąpi cofnięcie zepsucia rodzaju ludzkiego. Dziewica odkryje nasienie ukryte przez Ahuramazdę w jeziorze. Urodzi się Sziaoszant (?), który zbliży słońce do ziemi i stopi rzeką ognia piekło. Dusze pobożne przejdą bez problemu po powierzchni, a grzesznicy trochę jeszcze sobie pocierpią w ogniu, ale potem wszyscy i tak trafią do Królestwa.
Co do walki - do Ahuramazda walczy z Andramainju.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
matika100
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 33.865

Mateusz
Zawód: student prawa
 
 
post 7/02/2008, 16:34 Quote Post

z tego co ja wiem istnieje coś na kształt czyśćca chodzi o to, że zmarły gdy jego uczynki się równoważą trafia do krainy umarłych gdzie nie zaznaje ani uczuć radości ani smutku i błąka się nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca więc to chyba podobnie jak w czyśćcu w wyobrażeniu chrześcijan nieprawdaż ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
RoksiSK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 167
Nr użytkownika: 33.832

Agnieszka
Zawód: studentka
 
 
post 7/02/2008, 17:30 Quote Post

W zaratusztrianizmie nic nie ma o czyśćcu. A przynajmniej na wykładzie nic prof. o takim fakcie nie wspomniał. Opierał się o "żywot św. Wirdaffa" (mam nadzieję, że nie pomyliłam nazwy). Ten święty miał okazję widzieć, co dzieje się ze zmarłymi po śmierci i przekazał, że są dwie "drogi" - piekło (dla mniejszych i większych grzeszników) albo niebo.
A Ty na jakiej podstawie opierasz swoje słowa na temat czyśćca? Może ja o czymś nie wiem wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
matika100
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 33.865

Mateusz
Zawód: student prawa
 
 
post 8/02/2008, 11:12 Quote Post

Mary Boyce, Zaratusztrianie

poza tym to nie jest czyściec w czystym tego słowa znaczeniu mnie kraina umarłych skojarzyła się z chrześcijańskim czyśćcem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 24/02/2008, 21:38 Quote Post

Dlaczego żywot owego Wirdaffa miałby być źródłem dla śledzenia idei irańskich?
Równie dobrze możnaby zamiast Awesty czy Dankard czytać relacje średniowiecznych Katarów/Albigensów bo też byli dualistami a tradycja odnosi ich do Manichejczyków.

QUOTE(RoksiSK @ 7/02/2008, 17:30)
W zaratusztrianizmie nic nie ma o czyśćcu. A przynajmniej na wykładzie nic prof. o takim fakcie nie wspomniał. Opierał się o "żywot św. Wirdaffa" (mam nadzieję, że nie pomyliłam nazwy). Ten święty miał okazję widzieć, co dzieje się ze zmarłymi po śmierci i przekazał, że są dwie "drogi" - piekło (dla mniejszych i większych grzeszników) albo niebo.
A Ty na jakiej podstawie opierasz swoje słowa na temat czyśćca? Może ja o czymś nie wiem wink.gif
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
unikko
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 53
Nr użytkownika: 97.810

 
 
post 24/09/2015, 13:43 Quote Post

QUOTE
Ten święty miał okazję widzieć, co dzieje się ze zmarłymi po śmierci i przekazał, że są dwie "drogi" - piekło (dla mniejszych i większych grzeszników) albo niebo.

Arda Wiraz Namag wspomina motyw błąkających się dusz, czytałam. Co prawda nie jest to pokazane jako miejsce konkretne tylko bardziej jako taki "przedsionek piekła" ale dusze tam jeszcze nie są torturowane.

Za to wikipedia podaje to: https://en.wikipedia.org/wiki/Hamistagan
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej